Başarılı Girişimcilik

iyzico Girişim Ekosistemindeki Kadınları Destekliyor

200 kişilik ekibinin yüzde 45’i kadın olan iyzico, hem kurum içinde hem de girişim ekosistemindeki kadınları destekliyor, iyzico CHRO’su Burcu Salıngan Çilingir’e göre, kadınların finansal hizmetlere erişiminin ekonomik büyüme ve yoksullukla mücadelede kritik role sahip.

ERKEK çalışanların yoğunlukta olduğu bir sektör olan teknoloji sektöründe faaliyet göstermesine rağmen 200 kişilik ekibinin yüzde 45’i kadın çalışan olan iyzico, kurum için istihdam ve girişimcilik ekosisteminde kadını destekliyor, iyzico CHRO’su Burcu Salıngan Çilingir, “iyzico olarak finansal hizmetleri demokratikleştirme amacıyla çıktığımız bu yolda, kadın istihdamı ve kadın girişimciliği ilk günden bu yana odağımızda yer alıyor” diyor.

Kurum içinde ve girişim ekosistemindeki kadına destek

Teknoloji sektöründe kadınların çok daha güçlü bir şekilde yer alabilmeleri için çalışmalarını sürdüklerini belirten Burcu Salıngan Çilingir, topluma karşı sorumluluklarının farkında bir kurum olduklarını, sadece kurum içi değil girişimcilik ekosistemi içinde de kadınların da en büyük destekçisi olmak için çalıştıklarını vurguluyor.

Türkiye’de kadınların hesap sahipliği oranının yüzde 44 ile hem dünya hem de OECD ortalamasının gerisinde olduğuna dikkat çeken Çilingir, “Aynı şekilde borçlanmak için banka kredi veya kredi kartı kullanan kadınlarımızın oranı yine OECD’nin altında kalıyor” diyor.

iyzico
iyzico

Yüzde 29’u Banka Kredisine Erişemiyor

Çilingir, bu rakamlara girişimcilik perspektifinden bakmak için Politika Analiz Laboratuvarı ile beraber “Dijital Finansal Kapsayıcılık Raporu”nu hazırladıklarına işaret ediyor, iyzico CHRO’su Çilingir, rapor hakkında şu bilgileri veriyor:

“Rapora baktığımızda, mikrokredi programlarında kadınlara ayrılan destek ve borç alanların oranı kısıtlı kaldığını görüyoruz. İş kurmak için borç alabilen kadınların oranı son dönemde artış göstererek, yüzde 3 seviyelerinden yüzde 10 seviyelerine yükselmiş olmasına rağmen, hala yüksek gelirli ülkelerdeki seviyenin oldukça altında kalıyor. 2019’da yürütülen anket çalışmasında ise Türkiye’de girişimci kadınların yüzde 29’unun banka kredisine erişimde ve yüzde 38’inin erken aşama kamu desteklerine ulaşmada zorluk çektikleri tespit edildi.”

Bütün bu tabloya karşın, kadınların iş gücüne katılımları ile gerek toplumsal hayat gerek ekonomik hayatın refah düzeyinde artış yaşandığının da bir gerçek olduğuna değinen Çilingir, “Kadınların finansal hizmetlere erişimiyle riskleri daha iyi yönetebildikleri, iş kurma, yatırım yapma yetkinliklerinin arttığı ve eğitim, sağlık gibi alanlar için sermaye ayırabildikleri görülüyor” diyor. Çilingir’e göre, kadınlar tarafından finansal hizmetlere erişimin artması, kapsayıcı ekonomik büyüme ve yoksullukla mücadele gibi kalkınma değişkenleri açısından kritik rol oynayacak.

“Destek Programı Büyük İlgi Gördü”

Kadınların yarattığı iş fikirlerini desteklemek ve girişimcilik dünyasında kalıcı olmalarını sağlamak için “iyzico Kadın Girişimci Destek Programı”nı hayata geçirdi. Geçtiğimiz yıl içinde başlattıkları programın iki etabını geride bıraktıklarını belirten Çilingir, programın detayları hakkında ise şunları anlatıyor:

“Yoğun ilgi gören programımıza dahil olan kadın girişimcilerimize ilk altı ay 0 komisyon, eğitim, tanıtım ve özel indirim fırsatlarını sunuyoruz. Kampanyada değerli iş ortaklarımız Google, Good4Trust, Ideasoft, Paraşüt, Mükellef ve Web-tures da kadın girişimcilerimize özel ayrıcalıklar sunuyor. Yıl içerisinde altı aylık periyotlarla iyzico Kadın Girişimci Destek Programlına yeni katılımcılarımızı dahil edeceğiz. Kadınların her alandaki varlığının güçlenmesiyle daha güzel günlerin geleceğine inanıyoruz. Eşitlik sağlanana kadar iyzico olarak hem kadın girişimcilerin hem de çalışma hayatındaki tüm kadınların yanında olmaya devam edeceğiz.”

Kadın Girişimcilerin Yanındayız!

Kadın Girişimcilerin Yanındayız!
Kadın Girişimcilerin Yanındayız!

iyzico Kadın Girişimci Destek Programı ile yüzlerce kadın girişimci %0 komisyon avantajı, ücretsiz eğitimler, tanıtım desteği ve özel indirimlerle daha çok kişiye ulaşma fırsatlarından yararlanıp işlerini büyütüyor.

Programla ilgili tüm bilgilere iyzico.com‘dan ulaşabilirsiniz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu