İş Fikirleri ve İş Kurmak

Hazır ofis sistemleri, yeni girişimciler için önemli bir fırsat sunuyor

Her Şey Dahil Hazır Ofisler

Herhangi bir para harcamadan; sekreterinden internetine, fotokopi makinesinden mobilyasına her şeyi hazır bir ofis sahibi olmak ister misiniz? Hazır ofis sistemleri, özellikle yeni girişimciler için önemli bir fırsat sunuyor…

EN merkezi iş bölgelerinde, plaza katında, her şeyin hazır olduğu, sadece bilgisayarınızı getirip birkaç saat içinde çalışmaya başlayabileceğiniz hazır ofislerin sayısı giderek artıyor. Özellikle herkesin internet aracılığıyla kendi işinin kurma peşine düştüğü şu günlerde hazır ofislere talep artmış durumda.

Ağırlıklı olarak enerji, bilişim, ilaç, finans-denetim, danışmanlık, hukuk, eğitim, internet hizmetleri, dernekler, gayrimenkul danışmanlığı, sertifikasyon, sigortacılık sektörlerinde faaliyet gösteren, networking yapmak isteyen yerli ve yabancı firmalar bu ofislerden yararlanıyor.

EKİPMAN VE DONANIM HAZIR

Sistemin ofis mobilyasından fotokopi makinesine, internetten telekomünikasyon altyapısına kadar tüm ekipman ve donanımı hazır sunması, sermaye yatırımı gerektirmemesi avantajlardan sadece birkaçı. Yine elektrik, su ve aidat gibi maliyet unsurlarının ofis tahsis bedeline dahil olduğunu da belirtelim.

İşte tüm bu giderlerle uğraşmak zorunda kalmayan girişimciler ellerindeki kısıtlı kaynağı pazarlama ve satış alanlarına kaydırma imkanı bulmuş oluyor. Ve maliyetler kontrol altında tutulabiliyor. Operasyonel yüklerini azaltan firma sahipleri tamamen kendi işlerine odaklanarak karlılığını artırabiliyor. Bu arada hazır ofis sistemlerinin esnek sözleşme süreleri sunması da firmaları uzun süreli taahhüt altına girmekten kur tarıyor.

Hazır ofis sistemi sunan firma sayısı da her geçen gün artıyor. Şu anda Türkiye’de bu sistemi sunan 20’ye yakın firma var. Ancak sektör yetkilileri Londra, New York ve Tokyo gibi metropollerle kıyaslandığında bu işin Türkiye’de hala küçük çapta olduğunu söylüyor. Sadece Londra’da 2 binin üzerinde irili ufaklı iş merkezi olduğu düşünülürse sektörün Türkiye’de gidecek daha çok yolu var. işte en çok kullanılan hazır ofis sistemleri ve özellikleri…

CoDA SERVICED OFFICES
890 euro’dan başlıyor

Taksim, Gümüşsuyu’nda toplam 11 hazır ofisiyle yıllık bazda yüzde 90-100 dolulukla çalışıyor. Değişen kişi sayısına ve süresine göre esnek kiralamalar sunuyor. İşlerin iyi veya kötü gitmesine göre daha fazla veya az alan kiralanabiliyor. Süre olarak da esneklik sunuluyor. Fuarlara katıllu/Avrupa yakalarında anlık çalışmak için bir günden sınırsız süreye kadar kontrat süresi belirlenebiliyor. Dokuz saatlik, sekiz günlük veya yedi aylık gibi standart dışı süreler için kiralama yapılabiliyor.

CoDa’da ortak kullanılan hizmetler şöyle: Sekreter ve sekretarya hizmetleri, abonelikler (apartman/plaza aidatları, su, elektrik, do-ğalgaz, internet, telefon, TV gibi), ofis demirbaşları (switch, router, kablosuz bağlantı noktası, firewall, telefon santrali ve cihazları, faks, fotokopi, yazıcı, projektör, klima sistemi, buzdolabı, mikro dalga fırın, çay-kahve makinesi, su sebili gibi) ve ofis sarfiyat malzemeleri (faks/fotokopi/yazıcı için kağıt, tuvalet kağıdı, peçete, sabun, kahve, çay, su gibi)… Düzenli yapılan ofis temizliği de fiyata dahil. 890 euro’dan başlayan fiyatlarla CoDA Serviced Offices her şey dahil ücretlendirme yapıyor.

NART Business Center
10 bin dolar’a kadar çıkıyor

İstanbul, Levent’te tek katta 5 bin metrekarelik yerleşim ve sosyal alana sahip. Sekreter, telefon, internet, temizlik gibi hizmetler ve kullanıcıların gün ihtiyacı olabilecek içeceklerin ikramı dahil olmak üzere her şey düşünülmüş durumda. Kullanıcılar, fatura ödemesi ve takibi gibi sorunlarla uğraşmıyor, Ofisin vergileri ve stopaj bedelleri de ödeniyor. Yine çıktı, faks, fotokopi gibi hizmetler de ücret karşılığında hazır ofislerde sunuluyor.

Nart Business Center’da bir kişiden 100 kişiye kadar yerleşim sağlayacak hazır ofisler sunuluyor. Mer- M kezin 100’ün üzerinde çalışına ofisi sunma imkanı da mevcut.

Yine beş ila 100 kişilik toplantı yapılabilen alanlar bulunuyor. Kira bedelinin içinde, ısıtma, soğutma, elektrik, su, internet, telefon, sekreterlik, temizlik, mutfak, güvenlik, BT desteği, telekonferans imkanları, büyük ve küçük ,    ölçekli toplantı ve konferans salonları gibi hizmetler yer alıyor. Kiralama ücretleri 99 dolar’dan başlayıp 10 bin dolara kadar çıkıyor.

NART Sigorta ve Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Levent Nart sistemin avantajlarını şöyle açıklıyor: “Çoğu çalışanın yarı mobil, hatta mobil olduğu yeni dünya düzeninde merkezi bir yerde, tüm imkanlara sahip olarak çalışma ortamına kavuşmuş oluyor. En büyük avantajıysa 25’in ve beş kişinin altında çalışanı olan işletmelere genel giderler dikkate alındığında yüzde 40’a yakın fiyat avantajı sunması.”

SWİSSOFFİCES
99 dolara da ofis var

İsviçre-Türkiye ortak girişimi olan SvvissOffices Business Cen-ters, İstanbul’un merkezi iş bölgesindeki iki farklı lokasyonda; metro, boğaz köprüleri ve çevre yollarının kesişme noktalarında tam donanımlı hazır ofisler sunuyor. Esnek süreli sözleşmelerle müşterilerin işlerinde verimlilik artışı ve ofis maliyetlerinde tasarruf sağlanıyor.

SwissOffices’in hizmetlerinden ve ofislerinden özellikle yeni kurulacak firmalar, Türkiye pazarina girecek çokuluslu firmalar, kendi işine odaklanıp operasyonel işlemlere daha az va kit harcayarak karlılıklarını artırmak isteyen lokal firmalar yararlanıyor.

2009’da Esente-pe’de Maya Akar Center’da hizmet verme ye başlayan SvvissOffices, bu yıldan itibaren Levent’te Yapı Kredi Plaza’da da açıldı. Yapı Kredi Plaza’daki merkezinde altı ayda yüzde 82 doluluk seviyesine ulaştı. Maya Akar Center’daki iş merkezindeyse doluluk oranı yüzde 96 seviyesinde…

Müşterilere gizli maliyetler olmadan bir ofis kullanımı içinde olması gereken tüm hizmetler ofis tahsis bedeli içinde sunuluyor. Ofis tahsisine dahil olan hiz-metlerse şöyle:

Ofis mobilyaları ve ekipmanları, ofise 7/24 giriş imkanı, prestijli bir iş adresi, resepsi-^ yon servisi, posta kabulü ve teslimatı, telefonları şirket ismiyle cevaplama ve yönlendirme, misafir karşılama, kişiye özel telefon numarası ve telefon cihazı, elektrik, su, ısınma, soğutma, aidat, sigorta, ofislerin ve ortak alanların günlük temizliği, internet, kafe alanında çay, kahve ve su ikramı, business lounge kullanımı, toplantı odalarına erişim, fotokopi ve faks makinesine erişim, müşteri odaklı ve dinamik iş gücü desteği.

SwissOffices, ayda 99 dolardan başlayan sanal ofis paketleri, ayda her şey dahil 700 dolardan başlayan paylaşımlı ve 1 bin 300 dolardan başlayan hazır ofisler sunuyor.

PLAZA CUBES
Ayda 800 dolara ofis

İstanbul’da Maslak ve Ümraniye’de toplam 144 ofis ve 321 kişilik çalışma alanıyla hizmet veriyor. Plaza Cubes’ün 39 ülkeyi ve 800 lo-kasyonu aşkın dünya çapında hizmet ağı bulunan Alliance Business Network (ABCN) kuruluşunun üyesi olduğunu belirtelim. Plaza Cubes hazır ofisleri, Sun Plaza, Spring Giz, Metrocity ve Akkom Office Park’ta bulunuyor. Metro durakları ofislere sadece iki dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor ve İstanbul’un merkezi noktalarına rahat bir ulaşım imkanı sağlanıyor.

Plaza Cubes “her şey dahil” bir sistem sunduğu için verdiği hizmetlerde hiçbir sürpriz maliyet bulunmuyor. Sistem çok hızlı şekilde bir firmanın şehrin en prestijli yerlerinde, güvenli ve dayalı döşeli ofis tutmasını sağlıyor. Ofislerde telefon hatları, mobilyalar ve sekretarya hizmeti hazır olduğu için kontratı imzalar imzalamaz kullanıma başlanabiliyor. Telefonlar da kiralayan firma ismiyle cevaplanıyor. Plaza Cubcs’te kira bedelinin içinde, sekretarya, internet, dayalı döşeli ofis, ısınma ve soğutma giderleri, çay ve kahve giderleri bulunuyor. 800 dolardan başlayan fiyatlar kişi sayısına göre değişiyor.

WINDOWIST
499 dolara akıllı ofis

İstanbul, Maslak’ta bulunan Windowist Tower binasının altında 7/24 tüm ofis hizmetleri sunuluyor. Windowist kısa süreli ofis hizmeti kapsamında saatlik, günlük ve haftalık alternatifleriyle girişimcilerin, uluslararası şirketlerin, yerli şirketlerin, yönetici ve çalışanların hayatını kolaylaştırmayı amaçlıyor. Hedef, kafelerde, otel lobilerinde, çağ dışı kalmış ofislerde sıkışıp kalan toplantılar ve ek çalışma alanı arayışına son vermek…

WindowistTower bünyesinde, yönetici bölümü ayrı olarak tasarlanmış 64 adet 5-7 kişilik cornersuit ofisler, 23 adet 5 kişilik ofisler, 79 adet 2-3 kişilik ofisler ve 16 adet tek kişilik ofisler bulunuyor. 200 kişilik kapasiteye sahip konferans katına sahip olan WindowistTower’in her katında resepsiyon, kişisel asistan, tam donanımlı mutfak, çok fonksiyonlu, yazıcı ve ofis malzemeleriyle donatılmış Xerox Odası, wi-fi telefon, kablosuz internet, düşük maliyetli telefon görüşmeleri için VOIP telefon sistemi yer alıyor. Ofislerde teknolojik bilişim alt yapısından, doğa dostu kişisel iklimlen-dirmeye kadar tüm servislerin yanı sıra aidat, elektrik, su, ofis, bina temizliği ve sekreterlik hizmetleri gibi her türlü detay, kullanım bedeline dahil edilerek ücretsiz olarak sunuluyor. 499 dolar’dan başlayan ofis fiyatları kişi sayısı, ofis tipi ve büyüklüğüne göre değişiyor.

Mobil çalışanlar bu kafede buluşuyor

Urban Station, mobil çalışanlar için tasarlanmış bir ofis-kafe. İlk olarak Arjantin’de hayat bulan bu konseptin Türkiye’deki ilk şubesi İstanbul, Maslak’ta 350 metrekare alanda açıladı. Urban Station’dan, serbest çalışanlar, ofis kiralamak yerine mobil çalışmayı tercih edenler, girişimciler, toplantılar arasında vakit geçirmesi gerekenler, görüşmelerini veya büyük toplantılarını ofis dışına taşımak isteyenler yararlanıyor. İçeride kalınan saat kadar ücret ödeniyor. Bu süre boyunca ücretsiz ve sınırsız çay, kahve, kurabiye, internet imkanı sunuluyor. İlk saate 8 TL, ardından her saat için 6 TL alınıyor.

Şu anda ikinci şube için çalıştıklarını belirten Urban Station Türkiye Genel Müdürü Coşku Çobanoğlu, 2013’te en az altı şube daha açmak ve İstanbul’un merkezi noktalarında birer şubeye Jaşmayı planladıklarını söylüyor. Bu arada sabit masa istemeyenler ayda 500 TL’ye çalışma alanlarından sınırsız olarak faydalanabiliyor. Bir yıl boyunca geçerli olan 40 saatlik esnek paketin fiyatıysa 220 TL.

Tuğçe Altınsoy / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu