Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Hatice Gökçe Gılman Koleksiyonu

Hatice Gökçe Gılman Koleksiyonu

Hatice Gökçe Gılman Koleksiyonu

Moda dünyasının nefesini tutarak beklediği İstanbul Fashion Week, 7-10 Eylül tarihleri arasında Odakule’deki TRT binası önünde yapılacak. İstanbul’un trend yaratan bir moda kenti olma yolunda ilerlediğini gösteren en önemli etkinlikler arasında sayılan IFW’da, avangard moda tasarımcısı Hatice Gökçe de yer alacak. Kavramlarla tasarım dünyasını genişleten ve tasarladığı kıyafetlerinde kendine özgü anlam dünyasını yansıtan Gökçe, etkinlik kapsamında, GILMAN yani “cennetin erkek hizmetkârları” üzerine kurguladığı ve Perwoll’ün ana sponsorluğunda Swarovski Elements’in kristalleri ile hazırladığı 2012 Yaz Koleksiyonu’ndan kıyafetler sunacak.

“Artık kadınların ve kendini kadın gibi hissedenlerin zamanı” mottosundan yola çıkarak koleksiyonunu hazırladığını belirten Hatice Gökçe, önümüzdeki günlerde düzenlenecek olan İstanbul Fashion Week ile ilgili düşüncelerini şu şekilde ifade ediyor: “Türkiye’deki moda dünyası uluslararası platformlarda hakettiği yeri bulmaya başlıyor. Son yirmi yıldır tasarımcıların sergilediği yoğun çabalar nihayet olumlu sonuçlar doğuruyor ve İstanbul modanın bilinen başkentlerinden farksız bir yer olduğunu tüm dünyaya kanıtlıyor. İstanbul Fashion Week’in bu doğrultuda tüm tasarımcıların kendini varedebildiği ve ‘Ben de buradayım’ diyerek öne çıkabildiği bir alan oluşturduğunu düşünüyorum.”

GILMAN’a gelirsek, koleksiyonumu oluştururken neden bu kadar esrarlı bir alana giriş yaptığımı açıklamak zor… Belki de sadece merak… Tıpkı şimdi koleksiyonu tasarlarken benim sorduğum soruların merak edilmesi gibi… Ancak şunu da eklemeliyim; GILMAN’ın ana sponsoru olan Perwoll’ün Beyaz Sihir’i, özel doku tasarımlarımızla birleşen muhteşem Swarovski Elements kristalleri ve Silver Plus ismindeki İpekiş’in akıllı yünlü kumaşı yeni bir erkek tanımını yapmam için tasarımlarımda bana eşlik etti. Koleksiyonumdaki parçaların muhteşem fotoğraflarını Bennu Gerede çekti. Sanırım tüm bu bilgiler bile oldukça şaşırtıcı bir işle karşılaşılacağının anlaşılması için yeterli.”

Narin kıyafetlerin ilk günkü rengi ve dokusunda “yeni gibi” kalmasını sağlayan Perwoll, GILMAN kreasyonunun ana sponsoru. Perwoll kıyafetlere gösterdiği bu özeni Hatice Gökçe’nin GILMAN koleksiyonu ile ifade ediyor. Ayrıca değerli kristal taşları ile bir fenomene dönüşen Swarovski ve Cumhuriyet yıllarından bu yana kumaş üretimi ile ihracatına devam eden İpekiş markaları da destek oldu. 9 Eylül günü saat 16:00’da IFW çadırında yapılacak olan Gökçe’nin defilesinde 28 manken görev alacak. Defilenin koreografisini Bilge Tuğsuz, müziğini ise Bilge Tuğsuz ile Can Hatipoğlu yapacak.

2009 yılından bu yana devam eden ve senede iki kez gerçekleşen İstanbul Fashion Week, Türk tasarımcı ve markaları, yerli ve uluslararası alanda tanıtmayı, moda endüstrisindeki tasarım gücünü artırarak, Türk ekonomisine katkı sağlamayı hedeflemektedir. İstanbul Fashion Week İlkbahar/Yaz 2012 kapsamındaki Hatice Gökçe defilesi, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB), Moda Tasarımcıları Derneği (MTD), Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) ve İstanbul Moda Akademisi (İMA) işbirliğiyle düzenlenmektedir.

Hatice Gökçe Hakkında:

Avangard ve deneysel moda tasarımının Türkiye’deki öncü adı Hatice Gökçe, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi mezunudur. 1998 yılında kendi adıyla tasarım atölyesini kurduğu günden beri özellikle erkek modasında alışıldık kodları sorgulayan deneysel bir tarz benimseyen, avangard bir yaklaşımla ezber bozmaktan hoşlanan Hatice Gökçe, aynı zamanda Türkiye’nin önemli kuruluşlarında moda tasarım danışmanlığı görevlerini üstlenerek çok özel çözümler üretmeye devam ediyor. Hatice Gökçe, Moda Tasarımcıları Derneği‘nin (MTD) kurucusu ve yönetim kurulu üyesi olmasının yanı sıra sivil toplum projelerinde aktif olarak yer almaktadır. 2008 yılından beri Birleşmiş Milletler’in desteklediği sosyal sorumluluk projesi olan Argande’nin marka koordinatörlüğünü yapıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu