Mobilya Bayilikleri

Hazır mutfak şirketleri Anadolu’da bayilik veriyor

Hazır mutfak şirketleri Anadolu’da ‘bayi’ arıyor

İnşaat sektörünün ivmesiyle hızla büyüyen hazır mutfak sektörü, 2,2 milyar TL büyüklüğe ve 39 milyon dolarlık ihracata ulaştı. Yaknı coğrafyada önemli projelere imza atan sektör, açacağı yem şubeler için bayilik vererek de girişimci adaylarma fırsatlar yaratacak. Sektördeki şirketler özellikle Anadolu şehirlerinde büyümeyi hedefliyor.

hazir mutfak bayilik

Hazır mutfak sektörü, inşaat sektörünün hızlı gelişimiyle birlikte özellikle son birkaç yıldır hızla büyüyor. 1980’li yıllardan bu yana girişimcilerin çabalarıyla büyük gelişme gösteren sektör, bugün yenilikleri takip eden, kendi tasarımlarını üreten, markalaşmış, kaliteli ve seri üretim yapan, Avrupa ile yarışacak kalitede firmalara sahip.

Türkiye’de 60’dan fazla markalı mutfak üreticisi bulunuyor. Ahşap Mutfak ve Banyo Mobilyası Sanayici ve İthalatçıları Demeği’nin (MUDER) araştırmasına göre, hazır mutfak sektörü 2013 yılında yaklaşık 980 bin adetlik üretime ve 2,2 milyar TL büyüklüğe ulaştı.

Sektör, önceki yıl ile kıyaslandığında, adetsel olarak yüzde 14, ciro olarak da yüzde 18,9 oranında büyüdü. Tüm sektör, yani mutfak ve banyo mobilyası birlikte değerlendirildiğinde ise toplam pazar büyüklü ğünün yaklaşık 3 milyar TL olduğu tahmin ediliyor.

İNŞAATLA BİRLİKTE BÜYÜYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’nin 2013 yılı mutfak mobilya ihracatı 39 milyon dolar. İhracatın en fazla yapıldığı ülke ise 14 milyon dolar ile Irak. Irak’ı Libya, İngiltere ve Azerbaycan izliyor.

Sektördeki talep yeni inşaatlar için ‘proje pazarı’ ve eski konutlardaki mutfakların yenilenmesinden oluşan ‘yenileme pazarı’ olarak ikiye ayrılıyor. İnşaat sektörünün 2000’li yıllardan beri artan bir ivmeyle gelişmesi proje pazarını genişletirken yenileme pazarını yıllar içinde daralttı. Böylece sektörün performansı inşaat sektörünün performansıyla birebir ilişkili hale geldi.

Kentsel dönüşüm kapsamında ilk etapta Türkiye’deki 19 milyonluk konut stokunun 6 milyonunun yıkılıp yeniden yapılacağı göz önüne alındığında, sektörün önümüzdeki dönemde de hızla büyümesi bekleniyor. Sektör, yeni yatırımlarla birlikte vereceği yeni bayiliklerle de girişim fırsatları sunuyor.

Sektörün en büyük ve köklü şirketlerinden biri olan Kelebek Mutfak, Türkiye’de 60 noktada, dünyada ise 19 ülkede hizmet veriyor. Düzce ve Biga’daki iki üretim tesisinde toplam bin 300 çalışanı bulunuyor. Kelebek Mobilya & Mutfak Satış Direktörü Serdar Sorfıik, bu yıl geçen yıla göre yüzde 100 büyüme hedeflerinin olduğunu söylüyor. Sorfük, “Üretim tesislerimizi, gelecekteki dünya standardına uygunluk anlamında şimdiden hazırlamaya başladık. Bu yıl makine parkurlarımızı yeniledik. 2015 yılı içinde de ek tesis yapılması planlanıyor” diyor.

Serdar Sorfük, ihracat ve bayilik hedefleriyle ilgili olarak ise şunları söylüyor: “Dünyada 19 ülkeye ihracat yapıyoruz. Türkiye genelinde mağazalaşma atağımızı hızla sürdürüyoruz. Nisanda bir günde açtığımız yeni 15 bayinin ardından 2014 yıl sonu hedefimizi yakalamış bulunuyoruz. Bayilik vermeye devam edeceğiz.”

MARRIOTT’A MUTFAK YAPTI

Türkiye’de bu sektörde faaliyette bulunan ilk kuruluşlardan biri olan Demsaş Mutfak, kişiye özel siparişler alıp üretim gerçekleştiriyor. Yıllık ortalama 3 bin 500 adet üretimi bulunuyor.

Demsaş Mutfak İş Geliştirme Müdürü Efe Ayçenk, Rusya Sochi’de yapılan Marriott Hotel’de bulunan oda mutfaklarını gönderdiklerini söylüyor. Hırvatistan’da 605 dairelik proje gerçekleştirdiklerini belirten Ayçenk, “Bunun dışında, Azerbaycan, İran, Ukrayna, Kazakistan ve ABD’ye de ihracat yaptık” diyor.

Bayilik verirken ince eleyip sık dokuduklarını ifade eden Ayçenk, önceliklerinin büyükşehirler olduğunu kaydediyor. Hazır mutfak sektörünün önemli markalarından Li-neadecor, Gebze’de 30 bin m2 alan üzerine kurulu fabrikasında yıllık

25 bin adet mutfak üretim kapasitesine sahip. Yurtdı.şında 15 mağazası bulunan Lineadecor, 2014 yılında bayi sayısını yurtiçinde 60’dan 7Ö’e çıkarmayı hedefliyor. Yine bu yıl Ortadoğu, Körfez ve Amerika’daki mağaza sayılarını arttırmayı planlıyor.

YABANCILARIN PLANLARI

Sektöre son yıllarda yabancı sermaye de oldukça ilgili. Bunlardan biri de Avrupa’nın en büyük üç hazır mutfak markasından biri olan Alman Nolte. Nolte’nin Almanya dışında mağaza için yatırım yaptığı ilk ülke Türkiye. 14 mağaza ile faaliyet gösterdiklerini ve 2015 yılında mağaza sayılarını 20’ye yükseltmeyi hedeflediklerini ifade eden Nolte Türkiye Genel Müdürü Sebahattin Gürel, “Bayilik veriyoruz. Yatırım maliyetleri mağazanın büyüklüğüne, bayilik verilecek olan bölgeye göre farklılık gösteriyor. Trabzon, Samsun, Eskişehir, Konya, Bodrum, Şanlıurfa ve Diyarbakır bayilik vermeyi planladığımız şehirler arasında bulunuyor” diyor.

YAKIN COĞRAFYANIN EN BUYUK FUARI

Ahşap Mutfak ve Banyo Mobilyası Sanayici ve ithalatçıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Ecemiş, TÜYAP’la birlikte uzun yıllardır düzenledikleri bir fuarı bu yıl yeniden gerçekleştireceklerini söylüyor. Sonuncusunu 2012 yılında düzenledikleri ‘Kitchen World Uluslararası Mutfak, Banyo Mobilyaları ve Ankastre Cihazlar Fuarı’nın yakın coğrafyanın en büyük ve en kapsamlı fuarı olduğuna dikkat çeken Ecemiş, “Fuarın 2015 yılının 25 Şubat-1 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi için çalışmalar yapıyoruz. Bu fuarın sektöre yeni bir ivme sağlayacağını, firmalarımız için yeni bir pazar potansiyeli getireceğini düşünüyoruz” diyor.

“FRANCHİSE VEREREK BUYUYORUZ”

Hafeie, çeşitli satış kanalları ve 21 mağazası aracılığıyla mutfak pazarında en etkin oyunculardan biri durumunda.

Mutfak ve dekorasyon alanında, Hafele Kalite Noktası adı altında sadece Hafele ürünleri kullanan 89 mutfak üreticisiyle çalışıyor. Hafele CEO’su Hilmi Uytun, Bu yıl altı yeni mağaza açmayı planladıklarını söylüyor. Uytun, AVM için de konsept geliştirdiklerini belirtiyor. Franchise vererek büyüdüklerini kaydeden Uytun, şu bilgileri veriyor: “Franchise giriş bedelimiz 250 bin TL. Franchise mağazasının dekorasyon ve düzenlemesiyle ilgili mimari çalışmaların proje ve çizimleri Hafele tarafından yapılıyor. Balıkesir, Düzce, Elazığ, Erzurum, Malatya, Sakarya, Şanlıurfa, Trabzon ve Van’da mağaza açmayı hedefliyoruz.”

ANADOLU’DA BÜYÜYECEK 5 ŞİRKET

KELEBEK MUTFAK: Bu yıl 15 yeni bayilik verdi. Bu yıl içinde birkaç adet daha bayilik vermeyi planlıyor.

DEMSAŞ: Sınırlı sayıda bayilik  veriyor. Önceliği ise büyükşehirler.

NOLTE: 14 mağazası bulunuyor. 2015 yılı sonuna kadar 20 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Trabzon, Samsun, Eskişehir, Konya, Bodrum, Şanlıurfa ve Diyarbakır’a bayilik verecek.

HAFELE; Balıkesir, Düzce, Elazığ, Erzurum, Malatya, Sakarya, Şanlıurfa, Trabzon ve Van’a franchise verecek.

LINEADECOR: Bu yıl 10 bayilik vererek yurtiçindeki bayi sayısını 60’tan 70’e çıkaracak.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu