Elektrik Dağıtım Bayilikleri

Elektrik Satışı Yapmak İsteyen Girişimcilere Bayilik Fırsatları

Hem tüketici hem de girişimci için Elektrikte fırsat dönemi

Elektrikte serbest tüketici limiti aylık 133 TL’ye kadar düştü. 2015’te limit sıfırlanınca herkes tedarikçisini özgürce seçebilecek. Tedarikçi şirketler indirim ve promosyon kampanyaları düzenliyor. Öte yandan girişimciler için çok cazip bayilik fırsatları sözkonusu…

Elektrik Satışında Cazip Bayilik Fırsatları

BUNDAN birkaç yıl önce elektriğin mağazalarda satılacağım, bunun için de reklam ve ilan verileceğini söyleselerdi gülüp geçerdik. Evet yanlış duymadınız, artık özel tedarikçiler elektrik satmak için mağazalar açıyor, ilan veriyor, kampanyalar düzenliyor. Kampanyalarda tablet bilgisayar gibi promosyonlar, “ilk fatura bizden” gibi pazarlama uygulamaları dikkat çekiyor…

elektrik satisi yapmak

Enerji piyasasında şu sıralar en hareketli alan elektrik ticareti. Hareketliliğin nedeni ise serbest tüketici limitinin giderek düşmesi ve bu sayede kapsamın genişlemesi. ‘Serbest tüketicilik’ belli bir miktarın üzerinde elektrik tüketen abonelerin tedarikçilerini seçme özgürlüğü anlamına geliyor. Yakın zamana kadar yıllık 5 bin kWh (kilovatsaat) olan bu limit, 2014 için 4 bin 500 kWh’ye kadar düşürüldü. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yapılan bu son düzenlemeyle, 2014 için aylık ortalama 133 lira elektrik faturası ödeyen aboneler serbest tüketici kapsamına giriyor.

Bayilik alırken…

■ Öncelikle elektrik satış eğitimi alınmalı, piyasa ve pazar araştırması çok iyi yapılmalı.

■ Bayiliği alınacak şirket seçimi yaparken elektrik üretimi olup olmadığına bakılmalı.

■ Elektrik şirketiyle referans sözleşmesi mutlaka yapılmalı. Sözleşmede gelir hesabı ve iskonto oranları belirtilmeli.

■ Piyasada müşteri bağlamak için iskonto oranı çok önemli. Bayinin artı 1 verebilme esnekliği olmalı.

2015’TE HERKES SERBEST TÜKETİCİ

Elektrik Ticareti Derneği (ETD) verilerine göre, Türkiye genelinde 33 milyon elektrik abonesi var. Kesin olmamakla birlikte bu abonelerin yaklaşık yarısının serbest tüketici kapsamına girdiği tahmin ediliyor. Ancak bu hakkını kullanan serbest tüketici sayısı sadece 570 bin. Yine verilere göre, 2013 yılında toplam şebekeden çekilen eneıji miktarının ortalama yüzde 30’u serbest tüketici hakkına sahip olanlar tarafından çekildi. Bu miktar yaklaşık 59 milyar kWh’ye tekabül ediyor. Türkiye’nin geçen yılki elektrik tüketimi 245 milyar kWh olmuştu. Elektrikte serbest tüketici limitinin 2015 yılında sıfırlanması bekleniyor. Bu da elektrik abonelerinin tamamına tedarikçilerini seçme hakkı verilmesi anlamına geliyor. Bu durumda halen büyük bir hareketlilik yaşanan tedarikçi cephesinde işlerin açılması bekleniyor. Halihazırda, Türkiye’de EPDK tarafından elektrik tedarik lisansı verilmiş şirket sayısı 166. Ancak bunların 125 tanesi aktif olarak elektrik ticareti yapıyor. Bu şirketlerin birçoğunun sadece toptan ticaret yaptığı göz önüne alınırsa, perakende yani serbest tüketiciye yönelik faaliyet gösteren şirket sayısının 100 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Tedarikçinizi seçerken neler yapacaksınız?

■ Serbest tüketici limiti 2014 için yıllık 4500 kWh, parasal olarak ise aylık 133 TL’lik elektrik faturasına karşılık geliyor. Öncelikle son bir yıllık faturalarınızdan bunu kontrol edebilirsiniz. Faturalar yoksa bağlı olduğunuz dağıtım bölgesinden sorumlu şirketten bu bilgiyi talep edebilirsiniz.

■ Elektrik tüketiminiz limit altında olsa da dağıtım şirketinize başvurup taahhüt vererek serbest tüketici hakkından yararlanabilirsiniz.

■ Elektrik sayacının mevzuatta tanımlanan özelliklerde olduğunu kontrol etmeli ve uygun olmayan (mekanik sayaç] ise değiştirilmesini sağlamalısınız.

■ Tedarikçinizi seçtikten sonra mevzuat gereği, IA.02 formu, imza sirküleri ve gerekli ise yetki belgesi vermelisiniz (şirketler için).

■ Mevcut dağıtım şirketinize ödediğiniz teminatı iade alıp, yeni tedarikçinize ödemelisiniz.

■ Serbest tüketici kapsamında elektrik tedarik etmeye başlayan bir tüketici mevzuat gereği Perakende Satış Hizmet Bedeli (PSH) ödemez. Tedarikçinin indirimi hariç sadece bu sayede bir yıllık tüketiminde ortalama bir aylık tüketim bedeline karşılık gelen bir kazanç elde eder.

“İNDİRİM REKABETİ ARTIYOR”

EPDK tarafından serbest tüketici limitinin yakında sıfırlanacak olması, tedarik cephesini iyice hareketlendirdi. Şirketler serbest tüketicilere yönelik kampanyalarına hız verirken, aynı zamanda indirim yarışına da girdiler. Tedarikçi şirketler dağıtım şirketlerinden alman fiyata göre yüzde 5-10, belli dönemlerde ise yüzde 20-30’lara varan oranlarda daha ucuza elektrik temin edebiliyor. Burada talep birleştirme imkanının da olması sadece küçük ölçekli sanayi tesisleri için değil vatandaşlar için toplu konutlar, alışveriş merkezleri gibi çok geniş bir alanda tüketicilerin serbest tüketici olanaklarından yararlanmasını sağlıyor.

Bu arada üretim portföyü olmayıp ikili anlaşmalarla ya da spot piyasadan elektrik alıp serbest tüketiciye pazarlayan çok sayıda girişimcinin kurduğu şirketler de dikkat çekiyor. Yani tedarikçi şirket olmak için üretim portföyü zorunlu değil. Kısacası enerji piyasasındaki pasta gün geçtikçe büyüyor. Ödediği elektrik faturası itibariyle serbest tüketici kapsamında olduğu halde bunun farkında olmayan işletmeler, bilinçlendikçe elektriğini farklı üreticilerden indirimli almayı tercih ediyor. Bunda şirketlerin ilan ve reklam çalışmaları da etkili oluyor. Elektrik Ticaret Derneği Başkanı Batu Ak-soy, serbest tüketici limitinin yakın zamanda kalkacak olmasıyla sadece elektrik sektöründe değil birçok alanda yeni girişim ve mesleklerin önünün açılabileceğini söylüyor. Aksoy’a göre, özellikle düşük tüketimi olan ve sayıca çok yüksek seviyedeki son tüketicilerle temas noktasında bayilik ve aracılık hizmetlerinde artış olacak. Ayrıca firmaların tüketici ile ilişkilerine dönük teknolojik alanlarda da yeni faaliyet alanları ortaya çıkacak. Serbest tüketiciye indirimli elektrik satışı yapan ve girişimcilere bayilik fırsatları sunan tedarikçi şirketlerin indirim ve kampanyalarını araştırdık…

2M ENERJİ
100 bayilik verecek

ETS Grubu ve Voyage Otelcilik’in ortaklarından Mehmet Nuri Ersoy, 2005 yılında elektrik üretimi için 3M adında bir şirket kurmuştu. 3M’in tamamı yenilenebilir enerjiye dayalı 150 MW’lik üretim kapasitesi bulunuyor. Firma işletmede bulunan Sırakonaklar Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali ile yenilenebilir enerjiye odaklanmış durumda. Şirket rüzgar enerjisi alanında da iş geliştirme çalışmaları içinde. 2M ise Kasım 2010 yılında toptan satış şirketi olarak faaliyete başladı. 2M Enerji Toptan Elektrik Ticaret Genel Müdürü Mehmet Yükselen, halen Türkiye genelinde çoğu büyük illerde olmak üzere 30’un üzerinde bayileri bulunduğunu söylüyor. Yükselen, yeni bayilik verme çalışmalarının sürdüğünü ve Türkiye genelinde bayi sayısını 100’e çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor. Aylık 150 milyon kWh elektrik satışı yapan 2M Enerji, 100 bin aboneye ulaşmayı hedefliyor. Serbest tüketiciler için, dört farklı tipte hizmet sunuluyor: Sabit fiyat garantili elektrik kampanyası, sabit indirim kampanyası, “İlk fatura bizden” kampanyası ve ürün promosyonlu kampanyalar.

İndirim oranları ise tüketim profili ve büyüklüğüne göre net olarak yüzde 5 ilal5, brüt olarak yüzde 15 ila 30 aralığında değişiyor. Elektriğini 2M’den almak isteyen abonelerin kendilerine uygulanacak indirimi öğrenmek için en son elektrik faturasıyla bayiye başvurması yeterli.

Telefon: 0216 414 64 00

AKSA ENERJİ
25 bin aboneyle lider

Aksa Elektrik, Kazancı Holding bünyesindeki Aksa Enerji’nin perakende ticaret için kurulmuş iştiraki. Satış lisansını EPDK’dan 2004 yılında alan şirket, o tarihten bu yana elektrik ticareti yapıyor. Aksa Enerji, elektrik üretiminde şu anda 2 bin MW’yi aşan kurulu güçle özel sektör firmaları arasında ilk sırada yer alıyor. Şirketin elektrik dağıtım alanında da faaliyeti var. Çoruh ve Fırat bölgelerinin elektrik dağıtım işini yürütüyor.

Aksa Elektrik, şu anda Türkiye genelinde 100 bayisiyle serbest tüketicilere elektrik satışı yapıyor. Aksa Enerji Genel Müdürü Cüneyt Uygun un verdiği bilgiye göre, serbest tüketicilere yılda bir kez elektrik faturasının bedavaya geldiği bir teklif sunuluyor. Abone böylece kullandığı elektrik hizmetinde hiçbir değişiklik olmadan daha az fatura ödeyebiliyor. Bunun için yıllık elektrik tüketim miktarı ve son faturayla başvuru yapılabiliyor. Bunun dışında ticarethane ve sanayi müşterileri için kurum ihtiyaçlarına özel paketler de bulunuyor. Aksa’nm yüzde 83’ü sanayi, yüzde 17’si ticarethane ve konut olmak üzere 25 bin serbest tüketici abonesi var.

Tel: 444 4 610

CEREAN ENERJİ
Elektrik alana sigorta bedava

1987 yılında Hüsnü Özyeğin tarafından kurulan ve ağırlıklı olarak finans alanında faaliyet gösteren Fiba Grubu’nun enerji şirketi Fina Enerji’nin iştiraki Cerean Enerji 2009 yılında elektrik ticareti yapmak amacıyla kuruldu. Fina Enerji’nin üretim portföyü üç adet rüzgar enerji santralinden oluşuyor. Santraller yıllık 363 milyon kWh’lik elektrik üretim kapasitesine sahip. Genel Müdür Onur Yazgan’ın verdiği bilgiye göre, Cerean Enerji’nin Türkiye genelinde 50 temsilciliği ve 6 bin abonesi bulunuyor. Hedefi ise 2015 yılında abone sayısını 300 bine çıkarmak. Yazgan, toplam pazarın yüzde 10’unu hedeflediklerini belirtiyor. Cerean, abonelerine sabit fiyat avantajı sunuyor. Buna göre, bir ya da iki yıllık sözleşme yapanlar, bu sabit fiyat avantajından yararlanabilecek. Bunun dışında abonelere elektrik aboneliğinin yanı sıra, bankacılık veya sigorta hizmetleri gibi promosyon ürünler verilmesi planlanıyor.

Telefon: 444 27 96 (444 CRYN)

Mahallenin abisi’nden yüzde 25 indirim

Bisen Enerji, Bursa merkezli Muammer Ağım’ın sahibi olduğu Bis Enerji’nin iştiraki. 1992 yılında ilk olarak otoprodüktör şirketi olarak kurulan şirketin Bursa OSB’de faaliyet gösteren 486 MVV’lik bir doğalgaz çevrim santrali bulunuyor. Bisen Enerji CEO’su Mesut Alparslan, perakende elektrik satış lisansını EPDK’dan 2011 yılında aldıklarını ancak fiilen elektrik satışına 2013 yılı haziran ayında başladıklarını söylüyor yada benzeri bir iş alanında teknik bilgisi olan kişileri tercih ettiklerini belirtiyor. Bu kişilerin halihazırda yaptıkları işlerin yanına elektrik satışını da ilave ettiklerini ifade eden Alparslan, bayilik ya da kendi deyimiyle acentelik vermek için başka bir şart öne sürmediklerini vurguluyor.

Serbest tüketicilere halihazırda yüzde 10 indirim sunan Bisen Enerji, şubattan itibaren ise yeni bir kampanya başlattı. Buna göre, Bisen Enerji’ye başvuran serbest tüketiciler ilk üç ay (nisan-mayıs-haziran) boyunca elektriği normal tarife üzerinden yüzde 25 indirimle alabilecek. Üç aydan sonra ise yüzde 10 indirim geçerli olacak. Kampanya, 15 ayla sınırlı olacak. Elektrik ticaretinde üretim portföyü bulunmasının avantajına dikkat çeken Alparslan, “Arkamızda üretim gücü var. Piyasanın ani çıkışlarından, dalgalanmalarından etkilenmiyoruz” diyor.

Telefon: 0224 2437313

AKENERJİ
Tüketiciye doğrudan elektrik satıyor

Dinçkök ailesinin sahibi olduğu Akkök Şirketler Grubu bünyesindeki Akenerj i 1989 yılında kuruldu.

Elektrik pi-yasasmda üretim, dağıtım, toptan ve perakende satış konularında faaliyet gösteriyor. 650 MW civarındaki kurulu gücüyle önemli bir elektrik üreticisi. Serbest tüketiciye yönelik elektrik satışı ise 2009 yılında başladı. Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman’ın verdiği bilgiye göre, ağırlıklı olarak sanayi kuruluşlarına ve diğer ticari işletmelere satış yapılıyor. Ayrıca 2013 yılında, mevcut üretimin yanı sıra, üçüncü taraflardan tedarik ettiği yaklaşık 900 milyon kWh elektriğin satışını gerçekleştirdi. Danışman, elektrik tedariğinde fiyattan ziyade tedarikçinin piyasa deneyimi, bilgisi, satış öncesi ve sonrasındaki hizmetin kalitesinin de büyük önem taşıdığına dikkat çekiyor. Bu nedenle Danışman’a göre, hizmet kalitesini sağlayabilmek adına, bayi kullanılmıyor ve müşterilere uzman ekiplerle doğrudan ulaşılması tercih ediliyor.

Tel: 0212 3935040

Yaren Enerji
AVM’lerde online enerji satacak

Yaren Elektrik, inşaat, mühendislik ve müşavirlik alanlarında faaliyet gösteren Era Şirketler Grubu bünyesinde bulunuyor. Yaren Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Alpay Ünal’ın verdiği bilgiye göre, şirketin serbest tüketici kapsamında bin 500 civarında abonesi bulunuyor. Müşteriler arasında, devlet kurumlan, alışveriş merkezleri, büyük otel zincirleri, fabrikalar, zincir mağazalar ve küçük ölçekli işletmeler var. 2013 yılı sonu itibariyle aylık ortalama elektrik satışı ise 30 milyon kWh oldu. Elektrik satışından 45 milyon dolar gelir sağlandı . 2014 hedefi ise aylık 90 milyon kWh’lik satış ve 5 bin abone. Firmanın Türkiye genelinde 3 bin 300 elektrik satış noktası bulunuyor. Ya-kmda ‘e-Shop’ adı verilen bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyor. e-Shop projesi ile elektrik başta olmak üzere enerji üzerine hizmet veren mağazalar ve kiosklar oluşturulacak.

Şu anda İstanbul, Ankara, Antalya ve Alanya’da olmak üzere dört noktada bulunan e-Shop mağazaları önümüzdeki ay İzmir, Sivas, Afyon ve Mersin ile birlikte sekiz noktaya çıkacak. 2014 yılı sonu itibari ile ise 80 noktaya ulaşılması hedefleniyor.

Ünal bayilik şartları konusunda, yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu noktalarda 25-30 metrekarelik dükkanların yeterli olacağını belirtiyor. Mağazaların iç dekorasyonu Yaren Elektrik tarafından tasarlanacak.

Yaren Elektrik, fatura ödemelerinde ilk defa kredi kartı ile taksitli ödeme seçeneği sunuyor ve ilk faturayı de kendisi ödüyor. Ayrıca çeşitli mağazalardan hediye çeki veriliyor. Yaren’den elektrik tedarik etmek isteyen serbest tüketicilere grubun alt şirketleriyle barter yapma seçeneği de sunulacak.

Tel: 0850 3020605

ENDA ENERJİ
Bayiler ayda 10 bin TL kazanabiliyor

Enda Enerji Holding, yüzü aşkın Egeli sanayici ve işadamı tarafından 1993 yılında İzmir’de kuruldu. Enda ve iştiraklerinin 2014 yılı itibariyle dokuz adet santralinin toplam kurulu gücü 297 MW. Firma 2004 yılından bu yana serbest tüketicilere elektrik satışı yapıyor. Enda Enerji Holding Satış Komitesi Başkanı Ali Erman Aytaç’m verdiği bilgiye göre, şirket 500 aboneye ulaşmış durumda. Müşteriler arasında organize sanayi bölgeleri (OSB) ve diğer sanayi kuruluşları ile hastane, otel, market gibi büyük ticarethaneler bulunuyor. Serbest tüketicilere aylık elektrik satışı 100 milyon kWh’yi buluyor.

Ali Erman Aytaç, sıfır sermaye ile sürdürülebilir gelir elde etmek isteyen firmalara Türkiye genelinde bayilik verileceğini belirtiyor. Bayi adaylarının ise İzmir ya da Ankara ofislerinde gerekli eğitim ve doküman desteğini aldıktan sonra sahaya çıkıp satış yapacak düzeye geldiklerini söylüyor. Anlaşmaya varılan her bir tüketim noktası, portföyde kaldığı sürece bayiye komisyon ödeniyor. Bayiler, müşterilerin tüketim miktarları ve satış fiyatlarına göre karlarını artırabiliyor. Aktif çalışan bayiler ayda 10 bin TL kazanabiliyor. Enda, kampanya bazında her yıl bir adet elektrik faturasının ödenmesini de üstleniyor.

Telefon: 0232 463 98 11

BORDO ENERJİ
Bin aboneye ulaştı

Güriş Holding bünyesindeki Gürmat Elektrik, Aydın’ın Germencik ilçesinde 47.4 MW kurulu güce sahip Türkiye’nin en büyük jeotermal santralini işletiyor. Ayrıca Hatay Belen’de 36 MW’lik bir rüzgar enerjisi santrali var. Bordo Enerji ise yine Güriş Holding bünyesinde üretilen elektriği serbest tüketicilere satmak üzere 2009 yılında kuruldu. Şirket buğun yaklaşık bin aboneye hizmet veriyor.

Bordo Enerji Genel Müdürü Alper Aydmalp, halen 20 bayiyle tüketiciye ulaştıklarını söylüyor. Bordo Enerji, yılsonuna kadar her 450 bin nüfusa bir bayi olmak üzere yeni bayilikler verecek. Aydmalp, bayilik için herhangi bir ön şartlarının olmadığını belirtiyor. An1aşmaya varılan bayilere ise elektrik satış eğitimi veriliyor. Bayiler, müşterilerinin tüketimiyle doğru orantılı olarak bir komisyon sistemiyle, tüketilen birim fiyatı üzerinden kazanç sağlıyor. Alper Aydmalp, Türkiye genelinde geniş bir bayi ağının oluşturulacağını, ayrıca web üzerinden geniş müşteri kitlesine ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Müşterilere kredi kartı ile taksitli ödeme ve kendi faturalarını web üzerinden online görüntüleme imkanı sunuluyor.

Tel: 444 4 273

ALTES ENERJİ
275 MW üretim kapasitesine sahip

Altes Enerji, İzmir kökenli çok ortaklı Aliağa Çakmaktepe Üretim A.Ş.’nin iştiraki. Tamamı termik santrallerden oluşan 275 MW kurulu güce sahip Aliağa Üretim ise, rüzgar ve jeotermalde toplam 100 MW’lik yatı-rım için çalışmalarını sürdürüyor.

2010 yılında kurulan Altes Enerjinin, şu anda 12 bayisi ve bin 200 abonesi bulunuyor. Altes Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Akkan, yılsonuna kadar 40 yeni bayilik vereceklerini belirtiyor. Bayi adayının faal bir şirket olması, tek bir enerji firmasının bayisi olması, sorumlu olduğu bölgedeki müşterilere mevzuatı açıklayıp enerji satışı yapması, satış sonrası hizmet takibi yapması gerekiyor. Akkan, dönemsel kampanyalar sunduklarını ve indirim oranlarının serbest tüketicinin tüketim saatleri ve miktarına göre değişim gösterdiğini kaydediyor.

Tel: 444 25 87(ALTS)

BALKAYA ENERJİ
İndirimleri yüzde 12’yi buluyor

inşaat ve petrol alanlarında faaliyet gösteren Balkaya Şirketler Topluluğu bünyesindeki Balkaya Enerji, 2010 yılında serbest tüketiciye yönelik elektrik toptan satışı yapmak için kuruldu. Grubun diğer iştirakleri ise City Court, Balkaya Evleri, Bahçeşehir’de bulunan Sunflower ve Outland alışveriş merkezleri. Genel Müdür Hüseyin Şahin’in verdiği bilgiye göre, halen 14 bayisi bulunan Balkaya Enerji yılsonuna kadar bu sayıyı 30’a çıkarmayı hedefliyor. Bin civarında aboneye sahip olan şirket, hemen her tarife grubu ile çalışıyor. Özellikle mesken, ticarethane ve sanayi abonelerine yoğunlaştıklarını belirten Şahin, faturaların kanun ve yönetmeliklere uygun ayrıştırılmış tarife bileşenleriyle abonelere ulaştırıldığını ifade ediyor. Aynı zamanda web sitesi üzerinden de tüketiciler o güne kadarki tüketimlerine, yaptıkları tasarruf tutarlarına ve sözleşme bilgilerine ulaşabiliyor. İndirim oranlarına gelince Şahin, mesken ve ticarethanelere aktif enerji birim fiyatı üzerinden yüzde 8 ile 12 arasında indirim sağladıklarını belirtiyor. Tek zamanlı sanayi aboneliklerinde ise yüzde 2 ile 3.5 arasında değişen indirimler sunduklarını kaydediyor.

Öte yandan Hüseyin Şahin, tamamı özelleştirilen 21 elektrik dağıtım bölgesinde başlayan yeni bir uygulamadan şikayet ediyor. Rekabete aykırı gördüğü için eleştirdiği uygulamaya göre, dağıtım şirketleri toptan elektrik satış lisansı edinerek abonelerini haber vererek ya da vermeyerek serbest tüketiciye dönüştürmeye başladı. Şahin’e göre, bu durum rekabete de yasaya da aykırı. Serbest tüketicilere piyasa rayiçlerinin çok altında indirimler verilerek rekabetçi fiyatlardan mahrum bırakılıyor. Bu durumun düzenlenmesi için piyasa uygulamalarının sağlam bir denetim mekanizmasına tabi tutulması gerekiyor.

Telefon: 0212 669 25 59

İÇDAŞ ELEKTRİK
Uzun vadeli düşünenler için

Çanakkale merkezli İçdaş, Türkiye’nin ikinci büyük çelik üreticisi konumunda. Enerji dışında çelik üretimi, tersanecilik ve nakliye ana iş kollarında faaliyet gösteriyor. Enerjide ise 1005 MW kurulu gücüyle sektörde önemli bir yere sahip. Yeni yatırımların devreye girmesiyle kurulu gücünün 1700 MW’ye ulaşması bekleniyor. Serbest tüketiciye elektrik satışı ise İçdaş Elektrik adlı şirketi tarafından yapılıyor. Bu kapsamda 5 bin aboneye ulaşan şirket, müşterilerine yılda 7 milyar kWh elektrik satışı gerçekleştiriyor. Portföyünün yüzde 60’ı sanayi, yüzde 40’ı ticarethane müşterilerinden oluşuyor.

İçdaş Enerji Genel Müdürü Bülend Engin, hem ulusal tarife üzerinden hem de sabit fiyattan indirim sunduklarını belirtiyor.

Elektriğini farklı bir tedarikçiden alma hakkı olan serbest tüketicileri uyaran Engin, şunu söylüyor: “Serbest tüketicilerin, tedarikçilerini seçerken bilinçli ve son derece seçici olmaları gerekiyor. Bu ticareti kısa vadeli değil istikrar için uzun vadeli değerlendirmelerini tavsiye ederim.”

Tel: 444 9 423 (ICD)

RÖNESANS ELEKTRİK
Aylık satışı 15 milyon kWh

Malatyalı Erman Ilıcak’ın sahibi olduğu Rönesans Holding, özellikle Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Ortadoğu ülkelerindeki inşaat projeleriyle biliniyor. Serbest tüketicilere elektrik satışı için kurulan Rönesans Elektrik ise 2012 yılında faaliyete başladı. Rönesans Elektrik Ticaret Müdürü Uğur Can Yoldaş’ın verdiği bilgiye göre, elektrik şirketinin şu anda 50 serbest tüketici abonesi bulunuyor. Bu kapsamdaki aylık elektrik satışı 15 milyon kWh. Türkiye’de büyük bir artış gösteren alışveriş merkezlerinin elektrik ticareti açısından önemli bir hedef kitle oluşturduğuna dikkat çeken Yoldaş, serbest tüketicilere ulaşmada bayi kullanmadıklarım belirtiyor. Şirket müşterilerine doğrudan kendisi satış yapıyor.

ronesans.com

SEPAŞ ENERJİ
Hedefi, 3 bin bayi

SEPAŞ (Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş.) Akkök Grubu ve yabancı ortağı CEZ’in birlikte işlettiği Sakarya Elektrik Dağıtım Şirketi bünyesinde faaliyet gösteriyor. 2013 yılında serbest tüketicilere elektrik satışı için kurulan Sepaş’ın Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ensari’nin verdiği bilgiye göre, Türkiye genelinde 500 bayisi bulunan şirketin serbest tüketici abonelerine sattığı elektrik miktarı geçen yıl 285 MWh oldu. 2014 yılı sonunda 3 bin bayiye ulaşılması hedefleniyor.

Mustafa Ensari, bayileşme sürecinde “Enerjinizi kazanca çevirin!” adlı bir proje yürüttüklerini belirtiyor. Ensari’nin verdiği bilgiye göre, bu kapsamda hem işletme sahipleri hem de bireylere indirimli elektrik satışı yaparak, Sepaş Enerji bayisi gibi çalışabile cek ve ekstra gelir kazanabilecek. Herkes kazandırdığı müşteri başına önemli oranlarda prim almaya hak kazanacak. Ensari, projeye büyük ilgi olduğunu belirtiyor. Kampanya kültürünün elektrik sektöründe henüz gelişmediğine dikkat çeken Ensari, bu faaliyetlerin çoğalacağını öngörüyor ve bu konuda öncülük edeceklerini söylüyor.

Tel: 444 5 186

1 2Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

11 Yorum

 1. Ordu ilinde enerji satış işi yapmak istiyorum, Güvenilir ve prim açısından cazip bir firma olmasını isterim. 537 771 03 96

 2. enerji dünyasında yerinizi almak ve fırsatlardan yararlanmak istiyorsanız sizi de yanımıza bekliyoruz. iş çevresi geniş veya portföyü olan arkadaşlar sas enerjiye bekliyorum. dolgun prim sistemi ile geleceğinize daha özgür bakabilir siniz.

  daha detaylı bilgi için 551 455 24 54 aramanız yeterlidir.

 3. enerji dünyasında yerinizi almak ve fırsatlardan yararlanmak istiyorsanız sizi de yanımıza bekliyoruz. iş çevresi geniş veya portföyü olan arkadaşlar sas enerjiye bekliyorum. dolgun prim sistemi ile geleceğinize daha özgür bakabilir siniz.

  daha detaylı bilgi için 551 455 24 54 aramanız yeterlidir.

 4. selm, 7,yıldır enerji firmaların,da enerji satış,uzm yaptım 600,ad abonem vardır

  şuan çalıştığım firma enerji alımı durdurduğun,dan dolayı portreğimi,de sözleşme,si günü gelenleri alacağım şirketimin bilgisi vardır, yeni kendime güvenilir sağlam ve pirimleri iyi olan enerji firması arayorum …

 5. Merhaba Çanakkale İşletme Müdürlüğünde bir hukuk bürosu bünyesinde uzun süre dava takipleri ile alakalı çalıştım. Serbest Tüketici Müşterisi odaklı çalışacağımı başarılı olabiliciğimi düşünmekteyim. ST için gerekli 450kwh barajı 3000 seviyesine düştüğünde çok önemli bir potansiyel yakalayabilirim. Sizdece uygun olursa şartlar konusunda bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar dilerim…

 6. Hasan bey cerean enerji olarak size güzel fırsatlar sunabiliriz.. iletişime geçelim

 7. alternatif elektrik firmasının sahibiyim suan da elımde bundan faydalanmayan bırcok fırma var bıkac firmadan bana bunları bızım uzerımızden abonelık yaparsan onların odecegı faturadan % lik verdiler sizin sartları ve oranları orenmek ıstıyorum (kendıme aıt faTURA ODEME MERKEZI OLMASI AYRICA 2 ELEKTRIK FIRMA SAHIBI OLDUGUMUZDAN ELIMIZDE CALISMASINI YAPTIGIMIZ MUSTERI POTANSIYELI COK YUKSEK TIR

 8. Cazip prim oranları ile yüksek prim gelirlerine ulaşmak Kinesis Enerji ile mümkün!

  Bayilik başvurusu için bizi arayın: 0312 291 75 00

 9. enerji satış sektöründe yerini almak isteyen arkadaşlar mesaj yazsın..acentelikler il temsilcilikleri veriyoruz..0531 775 91 58

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu