Şirket Haberleri

Garanti BBVA’dan Finansal Sağlık

Garanti BBVA, sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde müşterilerinin sadece bankacılık ihtiyaçlarına cevap vermeyi değil, onları anlayarak ihtiyaç duydukları konularda çözüm yolları geliştirmeyi ve danışmanlık rolüyle finansal açıdan daha özgür olmalarını sağlamayı hedefliyor. Banka, ‘bir yaşam koçu’ gibi hareket ederek “finansal sağlık” kavramına odaklanıyor. Müşterilerinin gelir-gider dengesine uygun yatırım seçenekleri sunarken, aylık tasarruf planları ile giderlerini kontrol etmesini sağlıyor.

Finansal Sağlık

AYFER ARSLAN / PARA ; PANDEMİ ile birlikte hayatımızda pek çok şey değişti. Bir anda işlerin nasıl terse dönebileceğini bizzat deneyimledik. Çünkü salgın sadece insan sağlığını değil, ekonomik dengeleri de alt üst etti. Artan gelecek kaygısı tasarruf konusunda farkındalık yaratırken, beklenmedik masraflara karşı hazırlıklı olmanın önemi arttı. Bunun için de gelir-gider dengesini gözeterek bütçelerimizi sağlıklı bir şekilde yönetmek zorundayız.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu’na göre günümüzde insanların yüzde 65’inin stres kaynağı para… Bu stresi yönetmenin yolu da bireylerin finansal sağlığını iyileştirmesinden geçiyor. Yaptıkları araştırmalarda insanların bu konuda istekli olduğunu, ancak eyleme dönüştürmekte zorlandığını anlatan Evlioğlu, bu tezini bir örnekle detaylandırıyor:

“Müşterilerimize bir yıl içinde birikim yapma hedeflerini sorduğumuzda yüzde 80’i tasarruf yapmak istediğini söylüyor. Ancak bir yıl sonra müşterilerimizin yüzde 10-15’inin birikim yaptığını görüyoruz ve yüzde 85’i daha çok kredi kullanıyor. Çünkü bunu eyleme dönüştürmek için ihtiyacımız olan şey tıpkı bir ‘yaşam koçu’ gibi yol gösterecek. doğru adımlar atmamızı sağlayacak bir yol arkadaşı.”

İşte, Garanti BBVA da tıpkı bir ‘yol arkadaşı’ gibi müşterilerinin finansal sağlığını iyileştirmek üzere kolları sıvayarak çeşitli ürün ve hizmetler geliştirmiş. Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu ile finansal sağlığın önemini ve Banka’nın bu konudaki hizmetlerini konuştuk.

Finansal Sağlık
Finansal Sağlık

Finansal sağlık nedir? Sürdürülebilirlik ve Türkiye ekonomisi açısından önemini anlatır mısınız?

Garanti BBVA olarak, stratejik önceliklerimiz arasına aldığımız finansal sağlık yaklaşımı yaklaşık 25 yıl önce başladığımız dijitalleşme yolculuğumuzun bir sonucu olarak ortaya çıktı. Bu anlayışın Bankamızın stratejisinin temelini oluşturan sürdürülebilirlik kavramıyla da fazlasıyla örtüştüğüne inanıyoruz.

Finansal sağlığı; bütçeyi sağlıklı şekilde yönetebilmek, gelir ve gider dengesini sağlayabilmek, borcu yönetebilmek ve birikim kapasitesi yaratabilmek olarak tanımlayabiliriz. Günümüzde sürdürülebilirlik ve finansal sağlık aslında bir finansal sürdürülebilirlik eforu… Toplumun ekonomik sürdürülebilirliği için de bu bilinçlenmenin ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

Bir kişinin finansal sağlığı yalnızca veya esas olarak ne kadar kazandığına değil, aynı zamanda giderleri, birikimleri, borçları ve yatırımlarını nasıl yönettikleri ve varlıklarını nasıl koruduklarına da bağlı. Finansal Sağlık ayrıca beklenmedik masraflara karşı hazırlıklı olabilmeyi sağlıyor. Bu durum geleceğe dönük birikim hedefleri oluşturabilmek ve bununla alakalı davranış ve aksiyonlar alabilmek açısından önemli.

Bu kapsamda müşterilerinize hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Müşterilerimizin günlük finansal işlemlerini otomatize ederek daha kolay yönetmeleri için Akıllı İşlemler servislerimizle finansal sağlıklarına destek olmaya çalışıyoruz. Örneğin ‘Harcadıkça Biriktir ürünümüz, müşterilerimizin harcama ve bütçe dengesini korumasına yardımcı oluyor.

Müşterilerimiz kredi kartından harcama yaparken aynı zamanda birikim yapabiliyor. Biz de harcamalarında bir artış varsa bunu birikimle tolere edebilmeleri için öneride bulunuyoruz. Bunu tercih eden müşterilerimiz kredi kartından kendi belirlediği tutarı her ay düzenli olarak tasarruf hesabına aktarabiliyor.

Aynı zamanda vadeli mevduat hesaplarına her vadede otomatik şekilde para aktarılmasını sağlayan ‘‘Vadeli Hesaba Düzenli Para Aktar” gibi seçenekler sunuyoruz. Ayrıca ‘NET Hesap’ gibi birikim dönemleri sonunda kazanacakları net getiriyi önceden bilmelerini sağlayan, tasarrufu anlaşılır kılan ve teşvik eden ürünler sunarak birikimlerine katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

Evdeki altınların, şubeler ve anlaşmalı kuyumcular vasıtasıyla gram üzerinden hesaba yatırılması gibi yollarla biriktirdikleri altınları ihtiyaçları doğrultusunda kredi ve mevduat hesapları için kullanmalarını mümkün kılıyoruz. Müşterilerimiz finansal hayatlarını kolaylaştıran bu özelliklere oldukça talep gösteriyor ve bu özellikleri kullanarak birikim yapma fırsatına sahip oluyor.

Müşterilerimizin ihtiyaçlarına anında cevap veren akıllı asistan Ugi ise, proaktif olarak taksitsiz yapılan alışverişlerde müşterimizi bilgilendiriyor ve istenildiği takdirde taksitlendirme yapılması konusunda onlara destek oluyor.

Müşterilerinize finansal sağlığını iyileştirmesi için önerileriniz neler?

Önce müşterilerimizin resmini çekiyoruz. Harcama alışkanlıklarını analiz ederek bütçesiyle ilgili farkındalık sağlamaya çalışıyoruz. Kişiye özel aksiyon planları geliştiriyoruz. Çünkü herkesin geliri gideri ve alışkanlıkları birbirinden farklı ve bu sebeple de farklı kişisel önerilere ihtiyaç duyuyor. Tıpkı bir yaşam koçu gibi buradaki motivasyonlarını sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyoruz.

Müşterilerimizin kategori bazlı harcamaları üzerinden proaktif olarak aylık potansiyel tasarruf planları sunuyor ve hangi kalemlerden tasarruf edebilme imkânları olduğunu analiz ediyoruz. Bu önerimizi uygulamak isteyen ya da kendi aylık planını oluşturmak isteyen müşterilerimizin, harcama planı ve bütçelerine uyumunu birlikte takip ediyoruz. İçinde bulundukları özel durumu iyi anlayıp işlerine yarayacak önerilerde bulunuyoruz.

Müşterilerimizin hayat döngülerini anlayarak onlara gerçek zamanlı, akıllı teklifler ve iç görüler sunuyoruz. Herhangi bir kategoride beklenmeyen bir harcama artısı varsa uyarıyor ve bütçelerinin ileride etkilenmemesi için alabilecekleri aksiyonları paylaşıyoruz. Ya da kredi kartıyla tek çekim bir alışveriş yaptılarsa ve bu durumun nakit akışlarını etkileyeceğini ön görüyorsak yine proaktif olarak onayları doğrultusunda taksitlendirme yapabileceklerini hatırlatıyoruz.

Özetle “Nereden başlarım, nasıl yaparım” diye düşünmeye gerek kalmadan, müşterimiz için düşünen, farkındalık sağlayan, motive eden, geleceğe hazırlayan önerilerle onların finansal sağlığı için yol arkadaşı olmayı istiyoruz.

Bu konuda ticari segmente yönelik de projeleriniz olacak mı?

Tüzel müşterilerimiz için de daha sağlıklı bir ticaret hayatına ve ekonominin gücüne destekte bulunmak için finansal sağlıklarının iyileştirilmesine katkıda bulunacak çalışmalar yapıyoruz ve bu alandaki geliştirmelerimiz de devam edecek.

Garanti BBVA Genel Müdür Yardımcısı Işıl Akdemir Evlioğlu, bankanın mobildeki ‘Durumum’ alanını ayda kaç kişi ziyaret ediyor, sorusunu şöyle yanıtlıyor:

“Ürün başvurusu yapılan bir kanal olmanın çok ötesinde bir yerde konumlandırdığımız mobil uygulamamızdaki ‘Durumum’ alanını aylık ortalama 3,5 milyon müşterimiz takip ediyor.

Yani girip bu bölümde gelir giderlerinin detaylarına bakıyorlar, nakit akışlarını takip ediyorlar.

Onlar için sunduğumuz ipuçlarını yine bu alanda görüntüleyebiliyorlar. Finansal sağlık kapsamında sunduğumuz çözümlerle mobili aktif kullanan müşterilerimizin yüzde 40’ı etkileşime geçiyor. Biz de büyük veri ve ileri analitik modellerin sunduğu imkanla müşterilerimizin ihtiyaçlarını önceden tahmin etmek ve tüm bunları mümkün olan en az çabayla gerçekleştirebilmelerini sağlamaya odaklanıyoruz.”

AYFER ARSLAN / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu