Ek İş Yapmak Ek Gelir Sağlamak

Ev Kadınları İçin Ek İş Önerileri

Ek iş yapmak isteyen hanımlar için ek iş önerileri listesi hazırladık. Ev kadınlarının üretime katkısı için yüzlerce proje önerisi var. Bilinen projelerin yanı sıra özgün ve basit işler son yıllarda dikkat çekiyor…HEM annelik yapıp hem de çalışmak zorunda olan kadının işi zor. Üstelik iş gücüne katılmayan yüz binlerce kadın var ülkemizde. Bugün Batı’da kadına verilen değerin ölçüsü hem üretmesi hem de aile bütçesine katkı yapmasıdır. Tek başına hayat mücadelesi veren ve çeşitli nedenlerle iş bulamayan kadınlarımızın durumu ise çok vahimdir. Hemen şu soru akla gelebilir: Batı toplumlarmda ‘ev kadını’ şeklinde bir kavram kaldı mı? Evinde oturup kocasını bekleyen, yemek pişirip, çocuk bakan ev kadını?

Ev kadınları için 10 girişim önerisi

Tartışmaya girmeden şunu saptamakta yarar var: Anne olmanın yüceliğini uzun bir zaman göz ardı eden Batı onu yeniden keşfetti. Ve son 50 yılda inanılmaz devrimler yaptı. Artık çalışmayan kadın neredeyse kalmayacak. Kadın hem çocuğuna bakacak, hem de ekonomiye katkı sağlayacak.

Ev kadınlarının yapacağı işleri girişimcilik merceğinden değerlendirip birçok esere imza atan yazarlara göre, bugün Amerika’da tek bebeği bulunan 4.7 milyon ev kadını kendi işini evinde kurarak kendinin patronu olmuş durumda.

Ev Kadınları İçin Ek İş Önerileri
Ev Kadınları İçin Ek İş Önerileri

Bu arada birkaç çocuğunu yetiştirmeyi ihmal etmeyenler çoğunlukta. 16 milyon ev kadını evindeki düzenini bozmadan yine evinde çalışarak kendi işinin ya da kocasıyla beraber kurduğu işin patronu olmaya çalışıyor.

Yeni Girişim Önerileri

Modern dünyada ev kadınlarının yarattığı yeni iş kolları oldukça ilginç. Çoğunun internette sitesi, dergisi, hatta gazetesi var. Onları belirli işlere özendiren kurum ve dernekler söz konusu. Bunlar yayınlarıyla Batı usulü ev girişimciliğine ciddi katkılar sağlıyor. ‘Harvard Business Review’ adlı dergide yayınlanan makalelerde de ‘home based businesses for women’ başlı başına bir konu olarak ele alınıp irdeleniyor. Tek farkla ki bu tip girişimcilik kadınların istekle ve kendi konumlarına uygun olarak yaptığı işleri kapsıyor.

Bu dalganın öncülüğünü yapan Amerika’da ev kadınlarına yönelik girişim önerileri üç ayrı kategoride toplanıyor:

1 – Basılı medya ve internet yayıncılığı yoluyla açıklanan girişim önerileri.

2 – Çeşitli organizasyonlarca geliştirilen güncel ekonomiye uygun işler.

3 – Buluşsal nitelikte orijinal yeni / yaratıcı girişim projeleri.

Özgün Projeler

İlk iki konu bilinen ve uygulanan önerilerden ibaret… Üçüncü sırada yer alan girişimler ise, Amerika’daki yaygın tanımıyla ‘girişim guruları’ tarafından kaleme alınıyor. ‘Small Business Opportunities’ ya da ‘Entrepreneur’ gibi genel okuyuculara seslenen girişim dergilerinde ev kadınları karşı cinsle birlikte genellikle aynı işlere layık görülüyor.

Oysa bazı girişim dergilerinde ev kadınlarına yönelik daha özgün projeler var. Çoğu günümüz teknolojisine uyarlanmış ev ortamında yapılabilecek son derece ilginç işler: ‘ütü servisi’, ‘evde çocuk bakıcılığı’, ‘kişiye özel reçetelerle mutfak hizmeti’ vb. gibi…

Ev kadınlarına yönelik basit girişimler kitap olarak yayınlanıyor. Özellikle güncellenmiş basit girişim önerileri bir hayli ilgi çekici.

Sosyal medya üzerinden ev kadınlarına da ilham veren girişim kulüpleri de var. Çoğuna üye olma şartı getirilmiş. Bu kulüplerin derlediği ya da geliştirdiği projelerin tamamı orijinal nitelikte. Kazanç önerileri getiriliyor, ev kadınlarına yeni ufuklar açılıyor. Örneğin sadece annelere özgü girişim projeleri bunun tipik örneklerinden.

Şimdi, bu ilginç projelerden kendi ekonomimizin dokusuna uygun bazı işlerden ufak birkaç örnek verelim. Çoğu bilinse de farklı olanları da var. Umulur ki bu örnekler daha da orijinal bilinmedik işlere kapı aralar.

1 – Web Tasarım Atölyesi

Web Tasarım Atölyesi
Ek iş önerileri (Web Tasarım Atölyesi)

Erkeklere özgü organizasyon gerektiren bir iş gibi görünmesine rağmen konuyu bilen kadınların da evden yapabileceği teknik bir iş. Temel fark şu: Daha nitelikli, daha estetik ve daha yaratıcı bir uğraş. Tamamen ev ortamında kurulacak sistemden alınacak verim algı olarak daha güvenli. Üstelik birkaç ev kadınının birlikte kendi mekânlarında kurabileceği bir network olanağı da var. Sadık müşteri portföyü yaratan kalıcı bir girişim.

2 – Çeviri Hizmetleri

Çeviri Hizmetleri
Ek iş önerileri (Çeviri Hizmetleri)

Yabancı dili / dilleri derinlemesine bilen ev kadınları açısından belge tercümesi, kitap çevirisi, editoryal yazım gibi onlarca alanda verilebilecek bir hizmet. İnternet üzerinden yapılabilecek sayılı işlerden biri. Noter tasdikli belgeler için yeminli tercüman sertifikası alınmasında yarar var. Yayınevleri, sanayi kuruluşları ve tez çalışmaları konusunda uzmanlaşmak mümkün. Özellikle Anadolu’da noter ve resmi dairelerin oldukça ihtiyaç duyduğu bağımsız bir meslek alanı…

3 – Evde Bitki / Hayvan Oteli

Evde Bitki / Hayvan Oteli
Ek iş önerileri (Evde Bitki / Hayvan Oteli)

Uygun ortamı olan kadın girişimciler için ilginç bir iş. Seyahate çıkan ya da uzun süre kendi evlerinde olmayanların nadide çiçeklerine bakım hizmeti. Tüm saksılar evlerden alınıp zamanı gelince yine eve teslim ediliyor. Sadece sulamak değil, bitkilerin teknik bakımı da yapılıyor. Aynı hizmeti belli sayıda hayvan için de vermek mümkün. Akvaryumlar ve kuşlar dâhil. Sorumluluk alabilecek kadar meraklı olmak önde gelen ilk koşul.

4 – Boyama ve Yenileme İşliği

Boyama ve Yenileme İşliği
Ek iş önerileri (Boyama ve Yenileme İşliği)

Terziliğe aşina olanlar için teknik hizmetleri de içeren bir iş. Eski giysileri günün modasına uydurmak, renklerini değiştirmek ve bu işi ısmarlama mantığıyla yapmak… Özellikle giysi boyanması, hatta deri giysilerin renginin değiştirilmesi başlı başına bir uğraş. Sistem internet üzerinden yürüyor, evden eve servis yapılıyor. Örneğin bu konu Fransa’da çok tutulan bir iş. Fransızların ‘retoucherie’ (rötuşeri) dediği ‘moda redizaynırları’ düzeltmenleri çok para kazanıyor.

5 – Ev Yapımı Şehriye ve Mantı

Ev Yapımı Şehriye ve Mantı
Ek iş önerileri (Ev Yapımı Şehriye ve Mantı)

Piyasada bildiğimiz fabrikasyon çeşitler var. Hiç biri ev usulü hazırlanan özel lezzetleri tutmuyor. Nasıl bir pazar oluşturulacağı girişimcinin tercihine kalmış. Kolaylık amacıyla birkaç küçük makine imalat için yeterli. Tescil edilmiş markayla çıkmak ilginç olabilir. Anında servis ya da frigorifik kargoyla evlere ulaşmak farklılık olmalı. Lezzet bağımlısı bir müşteri kitlesi yaratılabilir, ileride raflara da çıkılabilir.

6 – Gerçek Nar Ekşisi

Gerçek Nar Ekşisi
Ek iş önerileri (Gerçek Nar Ekşisi)

Kendi kültürümüze uygun bir girişim. Batıda çok daha değişik meyveler kullanılıyor. Kırsal kesimdeki ev kadınlarımız için mükemmel bir iş. Bilinen gerçek; piyasada saf nar ekşisi bulmak zor. Doğal olanı için çok büyük bir pazar ve talep var. Mevsiminde olgun narlar toplanıyor, özenle kaynatılıyor. Ortaya çıkan şurubun kıvamını artırmak için kısık ateşte kaynatma işlemi devam ediyor. Odun ateşi tercih nedeni. Saf özüt steril şişelere konuyor, alınacak sertifikayla evlere ve gurme marketlere servis ediliyor. Adınızı yazmanızda sakınca yok. Tescilli marka olabilir. Bu girişime turunç, bergamot gibi çeşitleri de eklemek mümkün.

7 – Ev Tipi Ekmek, Kek, Pasta

Ev Tipi Ekmek, Kek, Pasta
Ek iş önerileri (Ev Tipi Ekmek, Kek, Pasta)

Abone haline getirilen müşteriler için oluşturulan ilginç bir iş. Kendinize özgü reçetelerinizin olması şart. Orijinallik ve otantik görüntü ilgi çekici olabilir. Mutfak şefi mantığıyla çalışmak, gerekli donanıma olanak verecek teknik gereçleri kullanabilmek ön koşul. Gurme marketler kurumsal müşterilerin en başında. Yakın bölgelere servis açmak gerekli. Fırın ve pastane reçeteleri dışındaki özgünlük burada en büyük tercih nedeni.

8 – Antik Boncuk ve Takı Tasarım

Antik Boncuk ve Takı Tasarım
Ek iş önerileri (Antik Boncuk ve Takı Tasarım)

Halkımız bu işe neredeyse doğuştan yatkın. Farklı olabilmek adına uzmanlaşmak önemli. Geçmiş kültürlerdeki takıların orijinal boyutta aynı basımlarını yapmak ilginç olabilir. Son zamanlarda uygun gereçlerle cam seramik ve boncuk tasarımcılığı da gündemde. Kendini internette iyi anlatanlar için zevkli bir uğraş. Ahşap, deri ve kumaş mateıyalleri kullanmak ise bir başka seçenek. Üstelik internette tüketiciye doğrudan tasarım yaptırma imkânı da var.

9 – Ev Tipi Organik Ruj İmalatı

Ev Tipi Organik Ruj İmalatı
Ek iş önerileri (Ev Tipi Organik Ruj İmalatı)

Dudak koruyucusu gibi parmakla sürülen organik rujlar ve çeşitli parlatıcılar. İçeriği ve formülü kendinize özgü olmalı. Formüllerin ve marka tanımlarının tescilli olmasında yarar var. Çok çeşitli kombinasyonlar denenebilir. Bu işte doğrudan pazarlama ve iletişim önemli. Kişiye göre ısmarlama (tailor made) yapılması işin önemli ayrıcalığı. Japonya’da son zamanların ilginç uğraşılarından biri de bu. Kullanılan tüm girdilerin ise mutlaka organik olması gerekiyor.

10 – Özgün Abajur Tasarımları

Özgün Abajur Tasarımları
Ek iş önerileri (Özgün Abajur Tasarımları)

Abajur üretimi tamamen el sanatlarına dayanıyor. Kullanılan materyal genellikle kırtasiye malzemesi, çeşitli plastik levhalar ve yanmaz kâğıtlar. Her şey özgün modeller yaratmaya bağlı. Kes-yapıştır yöntemiyle yaratılacak modeller piyasada büyük ilgi görebilir. Abajur tasarımında ölçü ve kısıt yok.

Önce çizim, sonra üretim… Pazarda çok sayıda alıcı olduğu gibi, internet üzerinden rahatça satışa çıkılabilir. En iyi alıcılardan biri de dekorasyon ürünleri satan mağazalar ve nalbur market zincirleri.Ve son sözümüz şu: Başta ev kadınları olmak üzere başarılı olmayı hak eden çok sayıda girişimci adayı var ülkemizde. Burada ev kadınları için verdiğimiz örnekler, sadece bir çağrışım yaratması için kısa notlardan ibaret.

Unutulmasın ki en iyi girişimciler, en iyi tüketiciler arasından çıkıyor. Yapılan istatistikler ile eğilim araştırmaları uzman tüketicilerin kadınlar olduğunu gösteriyor. Kılı kırk yaran ve ticaret kurnazlıklarını anında sezen duygusal bir cinsiyet. Elbette bu yaklaşım sade yaşamları içinde ev kadınları için de geçerli. Yukarıdaki önerilerimizle birlikte yazımızın içindeki kutuya da bir göz atmanızda yarar var.

Kadın tüketiciler üzerine birkaç hatırlatma

■ Satın alma sırasında kadın tüketici daha farklı davranır.

■ Kadınlarda genellikle ‘sağ beyin’ egemendir.

■ Bir kadın ürün ambalajının detayını çok rahat hatırlar.

■ Yaygın inanışın aksine, aritmetik kıyaslamalarda (fiyat, ölçü, ağırlık) kadınlar erkeklerden daha yeteneklidir.

■ Erkekler ihtiyaç için, kadınlar ise psikolojik doyum için alışveriş yapar. (Üretimde de öyle)

■ Kadınlara göre herhangi bir şey genellikle ucuzdur; erkelere göre ise daima pahalı.

■ Erkekler kısa ve basit marka adlarını kolay algılarken, kadınlar en karmaşık markaları dahi anında hatırlayabilir.

■ Kadınlar kimi markalara sadakatle bağlanır. Erkekler ise daldan dala atlamayı sever.

■ Marka bilinci olan kadın satıcıyı dinler; erkek ise ürünü satıcıdan daha iyi bildiğini iddia eder.

■ Gülmece öğesi ağır basan reklamlar yalnız erkekler için üretilmiştir; hem komik hem de duygusal (ciddi) tüm reklamlar ise kadınlar için.

Ek iş fikirleri için evlere ek iş veren firmalar başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

5 Yorum

 1. evde paketleme işi yapmak istiyorum şişli/mecidiyeköy de oturuyorum 0507 577 66 06

 2. Merhaba, İstanbul Anadolu Yakası ‘ nda ikamet ediyoruz, annemle evde paketleme işi arıyoruz.

 3. selamlar
  emekliyim. istanbul anadolu yakası kartal mevkiinde ikamet etmekteyim. evde paketleme işi yapmak istiyorum. bir firma bana dönerse sevinirim
  teşekkürler

 4. LR, istediğiniz yer, istediğiniz zamanda, gerek part-time iş gerekse tam zamanlı iş bakımında mükemmel perspektif sunar. Bazıları LR’da çalışarak üniversite eğitimini finanse ediyor, ek kazanç sağlıyor, emeklilik maaşını takviye ediyor, çocuklarının yanından ayrılmadan çalışıyor ve hayatını değiştiriyor.
  LR’ deki fırsatı gördüğü için çalıştığı işi bırakıp tüm zamanını bu fırsatı değerlendirmek için harcayan üyelerimiz var.
  LR üye olurken sizden ilk siparişinizi vermenizi ister.”Alın,kendiniz kullanın,memnun kalırsanız çevrenize tavsiye
  edersiniz”der. %40 indirimli fiyatlarla en az 99 TL olacak şekilde kendi ürünlerinizi seçerek, veya LR’ın Aloe Vera
  serisinden 20 tam boy ürünün ve(bedava)34 parfüm tester’ının yer aldığı 430 TL’lik hazır paketi tercih ederek
  LR’a üye olabilirsiniz.
  6. Bir kere üye olduktan ve ürünlerinizi aldıktan sonra bir daha sipariş verme zorunluluğunuz yoktur.
  Harekete geçmek için bana ulaşın.
  Mail : eminepasaoglu16@gmail.com

 5. evde ek iş yapmak istiyoruz 10 kişilk grubumuz var balıkesir edremitte yaşıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu