Kariyer ve İş

İş Hayatında Önem Arz Eden 5 Nokta

İş hayatında nasıl davranmanız gerektiği başarılı bir yöneticide olsanız, iş hayatına yeni adım atacak da olsanız çok önemlidir. İş hayatında hepimiz nezaket kurallarına uygun bir biçimde nasıl davranmamız gerektiğini bilmeliyiz. Bazen nasıl davranmamız gerektiğini bilmediğimizin farkında olmayız, dolayısıyla iş hayatının protokollerini öğrenebildiğimiz kadar iyi öğrenmeliyiz.

İş Hayatının Temel Kuralları

Bazıları katılmayabilir ama 21. yüzyılda, geçmişteki kadar doğru olmasa da, bir kadının iş dünyasında başarılı olabilmesi için daha fazla ve uzun çalışması, erkek meslektaşlarına göre daha iyi hazırlanması gerekir. Haksızlık, ama maalesef gerçek. Bir kadının yapabileceği çok şey vardır. Ama bunların ciddiye alınması, sıkı çalışmasının kabullenilmesi epey zaman alır.

İş hayatı
İş hayatı

Aşağıdakiler işinizin temel kuralları olmalı:

1. Hazırlıklı Olun

İş arkadaşlarınız, patronlarınız veya müşterilerinizle görüşürken, hazırlıklı olmak için en iyi taktik; karşılarına hatasız materyallerle çıkmaktır. İlk izlenim için ikinci bir şansınız olmayacak ve iş hayatında da, gerçek hayatta olduğu gibi, izlenim her şeydir.

Yazılı materyalleriniz olabilecek en iyi standartlara sahip olmalıdır. Hazırladığınız broşürler veya afiş benzeri materyaller olabildiğince dikkatle kontrol edilmelidir. Gramer veya heceleme hataları hiç hoş karşılanmaz. Görüşme için ihtiyacınız olan her şeye sahip olduğunuza emin olmalı ve her ihtimale karşı yanınızda ekstra materyal bulundurmalısınız.

Hazırlamış olduğunuz belgeler çok kaliteli hazırlanmış olmalı, güncel bilgileri içermeli ve asla buruşuk veya yırtık olmamalı. Belgelerinizi sunarken herkesin iyice okuyabileceği gibi hazırlanmış olmasına dikkat edin. Ayrıca, başkalarının hazırladığı belgeleri de saygıyla ve dikkatle inceleyin. Eğer onların hazırlamış olduğu belgeler de sizinkiler kadar kaliteliyse, unutmayın ki onlarda bunun için çok çalışmıştır ve saygısızlık görmek veya materyallerinin dikkate alınmadığını düşünmek istemezler.

İş görüşmelerinin yapısının da gerektirdiği üzere, müşterilerinizin soracağı sorula karşı hazırlıklı olun ve siz de mantıklı sorular sormaya özen gösterir. Bu tip davranışlar sizin işinize dair bilgi sahibi olduğunuzu ve ortalamanın üzerinde iş çıkardığınızı gösterir. Hatta sizin soracağınız güzel soruların vereceğiniz cevaplardan daha önemli olduğu bile söylenebilir.

Sorularınız görüştüğünüz kişinin yaptığı işe ilgi duyduğunuzu gösterir ve herkes yaptığı işin önemsenmesinden çok hoşlanır. Ve siz de kesinlikle başvurduğunuz işin özelliklerini bilmelisiniz. Mesela alabileceğiniz maaş veya firmanın çalışma prensipleriyle ilgili sahip olduğunuz bilgiler sizi zor duruma düşmekten kurtarır. Ucu açık sorular sormanız görüşmenizi etkili hale getirir ve sizi diğer adayların önüne geçirir.

2. Zamanı İyi Değerlendirin

Yapacağınız işin ne kadar zaman gerektirdiğini hesaplayın. Bu, varmak istediğiniz noktaya ulaşabilmek için ne kadar zamana ihtiyacınız olduğunu bilmek ve amacınıza daha erken ulaşmanızı sağlaması açısından büyük önem teşkil eder. Ayrıca bu sayede düşüncelerinizi toparlamak ve kişisel ihtiyaçlarınızı gidermek için daha fazla zamana sahip olursunuz. İşe varmanız gerekenden daha erken bir saatte gitmek; bir bardak kahve içmek, notlarınızı gözden geçirmek kısacası nefes almak için size ekstra zaman tanır. Bu yolla kendinizi daha hazırlıklı ve güvende hissedersiniz ayrıca amaçlarınıza ulaşmada daha başarılı olursunuz.

İş hayatı
İş hayatı

3. Uygun Giyinin

Bir erkek için işe giderken giyilen kıyafetlerin sadece birkaç hatası olabilir; ancak bir kadın için iş kıyafeti konusunda yanlış yargılanmasına sebep olabilecek birçok hata vardır. Bir erkek gibi koyu renk takım elbise, beyaz gömlek, alçak topuklu ayakkabı giymek zorunda değilsiniz. Ama eğer birkaç önemli noktaya dikkat ederseniz endişelenmenize hiç gerek yok.

Eteğinizin çok kısa veya dar olmamasına dikkat edin, eteğinizin diz boyunda veya biraz daha uzun olması hoş ve zarif görünür. Külotlu çorap veya tayt kış aylarında sizi sıcak tutar ve kış aylarında burnu açık ayakkabı giymemelisiniz. Pantolonunuz bedeninize ve giydiğiniz ayakkabıya uygun olmalıdır; elbisenizin etekleri veya pantolonunuzun paçaları da asla yere değmemelidir. Bluz ve benzeri giysileriniz vücudunuzun hatlarını gözler önüne sermemeli, çok ince veya dekolte olmamalıdır. Takıları minimum ölçüde kullanılmalı, dövmeler gizlenmeli, parfüm ve makyaj çok hafif olmalıdır.

Not: Bu tip kısıtlamalar sizi rahatsız etmemeli. İş kıyafetleriniz çalışan sizi yansıtmalıdır. Unutmayın ki işinizin haricinde istediğiniz gibi giyinme şansına sahipsiniz.

4. Kibar Olun

İş arkadaşlarınıza, patronunuza, müşterilerinize, taksi şoförüne, restoranttaki görevliye kısacası etrafınızdaki herkese “teşekkür etmeyi” ve “lütfen” demeyi öğrenin. Saygılı ve kibar olmak asla kötü bir şey değildir. Başkalarını nasıl davrandığınıza dikkat edin, onlarında hislerine ve fikirlerine saygı gösterin.
Gülümseyerek kurulan bir göz teması ve samimi bir el sıkış kesinlikle çok önemlidir.

İlginizi çekebilir: İşinizin Artık Eğlenceli Olmamasının 4 Sebebi

5. Başladığınız İşi Bitirin

Birilerine onlarla iletişim kuracağınıza dair söz mü verdiniz? O zaman sözünüzü tutun. Sizden haber bekleyen insanlara geri dönüş yapmayı unutmamak için hatırlatıcı notlar tutun veya hatırlamanızı sağlayacak ne varsa bunu yapın. Eğer geri dönüş yapmayı unutursanız, özür dileyin ve bir daha tekrarlamayın. Eğer bu hatayı birkaç kere yaparsanız iş arkadaşlarınızın, patronunuzun ve müşterilerinizin güvenini kaybedersiniz.

Bu durum özellikle müşterilerinizle olan ilişkilerinizde önemlidir. Çalıştığınız veya çalışmayı planladığınız müşterilerinizle zamanında iletişime geçmezseniz, daha müşterinizle anlaşmadan kendi işinizi kaybedersiniz.

Yapmanız gereken işleri zamanında yaptığınız takdirde iş arkadaşlarınız ve müşterilerinizin size saygı duymasını ve güvenmesini sağlarsınız.

Yukarıdaki önerileri uygulamak sizin ölçülü, güvenilir ve nazik davranmanıza yardımcı olacak ve firmanızın gözündeki yerinizi sağlamlaştıracaktır.

Ve unutmayın ki kibarlık bulaşıcıdır.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu