Turizm ve Tatil

Gizli Cenneti Keşfedin Oylat Kaplıcaları, Oylat Şelalesi

Oylat; kaplıcaları, yeşil vadileri, mağara ve yaylalarıyla turizm yatırımcılarının gözdesi haline geliyor. Her yıl 300 bine yakın yerli ve yabancı turistin akın ettiği bölgede sadece 7 otel var…

Gizli cenneti keşfedin

OYLAT, Bursa-Eskişehir Karayolu üzerinde, İnegöl’e 27 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Uludağ’ın eteklerinde, iki tarafı da yeşil vadilerle çevrili, deniz seviyesinden 840 metre yükseklikte bulunan Oylat’ın içinden Uludağ’dan akan sularla beslenen bir dere geçiyor. Bu derenin kenarında ise şifalı sularıyla ünlü Oylat Kaplıcaları bulunuyor.Oylat Kaplıcaları’na genelde yerli turist geliyor. Az da olsa yabancı turiste de rastlamak mümkün. Aslında Oylat, sadece bir şifa merkezi değil. Yeni kurulan tesisleriyle birlikte, yazın serin havası kışın da karlarla kaplı nefis manzarasıyla bir tatil merkezi haline geliyor. Bu arada, yakınlardaki Oylat Mağarası ve 45 dakika uzaklıktaki şelale de doğaseverlerin yoğun ilgisini çekiyor.

YENİ YATIRIMLAR YOLDA

Oylat’ta şu anda Yeni Çağlayan Otel, Çağlayan Otel, Aşiyan Otel, Aşiyan Apart, Yeşil Vadi, Green Termal ve Güven Otel hizmet veriyor. Bunlardan Yeniçağlayan, Çağlayan, Aşiyan Otel ve Aşiyan Apart, İnegöl Belediyesi iştiraki Oylat A.Ş. tarafından işletiliyor.

Oylat A.Ş. Pazarlama Müdürü Rafet Yavuz, geçen yıl kendi işlettikleri otellerde 170 bin kişinin konakladığını söylüyor. Diğer otellerle birlikte bu sayı 300 bine yaklaşmış.
Yavuz, bu yıl bölgeye gelecek turist sayısının çok daha fazla olacağını tahmin ediyor.

Ancak mevcut otellerin yatak sayısı oldukça sınırlı. Yeni Çağlayan Oteli’nde 88, Çağlayan Oteli’nde 41, Aşiyan Oteli’nde ise 51 oda bulunuyor. Diğer otellerde de durum farklı değil. Oysa Oylat’taki kaynak suyunun turizm potansiyelinin 12 bin 350 yatak olduğu tespit edilmiş. Yani bölgede 12 bini aşkın yatak kapasitesine sahip yeni tesisler kurulabilir.

MAĞARA VE YAYLA TURİZMİ

Bölgenin cazibesi sadece termal turizmle sınırlı değil. Oylat Mağarası da son yıllarda gezginlerin ilgi odağı haline gelmiş. Birbirine bağlı iki kattan oluşan Oylat Mağara-sı’nın uzunluğu 665 metre. Başlangıcıyla son noktası arasında 93 metrelik büyük bir yükselti farkı var. Bu salonun genişliği 25-55, tavan yüksekliği ise 3-15 metre arasında değişiyor. Oylat’taki Domaniç Yaylası da son yıllarda yerli turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda.

ERSAN ÇIPLAKEtiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu