Çiğköfte Bayilikleri

Etsiz Çiğköfte ve Etsiz Burger Sektörüne Yatırım Yapmak

Yıllar önce ‘Chicago Tribüne’ gazetesinin geçmiş sayılarından birini karıştırırken ilginç başlıklı bir yazıyla karşılaşmıştık. Yorum tam da kafamızdaki yatırım fikriyle örtüşüyordu. Yazının odak noktasına ‘vejetaryen burger’ konmuş: Etsiz ürün fikriyle yola çıkan firmaların ortak sloganı “Muhteşem et lezzetleri etsiz de olur!” şeklindeydi. Yazıda vejetaryen hamburger üreticilerine özel bir gönderme de yapılmış: Pazarı geliştirip büyütmede onların eline kimsenin su dökemeyeceği iddia ediliyor. Hazır hamburger satışlarıyla ev pazarını şimdiden onlar ele geçirmiş. Bu gelişme artık bir şeylerin değişmekte olduğunun habercisi.

Etsiz Çiğköfte

Vejetaryen burger pazarı her yıl yüzde 20 büyüyerek fast food sektörünün devlerini rahatsız ediyor.

Vejetaryen burgerin içeriğinde ‘soya’ başı çekiyor. Fakat bir miktar fermente edilmiş olması lazım. Soya, yapısı ve protein niteliği açısından ete en yakın gıda maddesi. Eğer iyi işlenir ve amaca uygun olarak işlemden geçirilirse onu normal et tadına yaklaştırmak mümkün.

Vejetaryen fast food dünyasında peynir ve peynir altı suyu dışında hayvansal girdi yok.

Bazı ürünlerde ‘vegan etiketi’ var. Örneğin, klasik burgerde dana etiyle aynı lezzeti taşıyan vejetaryen köftelerin içeriği dikkat çekici. Kullanılan temel girdiler şöyle: Organik soya eti, organik glüten, organik soya proteini konsantresi, doğal malt özü, deniz tuzu, yumurta beyazı, doğal baharatlar, kuru sarımsak, kuru soğan, susam yağı ve organik irmik…

Ürünlerin içeriğinde bitkisel orijinli olmanın avantajına organik olma ayrıntısı da eklenmiş. Yazıya göre sektörün elindeki en büyük koz, kalp damar hastalıklarının az da olsa kırmızı etten kaynaklandığı iddiası…

Bu ‘veggie’ işinin Amerika’da epey tuttuğu görülüyor, işin mahiyeti incelenince vejetaryen restoranların hızla zincire dönüşmesinde sağlıklı beslenme propagandasının etkisi var. Son beş yılda restoran sayısı epey artmış. Dahası market raflarına giren hazır burger satışlarında adeta patlama olmuş.

‘Portabella’, ‘Mama Mia’, ‘Crusted Cutled’ gibi dikkat çekici isimlerle hamburger sektörü şimdiden yeni bir kimliğe daha kavuşuyor. Örneğin Paul Wenner’ın kurduğu ‘Gardenburger’ ilginç bir sloganla ev pazarında sempati toplamış: “Pozitif beslenin ruhunuz da pozitif olsun!” sloganı onun.

Çiğköfte Bayiliği Veren Firmalar

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu