Kariyer ve İş

İş’ten Ayrılmamanız için 10 Neden

Var olan işinize devam etmek veya yeni bir iş aramak konusunda kararsız mısınız? Elbette katlanamadığınız bir işe devam etmemelisiniz, ancak aşağıdaki 10 işareti inceleyerek olduğunuz yerde kalmanız gerekip gerekmediğini de bilmelisiniz.

1. Mutluysanız

Bahsettiğimiz şey önemsiz rahatlıklardan ziyade gerçek bir mutluluktur. Eğer mutluysanız daha üretken olursunuz ve bu durum sizin ve firmanızın başarısını önemli ölçüde etkiler.

2. Öğreniyorsanız

Atikliğiniz ile mesleğinizde ilerleyebilirsiniz, ancak hiçbir şey öğrenmediğiniz bir ortamda mutlu olmanız da çok zordur. Öğrendiğiniz her yeni şey özgeçmişiniz için ayrı bir maddedir.

3. Firmanız İşe Alımlara Önem Veriyorsa

Günümüz zorlukları nedeniyle firmanız artık eskisi gibi gösterişli işe alımlar yapamıyor olabilir. Ancak zamanla oluşan aşınmalar sonucu firmanız gereken personel değişikliklerini yapıyor mu? Herkes firmasının var olan başarısını tehlikeye atmadan daha başarılı bir sonuca odaklanabildiğini görmek ister.

4. Firmanız Çalışanlarını Dinliyorsa

Çalışanlar genellikle firmaların en değerli servetleridir. Eğer süreç olması gerektiği gibi işlemiyor ve firma içi moral seviyesi düşüyorsa, çalışanlar bu durumların sorumluları ve dinlenmesi gereken çözümleridir de. Ancak unutmayın ki alınan kararlar büyük resim odaklı olup herkesin kişisel sorunlarına çözüm getirmeyebilir.

5. Firmanızın Bir Planı Varsa

Firmanızın bir misyonu ve net hedefleri var mı? Ve bu hedeflere ulaşmak için bir plana sahip mi? Net hedefler hem çalışanlar için, hem de firmaların daha kapsamlı çalışmalara girmesine sebep oldukları için firmalar açısından büyük önem teşkil eder.

6. Firmanız Sorunlarının Üstesinden Gelebiliyorsa

Herkes hata yapar ama asıl önemli olan hataların nasıl düzeltildiğidir. Eğer firmanız hatalarını düzeltiyorsa, iş dünyasında uzun süreli işlere imza atacaktır.

7. Firmanız Terfilere Önem Veriyorsa
Bu madde çalışanların firmanın en değerli varlığı olmasına dayanır. Firmanız çalışanlarını ödüllendiriyor ve düzenli olarak zam yapıyor mu? Terfiler ve zamlar firmanızın sizin üzerine yatırım yapmak istediğini gösterir.

8. Firmanız Finansal Durumu Hakkında Dürüstse

Eğer firmanız sadece başarılarını sizinle paylaşıyorsa, dikkatli olun. Ancak eğer hem karları, hem zararları hakkında sizi bilgilendiriyorsa, sizi ortak olmaya çağırıyor ve onlara yardım etmenize yarayacak bilgileri size verip sizi daha güçlü bir çalışan haline getiriyordur.

9. Başarılarınız Fark Ediliyor Ve Ödüllendiriliyorsa

Yaptığınız iş takdir ediliyor mu?  Eğer firmanız başarılarınızın farkındaysa, terfi etme veya daha önemli projelerin başına geçme şansınız yüksektir.

10. Pazartesiyi İple Çekiyorsanız

Herkes boş günlerini sever, ancak siz işe geri dönmek için pazartesinin gelmesini mi bekliyorsunuz? Sebebi yaptığınız iş, iş arkadaşlarınız veya ofis ortamınız da olsa herhangi bir şey pazartesilerden korkmanızı engelliyorsa, harika bir kariyeriniz olabilir.

Durumunuzun Farkına Varın

Eğer var olan firmanızın ve işinizin size uygun olmadığı anladıysanız, harekete geçmenin zamanı geldi demektir. Aşağıdaki 4 adım başlamanız için size çok yardımcı olabilir:

1. Sorun Ne?

Pozisyonunuzda mı mutsuzsunuz yoksa firmanızın geleceğiyle ilgili endişeleriniz mi var? Çözümü bulmadan önce problemin ne olduğunu belirlemelisiniz.

2. Kariyerinizi Değerlendirin

Kendi kendinizi tanımanız sadece kariyerinizdeki sorunu daha net bir şekilde görmenizi sağlar. Bununla birlikte kariyer değerlendirmeleri yapmalı ve hangi alanların sizin isteklerinizi daha çok karşıladığını belirleyip hangi iş tipinin ve ortamının sizin için en doğrusu olduğuna karar vermelisiniz.

3. Özgeçmişinizi Güncelleştirin

Şu anki pozisyonunuzda çok mutlu da olsanız, özgeçmişinizi daima güncellemelisiniz. En başarılı firmanın bile nelerle karşılaşabileceğini asla bilemezsiniz.

4. Bağlantılarınız

İnsanlarla konuşmak yeni açılan pozisyonlar ve daha önce hiç düşünmediğiniz alanlar hakkında bilgi sahibi olmanın en iyi yoludur. Profesyonel kuruluşlara sadece katılmakla kalmayıp aktif bir üye de olun. Kendinizi dışarı atmalı ve sizin için neyin doğru olduğunu bulmak için risk almalısınız.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu