Anasayfa / İş Fikirleri / Girişimciler İçin Yenilikçi Ürünler

Girişimciler İçin Yenilikçi Ürünler
Yenilikleri izleyen girişimcilikte bir adım daha öne çıkar, girişimcilere iş fikirleri, girişimcilere yatırım alanları, yenilikçi ürünler, yatırım fırsatları

iyi bir girişimci olmanın en önemli koşulu çevrenizde ve dünyada olup biteni çok dikkatli izlemek ve iyi analız etmektir. Özellikle de sizi ilgilendiren konulardaki yenilikleri izlemek girişimcilik ufkunuzu daha da açar. Yenilikçi hizmetleri destekleyen ve uluslararası teknoloji transferini teşvik eden IRC’nin network ağından yararlanarak, dünyadaki yenilikçi ürün ve işbirliklerinden haberdar olabilirsiniz. Çok çeşitli alanlarda fırsatlar sunan bu yenilikçi ürünleri sizler için derledik.

Yenilikçilik Aktarım Merkezleri (Innovation Relay Centre IRC), yenilikçiliği, teknoloji işbirlikleri aracılığıyla teşvik ediyor. Öncelikli olarak teknoloji odaklı küçük ve orta büyüklükte işletmeler (KOBİ) hedeflenmiş olmasına karşın, büyük şirketler, araştırma kurumlan, üniversiteler ve teknoloji merkezleri için de hizmetler sunuluyor. Kısaca IRC’en bahsetmek gerekirse, ilk IRC 1995 yılında Avrupa

Komisyonu’nun desteğiyle, yenilikçilik hizmetlerini desteklemek ve uluslararası teknoloji transferini teşvik etmek amacıyla kuruldu. Bugün aralarında AB ülkeleri, Bulgaristan, Romanya, İzlanda, İsrail, Norveç, İsviçre, Türkiye ve Şili’nin de bulunduğu 33 ülkedeki 71 adet IRC, dünya’nın en büyük teknoloji transfer ağını oluşturmuş durumda.

Ağ’daki IRC’lerin tümü, sivil toplum kuruluşları, kalkınma ajansları, odalar, üniversiteler ve araştırma merkezleri gibi, kendi ağlarına sahip kuruluşlarca oluşturulmuş konsorsiyumlar tarafından yürütülüyor. Bu güçlü yapının ulaşabildiği şirket, üniversite ve araştırma merkezlerinin sayısı ise 100 bini aşıyor.

Marka tescilleri, şirketler ve üniversitelerle kurulan yakın ilişkiler ve geliştirilen araç ve prosedürlerin etkinliği göz önüne alındığında, uluslararası teknoloji transferini hareketlendirmekte çok ciddi bir başarı yakalandığı görülüyor. Tüm IRC’ler, arama yapılabilir bir vcritabanı üzerinden teknoloji profillerinin Avrupa içinde hızlı dolaşımını sağlayan bir Intranet ile birbirlerine bağlı bulunuyor. Bölgesel düzeyde IRC’ler, hem kendi kaynakları ve sistemleri, hem de diğer bölgesel ve Avrupa kaynaklarına bağlantılar yoluyla, girişimcilere tek giriş noktasından tüm uzmanlık desteği yelpazesinin kapısını açıyor.IRC’nin Türkiye ayağı olan IRC-Anatolia’nm yetkilileri, IRC ağınm sunduğu fırsatlar hakkında bilgi vermek üzere firma ziyaretleri gerçekleştirerek, teknoloji değerlendirmesi yapıyor ve firmaya yeni teknolojilerin tanıtılması için fırsatlar hakkında tavsiyelerde bulunurken, firmanın yeni teknolojilerinin Avrupa’ya sunulması için yardım sağlayabiliyor. Çok çeşitli alanlarda teknoloji odaklı yeni ürün ve hizmetleri için işbirliği arayışında olan şirketleri derledik. Daha fazla bilgi sahibi olmak ve bu network ağma katılmak için IRC Ege ve Anatolia’nın web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kontaksız hareketli rotora sahip motor taşıyıcısız motor
Avusturya’dan, mekatronik alanında uygulamalı bir Ar-Ge merkezi, geleneksel motoru manyetik bir taşıyıcıyla birleştiren bir motor geliştirdi. Motorun kontaksız hareketi, yüksek düzeyde artırılmış güvenilirlik, ömür ve verimlilik ile özellikle yüksek devir hızlı ya da agresif medyaya sahip cihazlar için yeni yapıcı tasarımlar sunuyor. Bu yeni elektrikli tahriklerin tasarlanması ve kontrolü hakkında bilgi sunuluyor. Daha fazla uygulama ve mevcut knowhow’un kullanılması amacıyla ortaklar aranıyor.

VolP: Voice Över İP (Internet Protokolü) iletişim Teknolojisi
İtalya’dan bir KOBİ, ses, görüntü, veri ve web tabanlı uygulamalar, eski tip telefon teknolojisini internet teknolojisiyle birleştiren bütün bir VolP iletişim platformu sunuyor. Bu platform, tam bir ses, görüntü ve veri iletişim süitinin gerekli modüllerinin tamamını içeriyor. Şirket, teknik destekli ticari anlaşma ve teknik işbirliği arayışı içerisinde.

Kabloların elektromanyetik radyasyona karşı bölgesel olarak korunması için inovatif bir çözüm
İsviçre’den elektrik ve veri aktarım kabloları alanında faaliyet gösteren bir şirket, elektromanyetik koruma amaçlı iletken ve esnek bir materyal arıyor. Buradaki amaç, Avrupa normlarına uymak üzere mevcut kabloları koruyarak şu anki kurulumu uyarlamak. Teknik işbirliği ya da teknik destekli ticari anlaşma düşünülüyor.

Cep telefonları için oyun yazılımı
İngiltere’den bir KOBİ, tek başına ya da ccp telefonlarına yüklenebilecek bir eğitsel oyun platformu geliştirdi. Şirket, yazılımı uyarlayıp tüm cep telefonları için kullanılabilir hale getirebilecek uzmanlığa sahip ve cep telefonu piyasasına giriş yapmış bir ortak arayışı içerisinde. Ayrıca, ideal olarak bir ortak girişim anlaşmasına imza atmayı istiyor.

Günlük uygulamalar için RFID (Radyo Frekans Belirlemen) ve DTTV (Dijital Karasal Televizyon)
Malta’dan bir yazılım evi, RFID ve DTTV ile ilgili teknoloji talep ediyor. Bu teknoloji, yazılımdan donanım çözümlerine kadar çeşitlilik gösterebiliyor. Teknoloji, okul yönetimi, emlak, varlık kayıtları ve e-isletme ile ilgili olacak. Bu teknoloji, ya bir son çözüm ya da Malta’daki şirket tarafından geliştirilen diğer teknolojilerin bir parçası olarak kullanılacak. Şirket, ortak girişim, lisans, teknik işbirliği veya ticari anlaşma arayışı içerisinde.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir