Kariyer ve İş

İş İle Okul Arasındaki Denge Nasıl Kurulmalı

İş ile okul arasındaki denge. İş hayatındaki rekabet çalışanları okul sıralarına tekrar oturttu. Peki, daha iyi bir kariyer için çeşitli uzmanlık eğitimleri almaya başlayan profesyoneller, işle okul arasındaki dengeyi nasıl kuracak.

İş ile okul arasındaki denge

Rekabetin gittikçe arttığı iş hayatında, çalışanların kendilerini geliştirmek için daha çok çaba sarf ettiği artık bilinen bir gerçek. Kariyerini parlatmak için yüksek lisans, lisans ya da sertifika programlarına gitmeye başlayan pek çok çalışanın karşılaştığı en büyük sorun ise iş yaşamıyla okula hayatı arasında denge kuramamak. İş – okul dengesinin nasıl sağlanacağını araştıran İK portalı FindtheRightSchool.com da bu konuda çalışanlara yardımcı olacak bazı ipuçları yayınladı. İşte okullu çalışanların hayatını kolaylaştıracak birkaç küçük ipucu…

İş ile okul arasındaki denge
İş ile okul arasındaki denge

Zaman yönetimi: Kariyeriniz ve okul arasında sıkışıp kaldığınızda karşılaşacağınız en büyük problem zaman yönetimi olacaktır. Derslere ve işinize aynı özeni göstermek zor gibi gözükse de doğru bir planlamayla altından kolayca kalkabilirsiniz. Dersler ve ekstra çalışmalar düşünüldüğünde haftada ortalama 36 saat okula ayırmanız gerekir. Eğer haftalık çalışma süreniz 40 saat ise özel işleriniz için ortalama 80 saat kalacaktır. Uzmanlar okul ve iş arasında sıkışan kişilere zaman çizelgeleri hazırlamayı öneriyor. Böylelikle programlı çalışma mümkün olabiliyor.

Organize olmak: Organize olmak da iş – okul dengesininönemli ayaklarından biri olarak gösteriliyor. Her ne kadar klasik gözükse de ajanda kullanmak bu konuda işinizi önemli ölçüde kolaylaştırabilir. Ama eğer ajanda taşımayı sevmeyen biriyseniz organize olmak için teknolojinin nimetlerinden de faydalanabilirsiniz. Yapılacaklar listesi tutmanıza imkân sağlayan web tabanlı bir günlük TeuxDeux organize olmak için kullanacağınız araçlardan biri olabilir. Yapılacaklar listesini adeta masa üzeri ajanda mantığıyla günü gününe sıralayan site üstelik ücretsiz. Ancak kullandığınız araç ne olursa olsun yöneticinizle organize bir şekilde çalışmanız gerektiği kuralını atlamamanız gerekiyor. Sizden istenen projelerin tarihleri ve içeriklerinin detaylandırılması da kritik önem taşıyor.

Verimli çalışmak: İş hayatınızı sürdürürken derslerinizi de ihmal etmememiz gerekiyor.Çalışmalarınızı ne zaman, nerede ve ne kadar süreyle yapacağınızı bildiğiniz takdirde işiniz oldukça kolaylaşır. Uzmanlar, çalışan öğrencileri doğru mola vermek konusunda uyarıyor. Zamanın kısıtlı olduğunu düşünüp ara vermeden çalışmaya devam etmenin en sık yapılan hatalardan biri olduğunun altını çizen eğitimcilere göre her yarım saatte bir 10 dakika dinlenme zamanı ayrılması gerekiyor.

Mutlaka okuyun: İş Aramanın Zamanı

Yardım istemek: Öncelikle yaptığınız işin hiç de kolay olmadığı gerçeğini kabul etmeniz gerekiyor. Öyle ki okul ile iş hayatı arasında sıkışmak pek çok kişinin üzerinde baskı yaratabiliyor. Eğer kendinizi her iki tarafa da yetişemeyecek kadar yetersiz hissetmeye başladıysanız yardım alma zamanınız geldi demektir. Bu gibi durumlarda iş ve okul arkadaşlarından destek almak gerektiğini anlatan uzmanlar, kişinin yaşadığı sıkıntıları açık yüreklilikle anlatmasının işleri çok kolaylaştıracağı görüşünde…

İpek OLGUNSOY

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu