Anasayfa / Haberler / Kâmil Erdem ve René Sopa’dan Kültürlerarası Bir Heyecan

Kâmil Erdem ve René Sopa’dan Kültürlerarası Bir HeyecanKamil Erdem

Avrupa ve Anadolu’nun geleneksel müziğini caz potasında eriten, icracılarının yüksek enerjisini üzerinde taşıyan bir albüm ‘Kâmil Erdem – René Sopa Quartet’.

Basta Kâmil Erdem, akordeonda René Sopa, trompette Şenova Ülker ve davulda Erhan Seçkin’den oluşan dörtlü dinleyenlerine samimi bir deneyim sunuyor.

Türkiye’nin en önemli bas icracılarından Kâmil Erdem ve Portekiz asıllı, Fransalı akordeon sanatçısı René Sopa 2009 İstanbul Caz Festivali’nde tanıştı. 2010’da Ankara ve İstanbul’da verdikleri, dinleyici tarafından büyük ilgiyle karşılanan dört konser, müzikal dillerinin ve amaçlarının örtüştüğünü ortaya koydu.

Kamil Erdem ve René Sopa’yı temelde bir araya getiren ve tutan müzikte ‘yeni bir seda’ aramalarıydı. Her ikisi de yaşadıkları coğrafyanın geleneksel müziğinden besleniyor, öte yandan mainstream cazdan vazgeçmiyordu.
Réne Sopa Avrupa ve Güney Amerika tınılarından Kamil Erdem ise Anadolu, Balkanlar ve Ortadoğu müziklerine ait melodik ve ritmik ögelerden esinleniyor, bu esini işleyerek kendilerine özgü besteler üretiyor. Albümde Erdem ve Sopa’ya ait toplam altı beste yer alırken, Kaptanzade Ali Rıza Bey’in ‘Kapıldım Gidiyorum Bahtımın Rüzgârına’ isimli eseri Kamil Erden düzenlemesiyle yorumlanıyor.

Yepyeni bir tınıyla karşılaşacağınız bu albüm, bizleri gelenek ve yeni arasındaki geçişlilik üzerine düşünmeye davet ederken mekansal uzaklığın kültürlerin birbirini beslemesine engel olamayacağının da altını çiziyor.

Kâmil Erdem Bas Gitar
René Sopa Akordeon
Şenova Ülker Trompet
Erhan Seçkin Davul

Track List

1. İmroz (Kâmil Erdem)
2. Connexion (René Sopa)
3. Hicaz Darb (Kâmil Erdem)
4. Kapıldım Gidiyorum Bahtımın Rüzgârına (Kaptanzade Ali Rıza Bey,
Düzenleme / Arranged by: Kâmil Erdem)
5. Six Huit (René Sopa)
6. Çengel (Kâmil Erdem)
7. Ballade pour Ann (René Sopa)

A.K. Müzik Hakkında:

A.K. Müzik Yapım Organizasyon, 6 Mayıs 2000 tarihinde Ayşe Nur Küçüköncü ve Kerim Selçuk tarafından başta müzik olmak üzere kültür ve sanat alanında düzeyli ve kaliteli faaliyetlerde bulunmak üzere kurulmuştur. 2002 yılında, klasik müzik alanında önemli bir arşive sahip bulunan Supraphon firmasının Türkiye temsilciliğini üstlenmiştir. Ardından çağdaş ve klasik müzik alanında uzmanlaşan Schott-Wergo firmasının Türkiye temsilciliğini yapmaya başlamıştır. Bu iki firmayla birlikte birçok albüm Türkiye’de ilk defa müzikseverlerle buluşmuştur.

  İş kurana hibe,parayı duyan koştuYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir