Anasayfa / Turizm ve Tatil / Dünyanın En İyi Plajları

Dünyanın En İyi PlajlarıHangi sularda yüzmek istersiniz?

Dünyanın en çok turist çeken plajlarına göz atmaya ne dersiniz? Çoğu dünyanın en ücra köşelerinde. Ama hepsi de yorgunluğunuza, harcadığınız paralara değiyor. Bakalım beğenecek misiniz?..

YAZ mevsiminde turizm yazısı yazmadan olmaz. Turizm, bütün dünyada en hızlı gelişen ve en hareketli sektörlerden. Geçen yıl küresel olarak turist sayısı, ilk kez bir milyar sınırını aştı. Bu yıl rakamın, bir milyarın hayli üzerinde olacağı kesin. 2012’de küresel turizm gelirleri de ilk kez bir trilyon dolar barajını geçti. Bu da, insanların her turistik gezide ortalama bin dolar harcadığını gösteriyor. En çok harcamayı 102 milyar dolarla Çinli turistler yapmış. Çinlileri Almanlar ve Amerikalılar izliyor.

Oysa değişik yerler görmek, değişik kültürleri ve sanat eserlerini incelemek, yeni diller öğrenmek, değişik ülke mutfaklarının tadına bakmak, eskiden sadece zenginlerin ve aristokratların üstesinden gelebileceği bir harcamaydı.

Berlin Üniversitesi’nin tarih kürsüsü öğretim üyelerinden Hasso Spode, turizmin gerçek anlamda 18’inci yüzyılda ortaya çıktığını söylüyor. Buhar gücünün ulaşımda kullanılmaya başlamasıyla birlikte trenlerin, gemilerin, yüz binlerce insana kolay ulaşım sağladığına dikkat çeken Spode, halkın o yıllarda “paket programlar”a rağbet ettiğini, tren ve otel rezervasyonlarının önceden yapılmasıyla turizmde büyük kolaylık yaşandığını ifade ediyor.

400 DOLARA BİR HAFTA TATİL

Günümüz turisti, ortalama 400 dolara ulaşım ve konaklama dahil bir hafta tatil yapabiliyor. Bu turistlerin yüzde 85’ini, kendi ülkelerinde denize girme, güneşlenme imkanı bulamayan insanlar oluşturuyor. Akdeniz sahilleri ve adaları, özellikle Kuzey Avrupalı turistlerin gözde mekanları. Pekiyi, en iyi plajlar nerede? CNN International televizyonunun araştırmasını, bazı internet siteleriyle destekledik ve ortaya dünyanın en iyi plajları çıktı. Biz hepsini veremiyoruz. Ölü Deniz ne yazık ki “5‘inci sırada.

  Alternatif Tatil Mekanı Dağ Evleri ve Fiyatları

plaj1
plaj2 plaj3 plaj4 plaj5 plaj6 plaj7 plaj8
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir