Anasayfa / Bayilik ve Franchise / İklimlendirme Sektöründe Klima Bayiliği Veren Firmalar

İklimlendirme Sektöründe Klima Bayiliği Veren FirmalarDeğişen iklim koşulları, yeni konut projeleri ve iklimlendirmenin insan sağlığı ve performansı üzerindeki olumlu etkilerinin fark edilmesi klima pazarını hızla büyütüyor. Pazarın yıllık hacmi 1 milyar doları geçti. Şirketler, Türkiye genelinde bayilik sistemiyle yeni şubeler açıyor…

BİR dönem lüks olarak görülen klimalar, artık yaz kış hayatımızın birer parçası haline geldi. Kışın sıcak, yazınsa serinletici etkisiyle bulunduğumuz ortamı daha konforlu hale getiriyorlar. Ayrıca bu tür cihazların insan sağlığı ve performansına olumlu etkilerine olan olumlu inanç giderek artıyor. Artık klimalar, bulundukları ortamın havasını da temizleyebiliyor. Piyasada bu tarz yenilikçi lininlere ilgi çok fazla. Dinamik pazardaki yerli ya da yabancı üreticiler yeni mağazalar açarak daha fazla müşteriye ulaşmayı hedefliyorlar. İşte pazarın öncü markalarının büyüme planları…

klima bayilik

ARÇELİK
Sigara dumanın! temizliyor

Arçelik, ev tipi klimalarda ürün gamım yeniledi. Yenilikçi özellikleriyle yüksek enerji sınıfında bulunan yeni ürünler, haziran ayında mağazalarda satışa sunuldu. Arçelik’in tasarladığı yeni klimalar evleri serin bir yaza hazırlayacak. Yüksek tasarruf sağlayan ev tipi klimalar, teknolojik özellikleriyle dikkat çekiyor. Arçelik’in Mirror Süper Ionizer InverterAVhite kliması A + + + sınıfında yer alıyor.

Bu klima 3G ionizer sistemi sayesinde ortamın havasım sigara dumanı, polen, virüs, bakteri ve maytlardan temizleyerek doğal ortamdaki havayı evlere taşıyor, iki milyondan fazla iyon, bir saat içinde yüzde 99 oranında havayı sterilize ediyor. 3M filtresi, virüs, alerjen ve bakterileri yakalıyor ve yok ediyor. Ayrıca yıkanabilir anti bakteriye! filtreye sahip olan üründe otomatik iç ünite kurutma fonksiyonu bulunuyor. Sessiz modda çalışan klima, enerji kontrolü de yapıyor. Akıllı çalışma sistemi olan üründe dijital gösterge yer alıyor.

BEKO
Yeni klimalarıyla yaza hazır

Haziran ayında mağazalarda satışa sunulan Beko klimalar, teknolojisinin yanı sıra tasarımıyla da evlerin bütünlüğünü tamamlayacak türden. Beko’nun yeni A sınıfı klimaları maksimum enerji verimliliği sağlarken bir yandan da yüksek performans gösteriyor.

Beko’nun yazı rahat geçirmenize yardımcı olacak klimaları konfor, enerji tasarrufu, kullanım kolaylığı, dayanıklılık, hijyen ve performans gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Beko’nun yeni 409410 A Plasma Plus Invertcr klimalarında plasma hava temizleme sisteminin yanı sıra anti alerji ve yıkanabilir anti bakteriyel filtre bulunuyor.

Hızlı soğutma ve ısıtma özellikleriyle kullanım kolaylığı sunan klima, 24 saat programlanabiliyor. Dört yöne otomatik hava yönlendirme yapabilen üründe, buz çözme (defrost) özelliği yer alıyor.

DAIKIN
Bayi ağını genişletiyor

Daikin, 2011’de Airfel’i satın alarak Türkiye pazarına girdi. İklimlendirme sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden biri. Şirket konut, ticari ve endüstriyel iklimlendirme uygulamaları ile çok geniş bir segmentte üretim yapıyor. Enerji tasarrufu, konfor, maliyet avantajı ve estetik tasarımı bir arada sunan cihazlarıyla tanınan Daikin, iklimlendirme sektöründe farklı ihtiyaç ve beklentilere çözüm geliştiriyor.
Geniş ürün gamma yeni cihazlar eklemeye devam eden Daikin, bayilik ve servis ağını da güçlendiriyor. Şu anda Türkiye çapında 187 bayisi ve 500’ün üzerinde satış noktası bulunan Daikin, geçtiğimiz günlerde mağazacılık alanında yeni bir uygulamaya imza attı. Haziran ayında duyurulan işbirliği ile mağazalarında Alman beyaz eşya markası Miele’nin ürünlerini de satmaya başlayan Daikin, bir diğer işbirliği ile yapı sektörüne yönelik banyo, 1§1P kaplama ve mutfak ürünleri çözümleri sunan İntema mağazalarında da klima satışına başladı.

Daikin, son bir ay içinde İstanbul, İzmir, Muğla, Marmaris, Yalova ve Rize altı yeni bayi açılışı yaptı. Bu ay içinde altı showroom açılışını programına alan Daikin, Mart 2015’e kadar Türkiye’nin farklı illerinde 50 yeni bayi daha açmayı planlıyor.

Daikin bayi adaylarında, öncelikle iklimlendirme sektöründe en az üç yıllık deneyime sahip olma şartı arıyor. Perakende satış konusunda deneyimli olmak Daikin bayisi olmak isteyenler için önemli bir avantaj. Kurumsal konsept mağaza yatırımı yapabilecek güçte olmak, doğru lokasyonu seçmek, müşteri ve satış odaklı çalışmak ve gelişime açık olmak Daikin bayileri için aranan diğer koşullar arasında. Daikin konsept showroom’larmı açmak için ise en az 5 metrelik cephesi bulunan 50 metrekarelik bir mağaza gerekiyor. Tüketicinin kolay ulaşabileceği lokasyonda olması gereken bu showro-om’un bir otoparka sahip olması ise tercih nedeni. Bir Daikin show-room açmanın maliyeti 25 bin TL civarında. Bu yatırımı yapan bayisine Daikin, mimari projelendirme ve yüzde 50 dekorasyon desteği veriyor.

VESTEL
150 yeni mağaza daha açacak

Vestel klimaları Türkiye genelindeki bin 250 Vestel mağazasında müşterilerin beğenisine sunuluyor. Tüketiciler, her ürün grubunda rahatlıkla kıyaslama yapılabillecekleri uygun bir ortam yaratılıyor.

Vestel, önceki yıl 950 olan satış noktası sayısını bu yıl bin 250’ye çıkardı. Bu mağazaların tamamı Vestel konseptine uygun hale getirildi. Şirket yılsonuna kadar satış noktaları sayısını bin 400’e çıkarmayı hedefliyor.

İKLİMSA
Tüm mağazaları bayilik sistemiyle açıyor

İklimSA’da Mitsubishi Heavy Industries, General, Sharp ve kendi markaları olan Sigma ve Tronic klimaların satışı gerçekleşiyor. Bu markaların ev, villa, restoran, toplantı, konser, sinema salonları, eğlence noktaları, alışveriş merkezleri gibi değişik ölçekli mekanlar için uygun çözümleri var. İklimSA, keşif ücreti olmadan, ekibindeki mühendislerin katılımıyla, fizibilite ve projelendirme yapıyor. Müşterilerin ihtiyacına göre duvar tipi split, multi split, yer tavan split, salon tipi split, kaset tipi split, kanallı split ve daha geniş ticari projeler için VRF tipi klimalarıyla hizmet veriyor. Firmanın tüm marka ve modelleri göz önüne alındığında, toplam 100’den fazla model seçeneği var. Sabancı Topluluğu’nun TeknoSA çatısı altında yer alan İklim-SA’nm Türkiye genelinde İstanbul merkez olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya, Adana ile birlikte beş bölge müdürlüğü var. Bölge müdürlüklerine bağlı “İklimSA Merkezi” olarak adlandırılan 205 mağazası var. Ayrıca 225 yetkili servis noktası bulunuyor. Bu güçlü ağıyla şirket müşterilerine tüm süreçlerde hizmet veriyor.

İklimSA, yeni şubeler açarak büyümesini sürdürmeyi hedefliyor.

Bu doğrultuda 2015’te şubesinin olmadığı lokasyonlarda 15 yeni mağaza daha açılması hedefleniyor. Mağazaların tamamı bayilik sistemiyle açılmış. Yeni açılacak mağazalarda da bayilik sistemi uygulanacak.

Güçlü satış ağıyla pazardaki konumlarını korumayı hedeflediklerini belirten IklimSA Satış Direktörü Tansu Öztorun, “Sektörde yarattığımız güven ve sunduğumuz markalar sayesinde bunu başaracağız. Bu yıl özellikle kurumsal alanda payımızı artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca önümüzdeki dönemde bir adetten fazla iç üniteyi bir dış üniteye bağlama kolaylığı sunan multi ve VRF klimalarda satış payını ve çeşitliliği artıracağız. Bayi ağımızı güçlendirmek ve bayilerimizin verimliliğini artırmak da en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu çerçevede, karar destek sistemlerine ve bayi iletişim kanallarımıza daha çok yatırım yapacağız. 2014 yılı için bir diğer odağımız da yeni finansal araçlar yaratarak hem bayiler açısından satın almayı kolaylaştıracak hem ,de tüketicilere alışveriş avantajı sunacak çözümler geliştirmek” diyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir yorum

  1. teşekkürler güzel bir makale olmuş bununla ilgili daha detaylı bilgiyi nereden alabilirim acaba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir