Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Hazır Ev, Prefabrik Konut Yapan Firmalar

Hazır ev olarak da isimlendirilen prefabrike konut piyasasındaki rekabet, fiyatları düşürdü. Arsanız varsa 20-30 bin TL ödeyerek bir hafta içinde 100 metrekarelik eve sahip olabilirsiniz. İsteyene “her şey dahil” lüks villa da yapıyorlar…

KENDİNİZE ait arsanıza isterseniz tek katlı, isterseniz dubleks ya da tripleks ev yaptırabilirsiniz. Şehrin göbeğinde ya da imara açık bir köy arazisinde deprem korkusu yaşamadan yaz kış bu evlerde oturabilirsiniz. Türkiye’de de üretimi yapılan hazır evlerde dört mevsim rahatça yaşamak mümkün.

Son 10 yılda, özellikle Marmara depremi sonrasında rağbet görmeye başlayan hazır evler bu sektördeki rekabetin de artmasına neden oldu. Türkiye’de yaklaşık 40 civarında prefabrike konut üreten ve pazarlayan firma var. Rekabetin artması fiyatları daha cazip hale getirmiş. Geçen yıla göre hemen hiç zam yapılmadığı belirtiliyor. Hatta fiyatlarını düşüren firmalar bile var.

Ancak sektör temsilcileri fiyat rekabetinin kaliteyi düşürdüğüne dikkat çekiyor. Bu yüzden, karar vermeden önce kullanılan malzemeleri ve fiyatlara nelerin dahil olduğunu iyice araştırmakta yarar var. Garanti süresi, evin tesliminden sonra nelerin garanti kapsamında olduğu da sorulmalı.

FİYATLAR UYGUN

Hazır ev fiyatları, betonarme ya da karkas binalarla karşılaştırıldığında oldukça ucuz. Arsanız varsa 100 metrekarelik bir prefabrike evi, seçtiğiniz modele ve istediğiniz özelliklere göre 25-30 bin TL arasında yaptırabili-yorsunuz. Eğer iki katlı bir hazır evim olsun diyorsanız, ara katlarda kullanılan ekstra malzemelerden dolayı maliyet yüzde 35 civarında artıyor. 100 metrekarelik dubleks bir eve 50-55 bin TL’ye sahip olabilirsiniz. Çelik veya ahşap olarak inşa edilen hazır evler depreme karşı oldukça dayanıklı. Uzmanlar, endüstriyel bir ürün olan çelik evlerin, betonarme binalardan yüzde 90 daha hafif olduğunu ve yanal deprem yüklerine karşı oldukça dayanıklı olduğunu vurguluyor. Yüksek ısı ve ses yalıtımı sağlayan çelik evler, su ve korozyona karşı dayanıklı olduğu gibi yangına karşı da güvenli. Rutubet ve nem tutmuyor, böcek ve haşere de barındırmıyor.

Sipariş ettiğiniz hazır evin iç ve dış kapıları, iç ve dış cephe boyaması, PVC pencere ve camları, bina içi elektrik kabloları, priz ve düğmeleri, lavabo, tuvalet, duş teknesi gibi sıhhi tesisatları, temiz ve atık su boruları, telefon hattı, hatta zili bile takılmış olarak teslim ediliyor…

ALTYAPI SİZE AİT

Hazır ev yaptırmak için önce kurulum için gerekli plan-proje prosedürlerini yerine getirip yasal izinleri almanız gerekiyor.

Çelik ya da ahşap hazır ev yaptıracaksanız nakliye ve nakliye sigortası, zemin betonu, hafriyat ve çevre düzenlemesi, fayans ve hah gibi zemin ve duvar kaplamaları, binayla zemin betonu arasındaki yalıtım işleri, kalorifer ya da klima gibi ısıtma soğutma tesisatlarının masrafları da size ait.

7 GÜNDE HAZIR

Ana taşıyıcı sistemi galvanize sacdan ya da çelikten imal edilen hazır yapılar, özel kaynaksız vidalı sistem kullanıldığı için kolayca monte edilebiliyor. Endüstriyel bir ürün olduğu için 20 25 cm yüksekliğindeki beton zemin hazırlandıktan sonra, 5 kişilik bir ekiple günde 20-25 metrekarelik kurulum sağlanabiliyor. Başka bir deyişle seçilen tek katlı veya dubleks modellerin kurulumu 7 ile 20 gün arasında yapılabiliyor. Hafriyat aşamasından itibaren 60 gün içinde kurulabilen çelik evlere, statik hesaplamalar yapıldıktan sonra yatay ya da düşey ekler yapılması, yeni kat çıkılması da mümkün.

Pek çok alanda olduğu gibi hazır evde de maliyeti düşürmek mümkün. Birkaç evin birlikte aynı arazide yaptırılması imalatçı firmayla pazarlık avantajı sağlayabilir. Asıl önemlisi ise temiz ve atık su sistemi için döşenecek boru veya açılacak kanalizasyon, evinize çekeceğiniz elektrik kabloları, arazinin etrafını çevireceğiniz çitlerin masrafını komşularınızla paylaşabilirsiniz.

IKUMSEL YALITIM

Hazır evler, kat durumuna göre 8-10 * cm kalınlığında karkaslı sistem lerle inşa ediliyor. Karkasların yalıtımında iklim özelliklerine göre EPS, taş yünü veya cam yünü kullanılıyor. İç ve dış panellerde ise ısı ve ses yalıtımı da sağlayan Al sınıfı yanmayan malzeme kullanılıyor. Kullanılan fibercement malzemesine dekoratif olarak ahşap, tuğla ve taş desenleri uygulanabiliyor. Su bazlı boyayla boyanabilmesi, elektrik ve sıhhi tesisatlarının hazır olması sayesinde hemen yerleşmek mümkün.

İşte belli başlı hazır ev üreticilerinin modelleri, sundukları hizmetler, ücretler ve diğer koşullar…

NESTAVİLLA
VEFA Group bünyesinde faaliyet gösteren Nestavilla, 2006 yılından bu yana yaklaşık 2 bin konut üretmiş. Şirketin İstanbul Pendik’teki fabrikası yıllık 5 bin hazır ev üretim kapasitesine sahip. Nestavilla, 14 farklı tipteki standart hazır evlerin yanı sıra kişiye özel projeler de tasarlayıp üretebiliyor.

Nestavilla Satış Yöneticisi Özgül Yücel, özellikle yazlık konut olarak düşünülen hazır evlere daha çok elinde hazır arsası olan orta gelir grubundan ve emeklilerden talep geldiğini söylüyor. Marmara ve Karadeniz Bölgesi’nde ilginin daha yoğun olduğundan bahseden Yücel, “Şile, Ağva, Tuzla, Tekirdağ, Çanakkale ve İzmir’de çok sayıda yazlık, Karadeniz Bölgesi’nde ise yayla evleri kurduk” diyor. Nestavilla’nın tek katlı konutlarında metrekare maliyeti 400 TL. İki katlı konutlarda ise kat aralarındaki ekstra malzeme ve uygulamalar nedeniyle bu rakam 500 TL’ye çıkıyor. Nestavilla, Türkiye’deki üç farklı iklim bölgesi için farklı izolasyon, rüzgar ve kar yükü değerlerini dikkate alarak bölgeye özel üretim yapıyor.
Telefon: 0216 390 47 77

ÖZGE YAPI
HEKİM Holding bünyesindeki Özge Yapı, 1992 yılından bu yana prefabrike ev, çelik ev, hazır ev ve prefabrike villa üretiyor. Anemon, Margarit ve Fulden olarak adlandırılan dublekslerin büyüklüğü 124, 140 ve 152 metrekare. Şirketin ayrıca büyüklüğü 21 ile 137 metrekare arasında değişen Gelincik, Fulya, Gardenya, Petunya, Papatya, Açelya, Manolya, Akasya, Kamelya, Begonya, Sardunya gibi çiçek isimlerinden oluşan tek katlı 11 modeli var. Erguvan isimli dubleksler 112+12, Lil-yum dubleksler 123+13,

Orkide dublekslerse 138+21 metrekare. Prefabrike ve çelik yapıların metrekaresi 200 ile 800 TL arasında satışa sunuluyor. Klozet, lavabo ve armatürler de fiyata dahil.

Hazır evlerde kullanılan tüm malzemeleri kendi bünyesinde üreten Özge Yapı’nın Pazarlama Müdürü Burcu A. Doğan, bunun kendilerine fiyat avantajı sağladığını söylüyor. Türkiye’nin her bölgesinde hazır evler yaptıklarını ifade eden Doğan, “Geçen yıl Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinden yoğun talep alıyorduk. Bu yıl ağırlıklı olarak Van, Kütahya, Fethiye gibi deprem bölgelerinden talep geliyor” diyor.

Özge Yapı, yurtdışında da projeler üstleniyor. Doğan, Orta Afrika’da prefabrike toplu konut projesine başladıklarını söylüyor. Ardından da önümüzdeki aylarda Güney Amerika’da bir projeye başlayacaklarını açıklıyor.
Tel: 0216 392 21 28

YEDİTEPE PREFABRİK
HAZIR konut ve konteynır üreten Yeditepc Prefabrik, tek ve çift katlı prefabrike yapıların yanı sıra ofis, yatakhane ve yemekhane tipi prefabrike yapılar üretiyor. 37 ile 126 metrekarelik tek katlı ve 82 ile 145 metrekarelik iki katlı hazır ev seçenekleri sunan firmanın 42, 51 ve 63 metrekarelik üç tip paket ev modeli de bulunuyor. Standart tek katlı hazır konutların metrekaresi 230-300 TL. Lüks konutların metrekaresi 300-400, tek katlı çelik yapılarınki ise 450-500 TL arasında değişiyor. Yedi-tepe Prefabrik yetkililerinden Kenan Göl, iki katlı yapılarda ara katlarda kullanılan ekstra malzemelerden dolayı fiyatların yüzde 35 civarında arttığını söylüyor.

Her türlü yerleşim alanına uygulanabilecek şekilde çevre koşulları da dikkate alınarak üretilen hazır evlerde, maksimum ısı ve ses izolasyonu uygulanıyor. Ekonomikliği ve kolay kurulumu sayesinde daha çok tercih edilen bu tip evler, genişletilebilme ve taşınabilme özelliğine de sahip.
Tel: 0532 680 06 35

VİLLA YAPI
ÜÇ girişimcinin 1999 yılında kurduğu Villa Yapı, prefabrike konutlar, şantiye binaları, hastaneler, okullar, ofis ve yaşam konteynırları ile çelik konstrüksiyon yapılar üretiyor. Kocaeli Gebze’de fabrikası bulunan firmanın, büyüklüğü 10 ile 203 metrekare arasında değişen tek katlı 54 farklı modeli bulunuyor. 36 farklı iki katlı modelin büyüklüğü ise 82 metrekareden başlayıp 270 metrekareye kadar çıkıyor. 49 metrekarelik tek katlı prefabrike yapıların fiyatı KDV hariç 16 bin 300 TL. 95 metrekarelikte bu rakam 28 bin 200 TL’ye çıkıyor. 100 metrekarelik iki katlı prefabrike evler 39 bin 400,155 metrekareliklerse 53 bin 300 TL’ye imal ediliyor. Villa Yapı, prefabrike yapıları galvaniz malzemelerden imal edilen taşıyıcı çelik sistem ve vidalı birleşim yöntemiyle kaynak kullanmadan monte ediyor. Prefabrike yapıların montaj ve statik hesaplamaları tüm doğa koşulları göz önüne alınarak yapılıyor.
Tel: 0216 494 49 49

SEÇKİN VİLLA
TEKİRDAĞ Çorlu’da faaliyet gösteren Seçkin Villa, 80 ile 380 metrekare arasında çelik yapılar üretiyor. Firma, tek katlı,dubleks veya üç katlı çelik villa, yazlık bağ ve dağ evi seçenekleri sunuyor. Çelik yapıların metrekaresi 800 TL.

Yani 60 metrekarelik bir çelik evi 48 bin,100 metrekareliği ise 80 bin TL’ye inşa ettirmek mümkün. 150 metrekarelik dubleks çelik villa ise 120 bin TL’ye mal oluyor.
Tel: 0282 686 66 73

BAYRAMLAR PREFABRİK
ŞEKERPINAR-Çayırova’da fabrikası bulunan Bayramlar Prefabrik Yapı Sanayi’nin 58 ile 130 metrekare arasında tek katlı 8 hazır ev modeli var. Ayrıca 145 ile 250 metrekare arasındaki dubleks prefabrike yapılar, çelik konstrüksiyon modeller üretiyor. 15 farklı modeldeki tripleks hazır evler ise 135 metrekareden 280 metrekareye kadar kullanım alanı sunuyor.

Bayram lar Prefabrik’in tek katlı hazır evlerinin metrekaresi 330 ile 370 TL arasında değişiyor. Dubleks ve tripleks konutlarda ise fiyat 390 TL’den başlayıp 420 TL’ye kadar çıkıyor. Buna göre 100 metrekarelik tek katlı hazır evin ortalama fiyatı 33 bin TL. Aynı büyüklükteki dubleks konutta ise fiyat 40 bin TL’ye çıkıyor. Çelik konstrüksiyon yapıların metrekaresi 500 TL. Bu hesapla 100 metrekarelik çelik evin ortalama maliyeti 50 bin TL oluyor.
Tel: 0216 395 50 06

DÜLGER PREFABRİK
İSTANBUL Pendik’te 1987 yılından bu yana prefabrike konut, endüstriyel yapı, konteynır ve çelik yapılar üreten Dülger Prefabrik’in 35 ile 232 metrekare arasında tek katlı ve 117 ile 252 metrekare arasında dubleks modelleri bulunuyor. Dülger Prefabrik Genel Koordinatörü Ümit Dülger, alan konusunda sınırlama yapmadıklarını, istenilen büyüklükte hazır ev üretebildiklerini vurguluyor.

Dülger Prefabrik’in tek katlı hazır evlerinin metrekaresi 200-400 TL arasında değişiyor. Çok katlı hazır evlerde ise bu aralık 300-700 TL. Bu hesapla 100 metrekarelik tek katlı bir hazır evi 20-40 bin, aynı büyüklükteki dubleksi ise 30-70 bin TL’ye mal etmek mümkün.
Tel: 0216 483 26 60

DİMEX AHŞAP VE ÇELİK
1998 yılında Amerika’nın New York eyaletinde kurulan Di-mex, Türkiye’deki ilk fabrikasını 2002’de İstanbul Tuzla’da, İkincisini ise 2006’da Adana’da açtı. Şirketin ahşap villaları, yazlık evleri, yayla evleri ve çiftlik evleri, betonarme su basmanın üzerine istenilen tip ve büyüklükte monte edilebiliyor. Fabrikada üretildiği için prefabrike olarak nitelendirilmesine rağmen, bu konutların diğer hazır evlerden farkı tamamen ahşap olması. Dimex, isteğe bağlı olarak 50 ile 700 metrekare arasında farklı büyüklüklerde ve çeşitli modellerde ahşap ev inşa ediyor. Ahşap evlerin metrekaresi 800 ile bin 200 TL arasında değişiyor. Yani 100 metrekarelik ahşap eve 80 bin ile 120 bin TL arasında sahip olmak mümkün.
Tel: 0216 304 19 78

FİN YAPI AHŞAP
ANKARA merkezli Fin Ahşap Sanayi’nin Ankara ve İsparta’da iki fabrikası bulunuyor. Firmanın 62 ile 438 metrekare arasında 40’a yakın farklı ahşap konut tipi var. Kütük ve ahşap evlere odaklanan Fin Yapı Ahşap, çeşitli yöntemlerle değişik kimyasalları emdirerek (emprenye) ahşabın ömrünü 10 kat artırmayı başarmış ve bakterilerin, termitlerin ahşaba zarar vermeşini önlemiş. Kat ve oda sayısının yanı sıra banyo, sauna, giysi odası, çamaşırhane, kiler, garaj, mutfak ve veranda gibi detayları müşterinin isteğine göre belirleyen firma, üç boyutlu modellemeyle evinizi daha sipariş aşamasında size gösterebiliyor. Fin Ahşap, istenilen tipteki ahşap evi büyüklüğüne göre 12 ile 40 gün içinde kurabiliyor. Evlerin metrekaresi büyüklüğüne ve tipine göre 900 ile bin 200 euro arasında değişiyor.
Tel: 0312 284 70 44

A4YAPI
A4 Yapı, Veev markasıyla ahşap konut inşa ediyor. Şirketin Ankara’daki fabrikası yılda 10 bin ev üretme kapasitesine sahip. A4 Yapı’nın Kırçiçeği, Papatya, Hanımeli, Kardelen, Begonvil, Menekşe, Nergis, Manolya, Sümbül, Karanfil, Leylak ve Orkide olarak adlandırdığı hazır konutların büyüklüğü 80 ile 640 metrekare arasında değişiyor.

Malzemeleri seçtikten sonra 60 gün içinde evinizi kaba inşaat olarak size teslim ediyorlar. Evlerin metrekaresi 350-400 euro arasında değişiyor. 95 metrekarelik bir ahşap ev, eğer Ankara civarlarında oturuyorsanız anahtar teslimi 35 bin euro’ya mal oluyor.
Tel: 0312 460 13 91

İKA YAPI
İKA Yapı’nın tek katlı Manolya, Kavak, Zambak, Göknar, Palmiye, Akasya ve Sedir hazır evlerinin büyüklüğü 37 ile 145 metrekare arasında değişiyor. Çok katlı modellerse Söğüt, Ladin, Çınar ve Selvi olarak adlandırılmış. Evlerin fiyatı 11 bin 500 ile 43 bin 150 TL arasında değişiyor.

İka Yapı’nın ikinci markası Prefabrik Plus’ta ise büyüklükleri 45 ile 150 metrekare arasında değişen tek katlı Sofa, Lala, İncili, Yalı, Haseki, Florya, Gülhane, Malta, Yalova, Bağdat ve Revan modelleri bulunuyor. Bu evlerin fiyatı da 22 bin ile 52 bin TL arasında değişiyor. Büyüklüğü 110 ile 150 metrekare arasında değişen çok katlı Ihlamur, Çırağan, Yıldız Şale ve Beylerbeyi modellerinin fiyatı ise 49 bin TL’den başlayıp 65 bin TL’ye kadar çıkıyor. Ağırlıklı olarak Marmara Bölgesi’nden talep aldıklarını ifade eden İka Yapı Satış Yöneticisi Ahmet Akif Çilingir, son zamanlarda Sivas, Çorum, Tokat, Erzincan ve Kastamonu’da da hazır ev yaptıranların sayısında artış olduğunu belirtiyor. Daha çok 60-80 metrekarelik 2+1 hazır evlerin ilgi çektiğini söyleyen Çilingir, “Arsanız varsa zemin betonu dahil 65-70 metrekarelik bir hazır evi 25 bin TL’ye mal edebilirsiniz” diyor.
Tel: 0216 375 17 16

Bülent Ekimci

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

3 Yorum

  1. 120 metre kare yerim var tek katlı yamayı düşünuyorum fiyat neolur acaba

  2. uzun yılardır prefabrik sektöründe çalışıyorum imalat montaj elektirik su tesatı saydıng şıngıl. konusunda tecübeli ve idalı. çok iyi resim okum. saygılarımla Nurettin Durmaz 0532 320 35 22

  3. 2. 003 ten. 2010 kadar celik ev vila itfaye hayvan barınakları vebuna benzer birco. k imalat ve montaj işleri yaptım ırakta afganda amarikalılara işyaptık şimdi. Gaziantebte oto parkta gecici olarak calı§ıyorum yurtdışında calı§mak iss. Tiyorum mehmet celikci .0538 863 07 00 işvarmı varsa ara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu