Şirket Haberleri

İşte örnek bir aile şirketi

Ufuk Cömertoğlu, babasının Alanya’daki küçük bir kamptan ödüllü bir otel zincirine dönüştürdüğü Delphin’i aynı düsturla yönetip büyütmeyi sürdürüyor. Otellerin başında Cömertoğlu’nun iki oğlu ve iki yeğeni var. Eşi de yönetimde…

TEMELİ, 30 yıl önce Antalya’nın Okurcalar beldesinde atılmış. Berat Cömertoğlu’nun, “Alanya Kamp” adında çadır kampı açarak başladığı turizm serüveni bugün Türkiye’nin en büyük zincirlerinden. Berat Cömertoğlu geçen mart ayında vefat edince, oğlu ve torunları, devraldıkları bayrağı onun “Başarılı olmak istiyorsanız makam odalarınızdan çıkıp misafirlerinizle iç içe olun” düsturuyla taşımaya devam ediyorlar.

Cömertoğlu ailesinin kampçılıktan otel zincirine dönüşen serüveni hayli ilginç. Baba Cömertoğlu, otelciliğe adım atmadan önce doğum yeri Şereflikoçhisar’da çıraklık, buğday alım satımı, deri alım satımı ve bakkallık yaptı. Ardından Ankara’ya giderek iş hayatını başkentte sürdürdü. Orada market işletmeciliği, toptan gıda satışı, taksicilik, tekstilcilik yaptıktan sonra Dudak Çikletleri Fabrikası’nı kurdu.1982’de ise ikisi kız, ikisi erkek dört çocuğunu da yanına alarak Alanya Okurcalar’daki Alanya Kamp’ı hizmete açtı.

KAMPTAN OTELE GEÇİŞ

Berat Cömertoğlu, turizm sektöründeki ilk yatırımı Alanya Kamp’ı 5 yıl sonra Delphin Botanik adıyla otele dönüştürdü. Peki Cömertoğlu, neden yunus balığının İngilizcesi olan “dolphin”i değil de Delphin’i marka olarak tercih etti? Oteline isim ararken, kampa sık sık gelen Alman ailenin, ayııı zamanda oğulları Rüstem ve Ufuk’un yakın arkadaşları olan çocuklarının yunusu “Delphin” olarak yazmaları dikkatini çekti. Bunun üzerine de Delphin’de karar kıldı.

Delphin Botanik’in müşterilerini yine ağırlıklı olarak Avrupa’dan gelip daha önceki kamplarında konaklayan misafirler oluşturuyor. Berat Cömertoğlu, ikinci otelini 2000 yılında yine Alanya Okurcalar’da Delphin Deluxe adıyla hizmete açtı.

Cömertoğlu ailesinin üçüncü oteli ise 2005’te Antalya’nın Lara bölgesinde Delphin Palace adıyla hizmete girdi. Bu tesisi 2008’de Delphin Diva ve bu yıl hizmete açılan Delphin Imperial izledi. Böylece 10 yıl gibi kısa bir sürede Delphin otel zinciri 5 halkaya ulaşmış oldu.

BİSİKLETLE DENETLİYOR

Baba ve büyük kardeş Rüstem’in vefatından sonra Delphin Hotels & Re-sorts’un Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Ufuk Cömertoğlu üstlendi. Cömertoğlu, her sabah bisikletine atladığı gibi Lara’daki üç oteli denetleyerek işe başlıyor. İşler yolunda gidiyorsa, biraz da zaman kalmışsa bu kez helikopterine binip havadan yatırım için uygun arazi keşfine çıkıyor.

2 BİN 400 KİŞİYE İŞ

Delphin zincirinin son halkası Imperial’da 700 kişi istihdam ediliyor. 800 odalı otel 120 milyon dolara mal olmuş. Ufuk Cömertoğlu, “Bu yatırım sayesinde Türkiye’nin yıllardır şikâyetçi olduğu düşük gelirli turist yerine daha üst segmente hitap ediyoruz” diyor.

Delphin Imperial’in devreye girmesiyle birlikte Cömertoğlu ailesine ait 5 otelin toplam yatırımı 420 milyon dolara, toplam yatak kapasitesi ise 8 bin 350’ye ulaşmış.

Delphin Otelleri toplamda 2 bin 400 kişiye iş imkânı sağlıyor. Ufuk Cömertoğlu, bu otelleri iki oğlu ve iki yeğeniyle birlikte yönetiyor. Oğul ve yeğenlerin hepsi bir otelin genel müdürü olarak görev yapıyor. Cömertoğlu, “Üçüncü kuşağımız Avrupa ve Amerika’da işletme, fi-nans ve otelcilik eğitimleri aldı. Kalp cerrahı olan yeğeni mesleğini bırakıp aramıza katıldı. Dışarıdan yönetici almıyor, hepsini bünyemizde yetiştiriyoruz. Kendimize sadık bir personel kadrosu oluşturduk. Delphin Otelleri’nde çalışma aralığı 5 ila 28 yıl arasında değişir” diyor.
Delphin Otelleri, geçen yıl tüm tesislerinde 140 bin misafir ağırlayıp 85 milyon dolar ciro elde etmiş. Cömertoğlu, kongre ve spor turizmine pek sıcak bakmıyor. Çünkü oteldeki diğer misafirlerin bu kesimden rahatsız olacağını düşünüyor.

PUKET ADASINDA OTEL

Bu arada, Cömertoğlu ailesinin İsviçre’de tur operatörü olarak faaliyet gösteren Bentour’da küçük de olsa hissesi bulunduğunu belirtelim.

Ufuk Cömertoğlu, Delphin ImperiaPın da devreye girmesiyle birlikte hem ciro hem de misafir sayısında ciddi bir sıçrama bekliyor. Cömertoğlu, yıl sonuna kadar 185 bin misafiri ağırlayıp 135 milyon dolarlık ciro hedefine ulaşmak istediklerini söylüyor.

Ufuk Cömertoğlu, önümüzdeki dönemde Delphin zincirine yeni halkalar ekleneceğinin de sinyallerini veriyor. İstanbul’da bir şehir oteli açmak zaten planlar dahi ündeydi. Cömertoğlu, Pu-ket adasını da ciddi anlamda araştırdıklarını açıklıyor.

Bol ödüllü işadamı

Dünyanın en büyük tur operatörlerinden TUI ile seyahat eden yarım milyon tatilcinin katıldığı misafir memnuniyeti anket çalışmasıyla oluşturulan “Holly” ödülleri her yıl sahiplerine veriliyor. Bu ödülü alabilmek için her yıl yaklaşık 10 bin otel birbiriyle rekabet ediyor. Delphin Otelleri ise 2003 yılından bu yana TUI Holy ödüllerine abone olmuş gibi. Grup, Holy listesinde yer alan “En İyi 100 Otel” sıralamasında birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerini almayı başardı.

Delphin Palace ve Delphin Diva, Holy ödüllerinin yanı sıra dünyanın en büyük seyahat yorumu sitesi tripadvisor.com’un kullanıcı yorumlarına dayanılarak seçilen “Türkiye’nin En İyi 25 Aile Oteli” listesinde yer buldu. Delphin Otelleri ayrıca First Choice ve Holiday Check’in ödül listelerinde de yer almayı başardı. “Otelcilik bir kişinin çabasıyla olacak iş değil. Bu işi ailenin tüm bireyleriyle çalışarak yürütüyoruz. Eşim, yeğenlerim, çocukların kısaca herkes işin bir yerinden tutuyor, bu da başarıyı getiriyor.”

Elektriğini Mut’tan karşılıyor

Ufuk Cömertoğlu, artan tesisleri bazı ihtiyaçları da beraberinde getirdiğini vurguluyor. Ardından da bu ihtiyaçların gündeme getirdiği yatırımlarla ilgili şu bilgileri veriyor:

“Otellerimizin yatak, çarşaf ve havlu yıkama ihtiyacını dikkate alarak Antalya Organize Sanayi Bölgesi’ne 10 milyon kilo kapasiteli bir çamaşırhane kurduk. Ayrıca bir de kombine et işleme tesisi kurduk. Hizmete açtığımız Delphin Imperial otelimizde kurduğumuz ekmek fabrikası ise tüm otellerin ekmeğini karşılıyor. Öte yandan, Eser Holding’in Mersin Mut’taki 5 hidroelektrik işletmesinden birini aldık. Buranın yıllık 49 bin kilovat saatlik kapasitesiyle tüm otellerimizin enerji ihtiyacını karşılayacağız.”

Kerem Köfteoğlu / Para Dergisi2 Yorum

  1. Diyorki comertoglu bey yokluk çektim.. Bir firmada şoförlük yaptım gördüğüm manzara ayakkabılarını müdürleri giydirir şoförünü döver .böyle birisinden bahsetmek.allah onu bildiği gibi yapsin

  2. merak etmeyin size kalmaz bu dünya bir söz var çok cok laf yalansiz cok para haramsiz olmaz sizide gördük toplantıda çalışanlarınızı yaşca büyük adamlar ayaga kaldırdınız neymiş genel müdür geliyormuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu