Turizm ve Tatil

Gemi Turlarına Olan İlgi Artışta

Beş yıldızlı otel konforu sunan gemi turları

GEMİ (cruise) turlarını seven Türk gezginler, geçen yıl başta Yunan Adaları olmak üzere dünya denizlerinde beş yıldızlı otel konforu sunan turları tercih etti. Geçen yıl dövizdeki hızlı hareketlenmelere rağmen yaklaşık 55 bin kişinin gemi turu satın aldığı tahmin ediliyor. Dövizin belli bir seviyeye oturması, gemi turlarına olan ilgiyi yine artırdı. Gemi turu seven gezginler için dünyanın önde gelen limanlarına uğrayan turlar düzenleyen şirketler, satışların seyrinden memnun. Satışların mevcut hızda devam etmesi halinde bu yıl gemi turunu tercih edecek gezgin sayısında yüzde 25 artış yaşanması bekleniyor.Beş yıldızlı otel konforunu aratmayan gemi turları dünyada da rağbet görüyor. Uluslararası Cruise Line Birliği’nifİ (CLIA) yaptığı araştırmaya göre, bu yıl dünya çapında gemilerde gezecek gezgin sayısı 17.8 milyon kişiye ulaşacak.

YENİ LİMANLAR EKLENDİ

Ağırlıklı olarak Yunan Adaları’na gemi turu düzenleyen Celestyal Cruises Türkiye Direktörü Özgü Alnıtemiz, geçtiğimiz yıllarda bazı gemi şirketleri Türkiye seferlerini durdururken kendilerinin programını değiştirmediğini hatırlattıktan sonra şu bilgiyi veriyor:

“Biz Türkiye limanlarındaki programını değiştirmeyip, gemilerimizi Kuşadası, İzmir ve Çeşme limanlarına bağlamaya devam ettik. Bu yıl sektörde bir hareketlenme beklediğimizden. uğrayacağımız limanlara yedi tane daha eklendi. Bu limanlardan ikisi, biri İstanbul, diğeri Çanakkale olmak üzere Türkiye’den.” Celestyal Cruises gemilerinin 2018’de Türk limanlarına 100’ü aşkın sefer yaptığını belirten Alnıtemiz, “Gemilerimiz Kasım ayına kadar dolu olarak Kuşadası’na geldi. Bu gelişlerde Türkiye’ye 150 bini aşkın yabancı turist getirdik” dedikten sonra bu yılki hedeflerini şöyle özetliyor: “Türk tatilcilere Yunan Adaları’nı sevdirdik. Yunanistan’ın yanı sıra, iki rotayı daha gezginlerin beğenisine sunacağız. Mart ayında başlayacak olan Iconic Aegean; Nisan’da başlayacak olan Idyllic Aegean turlarımız bu sezon da ilgi görüyor. 359 euro’dan başlayan fiyatlarla 3,4 ve 7 gecelik vizesiz ve her şey dahil Yunan Adaları turlarımızda paket avantajlarımızla birlikte sunduğumuz fiyatlar, her şey dahil ve ötesini kapsıyor. Hizmet, bahşişler, seyahat sağlık ve tur iptal sigortası, vizesiz seyahat gibi toplamda tatilciye üç günlük gezide 150 euro’ya ulaşan avantajlar sunuyoruz. Yeni sezonda Mikonos, Santorini, Rodos, Girit, Milos, Patmos gibi çok sevilen Yunan Adaları’na bu yıl Eclectic Aegean turumuzla Volos’u da ekledik.”

KARAYİPLER’E İLGİ YOĞUN

Bu sezon tatil tüketicilerinin ‘ Küba duraklı Karayipler programlarına yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan MSC Kruvaziyer Turizm A.Ş. Genel Müdürü Necla Tuncel, “Bu turumuz bu sezon trend haline gelmeye aday. Geçtiğimiz sezonla buraya yüzde 300’liik bir talep artışı var. Bu artışta, bölgede bulunan gemilerimizin sayısındaki artış ve firmamızın bu destinasyona yaptığı yatırımların da payı vat” diyor. Paket programlarını aralık ayının sonundan satışa sunduklarını belirten Tuncel şunları söylüyor: “Gelen talep bizi çok memnun etti. Sunduğumuz yeni ürünlerimizle, geçtiğimiz yıllara oranla bu sezon Türk gezginlerinin yaş ortalamasının düştüğünü ve daha özgür seyahate yönlendiklerini gözlemliyoruz. Rezervasyon sistemimizde yaptığımız geliştirmelerle misafirlerimiz artık paket programa bağımlı kalmadan gemi ve uçak rezervasyonlarını tek sistem üzerinden yapabiliyor. Gelen rezervasyon taleplerinde hissedilir derecede artış olduğunu söyleyebiliriz.”

Kuzey Avrupa, özellikle Norveç fiyortları programlarına ilişkin ciddi talep olduğunu ileri süren Tuncel açıklamalarım şöyle noktalıyor: “7, 10,11 ve 14 gecelik programlarımızla, Baltık başkentleri, Kuzey Buz Denizi, Norveç fiyortları seçeneklerini, THY ile uçuş dahil, 887 euro’da başlayan fiyatlarla misafirlerimize sunuyoruz. Gemi turu meraklıları, Doğu ve Batı Karayipler olmak üzere, uçak hariç gemiyle 389 euro’dan başlayan yedi gecelik turumuza da ilgi gösteriyor.”

ALASKA VE JAPONYA FAVORİ

Döviz kurlarının gerilemesi ve dalgalanmanın azalmasının satışlarını olumlu yönde etkilediğine dikkat çeken Royal Caribbean Genel Müdürü Alper Taşkıranlar ise, “Bu durumu yaptığımız kampanyalarla da destekleyerek erken rezervasyonda geçen yıla oranlâ yüzde 30 artış sağladık” diyor. Bu sezon en fazla ilgi gören programları hakkında da bilgi veren Taşkıranlar şunları söylüyor:
“İngiltere, İzlanda ve İrlanda gezisi beş yıldızlı Celebrity Reflection gemisi ile 5 Mayıs ve 2 Haziran (Şeker Bayramı) tarihlerinde gerçekleşecek. Bu programımız bir gece Londra konaklaması, THY ile uçuşlar, tüm transferler ve rehberlik hizmetleri dahil bin 496 euro’dan başlayan fiyatlarla satılıyor. Bu sene Alaska ve Japonya programlarımıza gösterilen ilgiden dolayı oldukça memnunuz. Bu iki destinasyon bu sene trend olma yolunda hızla ilerliyor.” Alaska’nın herkes tarafından mutlaka görülmesi gerektiğini belirten Taşkıranlar açıklamalarım şöyle sürdürüyor: “Doğasının büyüleyici sakinliği ile iç içe geçen heyecan uyandırıcı durumu bu destinasyonu çok ilginç kılıyor. Japonya programlarımız vizesiz olması nedeniyle Uzakdoğu’da alternatif arayan yolcularımız tarafından tercih ediliyor. Alaska, Japonya, Büyülü Uzakdoğu, Panama Kanalı ve Batı Amerika kıyıları programlarımızda ikinci kişiye yüzde 50 indirim kampanyamız Şubat ayı sonuna kadar devam edecek.”

“SATIŞLAR YÜZDE 50 ARTTI”

Gemi turu satışlarının şimdiden geçen yılın yüzde 50 üstünde olduğunu belirten Bay Tour Cruise Genel Müdürü Zafer Alten, “Aralık ayından itibaren kurlardaki yatay gidişat gemi turlarına olan ilgiyi tekrar arttırdı. Kurların bu seviyelerde kalması halinde satışlarımızın daha da artacağına inanıyorum” diyor. Holland America gemi şirketinin yeni gemisi New Statendam’ın fiyort turlarının en gözde rotalardan biri olduğuna işaret eden Alten şunları söylüyor:

“Sekiz günlük paket turunun fiyatını vergiler hariç 999 euro olarak belirledik. Amsterdam’dan kalkan gemimiz Norveç’in fiyort bölgesinde dolaşıyor. Bu tura katılan gezginler, Bergen ve kuzeyinde yer alan doğa cenneti fiyortların yanı sıra, küçük kasabaları ve muhteşem şehirleri keşfediyor.”

Bu sezonda özellikle Büyük Britanya kıyıları ile İrlanda’ya olan talepte ciddi bir artış olduğunu belirten Alten açıklamalarını şöyle noktalıyor: “Buraları içeren gemi turlarımız trend olmaya aday. Sadece yaz döneminde kısıtlı sayıda gemi şirketinin gerçekleştirebildiği Britanya programı Princess Cruise şirketinin Crown Princess gemisiyle icra ediliyor.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu