Turizm ve Tatil

Gelen turist sayısı 40 milyona çıkacak

Bölgesel istikrarsızlıklara ve Gezi Parkı olaylarına rağmen, 2013’te Türkiye’ye gelen turist sayısı ve turizm gelirleri yükseldi. Bu yükselişin 2014’te de sürmesi bekleniyor. Tahminlere göre 2014’te turist sayısı 40 milyona çıkarken, turizmden elde edilen gelir de 34 milyar dolara yükselecek. Bu arada yurtdışına çıkan vatandaş sayısı da hızla artıyor. 2014’te turizm giderlerinin 5,6 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

gelen turist sayisi

Bölgesel istikrarsızlıklara ve Gezi Parkı protestolarının yarattığı olumsuzluklara rağmen, Türkiye turizmde Akdeniz Çanağı’ndaki en hızlı büyüyen ülke olma özelliğini 2013 yılında da korudu. 2012de 36,7 milyon olan turist sayısının 2013’te 38,5 milyona ulaştığı, turizm gelirlerinin ise 29,3 milyar dolardan 32 milyar dolara yükseldiği tahmin ediliyor. Turist sayısı ve turizm gelirindeki artışın 2014 yılında da devam etmesi bekleniyor. 2014 yılında ülkemize 40 milyon turistin gelmesi ve 34 milyar dolar harcaması öngörülüyor.

İspanya, Mısır ve Yunanistan gibi rakipler çok şanslı olmazken, Türkiye, tesislerinin yeniliği, servis kalitesi ve misafirperverliği ile hala rakiplerine karşı fark yaratabiliyor. Son bir yılda yapılan yeni yatırımlarla 5 yıldızlı konaklama tesislerinin sayısı 375’ten 413’e çıktı. Türkiye, diğer tesislerle birlikte 2013 yılında 2 bin 885 konaklama tesisine ulaştı. Antalya, Marmaris gibi kıyı turizminin öne çıktığı bölgeler dışında ekonomideki gelişmeler ve iş seyahatlerinin artması, Kayseri, Adana, İzmir, Bursa gibi Anadolu kentlerindeki otel sayısının da artmasını sağladı. Anadolu’da otel yatırımlarının önümüzdeki iki yıl içinde de devam etmesi bekleniyor.

Iç turizmde de her geçen yıl büyüme gözlenirken, organize turlarla seyahat eden yerli turistlerin sayısının son yıllarda 4 milyona yaklaştığına işaret ediliyor. Bu turistlerin yüzde 47’sinin de erken rezervasyon ile tatillerini satın aldıklan vurgulanıyor.

LÜKS ZİNCİR İLGİSİ

Anadolu’da 3-4 yıldızlı tesis yatırımının artmasının yanı sıra Mandarin, Viceroy gibi lüks otel markaları da Türkiye’de yatırım yapma yanşına girdiler.

Lüks otel markalarını Türkiye’ye getiren Servotel’un kurucu ortağı Ömer Isvan, uluslararası lüks otel zincirlerinin ülkemize ilgisinin sürdüğünü, 2014 yılında 1-2 yeni otel markasının daha Türkiye pazarına girebileceğini söylüyor. îsvan, “Türkiye, turizmdeki gelişimi ile yabancı yatırımcıların ilgisini hala çekiyor. İstanbul ve Bodrum bu ilginin merkez odağı” diyor.

HARCAMALAR YÜKSELİYOR
Turizm sektörünün çatı kuruluşu Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) Turizm Raporu’na göre, 2012’de 36,7 milyon turist, 29,3 milyar dolar turizm geliri, 4,5 milyar dolar turizm gideri ile turist başına 798 dolarlık kişi başı harcama yapılmıştı. 2013 için ise 38,5 milyon turist, 32 milyar dolar turizm geliri, 4,9 milyon dolar turizm gideri ile turist başına 831 dolarlık kişi başı harcama hesaplanıyor. 2014 yılında 40 milyon turist, 34 milyar dolar turizm geliri, 5,6 milyon dolar turizm gideri ile turist başına 900 dolarlık kişi başı harcama bekleniyor. 2018 yılında ise 48,3 milyon turist, 45 milyar dolar turizm geliri, 8 milyar dolar olan turizm gideri ile turist başına 932 dolarlık harcama öngörülüyor.

İSTANBUL YATIRIMA DOYDU

Türkiye’de son yıllarda yatırımcılar otel yatırımı yapma yarışına girmiş dürümdalar. Komple yeni yatırımların yoğunluğunda yüzde 34 ile Antalya ilk sırayı alırken onu yüzde 16 ile İstanbul, yüzde 5 ile Muğla ve Mersin izliyor. Yatırım sıralamasında Hatay, İzmir, Gaziantep, Kocaeli ve Konya da ilk 10 içinde yer alıyor.

Türkiye’nin marka kenti olan İstanbul, 10 milyon turist rakamına ulaştı. Ancak kentte yapılan otel yatırımlarının hızlı artması, kayıt dışı kiralık evler gibi sebeplerle otellerin doluluk oranları 2013’te geçtiğimiz yıla oranla yüzde 6,9 oranında düşüş gösterdi. Ayrıca Gezi Parkı protestoları nedeniyle kentin imajının da zedelendiğine dikkat çekiliyor.

Son yıllarda kongre turizmine yönelik yatırımların hızla artması İstanbul’un bu alandaki duruşunu da güçlendirdi. Öyle ki, 500 kişi ve üzeri kongreler konusunda Avrupa’nın en iyi kenti haline geldi.

İstanbul, Dünya Turizm Örgütü (WTO) verilerine göre, dünya turizm kentleri sıralamasında Dubai, Hong Kong, Barselona, Milano, Roma, Ams-terdam, Tokyo, Los Angeles gibi kentleri geride bırakarak altıncı oldu. Son dönemde ise, Bangkok, Londra, Paris, Singapur ve New York ile yarışır hale geldi. Özellikle İstanbul’da otel yatırımlarının artık durması gerektiğine işaret eden sektör temsilcileri, lokanta, eğlence mekanları gibi turizmi destekleyici yatırımlara ağırlık verilmesi gerektiğine işaret ediyor.

“2014’te yüzde 50 büyüyeceğiz

“2013 turizm sektörü açısından başarılı bir yıldı.Turizm geliri 30 milyar dolara dayandı ve büyümeye devam ediyor.

Turizmdeki istihdam ise her geçen yıl artıyor. Rixos Hotels olarak 2013’te yaklaşık 2 milyon 700 bin gece konaklamaya ulaştık. Büyüme trendimizi 2014’te ağırlıklı olarak yurtdışı destinasyonlara yönlendirdik.

2014’ün ilk çeyreğinde Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan ve Rusya’daki tesislerimizi hizmete açacağız. 2014’te açmayı planladığımız 14 tesis ile yüzde 50 büyüme hedefliyoruz.”

“Konaklama fiyatları yüzde 10 artacak”

“Türkiye’de başta kültür turizmi olmak üzere kıyı turizmi, kruvaziyer turizm, kongre turizmi gibi turizmin tüm çeşitlerinde bir büyüme söz konusu. 2014 yılında da büyümenin devam etmesini bekliyoruz. Yurtdışına çıkışlarda da her yıl yüzde 15 büyüme gözleniyor, iç turizmde erken rezervasyon oranları yüzde 47’ler seviyesine ulaştı. Konaklama fiyatlarının 2014 yılında yüzde 10’tar seviyesinde artmasını bekliyoruz. 2014 yılında yurtdışından gelen turist sayısının da artmasını ve 2013 rakamlarının aşılmasını bekliyoruz.”

Levent Gökmen


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu