Kariyer ve İş

Geleceğinize Yön Verecek Meslekler

Y kuşağı ve LYS sonuçlan “geleceğin meslekleri neler olacak?” sorusunu gündeme getirdi.

Önde gelen İK uzmanları ve beyin avcıları, gelecekte cazibesi artacak meslekleri ve yeni trendleri sıraladı.

geleceginize yon verecek meslekler

SON dönemde sıkça sözü edilen “Y kuşağı” hemen her açıdan didik didik edilip analiz ediliyor, inceleniyor. Özellikleri, nitelikleri, sosyolojik tabanı, arzuları, siyasi eğilimleri saptanmaya çalışılıyor. Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Y kuşağının geleceğine damga vuracak meslekler konusunu da gündeme getirdi. Tahmin edilebileceği gibi sosyal medya, geleceğin meslekleri klasmanında ilk akla gelenlerden oldu. Bu vesileyle biz de geleceğin mesleklerinin neler olduğunu, hangi mesleklerin öne çıkacağını ve önem kazanacağını insan kaynakları uzmanlarına sorduk. Bu soruşturmamız sırasında, günümüzün gözde mesleklerini de sıralama imkanı bulduk.

SOSYAL MEDYA POPÜLER

Türkiye’nin önde gelen insan kaynakları uzmanlarına göre, günümüzde başta sosyal medya olmak üzere dijital pazarlama ve online iletişim şirketlerin en çok aradığı pozisyonlar olarak öne çıkıyor. Biraz daha ayrıntılı örnek vermek gerekirse, Googlc Ad vvords hesap yöneticisi ve sosyal ağlar iletişim uzmanları hızla önem kazanan meslekler arasında. Ayrıca küresel iklim değişikliği nedeniyle “yeşil mesleklere” olan talep de büyük bir hızla artıyor. Yeşil meslekler konusunda şirketlerin talebi, mühendislik bölümü mezunları yönünde. Önemi artacak yeşil meslekler arasında yenilenebilir enerji ve rüzgar enerjisi, çevre hukuku, yeşil pazarlama ve turizm uzmanlıkları ile organik tarım ve çevre mühendislikleri özellikle dikkat çekiyor.

Yeni meslekler olarak bunlar öne çıkarken, geleneksel bazı uzmanlıklara yönelik talep de artarak devam ediyor. Söz konusu geleneksel meslekler, gelecekte de iş dünyasına eşlik etmeyi sürdürecek. Bu meslekler arasında revaçta olması beklenenler satış temsilcisi, pazarlamacı, mali işler ve muhasebe uzmanı ile yönetici asistanlığı olarak öne çıkıyor.

HER DAİM YAZILIMCI

Yenibiris.com’un Genel Koordinatörü Burçak Pak Yılmaz, önümüzdeki dönemde, özellikle bilişimin nitelikli eleman açığının hızla arttığı sektörlerin başında geleceğini belirtiyor. Bilişim teknolojileri sektöründe özellikle mobil cihazlara yönelik uygulama geliştirme ve pazarlama pozisyonlarının revaçta olacağım belirten Yılmaz, “E-ticaret kullanım oranı artıyor. Ödeme sistemleri ve yazılım güvenliği bu sektörde öne çıkan alanlar arasında. Yazılımdan iş zekâsına, büyük veri teknolojisi alanında çalışacak uzmanlara ihtiyaç olacak” diyor. Yılmaz, bilgi teknolojisi alanında iş zekası uzmanı, proje yöneticisi, veri madenciliği yazılımı uzmanı, yazılım geliştirme mühendisleri, veritabanı ve SAP/ERP danışmanlarının öne çıkan pozisyonlar olduğunu belirtiyor.

SAĞLIK HEP GÖZDE OLACAK

İnsan kaynakları danışmanlık sektöründe dört ülkede varlık gösteren SHR Şirketler Grubu’nun iştiraki olan Hugent Türkiye’nin İK Satış Direktörü Çağlan Ünal Üzümcü ise, sayısı artan alışveriş merkezlerindeki perakende satış personeli ile eleman sirkülasyonunu çok yüksek olan çağrı merkezlerindeki uzmanlara yönelik talebin yüksek olmaya devam edeceğini belirtiyor. IK’cılara göre, iş dünyasının kriz sonrası yeniden yapılandığı bir dönemde, kalifiye yönetici asistanları ve sekreterlere yönelik talep de artacak.

Gelecekte yeni mesleklerin önem kazanacağı bir sektör de sağlık. İnsan kaynaklan uzmanları sağlık sektöründe yeni trendlerin giderek ağırlık kazandığına dikkat çekiyor. Medikal mühendislik ve ilaç teknolojileri yeni alanlar olarak önem kazanırken, bunların gelişmesine yol açan genetik mühendisliği de en popüler mesleklerden birisi olarak öne çıkıyor. Organ nakillerinin son dönemde sıklıkla gündeme gelmesiyle, organ nakli hemşiresi, biyoteknolog gibi yeni pozisyonlara da artan talep gözlemleniyor. Modern insanın spora ve aktif yaşama yönelik ilgisi spor sağlığı ve fizyoterapi gibi mesleklerin de öne çıkmasına yol açıyor.

YAŞLI VE ÇOCUK BAKIMI

Orta ve üst düzey yöneticileri seçme ve yerleştirme hizmeti veren ve 34 ülkede, 164 ofiste faaliyet gösteren Page Group’un Türkiye Genel Müdürü Hugo Campo, “Günümüzde Türkiye’de en hızlı gelişen sektörler, sanayi, bankacılık, perakende ve sağlık. Bu sektörlere dair bütün pozisyonlar önem kazanıyor ve bu durum yakın gelecekte de artarak devanı edecek. Türkiye piyasasında risk yönetimi ve yatırım banka cılığı pozisyonları gibi yeni pozisyonlar da yeni yeni ortaya çıkıyor. Dolayısıyla gençler mesleklerini seçerken bu yeni eğilimleri de göz önünde bulundurmalılar” diye konuşuyor.

Grant Thornton Internatio-nal’ın Türkiye Ofisi İşletme Risk Yönetimi Hizmetleri Ortağı Sezer Bozkuş Kahyaoğlu ise, ilginç bir meslek grubunun gelecekte yükseleceğine ilişkin uyarılarda bulunuyor. Kahyaoğlu, dünya nüfusunun yaşlanmasına bağlı olarak, yaşlı bakım hizmetlerinin, kadınların iş yaşamına daha yaygın katılmasına bağlı olarak da çocuk bakımı hizmetlerinin de ön plana çıkacağını belirtiyor.

Ayrıca insanların refah seviyesindeki artışa bağlı olarak, çevre düzenlemesinin de önem kazanacağını, bahçecilik, peyzaj mimarlığı, iç mimarlık alanlarında talep artışı olacağını belirtiyor.

Hay Group danışmanlarından Ece Aktan, gelecekte global iş dünyasının daha riskli bir hal alacağını belirterek, çalışanlardan yöneticilere ve liderlere kadar tüm iş dünyasında büyük bir değişim yaşanacağını savunuyor. Aktan, myfikirler.com bugün ve gelecekte değişimin ön plana çıkacağı konular olarak küreselleşme, bireyselleşme, değer zenginliği, demografik değişim, dijital yaşam tarzı, iklim değişikliği ve tek nolojik yakınsama alanlarını örnek olarak veriyor.

Aktan sözlerini şöyle sürdürüyor: “Artık küresel imkanları olan, itibarlı, anlamlı olduğu düşünülen iş deneyimleri tercih ediliyor. Gelecek planlamalarını yapan gençler bu faktörlere göre meslek seçimlerini oluşturmak ve geleceğin dünyasına göre kendilerini şekillendirmek zorundalar.”

sibel akbay / para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu