Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

İklimlendirme Sektöründe Klima Bayiliği Veren Firmalar

Değişen iklim koşulları, yeni konut projeleri ve iklimlendirmenin insan sağlığı ve performansı üzerindeki olumlu etkilerinin fark edilmesi klima pazarını hızla büyütüyor. Pazarın yıllık hacmi 1 milyar doları geçti. Şirketler, Türkiye genelinde bayilik sistemiyle yeni şubeler açıyor…

BİR dönem lüks olarak görülen klimalar, artık yaz kış hayatımızın birer parçası haline geldi. Kışın sıcak, yazınsa serinletici etkisiyle bulunduğumuz ortamı daha konforlu hale getiriyorlar. Ayrıca bu tür cihazların insan sağlığı ve performansına olumlu etkilerine olan olumlu inanç giderek artıyor. Artık klimalar, bulundukları ortamın havasını da temizleyebiliyor. Piyasada bu tarz yenilikçi lininlere ilgi çok fazla. Dinamik pazardaki yerli ya da yabancı üreticiler yeni mağazalar açarak daha fazla müşteriye ulaşmayı hedefliyorlar. İşte pazarın öncü markalarının büyüme planları…

klima bayilik

ARÇELİK
Sigara dumanın! temizliyor

Arçelik, ev tipi klimalarda ürün gamım yeniledi. Yenilikçi özellikleriyle yüksek enerji sınıfında bulunan yeni ürünler, haziran ayında mağazalarda satışa sunuldu. Arçelik’in tasarladığı yeni klimalar evleri serin bir yaza hazırlayacak. Yüksek tasarruf sağlayan ev tipi klimalar, teknolojik özellikleriyle dikkat çekiyor. Arçelik’in Mirror Süper Ionizer InverterAVhite kliması A + + + sınıfında yer alıyor.

Bu klima 3G ionizer sistemi sayesinde ortamın havasım sigara dumanı, polen, virüs, bakteri ve maytlardan temizleyerek doğal ortamdaki havayı evlere taşıyor, iki milyondan fazla iyon, bir saat içinde yüzde 99 oranında havayı sterilize ediyor. 3M filtresi, virüs, alerjen ve bakterileri yakalıyor ve yok ediyor. Ayrıca yıkanabilir anti bakteriye! filtreye sahip olan üründe otomatik iç ünite kurutma fonksiyonu bulunuyor. Sessiz modda çalışan klima, enerji kontrolü de yapıyor. Akıllı çalışma sistemi olan üründe dijital gösterge yer alıyor.

BEKO
Yeni klimalarıyla yaza hazır

Haziran ayında mağazalarda satışa sunulan Beko klimalar, teknolojisinin yanı sıra tasarımıyla da evlerin bütünlüğünü tamamlayacak türden. Beko’nun yeni A sınıfı klimaları maksimum enerji verimliliği sağlarken bir yandan da yüksek performans gösteriyor.

Beko’nun yazı rahat geçirmenize yardımcı olacak klimaları konfor, enerji tasarrufu, kullanım kolaylığı, dayanıklılık, hijyen ve performans gibi özellikleriyle öne çıkıyor. Beko’nun yeni 409410 A Plasma Plus Invertcr klimalarında plasma hava temizleme sisteminin yanı sıra anti alerji ve yıkanabilir anti bakteriyel filtre bulunuyor.

Hızlı soğutma ve ısıtma özellikleriyle kullanım kolaylığı sunan klima, 24 saat programlanabiliyor. Dört yöne otomatik hava yönlendirme yapabilen üründe, buz çözme (defrost) özelliği yer alıyor.

DAIKIN
Bayi ağını genişletiyor

Daikin, 2011’de Airfel’i satın alarak Türkiye pazarına girdi. İklimlendirme sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden biri. Şirket konut, ticari ve endüstriyel iklimlendirme uygulamaları ile çok geniş bir segmentte üretim yapıyor. Enerji tasarrufu, konfor, maliyet avantajı ve estetik tasarımı bir arada sunan cihazlarıyla tanınan Daikin, iklimlendirme sektöründe farklı ihtiyaç ve beklentilere çözüm geliştiriyor.

Geniş ürün gamma yeni cihazlar eklemeye devam eden Daikin, bayilik ve servis ağını da güçlendiriyor. Şu anda Türkiye çapında 187 bayisi ve 500’ün üzerinde satış noktası bulunan Daikin, geçtiğimiz günlerde mağazacılık alanında yeni bir uygulamaya imza attı. Haziran ayında duyurulan işbirliği ile mağazalarında Alman beyaz eşya markası Miele’nin ürünlerini de satmaya başlayan Daikin, bir diğer işbirliği ile yapı sektörüne yönelik banyo, 1§1P kaplama ve mutfak ürünleri çözümleri sunan İntema mağazalarında da klima satışına başladı.

Daikin, son bir ay içinde İstanbul, İzmir, Muğla, Marmaris, Yalova ve Rize altı yeni bayi açılışı yaptı. Bu ay içinde altı showroom açılışını programına alan Daikin, Mart 2015’e kadar Türkiye’nin farklı illerinde 50 yeni bayi daha açmayı planlıyor.

Daikin bayi adaylarında, öncelikle iklimlendirme sektöründe en az üç yıllık deneyime sahip olma şartı arıyor. Perakende satış konusunda deneyimli olmak Daikin bayisi olmak isteyenler için önemli bir avantaj. Kurumsal konsept mağaza yatırımı yapabilecek güçte olmak, doğru lokasyonu seçmek, müşteri ve satış odaklı çalışmak ve gelişime açık olmak Daikin bayileri için aranan diğer koşullar arasında. Daikin konsept showroom’larmı açmak için ise en az 5 metrelik cephesi bulunan 50 metrekarelik bir mağaza gerekiyor. Tüketicinin kolay ulaşabileceği lokasyonda olması gereken bu showro-om’un bir otoparka sahip olması ise tercih nedeni. Bir Daikin show-room açmanın maliyeti 25 bin TL civarında. Bu yatırımı yapan bayisine Daikin, mimari projelendirme ve yüzde 50 dekorasyon desteği veriyor.

VESTEL
150 yeni mağaza daha açacak

Vestel klimaları Türkiye genelindeki bin 250 Vestel mağazasında müşterilerin beğenisine sunuluyor. Tüketiciler, her ürün grubunda rahatlıkla kıyaslama yapılabillecekleri uygun bir ortam yaratılıyor.

Vestel, önceki yıl 950 olan satış noktası sayısını bu yıl bin 250’ye çıkardı. Bu mağazaların tamamı Vestel konseptine uygun hale getirildi. Şirket yılsonuna kadar satış noktaları sayısını bin 400’e çıkarmayı hedefliyor.

İKLİMSA
Tüm mağazaları bayilik sistemiyle açıyor

İklimSA’da Mitsubishi Heavy Industries, General, Sharp ve kendi markaları olan Sigma ve Tronic klimaların satışı gerçekleşiyor. Bu markaların ev, villa, restoran, toplantı, konser, sinema salonları, eğlence noktaları, alışveriş merkezleri gibi değişik ölçekli mekanlar için uygun çözümleri var. İklimSA, keşif ücreti olmadan, ekibindeki mühendislerin katılımıyla, fizibilite ve projelendirme yapıyor. Müşterilerin ihtiyacına göre duvar tipi split, multi split, yer tavan split, salon tipi split, kaset tipi split, kanallı split ve daha geniş ticari projeler için VRF tipi klimalarıyla hizmet veriyor. Firmanın tüm marka ve modelleri göz önüne alındığında, toplam 100’den fazla model seçeneği var. Sabancı Topluluğu’nun TeknoSA çatısı altında yer alan İklim-SA’nm Türkiye genelinde İstanbul merkez olmak üzere Ankara, İzmir, Antalya, Adana ile birlikte beş bölge müdürlüğü var. Bölge müdürlüklerine bağlı “İklimSA Merkezi” olarak adlandırılan 205 mağazası var. Ayrıca 225 yetkili servis noktası bulunuyor. Bu güçlü ağıyla şirket müşterilerine tüm süreçlerde hizmet veriyor.

İklimSA, yeni şubeler açarak büyümesini sürdürmeyi hedefliyor.

Bu doğrultuda 2015’te şubesinin olmadığı lokasyonlarda 15 yeni mağaza daha açılması hedefleniyor. Mağazaların tamamı bayilik sistemiyle açılmış. Yeni açılacak mağazalarda da bayilik sistemi uygulanacak.

Güçlü satış ağıyla pazardaki konumlarını korumayı hedeflediklerini belirten IklimSA Satış Direktörü Tansu Öztorun, “Sektörde yarattığımız güven ve sunduğumuz markalar sayesinde bunu başaracağız. Bu yıl özellikle kurumsal alanda payımızı artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca önümüzdeki dönemde bir adetten fazla iç üniteyi bir dış üniteye bağlama kolaylığı sunan multi ve VRF klimalarda satış payını ve çeşitliliği artıracağız. Bayi ağımızı güçlendirmek ve bayilerimizin verimliliğini artırmak da en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu çerçevede, karar destek sistemlerine ve bayi iletişim kanallarımıza daha çok yatırım yapacağız. 2014 yılı için bir diğer odağımız da yeni finansal araçlar yaratarak hem bayiler açısından satın almayı kolaylaştıracak hem ,de tüketicilere alışveriş avantajı sunacak çözümler geliştirmek” diyor.

SAMSUNG
150 yeni bayilik verecek

Samsung, 2014’te üçgen tasarımlı klimalarım müşterilerinin beğenisine sundu. Üçgen tasarım sayesinde, klima iç ünitesine daha fazla hava girişi sağlanıyor. Ürün gamında bulunan tüm split klimalar sezonsal enerji verimliliğine uyumlu. Premium serisi olan AR9000, wi-fi özelliği ile uzaktan kontrol edilebiliyor. Üst segment ürünleri AR7000 ve AR9000 seri klimalar Virüs Doctor (virüsleri-bakteri ve alerjenleri etkisiz hale getirme özelliği) fonksiyonuna sahip. Ayrıca klimalar nem alma, iki aşamalı hızlı soğutma, solo kullanıcı modu ve ses seviyesi 16 dB’e kadar düşen sessiz modu ile farklı çalışma fonksiyonlarına sahip. Samsung, split ve salon tipi olmak üzere dört farklı seri lanse ediyor. Bu seriler split klimalar için AR9000, AR7000 ve AR5000 serisi, salon tipi klima için ise Q9000.

Şu an 151 adet Samsung Digital Plaza aktif olarak faaliyet gösteriyor. Şirket orta vadede bu sayıyı 300’e çıkarmayı hedefliyor. Şirket, yeni bayilikler için hemen hemen Türkiye’nin her bölgesinden gelecek bayilik taleplerini değerlendirecek.

MITSUBISHI ELECTRIC
KDV’siz kampanya

Mitsubishi Electric Klima Sistemleri, “yaz aylarını serin geçirmek isteyenler” ve “evime bir klima yetmez” diyenler sloganlarıyla başlattığı kampanyasını 31 Temmuz 2014 tarihine kadar uzattı. Kampanya kapsamında Mitsubishi Electric Klima Sistemlerinden bir klima alanlar KDV ödemiyor. Aynı anda iki klima almak isteyenler ise ilk klimanın KDV indirimine ek olarak

ikinci klimayı yüzde 50 indirimle alıyor. Üç ürün alanlara ise üçüncü ürünlerinde yine KDV indirimi yapılıyor. Yüksek elektrik tasarrufu sağlayan ve Sezonsal Verimlilik Kriterlerine göre A, A+, A++, A+ + -I- enerji sınıfında yer alan Mitsubishi Electric Klimalar, kampanya boyunca Yapı Kredi World Kart’a peşin fiyatına vade farksız dokuz taksitle satışa sunuluyor.

TOSHIBA
Elektrik tüketiminde cimri

Toshiba’nın yeni Süper Inverter Daiseikai modelleri elektrik tüketiminde çok cimri. Avrupa Birliği standartlarınca A sınıfı olarak nitelendirilen 3.21 COP’li sabit hızlı cihazlar ile kıyaslandığında, 5,63 COP değeri ile yüzde 75 daha verimli olan Daiseikai klimaların enerji verim oranlarını tam olarak ifade edebilecek bir sınıflandırma şu an için mevcut değil. Süper Inverter Daiseikai’lerin yıllık enerji tüketimi sadece 177 kWh…

Murat EKMEKÇİOĞLU / Samsung Elektronik Split Klima Satış ve Pazarlama Müdürü
“2014’te 700 bin adedi geçer”

Türkiye klima pazarının büyüme potansiyeli çok yüksek. Değişen iklim koşulları ve tüketicilerin artan konfor beklentileri pazarı büyütüyor. Diğer yandan yeni konut projelerinde merkezi iklimlendirme sistemleri tercih ediliyor. Bu alan da büyüyor.

Bunların yanı sıra hibrit ve kapalı devre iklimlendirme sistemleri de yakın gelecekte büyüyecek pazarlar arasında. Bunlar aynı zamanda çevre dostu ürünler. Araştırma şirketlerinin verilerine göre 2012 yılında yaklaşık bir milyon adet, 2013’te ise yaklaşık 750 bin adet ürün satıldı. Bu yıl pazarın 700 bin adet olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Tansu ÖZTORUN / iklimSA Satış Direktörü
“Duvar tipi değişiyor”

Konut projeleri, büyük şehirlerde başlayan ve özelikle İstanbul’da uygulanan kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle oluşacak talebin pazara olumlu etki edeceğini düşünüyoruz. Konutlar için klima tercihleri de çeşitleniyor. Geçmiş dönemlerde evlerde yüzde 90 seviyesinde duvar tipi klimaların ağırlığı vardı. Bu pay son yıllarda multi-cihazlara kaymaya başladı. Tasarruflu ve enerji verimliliği sağlayan modeller ön plana çıkıyor. Öte yandan iklimlendirmenin insan sağlığı ve performansı üzerindeki olumlu etkisine dair farkındalığın artması da pazarın büyümesinde etkileyici bir faktör olacak.

Hasan ÖNDER / Daikin Türkiye CEO’su
En hızlı büyüyen şirketiz

Daikin, tüm dünyada olduğu gibi üretici kimliği ile yer aldığı Türkiye pazarında da liderliği hedefledi. Halen Türkiye’de iklimlendirme sektörünün en hızlı büyüyen şirketiyiz. Son iki yılda yüzde 50’nin üzerine çıkarak sektör ortalamasının çok üzerinde büyüme kaydettik ve bu performansımızı sürdürmeye kararlıyız. 2013’te 700 milyon TL ciroya ulaşarak üç yılda üç buçuk misli büyüdük. Çalışan sayımız 850’ye ulaştı. Daha üçüncü yılımızda toplam pazar payımız ile sektör lideri olmayı başardık. Merkezi sistemlerdeki üstünlüğümüz ile pazar lideriyiz. Bugün Türkiye’de her üç yeni projeden birinde Daikin markalı iklimlendirme ürünleri tercih ediliyor. Split klima tarafına baktığımızda ise şu anda üçüncü durumdayız. Bu alanda da hızla büyüyoruz.

Ergün GÜLER / Vestel Ticaret A.Ş. Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdürü
“Enerji verimliliği yüksek ürünler tercih ediliyor”

Mağazalarımıza yaptığımız yatırımlarla bayi kanalımızı oldukça güçlendirdik. Bu atılım doğrudan klima satışlarımıza da etki etti. Bunun dışında bayi kanalı güçlü bir marka olarak taksit kısıtlamasından minimum ölçüde etkileniyor, tüketicilerimizin ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı oluyoruz.

Pazarın enerji verimliliği yüksek ürünlere kaydığını ve yönetmeliklerin de bu doğrultuda olduğunu düşünürsek; pazarın önümüzdeki yıllardaki enerji tasarrufu yüksek ürünlerdeki fiyat rekabetine bağlı olarak büyüme ya da küçülme göstereceğiniz söyleyebiliriz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

2 Yorum

  1. teşekkürler güzel bir makale olmuş bununla ilgili daha detaylı bilgiyi nereden alabilirim acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu