Anasayfa / Şirket Haberleri / Esans Üretcisi Seluz Kimya Parfümör Yetiştirecek

Esans Üretcisi Seluz Kimya Parfümör YetiştirecekParfümörlük Mesleği, Parfümörlük Eğitimleri, Çok Kazandıran Meslek

Ev temizlik malzemelerinden kozmetiğe kadar içinde koku bulunan yüzlerce ürün için esans imal eden Seluz Kimya, bünyesinde 7 bin çeşit esans barındırıyor. Portföyüne her yıl bin esans ekleyen şirket, 2012 sonunda 25 milyon dolar ciro hedefliyor. Üç yabancı parfümör ile çalıştıklarını söyleyen Seluz Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Murat öztürk, “Türkiye’de parfümör olmadığı için bu alana eğilmeye karar verdik. Artık hem kendi ihtiyacımız hem de sektörün ihtiyacı için parfümörlük eğitimlerine başlayacağız” diyor.

Koku hayatımızın bir parçası… Vücudumuza sürdüğümüz parfümden kıyafetlerimizi yıkadığımız deterjana, gündelik eşyalarımıza kadar her ürünün içeriğinde kokular var. Artık tüketiciler de her üründe hoş koku arıyor. Öyle ki hoş kokulu ayakkabı boyaları, çiçek kokan iç çamaşırları isteniyor. Eğilim bu yönde olunca üreticiler de içeriklerinde esansları daha fazla kullanıyor. Ancak bu esansların yüzde 70’i ithal ediliyor. Sektördeki yerli üretici sayısı ise oldukça az. Seluz Kimya bunlardan biri.

Ev temizlik malzemelerinden kozmetiğe kadar içinde koku bulunan yüzlerce ürün için esans imal ettiklerini söyleyen Seluz Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Öztürk, “7 bin çeşit esansımız var. Buna her yıl bin çeşit daha ekliyoruz. Şu an bünyemizde üç yabancı parfümör çalışıyor. Türkiye’de parfümör olmadığı için bu alana eğilmeye karar verdik. Artık hem kendi ihtiyacımız hem de sektörün ihtiyacı için parfümörlük eğitimlerine başlayacağız” diyor.

14 tonluk üretim

Öztürk’ün bu işe giriş hikayesine gelince… Babası Almanya’ya ilk giden işçiler arasında olan Oflu Murat Oztürk, Almanya’da eğitimini tamamladıktan ve sonra İsviçre’de bir esans üreticisinde iş buluyor. Bu firmada 3 yıl çalıştıktan sonra firmanın distribütörü olarak Türkiye’ye dönüyor. Bu distribütörlük yedi yıl kadar sürüyor. Türkiye’de sektörün gelişeceğini görünce de 2007 yılında isviçrelilere ortak fabrika kurmayı teklif ediyor. Ancak onlar bu işe yanaşmayınca tek başına yatırıma soyunuyor. İlk bir yılı Hadımköy’de kurduğu küçük üretim atölyesinde deneme imalatı yaparak geçiren Öztürk, gelişmeleri şöyle anlatıyor: “100 çeşit ürünle başlamıştık. Pazarın bize kucak açması üzerine üretim büyüdü. Yerli üretici olduğumuz ve kaliteli ürünler geliştirdiğimiz için sanayicilerimiz bizi teşvik etti. Aylık 3-5 tonla başlamıştık. 2011 yılında Selimpaşa’da inşa ettiğimiz toplam 14 milyon dolara ulaşan 5 bin metrekarelik fabrika binamıza taşındık. El değmeden tam otomasyon sistemiyle üretim yapıyoruz. Burada gerçekleştirdiğimiz son ek yatırımlarla birlikte günlük 14 ton esans üretim kapasitesine ulaştık. Başlangıçta 20 kişiden oluşan ekibimiz bugün 50’ye çıktı. ”
Şirket, mevcut tesisinin yanına 2 bin metrekarelik bir la-boratuvar ve 3 bin metrekarelik bir aroma tesisi de inşa ediyor. Tüm Ar-Ge ve kalite kontrol çalışmalarının buradan ger-çekleştirilmesi planlanıyor.

  Toyota Türkiye Üretimini Arttırdı

Parfümör yetiştirecek

Parfümörlük oldukça ilginç bir meslek. Dünyada sadece 700 parfümör var bu parfümörler en az ayda 20 bin Euro civarı maaş alıyorlar. Seluz Kimya’da çalışan Mark Buxton Armani, Versace, Cartier gibi dünyaca ünlü markların bildiğimiz kokularını dizayn etmiş bir parfümör. ‘Milyon dolarlık burun’ denilen bu kişiler bir ürünü kokladığında, bu parfümün yaklaşık bin 500 hammadden hangilerini içerdiğini söyleyebiliyor.

Türk parfümör olmadığını ve sosyal sorumluluk projesi olarak bir parfümörlük okulu açacaklarını söyleyen Öztürk, “Esans işinde önemli olan reçete. Bunu da parfümör yazıyor. Parfümör olmak kolay bir iş değil. Piyasadaki parfümörlerin çoğu 10 – 15 yıllık tecrübeye sahip. Burada Türk parfümör yetiştireceğiz. Eğitim için adaylardan da ücret almayacağız. Ayrıca bu adaylar kendi firmamızın yanı sıra sektördeki başka kurumlarda da çalışma imkanı bulacak. Çok fazla başvuru olacağını düşündüğümüz için belli kriterler belirleyip ona göre alım yapacağız. Bu sektöre en az 5 Türk parfümör katmayı hedefliyoruz.”

4 milyon dolarlık ihracat

Geçen yıl 18 milyon dolar ciro elde eden şirket bu yıl ise 25 milyon dolar hedefliyor. Seluz Kozmetik olarak öncelikli hedeflerinin Türkiye’nin yaklaşık 150 – 300 milyon dolarlık esans ithalatını frenlemek olduğuna vurgu yapan Oztürk, esans kullanan firmaları yerli üretici olarak fiyat, stok maliyeti, hız gibi alanlarda avantajlarla çekmeyi amaçladıklannı söylüyor. Şu an Türkiye’nin üç büyük esans üreticisinden biri konumuna geldiklerini de belirten Oztürk, şunları ekliyor: “Şu an iç piyasa ağırlıklı çalışıyoruz ama zamanla ihracat payının yüzde 50, iç Pazar payının ise yüzde 50 olmasını hedefliyoruz, ihracat ekibimiz henüz 1.5 yıllık. Buna rağmen bu yılsonunda 3.5-4 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz. Üstelik bu ciroyu sadece Suudi Arabistan, Tunus, Mısır ve İran’a yaptığımız ihracat ile ulaşmış bulunuyoruz.”

Çay esansı üretecek

Türkiye’ye özel esanslar çok sınırlı. Bunlar içinde en önde geleni İsparta’da yetişen gül esansı. İsparta dünyanın en iyi gülyağının üretildiğini ve bu esansın dünyaca ünlü markalara satıldığını söyleyen Öztürk, şöyle devam ediyor: “Bütün ünlü parfümlerde genellikle Türk gülyağı kullanılıyor. Son yıllarda Türkiye’nin çeşitli yörelerinde lavanta, menekşe yağı, limon yağı gibi esansların yetiştirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Bizim de Karadeniz’de önümüzdeki yıl çay ve iki bitkinin esansını geliştirmeye yönelik çalışmamız olacak. Yabancı bir şirketle birlikte bu projeyi yürüteceğiz.”

Seluz Kimya, Ar-Ge projeleri üzerine de çalışmalar yürütüyor. Bir Ar-Ge projesi için TÜBİTAK’tan destek alan şirket, şu günlerde Ege Üniversitesi ile yeni bir Ar -Ge projesi üzerinde çalışıyor.

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

8 Yorumlar

 1. BU ZAMANA KADAR BURNUMUN ÇOK AŞIRI KOKU DUYMASINDAN ŞİKAYETÇİYDİM. HALA DA ŞİKAYETÇİYİM. AMA BU HASSASLIK BELKİ DE PARFÜMOR OLUP PARA KAZANMAMI SAĞLAYACAK

 2. YASİN AYDEMİR

  Bu eğitimi almayı, gerçekten sorumluluklarını ve de bu sektörde gerekli tecrübe için özveride bulunulması gereken zamanı da düşünerek kendimi uygun gördüm. Her ne kadar başvuruda bulunacak adaylarda istenilen ön koşulları bilmesem de bu eğitime talip olduğumu açıkça beyan etmek isterim.
  Değerlendirilmek umudu ile isteğimi bilginize sunarım.Yanıt alabilirsem teşekkürlerimi şimdiden bir borç bilirim. İyi çalışmalar..

 3. M.Ali Baltacı.

  24 mart Hürriyet gazetesinde parfümör okulu ve eğitimle ilgili çalışmaların başladığını okudum.Kendim saglık meslek yüksekokulu bölümü mezunuyum. Okulda labaratuvarda mikroskopta ve labaratuvarda oldukça fazla çalıştım. Esanslar,hammaddeler ve parfümler hep ilgi odağımda kaldılar.

  Bu alanda 1 numara olmak için eğitim alıp yer almak istiyorum.Sıradan olmamak için değil gerçekten 1 numara olmak için çalışmak istiyorum. Bu konuda herkesin düşünmediğive düşünemeyeceği farklı fikirlerim var.

  Bana eğitim imkanı sağlanırsa bu alandakilerden daha artım olacak şekilde junior parfümör olarak yer alamak istiyorum. Sonrası ise 1 numaralı parfümör olarak yer almak isterim.Yeterli eğitim sonrasında.

  Eğitim almak tabiki çok önemli ama bunları hayata geçirmek içinde pratik,akılcı ve dikkatli davranmakda kişinin kendi azmi içerisinde olmalıdır. Saygılarımla.

  M.Ali Baltacı
  05336160501

 4. Gazetedeki yazınızı okuyunca ve dünyada bile bu kadar az yetişmiş parfümör varken,bunun okulunu okuyup Türkiye’de ilklerden olmak müthiş bir şey olsa gerek..Girişiminiz için sizi kutluyorum. Bu çalışmanın içinde yer almak bir ayrıcalık,ilanlarnı verdiğiniz zaman hemen firmanızla irtibata geçip görüşmek isterim..

  Saygılarımla

 5. Sayın yetkili,
  Gazeteden okuyarak haberdar olduğum projeniz beni çok heyecanlandırdı ve ilgimi çekti.Kozmetik sektöründe ,kimyager olarak böyle bir projenin içinde olabilmeyi çok arzu ederim.
  Parfümörlük eğitimi ile ilgili daha detaylı bilgileri sizden almak isterim.

  Teşekkürler…

 6. bu eğitime katılabilmek için hangi bölüm mezunu olmak gerekiyor. belirli bir kriter var mı?
  başvuru tarihi ne zaman? şartları nelerdir?

 7. Gülşah Çabuk

  Sayın yetkili,
  Parfumör olabilmek için tarafınızdan eğitim almak istiyorum.Birebir görüşme imkanı tanımanızı rica eder, eğitim konusunda insanlara şans tanıdıgınızdan dolayı tebrik ederim.Saygılarımla

 8. Bu eğitime girmeyi çok istiyorum.çünkü kozmetik sektöründe daha önce çalıştım. Aynı zamanda burnum çok iyidir kendime güveniyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir