Anasayfa / Ek İş, Ek Gelir / Ev Kadınları İçin Ek İş Önerileri

Ev Kadınları İçin Ek İş ÖnerileriEk iş yapmak isteyen hanımlar için liste hazırladık. Ev kadınlarının üretime katkısı için yüzlerce proje önerisi var. Bilinen projelerin yanı sıra özgün ve basit işler son yıllarda dikkat çekiyor…

Ev kadınları için 10 girişim önerisi

HEM annelik yapıp hem de çalışmak zorunda olan kadının işi zor. Üstelik iş gücüne katılmayan yüz binlerce kadın var ülkemizde. Bugün Batı’da kadına verilen değerin ölçüsü hem üretmesi hem de aile bütçesine katkı yapmasıdır. Tek başına hayat mücadelesi veren ve çeşitli nedenlerle iş bulamayan kadınlarımızın durumu ise çok vahimdir. Hemen şu soru akla gelebilir: Batı toplumlarmda ‘ev kadını’ şeklinde bir kavram kaldı mı? Evinde oturup kocasını bekleyen, yemek pişirip, çocuk bakan ev kadını?

Tartışmaya girmeden şunu saptamakta yarar var: Anne olmanın yüceliğini uzun bir zaman göz ardı eden Batı onu yeniden keşfetti. Ve son 50 yılda inanılmaz devrimler yaptı. Artık çalışmayan kadın neredeyse kalmayacak. Kadın hem çocuğuna bakacak, hem de ekonomiye katkı sağlayacak.

Ev kadınlarının yapacağı işleri girişimcilik merceğinden değerlendirip birçok esere imza atan yazarlara göre, bugün Amerika’da tek bebeği bulunan 4.7 milyon ev kadını kendi işini evinde kurarak kendinin patronu olmuş durumda.

Bu arada birkaç çocuğunu yetiştirmeyi ihmal etmeyenler çoğunlukta. 16 milyon ev kadını evindeki düzenini bozmadan yine evinde çalışarak kendi işinin ya da kocasıyla beraber kurduğu işin patronu olmaya çalışıyor.

YENİ GİRİŞİM ÖNERİLERİ

Modern dünyada ev kadınlarının yarattığı yeni iş kolları oldukça ilginç. Çoğunun internette sitesi, dergisi, hatta gazetesi var. Onları belirli işlere özendiren kurum ve dernekler söz konusu. Bunlar yayınlarıyla Batı usulü ev girişimciliğine ciddi katkılar sağlıyor. ‘Harvard Business Review’ adlı dergide yayınlanan makalelerde de ‘home based businesses for women’ başlı başına bir konu olarak ele alınıp irdeleniyor. Tek farkla ki bu tip girişimcilik kadınların istekle ve kendi konumlarına uygun olarak yaptığı işleri kapsıyor.
Bu dalganın öncülüğünü yapan Amerika’da ev kadınlarına yönelik girişim önerileri üç ayrı kategoride toplanıyor:

1 – Basılı medya ve internet yayıncılığı yoluyla açıklanan girişim önerileri.

2 – Çeşitli organizasyonlarca geliştirilen güncel ekonomiye uygun işler.

3 – Buluşsal nitelikte orijinal yeni / yaratıcı girişim projeleri.

ÖZGÜN PROJELER

İlk iki konu bilinen ve uygulanan önerilerden ibaret… Üçüncü sırada yer alan girişimler ise, Amerika’daki yaygın tanımıyla ‘girişim guruları’ tarafından kaleme alınıyor. ‘Small Business Opportunities’ ya da ‘Entrepreneur’ gibi genel okuyuculara seslenen girişim dergilerinde ev kadınları karşı cinsle birlikte genellikle aynı işlere layık görülüyor.

Oysa bazı girişim dergilerinde ev kadınlarına yönelik daha özgün projeler var. Çoğu günümüz teknolojisine uyarlanmış ev ortamında yapılabilecek son derece ilginç işler: ‘ütü servisi’, ‘evde çocuk bakıcılığı’, ‘kişiye özel reçetelerle mutfak hizmeti’ vb. gibi…

Ev kadınlarına yönelik basit girişimler kitap olarak yayınlanıyor. Özellikle güncellenmiş basit girişim önerileri bir hayli ilgi çekici.

Sosyal medya üzerinden ev kadınlarına da ilham veren girişim kulüpleri de var. Çoğuna üye olma şartı getirilmiş. Bu kulüplerin derlediği ya da geliştirdiği projelerin tamamı orijinal nitelikte. Kazanç önerileri getiriliyor, ev kadınlarına yeni ufuklar açılıyor. Örneğin sadece annelere özgü girişim projeleri bunun tipik örneklerinden.

Şimdi, bu ilginç projelerden kendi ekonomimizin dokusuna uygun bazı işlerden ufak birkaç örnek verelim. Çoğu bilinse de farklı olanları da var. Umulur ki bu örnekler daha da orijinal bilinmedik işlere kapı aralar.

1 – WEB TASARIM ATÖLYESİ

WEB TASARIM ATÖLYESİ

Erkeklere özgü organizasyon gerektiren bir iş gibi görünmesine rağmen konuyu bilen kadınların da evden yapabileceği teknik bir iş. Temel fark şu: Daha nitelikli, daha estetik ve daha yaratıcı bir uğraş. Tamamen ev ortamında kurulacak sistemden alınacak verim algı olarak daha güvenli. Üstelik birkaç ev kadınının birlikte kendi mekânlarında kurabileceği bir network olanağı da var. Sadık müşteri portföyü yaratan kalıcı bir girişim.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

2 Yorumlar

 1. Emine/LR Satış Ortaklığı Bilgi;

  LR, istediğiniz yer, istediğiniz zamanda, gerek part-time iş gerekse tam zamanlı iş bakımında mükemmel perspektif sunar. Bazıları LR’da çalışarak üniversite eğitimini finanse ediyor, ek kazanç sağlıyor, emeklilik maaşını takviye ediyor, çocuklarının yanından ayrılmadan çalışıyor ve hayatını değiştiriyor.
  LR’ deki fırsatı gördüğü için çalıştığı işi bırakıp tüm zamanını bu fırsatı değerlendirmek için harcayan üyelerimiz var.
  LR üye olurken sizden ilk siparişinizi vermenizi ister.”Alın,kendiniz kullanın,memnun kalırsanız çevrenize tavsiye
  edersiniz”der. %40 indirimli fiyatlarla en az 99 TL olacak şekilde kendi ürünlerinizi seçerek, veya LR’ın Aloe Vera
  serisinden 20 tam boy ürünün ve(bedava)34 parfüm tester’ının yer aldığı 430 TL’lik hazır paketi tercih ederek
  LR’a üye olabilirsiniz.
  6. Bir kere üye olduktan ve ürünlerinizi aldıktan sonra bir daha sipariş verme zorunluluğunuz yoktur.
  Harekete geçmek için bana ulaşın.
  Mail : eminepasaoglu16@gmail.com

 2. evde ek iş yapmak istiyoruz 10 kişilk grubumuz var balıkesir edremitte yaşıyoruz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir