Turizm Sektöründen Haberler

Eskişehir ziyaretçilerine yeni turizm değerleri sunuyor

Son yılların yükselen destinasyonu Eskişehir, her geçen turizm sezonunda ziyaretçilerine yeni turizm değerleri sunuyor. Eskişehir’e gelen ziyaretçiler de Eskişehir’den son derece memnun kalıyor. Öyle ki şehre gelenlerin çoğu buraya yerleşmek istediğini söylüyor…

Ziyaretçilerini bekliyor

SANAYİSİYLE, verimli topraklarıyla, tarihi yapılarıyla, üniversiteleri ve elbette Porsuk Çayı’yla çok özel bir şehrimiz Eskişehir. Sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da en yaşanılır şehirlerinden biri olan Eskişehir’i farklı kılan unsurların hepsi bu mu? Elbette değil. Eskişehir’i bu kadar cazip kılan bu unsurlardan bazılarını hemen sıralayalım. Modern parkları, müzeleri, şehir dışında bulunan tarihi hâzineleri, Orta Anadolu, Balkan ve Asya mutfağı, bir de misafirperver insanları… Eskişehir’de görülebilecek yerleri kısaca şöyle özetleyebiliriz:

Kentpark

KENT PARK

300 dönüm arazi üzerine kurulmuş olan Kent Park, Eskişehir ziyaretçilerinin teveccüh gösterdikleri cazibe alanlarından biri. 300 metrelik yapay plajı, yeşillikler içindeki yürüyüş ve koşu yolları, gölet kenarındaki şık kafeteryaları, yemyeşil oturma alanları, çibörek restoranı ve mini harası ile Kent Park, bozkırın ortasında bir vaha aslında.

SAZOVA BİLİM VE KÜLTÜR PARKI

Kent Park’tan 100 dönüm daha büyük olan bu tematik park ise bir kültür-sanat vahası bir bakıma. Hayvanat Bahçesi, Eti Sualtı Müzesi, gençler için Bilim-Deney Merkezi, Sabancı Uzayevi, Esminatürk, Türk İslam Büyükleri Müzesi, Masal şatosu, Korsan gemisi ve gezi treni ile Sazova, turistlerin en çok vakit geçirdikleri tur bölgesi. Hediyelik eşya pavyonları ile de misafirlerin ilgisini çekebiliyor. Ziyaretçiler için yine çibörek ve Asya mutfağından tadabilecekleri lezzetler mevut.

MÜZELER

Eskişehir bir müze kampüsü tam manasıyla. Frig döneminden eserlerin sergilendiği Eti Arkeoloji Müzesi, Eskişehir ticaret ve sanayisinin tarihi izlerini anlatan Eskişehir Ticaret ve Sanayi Müzesi, ünlü simaların balmumu heykellerinin yer aldığı Yılmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi, Odunpazarı Ahşap Eserleri Müzesi, Lületaşı Müzesi, dünyada tek olma özelliği ile Seyitgazi Bor Müzesi, Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi, Karikatür Müzesi, Kurtuluş Müzesi, İnönü Müzesi en çok ziyaret edilen müzelerden.

ODUNPAZARI

Her ülkenin turistik şehirlerinin cazibe noktaları olan oldcity’leri vardır; yani, eski şehirleri. Odunpazarı da Eskişehir’in old city’si. Eskişehir’e gelenlerin temiz havası sebebiyle yerleştikleri Odunpazarı, civar bölgelerden odun getirip satanların pazar yeri olmasından dolayı bu ismi almış. Selçuklu-Osmanlı mimarisi ile yapılmış birbirinden güzel tarihi Odunpazarı konakları ve evleri, dar ve şirin sokakları, bu sokaklarda yer alan kafeterya ve hediyelik eşya dükkanları ile Odun-pazarı ziyaretçilerine fotoğraftık çok mekan sunuyor. Odunpazarı’nda Asya mutfağının gözdesi balaban köfte, çibörek, göbete, met helva ve haşhaşlı çörek benzeri lezzetleri tadabilirsiniz. Atlıhan’da lületaşmın usta ellerde nasıl şekillendiğini izlerken, Kurşunlu Külliyesi’nde cama şekil veren hünerli ellerin cam ile dansından keyif alabilirsiniz. Hafta sonlan Kurşunlu Külliyesi Mevlevihanesi. tasavvuf müziği ile ruhlarınızı tazelemeniz için essiz bir mekan.

PORSUK TA TEKNE VE GONDOL KEYFİ

Eskişehir’in boynunda güzel bir gerdanlık olan Porsuk’ta salınan tekne ve gondollar şehre ayrı bir güzellik katıyor. 15 dakika süren tekne ve gondol turlarında Porsuk buyunca yol alırken şehir merkezindeki canlı hayatı yakından görme imkanı bulabilir, öğrencilerin nasıl güzel vakit geçirdiklerine tanıklık edebilirsiniz.

KIRSALI BİR BAŞKA GÜZEL

Eskişehir kırsalı da birbirinden güzel ve farklı turistik değerlere ev sahipliği yapıyor. Sakarya Nehri’nin doğduğu Çifteler Sakar-yabaşı mevkiinde dalgıçlık kurslarına katılabilir, İnönü’de Türk Hava Kurumu öncülüğünde yamaç paraşütü ve planör eğitimleri alabilirsiniz. İnönü Savaşları hakkında bilgilenip İnönü’nün jeoturizm hâzinelerini de keşfedebilirsiniz. Seyitgazi’de Battalgazi ve Süceaddin Veli türbeleri de sizleri bekliyor. Han’da ise Friglerin gizemli izlerini takip edebilirsiniz. Sivrihisar’da 80 direkli Selçuklu camide manen coşup, Balıkdamı’nda göçmen kuşlarını izleyebilirsiniz. Eskişehir kırsalı Nasreddin Hoca ile gülüp, Yunus Emre ile ruhen yükselme imkanı da sunar sizlere.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu