İş Fikirleri ve İş Kurmak

Harici Aortik Kök Desteği – Exo Vasc – Kalp Kiti İş Fikri

Kalp Kiti İş Fikri : Bir hasta tarafından bulunan Exa Vasc ameliyat süresine ciddi oranda düşüren bir kalp onarım kitidir.

Girişimci: Tal Golesworthy, İngiltere

Finansal Ödül: 100,000 Dolardan fazla

Fikrin hikayesi: Özel bir tür kalp rahatsızlığı olan hastalar için tasarladığı onarım kitiyle İngiltere’deki mühendis kendi hayatını kurtardı. Tal Golesworthy, oksijenli kanın kalpten çıkmasını sağlayan an arter olan aortu etkileyen genetik bir rahatsızlık olan Marfan sendromundan rahatsız. Aortu yırtılma tehlikesiyle karşı karşıyaydı ve bu da ani bir ölüme yol açardı. Ancak tedavilerin hastalığını iyileştireceğine inanmıyordu ve kendi tedavisini üretmeye karar verdi.

Kişiye Özel Buluş

Genellikle Aortun hasarlı kısmı alınır ve yerine yapay bir parça nakledilir. Önemli bir ameliyattır ve yaklaşık 5-7 saat arası sürer. Bunun yanında ömür boyu pıhtılaşmayı önlemek için kan sulandırıcı ilaç kullanmayı gerektirir. Golesworthy daha iyi bir çözümün olması gerektiğini düşündü ve sonunda kendi çözümünü buldu, Exo Vasc; hastanın aortunun çevresine sarılan bir ürün olan örülmüş polyester bir kol.

Exo Vasc geleneksel yöntemlere göre birçok avantaj sunuyor. Bu cihazın eklenmesi ameliyatı sadece 2 saat sürüyor ve aortun kesilmesine gerek kalmıyor, yani hastaların bir ömür kan sulandırıcı ilaç kullanmalarına da gerek kalmıyor. Tal Golesworthy bu cihazı taktıran ilk kişiydi ve onu 19 diğer hasta takip etti. Sonuçlar o kadar etkileyiciydi ki bazı doktor arkadaşlarıyla bir ekip kurarak bu ürünü pazarlamak üzere bir şirket kurmaya karar verdiler.

Kalp Kiti İş Fikri
Kalp Kiti İş Fikri

Ürün Gelişimi

Golesworthy, koca bir ömür ARGE deneyimi olan bir kimya mühendisidir. Aortu denegelemek için yeni yaklaşımlar geliştirmek üzere St. Georges Hastanesinde Marfan hastaları için bir açık bilgi gününe katıldı. Gözü birden bir yöne kaydı, çünkü bir doktor bugünün en iyi yöntemini anlatıyordu. Bu tedavinin ilkel olduğunu düşündü çünkü hastaneler satışa hazır bir tüp organ kullanacaklar. Ve sadece mühendislerin yapabileceği ölçümleri doktorlar yapamayacaktı ve işleri şansa bırakılacaktı.

“ Doktorlardan mühendis olmadıkları halde bir mühendisin işlerini yapmaları isteniyordu.” Diyordu mucit bir gazete muhabirine. Golesworthy istediği aort desteğinin ne olduğunu biliyordu ve Kraliyet Kolejini bilgisayar destekli çizimler (CAD) için yardım etmeye çağırdı. Aortun etrafını sararak genişlemesini engelleyen bir kol üretti. Her bir kol hastaların aortları taranıp bireysel olarak bilgisayar destekli çizimlerle kişiye özel boyutlarda tasarlandı.

Ameliyat Yenilikleri

Kalp ameliyatları sık sık mühendisler ve doktorlar arasında disiplin içi bir işbirliğine dayanmıştır ve 2001 yılında önemli bir doktor olan Prof. John Pepper yönetime gelmiştir. Aynı yıl içinde Golesworthy de proje için parasal destek bulmaya başlamıştır. “ Harici bir destek fikrini anlamak çok da zor değildi: onlarca koltuk mucidi olabilir. Ama teknik ve ticari bir ekip oluşturmak, bütçe bulmak, projeyi yürütmek ve ilk gönüllü hasta olmak kadar da kolay değil.” Yatırımlarını güvene aldıktan sonra prototiplerin oluşturulması ciddi bir şekilde 2002 yılında başladı.

Klinik bir deneme izni alındı ve 2004 yılında mucit kendi icadını kendi üzerinde kullandı. Cihaz hala deney aşamasında, ancak bugüne kadar 20 hasta başarılı bir şekilde iyileştirildi ve bu yöntem Brompton Kraliyet Hastanesi tarafından kabul edildi. Daha fazla hasta bu prosedür için sıraya girdi ve İngiliz Kalp Vakfı bu gelişmeleri hoş karşılıyor ancak uzun vadede güvenli olup olmadığı anlaşılana kadar Exo Vasc’ı tavsiye etmeyi düşünmüyor.

İlginizi çekebilir: Popüler İş Fikirleri 2022

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu