Anasayfa / Foto Galeri / Gelecekte popüler olacak meslekler ve iş modelleri

Gelecekte popüler olacak meslekler ve iş modelleriTeknolojinin gelişmesiyle gelecekte popüler olacak mesleklerden bahsedeceğiz. Endüstri 4.0 ile iş kolları ve yeni meslekler ortaya çıkacak.

Tüm iş süreçlerinin teknolojik altyapı ile entegre hale gelmesi, değişen yaşam koşulları ve yeni alışkanlıklar sektörleri de dönüştürüyor. Gelecekte popüler olacak meslekler ve iş modellerini paylaştık.

İstikbal bu mesleklerde

BUGÜN pek çok kişi öğrenciyken hayal bile etmemiş olduğu işleri yapıyor. Tüm sektörleri kökten değiştiren teknolojik tsunami dalgası, yeni yeni mesleklerin ortaya çıkmasına yol açtı. Teknoloji haricinde değişen hayat şartları ve yeni alışkanlıklar da sıfır kilometre iş fikirlerine zemin hazırlıyor. Peki, gelecekte bizi ne tür işler, hangi meslekler bekliyor? Endüstri 4.0 teknolojilerinin işsiz bırakacağı kitleler ekonomik kurtuluşu hangi sektörlerde bulacak?

Yaşanan her endüstri devriminin, sektörün yeni üretim alan ve olanaklarını, ileri bir teknolojiyi ve bunlarla birlikte yeni meslek gruplarını içeren pek çok yeniliği de beraberinde getirdiğine işaret eden Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “Böylece çağımızın yeni endüstriyel vizyonu olan Endüstri 4.0, birçok mesleği ön plana çıkarmakla birlikte, yeni mesleklerin de habercisi oluyor. Özellikle yapay zeka, robot teknolojisi, nanoteknoloji, genetik, 3D yazıcılar ve biyoteknoloji alanlarında yaşanan gelişmeler, bizleri bir yandan yeni iş kollarıyla tanıştırırken, diğer yandan da bazı meslekleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor” diyor. Gelecekte özellikle bilişim teknolojileri, biyomedikal ve mekatronik alanlarında yeni iş pozisyonları oluşacağını belirten Prof. Güner’e göre, bununla beraber veri analizleri, biyokimya, nanoteknoloji, robot teknolojileri alanlarında uzmanlaşmış mühendislere, teknolojiyle ilgili yasa ve devlet ilişkileri konusunda uzmanlara, ileri düzey üretim sistemlerini kullanabilen uzman teknikerlere, ürün tasarımcılarına, yeni nesil insan kaynakları uzmanlarına ve satış temsilcilerine epey ihtiyaç duyulacak.

HAYAT KALİTESİNİN GARANTİSİ

“Bugün geleceğin mesleklerinin ne olacağına dair fikir yürütebiliyor olsak da oyun değiştirici her bir yenilik şu an için bilemediğimiz bir iş kolunun doğmasına yol açacak” diyen ITÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Gökçe Tabak’a göre ise, şimdiki bilgi ve değerlendirmeler ışığında mühendislik, tıp, hukuk, finans gibi belli başlı iş kolları içerisinde teknoloji daha hakim hale gelecek, bu da bu meslekler içerisinde yeni departmanların açılmasına neden olacak.

Gençleri geleceğin mesleklerine bugünden hazırlamak gerektiğine de işaret eden Tabak, “Bu anlamda Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik baş harflerinin verildiği STEAM (Science, Technology, Enginee-ring, Arts, Mathematics) eğitimine önem verilmesi gerekiyor. STEAM kavramı içerisinde özellikle Sanat’a verilecek önem, insan faktörünün, inovasyonun ve gelecekteki ürün ve hizmetlerle birlikte gelişecek hayat kalitesinin bir garantisi olacaktır” diyor.
MESLEK DEĞİL BECERİ

Artık tek bir alanda uzmanlaşma devrinin sona erdiğini, teknolojinin bütün mesleklerin doğasını değiştireceğini dile getiren Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, “En temel belirsizlik, otomasyonun işgücünü ne ölçüde ikame edeceği, bunun ne kadar zaman alacağı ve ne kadar ileriye gideceği. Bu konuda çeşitli iyimser ve kötümser görüşler var” diyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Mesleklerin Geleceği isimli raporuna atfen mesleklerin gerektirdiği temel becerilerin yaklaşık yüzde 35’inin 2020 yılına kadar değişeceğini ifade eden Pehlivanoğlu, “Günümüzde meslekler, eskisi gibi sabit ve uzun yıllar devam eden iş alanı olmaktan ziyade, sürekli değişen ve farklılaşan beceri alanlarına dönüşme eğilimindeler” diyor. Bundan sonra kilit kelimenin ‘meslek’ yerine ‘beceri’ olacağını vurgulayan Pehlivanoğlu’na göre, Türkiye’de işverenlerin yüzde 66’sı uygun çalışan bulmakta zorlanıyor. Hatta Türkiye bu konuda işverenlerin en çok zorluk yaşadığı ülkelerden biri. Bu nedenle üniversite bölüm tercihi yapacak öğrencilerin, yakın gelecekte iş dünyası tarafından en çok talep edilecek beceriler konusunda kendilerini geliştirmeleri gerekiyor.

GELECEĞİN ALTIN ORANI

Dünyada en etkili 100 kadın fütürist arasında sayılan, T-insan kitabının yazarı, M-Gen Gelecek Planlama Merkezi’nin kurucusu Ufuk Tarhan, gelecekte başarılı olacak insan modelini şu sözlerle özetliyor: “Da Vin-ci’nin ünlü altın oranı gibi yeniçağ insanının altm oranı da T olacak. ‘T-İnsan’ bir alanda derinlemesine, diğer alanlarda yüzeysel bilgi sahibi olacak. Yani her alanda bir şey, bir alanda ise her şeyi bilen kıymetli olacak. Hem öğreten hem de öğrenen insan olacak. Meslek değil beceriler öne çıkacak.”

Iş dünyasında organizasyonel yapıların değiştiğine değinen Tarhan, hiyerarşik değil dairesel düzenlerin ön plana çıkacağını belirtiyor. Bugün insanların iş dediği görevleri robotlara ve yapay zekaya terk edeceğimiz için meslek tanımının da değişeceğini vurgulayan Tarhan, “Gençler kendilerine öncelikle ‘Ben dünyanın hangi problemini çözmeye gönüllüyüm?’ diye sormalı ve mesleklerini kendileri yaratmalılar. Mevcut mesleklerin ötesini düşünmeliler” diyor.

Siber güvenlik, Bitcoin gibi finansal teknolojiler, gıda mühendisliği ve nano mühendislik gibi alanların daha da önem kazanacağına değinen Tarhan, “İleride yeni gıdalar tüketeceğiz. Sağlık cihazları da mobil olacak. Bulut bilişim, sanal gerçeklik, üç boyutlu baskı teknolojileri, QR kodlar, hologram teknolojisi, insansız hava araçları gibi alanlar geleceğimizi belirleyecek. Robot ve yapay zeka ile ilişkilerin belirlenmesi için etik teknoloji avukatlığı ve yok olan hayvan-bitki türlerinin nüfusunu artırmak için yeniden yabanileştirme stratejisti gibi meslekler olacak” diyor.

4’ÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİ

152 ülkede finans, endüstri, perakende ve enerji gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veren KPMG Türkiye’nin İnsan Kaynaklarından Sorumlu Şirket Ortağı Murat Palaoğlu, 4. Sanayi Devrimi’nin 2020’de iş hayatını kökten değiştireceğini belirtiyor. Değişimin gücüyle bildiğimiz her şeyin tarih olacağı yakın gelecekte, şu anda zirvede bulunan mesleklerin üçte birinin de değerini kaybedeceğini vurgulayan Palaoğlu, “Bu yılın Davos Ekonomik Forum toplantılarında vurgulandığı üzere, 2020’nin en çok talep gören meslekleri veri analistleri ve özellikli satış temsilcileri olacak” diyor.

Akıllı makinelerin çalışanların yerini alacağından endişe edilse de değişimin yeni kapılar ve fırsatlar açacağına dikkat çeken Palaoğlu, yıldızı parlayacak diğer meslekleri şöyle sıralıyor: “Mühendisliğin yıldızı parlayacak. Mimarlık, mühendislik, bilişim teknolojileri ve matematik alanlarında yoğun iş gücüne ihtiyaç duyulacak. Bu da kaynakların verimli kullanıldığı, sürdürülebilir, 3D baskı ve robot teknolojilerinin gelişimini sağlayacak. İki meslek türü çok kritik olacak. Birincisi veri analistleri. Şirketler, bu sayede büyük veri kullanan yeni teknolojilere daha iyi uyum sağlayacağım düşünüyor. İkincisi ise, değişimin getirdiği yeni müşterinin taleplerine cevap verebilecek özellikli mühendisler olacak.”

Bu Konularda İlginizi Çekebilir

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir