Anasayfa / İş Fikirleri ve Yeni İş Kurmak / Hippoterapi Merkezi Açmak

Hippoterapi Merkezi AçmakHippoterapi özel tedavi desteği

‘Hippoterapi’ fiziksel ve psikolojik konuşma terapisinde kullanılabilen yeni bir teknik. Daha çok multiplskleroz, otizm, Down sendromu gibi hastalıklarda medikal tedaviye yardımcı olarak kullanılıyor. ‘Hippo’ Latince kökenli bir sözcük. At ve ata dair her şey demek. Atın yürüyüş ve hareketlerinin bu tip hastalarda son derece yararlı olduğu ispat edilmiş.

ata binme terapisi
Hastalar eğitim görmüş atlara bindiriliyor, bakıcıların gözetiminde açık hava yürüyüşüne çıkarılıyor. Atm ritmik hareketleri nörolojik engelli hastalarda mucize etkisi yapıyor. Bu amaçla kullanılan atların ‘pony’ türünden bodur olması da mümkün. Tıp literatürüne girmiş bazı yayınların etkisiyle bu isin yardımcı tedavi unsurlarından biri haline gelmesi an meselesi. Özellikle çocuk hastalarda tedaviye katkısı kanıtlanmış.

yunus terapisi

Rehabilitasyon merkezleri ve otizm okullarında yer alması gereken sıra dışı bir iş. Garip ama gerçek; atlar ile yunus balıkları hastaların yaydığı ‘elektriksel aura’yı hemen tanıyor ve onlara yardımcı olmaya gayret ediyor. Şu anda yunus balıklarıyla bu işi yapan Amerika’nın ünlü ‘Sea World’ klinikleri bu işin öncüsü. Disney’ kuruluşlarında da örnek çalışmalar var. Alman sonuçlar ise bilhassa otistik çocuklar için şaşırtıcı nitelikte.
Bu Konularda İlginizi Çekebilir

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir