Anasayfa / Turizm ve Tatil / Gezip Yürünerek Keşfedilecek En Gözde Yürüyüş Yolları

Gezip Yürünerek Keşfedilecek En Gözde Yürüyüş YollarıBahar bu yıl biraz geç geldi ama yine güzel geldi. Anadolu’nun derinliklerine doğru uzanan rotalarda yapılacak geziler yaza hazırlanmak için en ideal yol. Sizin için her biri farklı konsepte sahip 10 güzergah belirledik.

ANADOLU, keşfetmek, ruhunu dinlendirmek ve çıktığı turdan unutulmaz bir deneyimle dönmek isteyenlere sınırsız imkanlar sunuyor. Bunların hepsine yer verme imkanımız doğal olarak bulunmuyor. Bunun yerine doğayla baş başa, aktif bir tatili tercih edenler için gezip yürünerek keşfedilecek en gözde yürüyüş yollarını belirledik. Aşağıda ayrıntılarım okuyacağınız yürüyüş rotalarına çıkacaksanız yanınıza kazak, rahat ayakkabı, fotoğraf makinesi gibi gerekli eşyaları almayı unutmamanızı ve tatili koşa koşa değil doya doya yaşamanızı öneriyoruz. Birbirinden güzel 10 yürüyüş rotasından birini seçin!..

Turların girişimcilere sunduğu fırsatlar

Doğayla baş başa kalmak isteyenler için tanıttığımız gezi yollarını tercih edecek tatilciler, elinde 5 ila 20 bin TL arası sermaye bulunan girişimcilerin karşısına yatırım imkanları çıkarıyor. Yaz aylarında yapılacak ve çok sermaye gerektirmeyen bu tür işlerin yanı sıra, gençlerin yapabileceği işler de var. Örneğin, yabancı dil bilen gençler rehberlik, animatörlük, festival ve şenliklerde host-hosteslik, müzisyenlik, el sanatı hediyelik eşya satıcılığı yapabilirler. Böylece hem tatil yapıp hem de para kazanabiliyorlar.

Girişimciler ise uygun mevkilerde çadır, matara, yürüyüş ayakkabısı gibi kamp ve yürüyüş malzemesi satan yerler açabilir. Bungalov denilen ağaç evler yaptırıp bunları ve ATV denilen her türlü arazide gidebilen dört tekerlekli araçları kiralayabilirler. Otantik çadırlarda gözleme ayran satabilirler. Nehirlerde yapılacak rafting turları için bot ve kayık kiralamak da bir başka seçenek. Dağ veya deniz bisikleti kiralama işi de öyle. Köylü kadınların yaptığı yöreye özgü el sanatlarını satan stantlar açmak da mümkün. Ayrıca, dondurma, waffle, limonata, mayo, bikini, mangal kömürü, buz gibi ürünleri satan küçük birimler açmak da seçenek olabilir. Prefabrik yüzme havuzu, paintball, mini golf sahası, karting, içinde zıplanılan bir eğlence ve spor aleti olan trambolin alanları kurup işletme seçenekleri de var.

likya yolu

Lıkya Yolu

Çeşitli kaynaklarca dünyanın en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş rotasından biri olarak gösterilen Likya Yolu’nu yürüyerek katetmek gerçekten bulunmaz bir tatil fırsatı, ilkbahar ve sonbahar ayları rota için en keyifli zamanlar. Flerhangi bir tura katıldığınızda tek bir gün içinde bile çok yer görebilirsiniz. Dokuz günlük bu turun fiyatı 835 TL. Fiyata, üç gece pansiyon, beş gece çadır konaklama, kamp günlerinde üç öğün kumanya paketi, Üçağız ve Kaş’ta akşam yemeği, Gcy Köyü ve Faralya Köyü’nde öğle yemekleri, Demre’den Kaleüçağız’a, Kaş’tan Boğaziçi Köyü’ne, Faralya’dan Ölüdeniz’e transfer dahil. Kendi çadırı ile gelenlere 50 TL indirim yapılıyor.
Bilgi için: www.arnika.com.tr

karadeniz yayla yolu

Karadeniz Yayla Yolu

Ankara merkezli Ayder Turizm, Karadeniz yayla turlarını Ankara çıkjşlı olarak düzenliyor. Yayla turunun bir bölümü Kaçkar Yolu yürüyüş parkurlarını içeriyor. Tura katılanlara Kaçkar Yolu üzerinde bulunan bölgelerde yürüyüş imkanı sunuluyor. 27 kişilik lüks midibus’larla yapılan altı gecelik turlarda fiyatlar iki kişilik odada kişi başı bin 50 lira, üç kişilik odalarda ise kişi başı 990 lira. Bu fiyata otobüsle ulaşım, tam pansiyon konaklama, müze ve ören yerlerine giriş, minibüslerle yayla transferleri, rehberlik hizmeti ve seyahat sigortası dahil.
Bilgi İçin: www.ayder.com.tr

akbabalar yolu

Akbabalar Yolu

Köroğlu Dağları eteklerine doğru yapacağınız bu yolculukta kanat açıklığı üç metreyi bulan kara akbabaların peşine düşüp, geleneksel köy yaşamını tadacaksınız. Keyifli doğa gezilerini içeren bu turda, Türkiye’de yaşayan dört akbaba cinsini tek noktadan görebileceğiniz Beypaza-rı’nın Yazıca Köyü ve Karagöl’de keyifli saatler geçireceksiniz. Doğa Evi’nde başlayan sekiz saatlik turun fiyatı 35 TL. Bilgi için: www.dogadernegi.org

  Kapadokyada Konaklama Kapadokyada Tatil Fırsatı

inonu vadisi yolu

İnözü Vadisi Yolu
Beypazarı’nda bulunan İnözü Vadisi Yolu’nu içeren gezi, “Kelebekler Vadisi” olarak da bilinen Sabakoz Vadisi’ni içeriyor. Ankara’nın yanı başında yer alan Beypazarı, tarihi ve kültürel dokusunun yanı sıra doğanın tüm eşsiz güzellerini bize sunuyor. Inözü Vadisi, 100 kuş ve 65 kelebek türünün yanı sıra birçok bitki türünün görülebildiği nadir alanlardan birisi. Jnözü Vadisi’nin içinde yer alan Sabakoz Vadisi ise su ve kuş seslerini dinlerken etrafınızda rengârenk kelebeklerin uçuştuğunu görebileceğiniz bir yürüyüş alanı. Şans sizden yana olursa, gökyüzünde onlarca yırtıcı kuş türünün süzülüşünü dakikalarca izleyebilirsiniz. Yaklaşık üç saatte tamamlanan bu turun fiyatı 25 TL.
Bilgi için: www.dogadernegi.org

istiklal yolu

İstiklal Yolu

înebolu sahilinden başlayıp sırasıyla Küre – Şeydiler – Kastamonu – Çankırı – Ankara’ya uzanan tarihi bir yoldur. Bu yolu diğer yollardan ayıran özellik ise Kurtuluş Savaşı yıllarında İnebolu’ya deniz yolu ile gelen cephanelerin bir biçimde cepheye ulaştırılması için kullanılan rota olmasıdır. O günlerin şartlarıyla ulaşım kağnılarla yapılmış. Mustafa Kemal’in “Gözüm Sakarya’da, kulağım İnebolu’da” sözleri Kurtuluş Savaşı’nda bu rotadan yapılan cephane ikmalinin, dolayısıyla İstiklal Yolu’nun ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Beş günlük turda fiyat 615 TL.
Bilgi için: www.geziciyak.com

valla

Valla Kanyonu Yolu

Doğayla baş başa kalacağımız bu turda Bartın-Ulus yolundan Kastamonu’nun Pınarbaşı ilçesine gidiyorsunuz. Şehir merkezinde bulunan Paşa Konağı ve Ilıca Şelalesi’ni ve Horma Kanyonu’nu oluşturan Ilıca kaynak noktasını inceliyorsunuz. Ilıca Şelalesi’nin önündeki gölette dilerseniz yüzebilirsiniz. Öğle yemeğinde barbekü parti yapacaksınız. Öğle yemeğinden sonra dünyanın en büyük kanyonlarından birisi olarak bilinen Valla Kanyonu’nıı gezeceksiniz. Turun fiyatı 150 TL olarak belirlenmiş. Fiyata lüks otobüsle ulaşım, Gezgin 67 Tur ikramları, müze, ören yerleri giriş ücretleri ve rehberlik hizmeti dahil.
Bilgi için: http://gezgin67tur.blogspot.com

gastronomi

Gastronomi Yolu

Bu tura katılanlar, İskilip ve Kargı yaylalarında doğa yürüyüşleri yapıyor. Ancak turun asıl farkı bütün öğünlerde özel ve doğal yemeklerin sunuluyor olması. Bu turda sunulan yemeklerden ikisi, tskilip dolması ve sırık kebabı. Diğerlerinin lezzeti de bunları aratmıyor. Hafta sonu gerçekleştirilen iki günlük turun kişi başı fiyatı 350 TL.
Bilgi için: www.bukla.com

para yolu

Para Yolu

Para hayatımızın olmazsa olmazı. Hayatımız boyunca kazanmak için didinip durduğumuz para, insanoğlu tarafından ilk olarak Anadolu’da kullanıldı. Parayı bulan LydiaMıların başkenti olan Sardeis antik kenti ve dünyanın ilk borsa binasının bulunduğu Aizanoi antik kentine yapılan tur iki günü kapsıyor. Turun ana konsepti para olduğu için tur boyunca paraya neden ihtiyaç duyulduğu, paranın nasıl geliştiği anlatılıyor. Bir gece konaklamalı ve yöresel lezzetlerin tadıldığı gezinin fiyatı kişi başı 349 TL. Bilgi için: www.bukla.com

karia

Karia Yolu

Muğla ve Aydın illerini kapsayan 800 kilometrelik trekking rotası Karia Yolu, ismini Antik Çağ’da bölgede yaşamış Karia uygarlığından alıyor. Pek çok köyden, el değmemiş, birbirinden güzel koylardan, zeytin ve badem ağaçlarının sarmaladığı tepelerden, kimisi sadece yürüyerek ulaşılabilen antik kentlerden geçen yol üzerinde çok sayıda konaklama imkânı bulunuyor. Sekiz günlük turun fiyatı kişi başı bin 354 TL. Bilgi için: www.cultureroutesinturkey.com

kackar yolu

Kaçkar Yolu

Kaçkarlar, Doğu Karadeniz’de yer alan bol yağışlı ve bereketli topraklar üzerinde bulunuyor. Kaçkar – Kavron Zirvesi 3 bin 937 metreyle Kaçkaıiarın en yüksek bölümünü oluşturur. Geniş buzullar ve erozyon sonucu öldükçe engebeli ve kayalık olan bu dağları kapsayan gezi maceralı ve keyifli. Bir haftada tamamlanan ve zaman zaman otobüslerle yapılan bu gezide konaklamalar çadır ve pansiyonlarda yapılıyor. Fiyat kişi başı 800 TL’den başlıyor.
Bilgi için: www.arnika.com.tr

KEREM KÖFTEOGLU / PARA
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Turist başına gelir nasıl artırılacak?

Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizmde Türkiye Akdeniz bölgesinin en hızlı gelişen, ülkelerinin başında yer alıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir