İş Fikirleri ve İş Kurmak

Girişimcilere Yeni Yatırım Alanı Eğlence Sektöründe Oyun Simülatörleri

Eğlence Sektörüne Yatırım İnteraktif Ralli Simülatörleri

Türkiye’nin ilk interaktif ralli simülatörünü yaratan Play Motion, bu makineyi girişimcilere sunacak. 120 bin dolara alınabilen bu simülatörlerin yatırım maliyeti maksimum 1.5 yılda geri alınabiliyor.

Türkiye’de eğlence sektörü son yıllardaki hızlı büyümesiyle öne çıkıyor. ABD ve Avrupa ülkelerinde oldukça büyük bir pazara sahip olan bu saha, Türkiye’de hızla yayılan AVM’lerin de etkisiyle henüz emekleme aşamasında da olsa, hızlı bir büyüme gösteriyor. Zira AVM’lerin içerisine kurulan oyun ve eğlence parkları, dinozor konseptleri ilk akla gelenlerden…

Ancak sektör o kadar büyük ki, sadece çocuklara yönelik değil, büyükler için de bu alanda girişim yapmak sözkonusu. İşte bu şirketlerden biri de Akışkan Otomasyon. Aslında şirketin ana faaliyet konusu, makine ve Ar-Ge üzerine. Ancak onları farklı kılan, tamamen kendi know how’larını kullanarak yarattıkları bir konsept. ‘Playmotion’ markasıyla Türkiye’de bir ilk olan Fİ ve Ralli pilotlarının eğitim simülatörlerini geliştirmişler.

Irak’a satış yaptı

Playmotion interaktif bir ralli simülatörleri. Bu simülatörler, gerek ambiyansı gerekse oyun senaryoları sayesinde tüm gerçekçiliği ile kişilere yarış heyecanını birebir yaşatıyor. Dünyada az bulunan bu konsept Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor. Bu simülatöıle kendinizi bir yarış pistindeymişsiniz hissini yaşıyorsunuz. Bu simülatörlerin yaratıcılarından biri olan şirket ortaklarından Hakan Yıldırıcı, ilk etapta uçak ve araç simülatörleri üzerine çalıştıklarını ancak eğlence sektörünün Türkiye’de hızla gelişmesiyle birlikte rotalarını bu yöne doğru çevirdiklerini ifade ediyor.

Bu simülatör, 3 yıllık bir Ar-Ge çalışmasının sonucunda ortaya çıkmış. Bugüne kadar toplamda altı adet makine ürettiklerini söyleyen Yıldırım, şu an itibariyle makineleri İstanbul, Gaziantep ve Iıak’a sattıklarını belirtiyor.

Deprem simülatörü kuracak

Rusya, Azerbaycan, Tunus, Libya ve Cezayir’den teklif aldıklarını ifade eden Yıldırım, bu simülatörleri Türkiye geneline de yayacaklarını kaydediyor. Makinenin fiyatı 120 bin dolar. Makine, AVM, tatil köyleri, festival alanları, bo\v-ling salonları ve Playstation kafelerde kurulabiliyor. Yatırımcının tüm gün makine başında beklemesine gerek yok. Zira Yıldırım, kamera veya cep telefonu aracılığıyla makinenin uzaktan takibinin yapılabileceğini söylüyor.

Simülatörlerde standart bir turun ücreti 10 TL. Günlük 120 ile 130 kişi kullanabiliyor. Yıldırım, yatırımın gen dönüşünün 1.5 yılda alınabildiğini söylüyor.

Firmanın girişimi simülatör makinesiyle sınırlı değil. Yıldırım’ın şirketi Türkiye’nin ilk beş boyutlu sinemasını da açmış. Demirören AVM’nin içinde bulunan beş boyutlu sinemanın Türkiye’de bir ilk olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Hareketin olduğu her yerde biz devreye giriyoruz. 2012 sonunda 30 adet simülatör daha yapacağız. Bunun yanı sıra, Türkiye’deki ilk deprem simülatörünü de biz hayata geçireceğiz” diyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: AVM, tatil köyleri, festival alanları, bowling salonları ve Playstation kafeler.
İlk sermaye: Makinenin fiyatı 120 bin dolar.
Ciro hedefi: Simülatörlerde standart bir turun ücreti 10 TL. Günlük 120 ile 130 kişi kullanabiliyor. Yatırımın geri dönüşü 1,5 yılda alınabiliyor.
Başvuru için: 0216 561 22 33

Burcu Tuvay

Dükkan Açmak İsteyenlere Öneriler

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

2 Yorum

 1. Alışılmış laser tag sahalarından farklı olarak HALF-LIFE, COUNTER STRIKE gibi bilgisayar oyunlarının simüle edildiği 1500 m2’lik bir sahada ve elektroşoklu ekipmanlarla farklı bir deneyim yaşamak ister misiniz ?

  Oyun ve ekipman satışı için adresimiz:
  Town Center AVM İncirli caddesi No:11 B6
  Bakırköy, İstanbul

  Rezarvasyon: 0212 542 00 52, 0532 585 34 90

  http://www.lasertagturkiye.com

 2. eğlence sektöründe yatırım düşünenlere

  5d sinema ve çocuk oyun alanarı

  ayrıntılı bilgi 05424279179

  saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu