Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Japonya, moda endüstrisinde bayrağı devraldı

Japonya, moda endüstrisinde bayrağı devraldı

1970’li yıllarda Japon malı beğenilmezdi. Tıpkı Çin malı gibi. Şimdilerde ise özellikle teknolojinin adeta izlenme merkezi. Japanya, son 10 yıldır ise moda endüstrisinin de kalbi durumuna geldi. Tokyo’da mağaza açmak, bir perakende zincirinde mal satmak büyük bir başarı olarak kabul görüyor. Buraya girdikten sonra dünyanın her yerinde mağaza açmak kolaylaşıyor.

Çekik gözlü tasarımcıların ülkesi Japonya, özellikle teknolojide yaşadığı büyük gelişim sayesinde, tekstil sektöründe de öncü konuma yükselmiş durumda. Son yıllarda daha popüler hale gelen teknik tekstilin hammaddesini, yani teknik kumaşı, sahip olduğu fabrikalar ve üretim mühendisleriyle dünyaya pazarlayan ülke, moda merkezi olarak Tokyo’yu öne çıkarıyor.

Japonlar’ın moda dünyasına adım attığı yıl 1982. Paris’te düzenlenen defilelerde 12 Japon tasarımcı yeni koleksiyonlarının tanıtımını yapıyor. Aralarında bugünün devleri; Issey Miyake, Kenzo, Yohji Yamamoto, Comme des Garçons ve Hanae Mori var. Moda için ‘yeni’ değiller ancak Japon modacıların, Japonaise’ ya da Japonaiserie’ hareketine ön ayak olan kolektif çalışmalarıyla ilk defa bir aradalar.

Tasarımlar öyle beğeniliyor ki, son yıllarda Fransız, İngiliz ve İtalyan tasarımcıların her koleksiyonunda Japon izlerine sık sık rastlanıyor.

İTALYAN BİR TASARIMCI

Pierangelo d’Agostin. Bir İtalyan, dünyaca ünlü bir tasarımcı. Ancak 12 yıljaponya’da yaşadığı için özellikle bu ülkenin moda endüstrisini yakından tanıyor. Uniqlo vejil Sander ‘in baş tasarımcılığını yapan dAgostin, artık Türk şirketi Orka Group için çalışacak. Orka’nın özellikle yurt dışındaki etkinliği için yarattığı Tween markasını yeniden yapılandıran d’Agostin, logodan tasarıma her şeyi değiştirdi. Yeni yarattığı Tween konseptiyle 2013-2014 yıllannı hedefleyen Orka Group da her yıl marka için 3 milyon dolar yatırım yapmaya karar verdi.

Tasarım elbette çok önemli. Ancak Tween koleksiyonunun d’Agostin ile yakaladığı en büyük değişim ürünlerin kumaşları. Tamamen teknik özellikli kullanılan bu kumaşlarla, marka bir adım öne çıkıyor.

Orka Group, Tween koleksiyonunda kullanılan kumaşların yüzde 70’ini Japonya’dan ithal ediyor. Japonya, günümüzün değişen ve gelişen moda endüstrisine, sahip olduğu teknoloji altyapısıyla hızla hakim oluyor.

Özge Yavuz / Eonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu