Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Feriköy, Yeni Konut Projeleriyle Kentsel Dönüşümün Simgesi

Feriköy’de Yeni Konut Projeleri ve Fiaytları

İstanbu’un köklü semtlerinden Feriköy, özel sektör öncülüğünde ve gönüllülük esasında kentsel dönüşümün örneğini veriyor. 4’ü markalı olmak üzere 40’a yakın inşaat projesinin yükseldiği semt, kentsel dönüşüm yasası çıkınca daha da hızlı değişip dönüşecek…

ŞİŞLi’ye bağlı Feriköy, kiliseleri ve mezarlıklarıyla tarihi dokusunu korurken, yeni konut projeleriyle de kentsel dönüşümün simgesi olmaya aday. Feriköy özel inşaat şirketlerinin projeleriyle yeniden yapılanıyor. Yıkılan binaların yerine yenileri inşa edilirken, gecekondular yerini daha modern sitelere bırakıyor. Mevcut konut stokunun hızla yenilendiği semtte, 4’ü markalı olmak üzere 40’a yakın yeni konut projesi yükseliyor. Emlak danışmanları önümüzdeki dönemde bölgenin ciddi oranda prim yapacabileceğini vurguluyor. Yeni markalı projelerin devreye girmesi ile metrkare birim fiyatlarının katlanacağını öne süren gayrimenkul danışmanları yeni yollarla birlikte Feriköy’ün yeniden önemli bir merkez olacağını belirtiyor.

Hala ayakta duran birçok tarihi kilise ve vakıf okullarıyla, her biri açıkhava müzesini andıran mezarlıklarıyla ünlü Feriköy’ün kaderi aslında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yaptığı tünellerin bölgeden geçmesiyle değişmeye başladı. Bomonti-Dolmabahçe tünelinin girişi Feriköy’ün hemen arkasında yer alıyor. Piyalepaşa-Kağıthane tünelinin çevre yoluna bağlantısı da bu semtten başlıyor.

KURTULUŞ-BOMONTİ-FERİKÖY

Kurtuluş, Bomonti ve Feriköy aslında iç içe geçmiş semtler. Hangi semtin sınırının nerede başlayıp nerede bittiğini kestirmek zor. Duatepe, Paşa Mahallesi, Yayla Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesi, Feriköy’ün sınırları içinde yer alıyor. Yeni konut projeleri de işte Feriköy’ün bu dört mahallesine dağılmış görünüyor. İnanlar Inşaat’ın Terrace Feri, Doğa Gayrimen-kul’ün Feriloft ve Ofton İnşaat’ın Elysium Cool projesi Yayla Mahallesi’nde inşa ediliyor.

Ekşioğlu Grup şirketi MÜTAŞ İnşaat Müteahhitlik ile Bibe-roğlu İnşaat’ın ortak projesi Feriköy Residence ve Yıldırım Yapı Grubu’nun Yıldırım Kule Evleri projesi Paşa Mahallesi’niıı sınırları içinde kalıyor. Ofton İnşaat’ın Elysium Residence ve Elysium Fantastic projeleri ise Cumhuriyet Mahallesi’nde inşa ediliyor.

Ant Yapı’nın Anthill Residence ile Ayaydın, İpek-Çakırkaya, Maslak Yapı ve Mertaş ortaklığının Rixos Bomonti projeleri de Feriköy-Bomonti arasında inşa ediliyor.

“ADNAN POLAT ARAZİ TOPLUYOR”

Markalı konutların yanı sıra semtteki yerel müteahhitlerin inşa ettiği konut projeleri de dikkat çekiyor. Feriköy’de bir bakıma kentsel dönüşümün başladığı söylenebilir. Nitekim birçok müteahhit bölgede arazi aramaya başlamış. Ancak bölgedeki emlak ofislerinin sahipleri asıl değişimin toplu konut projeleriyle gerçekleşebileceği görüşünde.

Melodi Emlak firması yetkilisi Doğan Filik, bölgeyle ilgili yeni duyumları şöyle aktarıyor: “Adnan Polat, Yayla Mahallesi’nde, Hacıhüsrevlilerin yaşadığı yerlerde arazi topluyor. Aşçıoğlu Ağaoğlu yetkilileri arazi baktı.”

Yıldırım Yapı Grubu, halen Bomonti-Beşiktaş tüneline varmadan hemen sağda dört bağımsız apartmandan oluşan Yıldırım Kuleli Evleri’ni inşa ediyor. Yine yol kenarında bulunan birçok gecekondu sahibiyle anlaşan şirket, 10-15 bağımsız apartman daha yapacağını açıkladı.

Feriköy Residence’ı inşa eden Biberoğlu Inşaat’ın yetkililerinden Mızrap Biber de bölgede yeni araziler topladıklarını söylüyor. Biber, kentsel dönüşüm yasası çıkar çıkmaz yeni projelere başlayacaklarını vurguluyor.

Bu arada, Sinpaş GYO’nun da yakında Anthill’in hemen yanında büyük bir projeye başlayacağını hatırlatalım.

MARKASIZLAR DAHA UCUZ

Feriköy’deki markalı projelerde 49 ile 200 metrekare arasında 1 + 1’den 4+1’e farklı daire seçenekleri var. Bunların metrekare fiyatı 2 bin ile 8 bin TL arasında değişiyor. Buna göre daire fiyatları da 200 bin TL’den başlayıp 980 bin TL’ye kadar çıkıyor. Semtte emlakçılar tarafından satılan eski binalardaki metrekare fiyatı ise bin 700 ile 2 bin 500 TL arasında değişiyor.

Markalı olmayan projelerde ise örneğin, Piyalepaşa Bulvarı’na yakın yeni inşa edilen bir binada 85 metrekarelik 2+1 daireyi 165 bin TL’ye satın almak mümkün. Yeni inşa edilen bir başka binada 140 metrekare 4+1 dubleks bir dairenin fiyatı 280 bin TL. 1995’te inşa edilen bir binada ise 240 metrekarelik 4+2 dubleks dairenin fiyatı 500 bin TL’ye kadar çıkıyor.

Semtte kiralar oldukça makul düzeylerde. 75-85 metrekarelik 2+1 dairelerin kirası 750 ile bin TL arasında değişiyor. 120 ile 130 metrekarelik 3+1 dairelerse bin 100-bin 500 TL arasında kiralanıyor.

VAKIF ARAZİLERİNE DİKKAT!

Bölgede halen Şişli Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) de arazi satışı yapıyor. Şişli Belediyesi, hâzineden devraldığı arazilerin metrekaresini bin 250 ile bin 350 TL’ye satıyor. İBB de yine hâzineden kalan arazilerin metrekaresine bin 500-2 bin TL istiyor.

Bölgede tapulu arazisi olan vatandaşlarsa müteahhitlerden kat karşılığı yüzde 50 talep ediyor. Bölgedeki emlakçılar, Paşa ve Yayla mahallelerinde tapusuz çok arazi olduğunu anlatıyor. Ancak Gayrimüslimlerden kalıp da vakfa devredilen bazı arazilerin davalık olduğunu da hatırlatmadan geçemiyorlar.

Bölgedeki imar izinleri mahallesine göre değişiyor. Örneğin, Yayla Mahallesi’nde imar oranı düşük olduğu için yapılaşma zayıf kalmış. 9/50 imar izni olan bu mahallede en fazla 3.5 katlı bina inşa edilebiliyor. 12/50 ve 18/50 imar izni olan diğer mahallelerde ise 4.5 kat ile 7 katlı bina inşa etmek mümkün.

İşte Feriköy’deki bazı yeni projeler, özellikleri ve fiyatları…

FERİKÖY RESİDENCE

Ekşioğlıı Grup bünyesindeki MÜTAŞ İnşaat Müteahhitlik ile Biberoğlu İnşaat’ın 2 bin metrekare arsa üzerinde inşa ettiği 8 katlı Feriköy Residence’ta, 56 ile 171 metrekare arasında 1+1 stüdyo, 2+1, 3+1 ve 4+1 olmak üzere 64 daire seçeneği sunuluyor. Ara katlarda stüdyo ve normal dairelere yer verilen projede, çatı dubleksleri de var. Satılık 18 daire kalan projede, fiyatlar 230 bin ile 430 bin TL arasında değişiyor.

Projenin giriş altındaki katlarında site sakinlerine dinlenme olanağı sağlayan sosyal tesisler ve kapalı otopark bulunuyor. 24 saat güvenlik ve profesyonel yönetim hizmeti verilen sitedeki evlerin, teknoloji çağının tüm gerekliliklerine uygun olarak ve giinliik yaşamı kolaylaştıracak şekilde tasarlandığı belirtiliyor. Evler sahiplerine ısıtma, havalandırma, elektrik donanımı, internet bağlantısı gibi altyapı donanımları kurulu olarak teslim ediliyor.

TERRACE FERİ

İnanlar İnşaat’ın Terrace konseptiyle tasarladığı projelerinin dördüncüsü olan ve Bomonti-Feriköy hattında konumlanan Terrace Feri, 13 bin 481 metrekarelik arazi üzerinde 2 blokta 85 daire ve 3 ticari üniteden oluşuyor. 49 ile 200 metrekare arasında 1+0,1+1,2+1,3+1 ve 4+1 daire seçenekleri sunulan projede, fiyatlar 295 bin ile 980 bin TL arasında değişiyor. Daireler, ankastre ocak, fırın, davlumbaz ve bulaşık makinesiyle birlikte teslim ediliyor. Projede satılık 22 daire kalmış. Garanti Bankası’nın özel kampanyası doğrultusunda 60 ay vade ve yüzde 0.88 faiz oranıyla kredi kullanarak ev sahibi olmak mümkün.

Proje bünyesindeki Terrace Feri Kulübü’nde yaz-kış kullanıma uygun yüzme havuzu, fitnes salonu, yoga, pilates stüdyosu ve sauna bulunuyor. Sitenin özel tasarımlı avlusu ve bahçesi ise sakinlerine bireyselleşme veya aynı zevkleri paylaşan komşularıyla sosyalleşme özgürlüğü sunuyor. Çocuk oyun odası, home theatre sistemiyle donatılan çok amaçlı lounge gibi eğlence mekanlarına da yer verilmiş. Proje, sahiplerine 2012’nin haziran ayında teslim edilecek.

DOĞA FERİLOFT

Doğa GayrimenkuPün 18 bin 680 metrekare arazi üzerinde inşa ettiği Doğa Feri-loft, 5 blok ve bir sosyal tesisten oluşuyor. 58 ile 150 metrekare arasında 1 + 1,2+1 ve 3+1 normal, bahçe dubleksi ve teras dubleksi seçeneklerinin fiyatı 280 bin TL’den başlayıp 580 bin TL’ye kadar çıkıyor. Satılmayı bekleyen son 14 daireden birine, 50 bin TL peşinat ödeyip banka kredisi kullanmadan 50 ay vadeyle sahip olmak mümkün.

Nişantaşı ve Taksim’e çok yakın bir konumda bulunan Doğa Feriloft projesinde kapalı yüzme havuzu, jakuzi, sauna, masaj odası, spor salonu gibi sosyal olanaklar bulunuyor.

YILDIRIM KULELİ EVLERİ

Yıldırım Yapı Grubu’nun 6 dönüm arazi üzerine inşa ettiği Yıldırım Kuleli Evleri, 6 katlı 4 blokta 168 daireden oluşuyor. Ağustos 20.10’da inşaatına başlanan projede dört farklı daire seçeneği sunuluyor.

60 metrekarelik 1+1 daireler 200 bin ile 225 bin, 70-75 metrekarelik 2+1’ler 245 bin ile 295 bin, 97 metrekarelik 3+1’ler 310 bin ile 360 bin, 130 metrekarelik 4+1 dairelerse 430 bin TL’den satılıyor. Sahiplerine Temmuz 2012’de teslim edilmesi planlanan projeden, yüzde 50 peşinat ödeyip kalan kısmı vadelendirerek ev sahibi olmak mümkün. 8 farklı noktada kameralı güvenlik sistemi ve kapalı otoparkı bulunan projede fit-nes salonu, çocuk oyun alanları, pilates ve yoga salonu, TV ve internet odası gibi sosyal donatı alanlarına da yer verilmiş.

Bülent Ekimci

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

2 Yorum

  1. birilri artık dur desin !!!
    kentsel dönüşüm projesi çıktığında çok sevindik rahat ve temiz sokaklarımız caddelerimiz olacak dedik hele kosa kökdelenler yapılınca daha çok umutlandık ama nerde yıkılan gecekondunun yerine aynı yere yokuşmu yamukmu darmı çarpıkmı demeden aynı yere sadece büyük binalar yapılıyor sokaklar o kadar çirkin görünüyorki yazık bu inşatlara verilen emeğe diyor insan araçlarımızla nerdeyse evimizin önüne kadar bile gelemiyoruz maden bir değişiklik olmayacaktı bizi neden bu inş.gürüntüsü ve tozuna maruz bırakıyorsunuz istanbulun göbeğinde bu kadar merkezi ve değerli bir yeri ancak bu kadar mındar edebilirlerdi onuda yapıyorlar sayın yetkililer bu sokakları ve caddeleri proje kapsamı dışındamı bıraktınız neden bu çarpık kennleşmeye dur demiyorsunuz bence projenin adını kentsel dönüşüm değil çilesel dönüşüm olarak değiştirinde semt adını taşısın

  2. ŞİŞLİ FERİKÖYDE KENTSEL DÖNÜŞÜM ADI ALTINDA YÜZLERCE GECEKONDU YIKILIYOR YERLERİNE HİÇBİR DÜZENLEME YAPILMADAN AYNI YERE KOCAMAN BİNALAR REZİDANCE LAR YAPILIYOR SOKAKLARIN GENİŞLİĞİNDE CADDELERDE HİÇBİR DÜZELME YOK SOKAK ARALARI ÇOK DAR BOZUK ARAÇLA GEÇMEK İŞKENCE GİBİ NERDE KALDI KENTSEL DÖNÜŞÜM AMAÇ SADECE GECEKONDU GÖRÜNÜŞLERİNİMİ SÜSLEMEK BURDA ÇARPIK KENTLEŞME ALT YAPI BOZUKLUĞU BU ŞEKİLDE BİTMEZ TAM TERSİ İÇİNDEN ÇIKILMASI ZOR LABİRENTLERE DÖNÜŞÜYOR BU ŞEKİLDE NASIL İMAR İZNİ VERİLİYOR NE AMAÇLA VERİLİYOR ANLAMIYORUM.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu