Anasayfa / Giyim ve Moda / Hazırgiyim Markası Crispino, Yeniden Yapılanma Süreci Yaşıyor

Hazırgiyim Markası Crispino, Yeniden Yapılanma Süreci YaşıyorYeni sahibinin elinde 100 mağazaya ulaşacak

1999 yılında kurulup geçen yıl el değiştirerek Gültekin Grup bünyesine geçen erkek hazırgiyim markası Crispino, yeniden yapılanma süreci yaşıyor, inşaat sektöründe faaliyet gösterirken tekstile olan ilgisi nedeniyle markayı satın aldığını söyleyen şirketin yönetim kurulu başkanı Ali Rıza Gültekin, “Önümüzdeki beş yıl içinde 100 mağaza açacağız. Yurtdışında ise 10 mağazaya ulaşacağız, ilkyurtdışı şubemizi Erbil’de açacağız” diyor.

Crispino

Temelleri Ataşlar Grup tarafından 1999 yılında atılan erkek hazır giyim markası Crispino, geçen yıl el değiştirdi. 2012 yılında Gültekin Grup bünyesine katılan ve markalaşma yolunda yeniden atağa kalkan marka, mağazalaşmaya hız verdi.

Sürdürülebilir büyüme stratejisi ile markanın değerini sadece Türkiye sınırları içinde değil, bölgesel ve küresel ölçekte de yükseltmeyi hedeflediklerini söyleyen Gültekin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Gültekin, “Markanın amblemindeki koşan at gibi bu yolda hızla koşacağız. Atlı amblemimiz sayesinde özellikle Anadolu ve Irak pazarında büyük ilgi görüyoruz. Bu yıl sekiz mağaza açacağız, ilkyurtdışı mağazamızı da Erbil’de yakında faaliyete geçireceğiz. Önümüzdeki beş yıl içinde yurtiçinde 40’ı kendi, 60’ı bayilik olmak üzere 100 mağaza açacağız’’ diyor. Gültekin, yurtdışında ise 10 mağazaya ulaşacaklarını belirtiyor. 200 kişiye istihdam sağladıklarını ifade eden Gültekin, bu yılki 25 milyon TL’lik ciro hedefini 2014’te 50 milyon TL’ye çıkarmayı planladıklarını sözlerine ekliyor.

İnşaat sektöründen geliyor

Erkek hazır giyim sektöründe sağlam ve hızlı adımlarla büyümeyi amaçlayan Crispino, marka stratejisini de ‘iyi kalite, makul fiyat’ olarak konumlandırarak ‘ulaşılabilir moda markası’ algısını güçlendiriyor. Yüzde 100 Türk sermayesi olan ve şu günlerde yeniden yapılanma süreci yaşayan markanın kendi bünyelerine geçme öyküsünü Gültekin şöyle anlatıyor:
“İş hayatıma 1979 yılında Avusturya’da yaşayan ağabeyimin daveti üzerine orada başladım. Avusturya’da bir restoran açtım. Birkaç restorana da ortak oldum. 2000 yılında ise işlerimi devrederek Türkiye’ye kesin dönüş yaptım. Kozyatağı’da bir restoran açtım. Aynı zamanda inşaat sektörüne de girdim.”

  360 Derece Dönebilen Modelleme Platformu

Bu alanı daha verimli bulunca restoran işinden çıkan Gültekin, o dönemden beri Çekmeköy, Anadolu Hisarı, Kozyatağı, Taşdelen gibi semtlerde inşaat çalışmaları yaptı. Hala da yeni projeler yapmaya devam ediyor. Yenidoğan’da 80 dairelik bir projeye başladıklarını kaydeden Gültekin, “Ayrıca Keçiburnu’nda bir otel projesine başlayacağım. 2012’de ise tekstile olan merakım nedeniyle satışa çıkarılmış olan Crispino markasını aldım” diyor.

Verimsiz mağazaları kapattı

Tekstil sektörüne olan ilgisi nedeniyle satın almak için marka arayışında olduğunu ifade eden Gültekin, yaptıkları araştırmalar sonucunda Crispino’nun piyasada tanınan, marka algısı yüksek ve bayi ağı geniş bir marka olduğunu gördüklerini söylüyor. Bütün bunların karar vermesinde etkili olduğunu dile getiren Gültekin, şöyle devam ediyor:

“Markaya inandık ve satın aldık. Markanın bizden önceki sahiplerinin hızlı büyüme nedeniyle yaptıkları hatalar vardı. Öncelikle bu konuyu elealdık. Kiraları çok yüksek olan ve üstelik verimsiz mağazaları kapattık. Mağaza sayısında küçülmeye giderken, doğru lokasyonlarda yeni mağazalar açmaya koyulduk.”

Crispino’nun şu andaTürkiye genelinde 18 mağazası bulunuyor. Koleksiyonların da işin önemli bir bölümünü oluşturduğunu ifade eden Gültekin, o nedenle yeni tasarımcıları bünyelerine katarak koleksiyonlarını yenilediklerini söylüyor.

YKM’den ekip transfer edildi

Bunun ardından Crispino’da profesyonel ekipte yenilenmeye gidiliyor. YKM’de konfeksiyon bölümü genel müdürü olarak görev yapan Günseli Oral ve beş kişilik ekibi transfer ediliyor. Mağazalaşma hamlelerinin yanı sıra bayi ağını düzenleme ve kapatılmış olan Laleli’deki toptan ayağını yeniden canlandırmaya gittiklerini belirten Gültekin, şunları ekliyor: “Yurtiçinde mağazalaşmanın yanı sıra cor-ner’lara da girdik. YKM ve Boyner’de corner’larımız var. Anadolu halkı atlı amblemimizi çok seviyor. O yüzden markamıza çok ilgili. En çok satış yaptığımız il ise Ankara. O nedenle burada yakında Kızılay mağazamızı hayata geçireceğiz. Yurtdışında da mağazalaşma adımlarına başladık, ilk yurtdışı mağazamızı Irak’ta Erbil’de açacağız yakında. Yurtdışında beş yılda 10 mağaza hedefliyoruz.” Giyim ve Moda haberleri paylaşamaya devam edeceğiz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dış Giyim Markaları İç Giyime De El Attı

Koton, Defacto, D’S Damat, LC Waikiki gibi perakendeciler iç giyime de el attı. Dış giyim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir