Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Hazır Giyim Sektöründe Marka Yaratmak Kolay Değil

2001 yılında İtalya’da satın aldıkları Giovane Gentile markasıyla önce yurtdışında mağazalar açan iki girişimci, 2016 yılında Türkiye’de de hızla mağazalaştı. Bugün Türkiye’de 33 mağazası bulunan Giovane Gentile, 24 ülkede toplam 110 satış noktasında satılıyor. Geçen yılı 36 milyon TL ciro ile kapatan şirket, 2018 yılında hem yurtiçi hem yurtdışında açılan mağazalarla birlikte cirosunu yüzde 60 artırma hedefinde.

Hazır giyim sektöründe marka yaratmak çok kolay değil. Bunun bilincinde olan Cüneyt Mutkan ve Cemal Şenoğlu, 1984 yılından kurdukları Ercem Tekstille hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren iki girişimci. 2001 yılında İtalya’da patentli yerel bir marka olan Giovane Gentile’yi satın alan ortaklar bu marka ile ma-ğazalaşmaya ilk Türkiye’de değil Rusya’da başlıyor.

Yurtdışındaki mağazalarını Ortadoğu ülkelerine de taşıyan şirket, bugün 24 ülkede toplam 110 satış noktasına ulaşıyor. Ortaklar 2014’te Türkiye pazarında da mağazalaşma kararı alıyor. Türkiye’de 33 mağazaya ulaşan marka geçen yılı 36 milyon TL ciro ile kapattı. Önümüzdeki yıl hem mağaza sayısı hem de ciroda ciddi bir artış hedefleniyor.

Giovane Gentile
Giovane Gentile

2014’te Türk tüketicisiyle tanıştı

Giovane Gentile’yi pek çok kişi İtalyan markası zannediyor. Ancak o da LC Waikiki gibi Türkler tarafından satın alınmış bir marka.

Erkek giyim alanında faaliyet gösteren Ercem Tekstil’in 17 yıl önce sahip olduğu marka, pek çok Türk markasından farklı olarak önce yurtdışında büyüyüp yaygınlaştıktan sonra Türkiye’ye geliyor. İlk olarak Türk tüketicisi 2014 yılında Brandium ve Galeria’da açılan mağazalarla tanıyor markayı. Ardından ise farklı noktalarda mağazalar açılıyor.

2017 yılında 18 mağaza açarak, mevcut satış alanlarını ikiye katladıklarını anlatan şirket ortaklarından Cüneyt Mutkan, ilk etapta özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi illerde yapılandıklarını söylüyor.

“Şu an İstanbul’da Avrupa yakasında Aqua Florya AVM ve Anadolu yakasında Emaar Square AVM’de olmak üzere iki Flagship mağazamızla birlikte İstanbul’da toplam 13 mağazaya sahibiz” diye konuşan Mutkan, Anadolu’dan gelen bayilik taleplerini olumlu değerlendirerek, Türkiye genelinde 30’un üzerinde satış noktasına ulaştıklarının da üzerinde duruyor. 2018 yılında 40 mağazaya ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Mutkan, 2018’i yurtdışında büyüme yılı ilan ettiklerine de vurgu yapıyor.

Yedi ülkede sekiz mağaza açmaya hazırlandıklarını anlatan Mutkan, var olan mağazaları yeniden elden geçirme niyetlerinden de bahsediyor. Hedef ülkeler arasında Suudi Arabistan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan var.

Trabzon Spor’un sponsoru

Giovane Gentile’nin bir üretim tesisi yok. Yurtiçi ve yurtdışında 70 üretici ile çalışılıyor. Üretim teknolojilerini yakından takip ettiklerine değinen Mutkan konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Dünyadaki moda trendlerini ve üreticilerin üretim kabiliyetlerini takip ediyoruz. Kumaş ve yardımcı malzemelerde en iyi kaliteyi koleksiyonlarımızda kullanmaya gayret ediyoruz. Düzenli olarak fuarlara katılıyoruz. Potansiyel müşterilere ulaşmak için sürekli satış ve pazarlama faaliyetlerinde bulunuyoruz. Görüyoruz ki dünyada artık erkekler de modayı kadınlar kadar takip ediyor ve modaya daha çok para harcıyor.”

Yakın zamanda iletişim çalışmalarına başladıklarını özellikle haber kanallarını kullandıklarını anlatan Mutkan, sporu da mecra olarak kullanmaya başladıklarını ifade ediyor. Bu anlamda iki yıldır Trabzon Spor Kulübü’nün resmi giyim sponsorluğunu üstlendiklerinden bahseden Mutkan, spor camiasından çok önemli müşterileri olduğunu da sözlerine ekliyor.

İnovatif ürünler

Giovane Gentile’nin özünde doğallık olduğunun altını çizen Mutkan, koleksiyonlarıyla ilgili şu bilgileri paylaşıyor:

“Konseptimiz her geçen gün gelişiyor; buna bağlı olarak da mağaza konseptimiz ve koleksiyonlarımız gelişiyor. Tekstil ve modanın içindeyseniz her zaman bir değişimin içinde olmak, her zaman inovatif ürünleri koleksiyonunuza katmak zorundasınız. Perakende müşterisine hep yenilikleri sunmak gerekiyor ki biz de bunu yapabilen firma olduğumuzu düşünüyoruz. Çünkü koleksiyonumuzun içinde pek çok yeni teknolojiler, inovatif ürünler var. Örneğin bu sezon NoW/No Water – su itici kumaşlarla tasarlanan ceket koleksiyonumuz mağazalarda. Bahar yağmurları kumaşa işlemeyecek. Bu noktada biz de ürünlerimizi doğru bir şekilde doğru müşteriyle buluşturmaya gayret gösteriyoruz.”

İkinci markayı da yarattılar

Perakende sektöründe edindikleri tıilgileri ve kalite anlayışını, müşterilerin beklentilerini dünya trendlerine uygun tasarladığı koleksiyonlarla birleştirerek; 2005 yılında Giovane Gentile markasına ek olarak Giovane G. Designers markasını da yarattıklarını anlatan Cüneyt Mutkan, böylelikle tüm erkek trendlerini tek çatı altında tüm mağazalarda sunduklarım söylüyor. Mutkan konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Şirket misyonu olarak, tamamen müşteri odaklı hizmet anlayışımız doğrultusunda, kendi özgün tasarımlarımızı uyarlatabileceğimiz tasanmeüarla çalışmalarımızı yürütüyoruz ve koleksiyonlarımızı müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.”

Fatoş Bozkuş

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu