Turizm Sektöründen Haberler

İyi bir tatilin püf noktaları

“Tatilin ayaklı Google’ı Alper Tekbaş, iyi bir tatilin püf noktalarını ve Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken yerleri Klass Magazin’e anlattı:

Size neden “Tatilin Ayaklı Google’ı” diyorlar.

Türkiye’de tatil denilince akla gelmek, bu adam ne iş yapar “TATİL” diye bilinmek aslında çok farklı bir şey. Neden derseniz seyahat kültürünün içerisine giren her an benim yaşamımın bir parçası. Yaşam biçimini tatil olarak programlamış nasıl tatil yapılır? Neden tatile gidilir? Hangi oteli tercih etmeliyim? Hangi acentayı tercih etmeliyim? Hangi dönemlerde nereye gitmeliyim? Diye uzayıp giden ve seyahat kültürünün içerisine giren birçok sorunun cevabıyım aslında. Tatilin yol haritasını, reçetesini yazıyorum.

Tatil denilince akla gelen, yazılarından fikir alınan, tavsiyeleri dinlenilen isim olmayı nasıl başardınız?

Hiç durmadan, sürekli seyahat ediyorum. Ülkemizin farklı bölgeleri ve seyahat rotaları üzerine adanmış bir yaşamım var. Evet gerçekten yurtiçi ve yurt dışında çok farklı kitlelerden gerek oteller, gerekse gezilip görülecek yerler ve mekanlar ile ilgili olarak sayısız mail aldım.  Yüzbinlerce insana yapmış olduğum çalışmalarla bir nevi pusula görevi görüyorum. Tarafsız bir şekilde; gördüğüm, inandığım, konakladığım oteller ve bölgeler ile ilgili olarak tatilin şifresi niteliğinde paylaşımlar yapıyorum.

Size “Otel Kurdu” diyenlere ne diyorsunuz?

Tabii ki tatilin gülümseyen yüzü olarak tebessüm ile tatil kavramının önemini bütünleyen bir bakışım var. Bir kişinin hiç aklında olmayan bir otele gitme kararı almasında faktör olmak önemli bir sorumluluk. Sonuçta farklı nedenler ile dinlenmek, eğlenmek, yeni yerler görmek, keşfetmek amacıyla belirli bir zaman aralığında fırsat ve imkan bulup bir oteli tercih etmek ve umduğunu, hayal ettiğini yaşayabilmek iyi bir tatil için çok önemli. Belki de o tatilin en az 1 yıl telafisi olmayacak. Tatilde doğru tercih çok ama çok önemli…  Bende gerçekten hayal kırıklığı yaşatmayacak, misafirine önem veren, hizmet kalitesinden taviz vermeyen iyi bir ekibe, özel bir konumlandırmaya sahip konfor, kalite ve güven telkin eden oteller ile ilgili ayrıntılı çalışmalar yaparak tarafsız bir şekilde paylaşımlarda bulunuyorum…

Otel tercihi yaparken sizce nelere dikkat edilmeli?

Bir otelden ne beklediğinizle, o otelin size neleri sunabileceği arasındaki soru ve cevabınız doğru orantılıysa tatil için doğru otel tercihi yapmışsınızdır. Bu oteli tercih ederken size güvenilir ve doğru bilgiler verebilecek seyahat acentasına mutlaka dikkat etmelisiniz. Son dakikaya bırakılmış otel rezervasyonları ve tercihleri sizleri yanılta bilir.  Bir otelin çok iyi olması da yeterli değil neden derseniz; çocuklarınızla ailece bir tatil için tercih edeceğiniz otel ile balayı için yada kişiye özel hizmet almak isteyeceğiniz oteller arasında oda tipinden konseptine mimari yapısından konumlandırılmasına  kadar  durumla karşılaşabilirsiniz . Onun için ben tatilden ne beklerim hususunda tatil renklerinizi iyi seçmeniz gerekir.      

Otelcilik alanındaki güçlü isimleri, otel yöneticisi ve çalışanlarını kaleme aldığınız yazılarınızla turizm sektörüne ne gibi katkılar sağlıyorsunuz ?                   

Turizm sektörüne ömrünü adınmış adeta eşinden önce işiyle evlenmiş dünyanın farklı yerlerinde görev yapmış bir çok üst düzey yöneticiyle röportajlar ve paylaşımlarımız oldu. Her defasında farklı bir dünya farklı bir paylaşımla bu sektöre gönül vermiş herkese içinden bir parça evet diyebilecekleri bir şeyleri sunmak müthiş bir keyif.   Aynı zamanda da bu paylaşımlar neticesinde de farklı arz ve taleplerin buluşma noktası olmak beni çok mutlu editör. Bir yazımda Amerika’dan ülkemize tatile gelmek isteyen önemli bir kafilenin ulaşmak istedikleri doru kişilere adrese ulaşmalarına vesile olurken yine Kanada’dan Antalya’da kış turizminin ve otellerinin açık olması ile ilgili projelerini ve tekliflerini otelciyle buluşturulmalarını, kongre turizmi ile ilgili yapmış olduğum çalışmada ise bu konuyla ilgili üniversitede araştırma konusu olan dersine destek olması yaptığım işe daha da çok sarılmama sebep oldu. Sizin aracılığınızla turizm sektöründe çalışan, desteklerini ve sevgilerini bir an olsun eksik etmeyen tüm dostlara ve tatilcilere sonsuz saygılarımı sunuyorum ve “Tatil Tadında Kalın” diyorum.

Türkiye de gezilmesi,  görülmesi gereken yerler deyince ilk akla gelen, tavsiye edeceğiniz yerler nerelerdir?

İstanbul dan başlamalı, Çanakkale Şehitliğini mutlaka görmeli, Başkentte Anıtkabir ziyaret edilmeli, Anadolu medeniyetleri müzesi gezilip görülmeli, Karadeniz de horon tulum, Ege de zeytin, Urfa da Çiğ köfte, Sıra gecesi, Gaziantep’te sedef işlemeciliği, kuru baklava, Mardin de sokaklarda kayboluş… Hatay da Asi nehrine bir bakış, Safranbolu da Bağlar gazozu içmeli, safranı almalı, Van da bir Pazar Kahvaltısı, Boz Tepeye çıkmalı, Şu Ordu’ya Bakmalı, Amasra da 72 çeşit malzemeden oluşan salatayı ve balık keyfini unutmamalı. Güzel atlar diyarı Kapadokya da ise kaybolmalı… Kaz Dağların da jeep safari, İshak Paşa sarayının içine girdiğinizde ise kendinizi krallar gibi hissedip ağrı dağına baktığınızda ufukları aşacaksınız. Kekova da gizli cenneti, Efes’te antik kenti, Bolu Yedi Göllerde Resim Çekmeli, Abant ta Faytona Binmeli, Kartal kayada Kayak yapmalı. İznik’i görmeli, Bursa’ya gitmeli, Çoruh ta Rafting yapmalı, Tortum Şelalesini görmeli, Erzurum’a ne demeli? Mersine uğramalı, Adana da Toroslara çıkmalı, İğneada da Longoz Ormanlarında ciğerleri temizlemeli, Eskişehir de odun pazarına gitmeli, Konya’da Mevlana ile tanışmalı, sema törenini izlemeli, Kahraman Maraş’ta Dövme dondurmasını yemeli. Afyon da bir dem termal demeli. Şirince’nin mistik çekimine ne demeli meyve şaraplarının tadına bakmalı. Belen de Ormancı Türküsünü dinlemeli Sakar geçidinden Gökova’ya bakmalı, Marmaris’te Aşıklar yolunda yürümeli. Edirne’de Kırkpınar yağlı güreşlerini izlemeli, Selimiye’yi görmeli. Kars Ani Harabelerine gitmeli. Kastamonu’yu görmeli, Ilgaz’a çıkmalı, Fethiye de ölü denize gitmeli, Kayaköy’ü görmeli, 12 adalar tekne turu yapmalı, Halikarnas Balıkçısına Merhaba demeli, Bodrum gecelerinde eğlenmeli ve daha nicesinde kendinizi keşfettiğinizde “Havası, suyu bir başkadır benim memleketimin” diyeceksiniz.

Alper TEKBAŞ / internethaber

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu