Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

İnşaatçılar Çekmekoy’de proje yarışına hız verdi

İstanbul’un yeni gelişim bölgelerinden biri olan Çekmekoy’de proje yanşı hızlandı. Sinpaş’tan İş Altuıhas Inşaat’a ve 216 Yapı’ya kadar markalı konut üreticilerinin proje ürettiği bölgede, inşaat, planlama ve satış aşamasında 22 konut projesi bulunuyor. Çekmeköy-Üsküdar metro hattının devreye girmesiyle değerlenen bölge, yeni ulaşım projeleriyle daha da değerlenme potansiyeli taşıyor.

Ümraniye’ye bağlıyken 2009 yılında ilçe statüsüne kavuşan Çekmeköy, Marmara Depremi’nin ardından öne çıkmaya başladı. Şile ve Ağva gibi İstanbulluların şehrin gürültüsünden günübirlik uzaklaşabildikleri alanlara yakınlığıyla bilinen Çekmeköy, her geçen yıl yatırımcılar için cazibesini arttırıyor. Kartal, Maltepe, Sultanbeyli, Pendik, Ümraniye ve Ataşehir’e komşu olan bölgede, Sinpaş’tan İnanlar İnşaat’a, Mintek Ya-pı’dan Iş Altmhas İnşaat’a kadar birçok markalı konut üreticisinin yapımı süren, planlama aşamasında olan ve satışı devam eden 22 projesi bulunuyor.

Villa ve konut projeleriyle son 10 yılda yukarı doğru bir grafik izleyen bölge, Çekmeköy-Üsküdar metro hattının devreye girmesiyle değerini artırdı. Çekmeköy-Taşdelen ve Çekmeköy-Sultanbeyli metro hatlarının yapımına başlanması ve bölgeden geçen Üçüncü Köprü bağlantı yollarının etkisiyle önümüzdeki dönemde de bölgenin prim yapmaya devam etmesi bekleniyor.

METRO İLE PRİM YAPTI

Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, İstanbul’un son boş arazilerinin bulunduğu Çekmeköy bölgesinin merkezi konumu ve temiz havasıyla öne çıktığını vurguluyor. Metro projelerinin bölgeyi değerlendirdiğine dikkat çeken Yazıcı, ulaşım projelerinin gelecek dönemde çeşitlenecek olmasının bölgenin değerlenme potansiyelini de artırdığına işaret ediyor.

Çekmeköy’deki yapılaşma, bölgesine göre değişkenlik gösteriyor.

Bölgenin merkezine bakıldığı zaman villaların ağırlıkta olduğu görülürken, Taşdelen Mahallesi ise site ağırlıklı inşa ediliyor. Bölge, son yıllarda inşa edilen Ege Boyu, Kasaba gibi projelerle hızlı bir gelişim sürecine girmiş bulunuyor.

FİYATLAR NE DURUMDA?

Dijital teknolojileri kullanarak gayrimenkul değerlemesi yapan www.endeksa.com’un verilerine göre, Çekmekoy’de 1+1’den 5+2’ye kadar değişen farklı konut tipleri bulunuyor. Bölgenin özellikle oturum amaçlı projelerle öne çıktığını belirten Endeksa CEO’su Görkem Öğüt, “Çekmekoy’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin TL. Konut kiraları farklı konut tiplerinde 924 TL’den 4 bin 600 TL’ye kadar değişen geniş bir aralıkta seyrediyor. Çekmeköy’de satılık konutların ortalama geri dönüş süresi ise 24 yıl” diye konuşuyor. Villa tipinde konutların öne çıktığı Ömerli’de konut fiyatlarının Çekmeköy ilçesi ortalamasından oldukça yüksek olduğunu belirten Görkem Öğüt, konut metrekare satış fiyatlarının 7 bin 700 TL ile 10 bin 825 TL arasında değiştiğini söylüyor. Öğüt, bu bölgede kiralar bin 800 TL ile 6 bin TL arasında iken konut yatırımlarının geri dönüş süresinin 38 yıla kadar çıktığına işaret ediyor.

Görkem Öğüt, Çekmeköy’de Alemdağ’dan sonra konut satış fiyatlarının en yüksek olduğu bölgelerin Reşadiye, Sırapınar ve Hüseyinli olduğunu da vurguluyor.

EĞİTİM ÜSSÜ OLUYOR

Çekmeköy, eğitim üssü niteliğinde hızlı bir gelişim gösteriyor. Özyeğin Üniversitesi, SEV, ÎELEV, Bahçe-şehir Koleji gibi birçok eğitim kurumu bölgede yatırım yapmış durumda. Özyeğin Üniversitesi’nin yapılmasının ardından Taşdelen bölgesine gelen Istinye Üniversitesi’nin bölgeyi hareketlendirip konut talebini artıran en önemli unsurlar olduklarına dikkat çekiliyor. Bölgenin potansiyelini görüp önümüzdeki dönemde bölgede yatırım yapmayı planlayan başka birçok eğitim kurumunun bulunduğu da vurgulanıyor.

Samandıra-Sarıgazi arasında bulunan 3 bin 150 dönümlük askeri bölgede 4 bin 100 yataklı şehir hastanesi kuruluyor. Hastanenin istihdama da katkı sağlayacağına, bunun da Sancaktepe halkına önemli bir fırsat sunacağına dikkat çekiliyor. Avrupa’nın en büyük hastanesi olacak hastanenin çevresinde konuttan işyerine kadar önemli yatırımların da yapılması bekleniyor.

Bötgeyi öne çıkaran 3 faktör

  1. Kent merkezine yakın geniş arsa stoklarının bulunması.
  2. Metro, Üçüncü Köprü bağlantı yolları gibi ulaşım projeleriyle ulaşımının kolaylaşıyor olması.
  3. Özyeğin Üniversitesi, SEV, İELEV, Bahçeşehir Koleji gibi kurumların yatırımlarıyla eğitim üssü olarak hızla gelişmesi.

“Çekmeköy son dönemdeki ulaşım projeleriyle oldukça değer kazandı. Önümüzdeki dönemde de değer artışı görülmesini bekliyoruz. Günümüzde Çekmeköy’ün farklı bölgelerinde çok farklı konut değerleri ve geri dönüş süreleriyle karşılaşıyoruz. Bu nedenle orta vadede ilçenin özellikle gelişmekte olan bölgelerinde oransal olarak daha fazla artış olacağını düşünüyoruz.”

Karnin Başkanı “Çekmeköy’deki yapılaşma, bölgeye göre değişkenlik gösteriyor. Bölgenin merkezinde villalar ağırlıkta. Taşdelen Mahallesi ise site ağırlıklı. 216 Butik Plus projemizin ardından eylül ayında yaklaşık246 daireden oluşacak olan yeni bir projenin inşaatına başlayacağız. Çekmeköy Taşdelen’de inşa edilecek olan 216 Koru Plus Taşdelen’de ön talep topluyoruz. 2018 yılında Çekmeköy Alemdağ’da yeni bir proje planlıyoruz.”

Kuruta Başkanı “İstanbul genelinde düşünüldüğünde hızlı kentleşme olgusunun en bariz örneğini Çekmeköy sergiledi. Metronun yanı sıra Üçüncü Köprü ve Kuzey Manmara otoyolunun bağlantı yollarının bu bölgeden geçecek olması bölgeye değer katıyor. Eğitim üssü niteliğinde hızla gelişen bölgede Özyeğin Üniversitesi, SEV, İELEV, Bahçeşehir Koleji gibi birçok eğitim kurumu yatırım yaparken yeni yatırım planlayan birçok kurum da bulunuyor.”

LEVENT GÖKMEN

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu