Turizm Sektöründen Haberler

Kapadokya da Gezmek Tatil Yapmak

Dolunaylı gecelerde peribacaları

Gün ışığı sanki daha aydınlık, göz kamaştırıcıdır burada. Dolunaylı gecelerde peribacaları baştan başa parıldar, ay ışığıyla yarışırcasına. Bahar ve yaz aylarında kuş cıvıltılarıyla şenlenen yeşil vadiler, sonbaharda sarı ve kızılın her tonuyla, kışın ise beyazın en temiziyle huzur dağıtır, ziyaretçilerine…

Nevşehir Valisi, İLHAMI AKTAŞ DOĞANIN, tarihin, kültür ve medeniyetin en cömert toprakları üzerine kurulmuş çok özel bir bölgedir Kapadokya…

öyle ki Kapadokya; jeolojik yapısı, doğal güzellikleri, peribacalan ve vadileri ile eşi benzeri olmayan bir dünya harikasıdır. Bu topraklar üzerinde güneş sanki başka türlü doğar, başka türlü batar. Gün ışığı bile sankî daha aydınlık, daha göz kamaştırıcıdır.

Dolunaylı gecelerde peribacalan baştan başa parıldar, ay ışığıyla yarışırcasına. Bahar ve yaz aylarında kuş cıvıltılarıyla şenlenen yeşil vadiler, sonbaharda sarı ve kızılın her tonuyla, kışın ise beyazın en temiziyle huzur dağıtır, ziyaretçilerine…

Güzel atların diyarı Kapadokya aynı zamanda tarihin de nefes alıp verdiği bir diyardır. Günümüze kadar birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan bölge, yüzlerce yıllık konaklan, kayadan oyulmuş yeraltı şehirleri, peribacalarma nakış gibi işlenmiş kilise ve şapelleri, manastırları, hanları ve hamamları ile tarihin her dönemine tanıklık etmiştir.

Hacı Bektaş-ı Veli eliyle tüm Anadolu’ya buradan hoşgörü ve insanlık sevgisi yayılmıştır. Böylece Kapadokya, medeniyetler arasında köprü olmuş, farklı kültürleri bağrında yaşatmış, barışın ve kardeşliğin de merkezi olmuştur.

Herkesi kendine hayran bırakan bu bölge; sahip olduğu doğal, tarihi ve kültürel özelliklerinden dolayı, UNESCO tarafından 1985 yılında “Göreme Tarihi Milli Parkı ve Kayalık Kapadokya” olarak Dünya Mirası Listesi’ne kaydedilmiştir. Bu gelişme; Kapadokya bölgesini, başta inanç ve kültür turizminde ön plana çıkararak, farklı bir destinasyon haline getirmiştir.

Bu özelliklerinden dolayı Kapadokya bölgesi sahip olduğu turizm potansiyelinin yanında dünyada eşi benzeri olmayan bu doğa harikasını yerden metrelerce yüksekten seyretmek, güneşin doğuşuna tanıklık etmek ayrı bir keyiftir ziyaretçiler için. Bu nedenle, sıcak hava balonu ile Kapadokya’nın eşsiz vadileri ve peribacalarım havadan görme imkânı sağlayan balon turizmi son yıllarda Kapadokya’nın olmazsa olmazları arasına girmiştir. Hatta bu gelişme Kapadokya bölgesini, dünyada yukarıdan bakıldığında en çok beğenilen 10 yer arasına taşımıştır.

Kısacası; aynı günde yerin metrelerce altında yeraltı şehirlerinde binlerce yıl öncesinin yaşam kültürüne tanıklık ederken, birkaç saat sonra binlerce metre yukarıdan dünyanın 8’inci harikası Kapadokya’yı seyretmek eşsiz bir duygu… Bu hissi yaşamak için dünyanın her tarafından yılda yaklaşık 3.5 milyon turist bölgeyi ziyaret etmektedir.

Bölgemize gelen misafirler ülkelerine geri döndüklerinde, bölgede yaşadıklarını bir rüyaymış gibi başkalarına anlatırlar. Kapadokya’ya yapılan ziyaretler, çekilen fotoğraflar, yaşanan heyecanlar, bir başka duyguyla aktarılır, diğer insanlara…

Herkes aynı güzellikleri görmüştür ama hiç kimse aynı şekilde anlatmamıştır buraları.

Çünkü; Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’ nın eşsiz coğrafyasında at binmek, yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, JEEP ve ATV ile safari turlarına katılmak kısacası; sporun her çeşidini yapmak bir ayrıcalıktır.

Kaya müzelerde, Hitit Döneminden gelen sanatın, emeğin ve ustalığın her çeşidini görmek mümkündür Kapadokya’da…

Brezilyalıların Aziz George, Gürcistanlıların Azize Nino, UkraynalIların Aziz Yuannis Kiliselerinde dua etmek için Kapadokya bölgesine gelmeleri inanç turizmi açısından bölgenin önemini gösterir dünyaya…

Balonda nikah kıymak, Kızılçukur Vadisi’nde gün batınımda, Ürgüp Üçgüzeller’de gün doğumunda fotoğraf çekmek dünyada başka bir bölgenin turistlere sunamayacağı güzelliklerdir.

Bu topraklar kuzeyden güneye, doğudan batıya insanlık aleminin ortak noktasıdır.

Turizmin her çeşidini yaşama şansı bulduğunuz bölgede, mağara hotellerde konaklamak, yöresel yemekleri tatmak ve güler yüzlü insanlarla tanışmak ayrıcalıktır.

Sonuç olarak; bu coğrafyada bize emanet edilen tarihi ve kültürel mirasımızın getirmiş olduğu sorumluluk bilincini kamu, yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri ve bölge halkı olarak üzerimizde taşıyoruz. Bu nedenle, Kapadokya turizmini koru-ma-kullanma dengesi çerçevesinde daha iyi noktalara taşımak, ülke ve dünya turizminde hak ettiği yere getirebilmek için bütün kamu kuruluşları, özel sektör ve bölge halkıyla birlikte gayret sarf ediyoruz.

Bu tanıtım eki vesilesi ile siz değerli okurlarımızı bölgemize davet ediyor, hepinize selam ve sevgilerimi sunuyorum.

Balonla gökyüzünde dans

Sabahın erken saatlerinde, güneşin kızıllıkları arasında, adeta kuş misali uçarken, masallar diyarının görsel ziyafetinin tadına bakmaya var mısınız? O halde “Masallar Diyarında Balon Turu’na” hazırsınız demektir…

Balon turu fiyatı: Mevsimine ve yoğunluğa göre değişkenlik gösteren balon turu fiyatları ortalama 80 avro ile 140 avro arasında değişiyor. Hemen söyleyelim, balon turu tamamlanıp indikten sonra ilk söyleyeceğiniz cümle, “buna değermiş” olacak. Bölgede yaklaşık 100 balon var ve her gün ortalama 2 bin kişi bu görsel ziyafet için gökyüzünde turluyor.

Otel-Balon-Otel: Tabiri caizse anahtar teslimi hizmet veriliyor. Otelinizden sabah 04.30 gibi servisle almıyor ve kalkış noktasına getiriliyorsunuz. Hazırlıklar tamamlanırken, sabahın serinliğinde sıcak çay ve kahve ile yanında tazecik kek ve kurabiyeler inanın çok iyi geliyor. Kalkış için Türk Hava Kurumu Kontrol Merkezinden onay alındıktan sonra, balonlar ateşleniyor ve sıcak hava ile şişirilmeye başlanıyor. Sabahın soğuğunda dahi olsanız, balonların ateşi ve heyecanlı bekleyiş sizi üşütmüyor ama yine de yanınıza kalın bir şeyler almayı unutmayın. Balon turu keyfiniz için, ortalama üç saat ayırmanız gerekiyor, planınızı buna göre yapın.

Montgolfier Kardeşler ilk kez balonla uçtuktan sonra ölmedik diye kutlama yapmış, aynı kutlama, bugün de yere indikten sonra devam ediyor. Hem uçuş sertifikanızı almayı hem de binerken ve inerken fotoğraf çektirmeyi de unutmayın. Son bir not, asla kalktığınız noktaya inemiyorsunuz ama merak etmeyin, bölgedeki tüm ekipler çok tecrübeli, inmeden 5 dakika önce, ineceğiniz noktada hazır olarak sizi bekliyor.

Güvenlik: Kapadokya bölgesinde balonların kalkışını sivil havacılık denetliyor, shm.kapadokya.edu.tr adresinden siz de girip uçuşunuz için hava durumuna bakabilirsiniz. En küçük bir olumsuz hava koşulu belirecek olduğunda bile hemen uçuşlar beklemeye almıyor ve duruma göre ya iptal ediliyor, ya da izin veriliyor.

BALONDA NİKAH

Sevdiğinize bulutların arasında ve sabahın ilk ışıklarıyla birlikte evlilik teklif etmek ya da yüzlerce metre yukarıda nikah kıymak! Her ikisi de, son yılların yerli yabancı pek çok çiftin rağbet ettiği törenlerden.

Yaşayacağınız bu mutluluğun hayatınızdaki “en havalı” anılardan biri olacağı muhakkak.

GÜZEL ATLAR DİYARI KAPADOKYA

Perslerden Romalılara kadar çok geniş bir medeniyetler silsilesine ev sahipliği yapan bölge, güzel atlarıyla yapılan turlarla da meşhur olduğundan, Atlı safari turu size, tarih sayfaları arasında tozu dumana katma fırsatı da veriyor. Tanrının eliyle adeta, dantel gibi işlenmiş peri bacaları arasında ve uçsuz bucaksız vadilerde at üstünde koştururken, geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bölgede, “anın özgürlüğünü yaşamanın” tadını alacaksınız.

BİNİCİSİNİ RAHATLATAN ATLAR

Atla Kapadokya’yı keşif turlarına katılabilmek için, binicilik konusunda tecrübeli olmanız gerekmiyor. Zira atlı safari turu öncesi küçük bir brifingle, at üstünde ahenkli bir edayla bölgeyi gezebilecek hale geliyorsunuz. Hatta çocuklarınızı da bindirip, Kapadokya’nın vadilerinde ailece bir at safarisi de yapabilirsiniz. Bindiğiniz atlar bu konuda o kadar iyi eğitilmişler ve alıştırılmışlar ki, sanki binicisinin acemiliğini anlıyor ve onu rahatlatmak ve ürkütmemek adına “ayaklarından geleni” yapıyorlar. Araçlarla kesinlikle gidemeyeceğiniz o kadar özel bölgeler var ki Kapadokya’da. işte buralara ulaşmanın en doğru yolu, bir kovboy (at safarisi rehberi) eşliğinde atla gezmek. Dar patikalar, mevsimine göre yemyeşil bağların arasından geçip peri bacalarıyla donatılmış doğal vadilere açılmak, buralarda at sürmek, Kapadokya geziniz sırasında sizi rahatlatan en iyi tercihlerden biri haline dönüşebilir.

Zamanınıza göre, 1 ile 4 saatlik bir sürede, Kılıçlar Vadisi, Aşk Vadisi, Meskendir Vadisi, Kızılçukur, Zemi ve Güvercinlik Vadisi, Çavuşin Köyü gibi bölgenin en keyifli yerlerini atınızla gezebilirsiniz. Bu arada Nevşehir’de ata her mevsim binebileceğinizi de unutmayın. At sırtında en keyifli anlar akşam güneş batmaya yakın saatlerdeki vadi turlarıdır. Bu arada düzta-ban bir ayakkabının yanı sıra, üzerinize mevsime uygun bir şeyler giyinmek de tur boyunca rahat etmenizi sağlar.

GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ

Göreme Açık Hava Müzesi çok büyük bir kompleks ve genelde ziyaretçilerle dolu oluyor. Çünkü burası Kapadokya’ya gelince ziyaret edilmeden gidilmemesi gereken yerlerin başında geliyor. Müze girişinde müze kart geçerli. Sadece Karanlık Kilise’ye girerken bu kiliseye özel bir bilet daha alıyorsunuz, onun dışında müze kart ile tüm kiliseleri ücretsiz gezebilirsiniz.

Açık Hava Müzesi’nde ilk Hıristiyanlık dönemine ait pek çok kilise var. Bu kiliselerin içinde fotoğraf çekmek yasak, kiliselerin içinde ve dışında bulunan güvenlik görevlileri bu konuda çok hassaslar. İçerideki yüzlerce yıllık duvar resimlerini korumak adına bu hassasiyeti gösteriyorlar.

İnanç turizmi yükselişte

Hıristiyanlığın ilk yıllarında yapılan kiliseler ve Osmanlının önemli Sadrazamlarından Damat İbrahim Paşa döneminde yapılan İslam eserleri Nevşehir’in inanç turizminde de yüksek potansiyel barındırdığını gösteriyor…

NEVŞEHİR’İN Hacıbektaş ilçesinde bulunan Hacıbektaş Veli Türbesini her yıl yurtiçi ve yurtdışından yüz binlerce turist ziyaret ediyor. Kapadokya çok sayıda medeniyete ev sahipliği yaptığından kültür ve inanç turizmi açısından farklı özelliklere sahip bir bölge. Hıristiyanlığın ilk yıllarında inşa edilen kaya oyma kilise ve şapellerin yanı sıra Selçuklu dönemine ait medreseler, türbeler, kervansaraylar ile Osmanlı döneminde yapılan külliyeler Nevşehir’deki inanç turizminin çeşitliliğini gösteriyor.

Bölgenin ziyaret edilen en önemli merkezlerden biri olan Hacıbektaş Veli Türbesi, her yıl düzenlenen anma törenleri ve kültür sanat etkinlikleriyle yurtiçi ve yurtdışından binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde inşa edilmiş olan kaya oyma kilise ve şapeller farklı dinlerin bir arada hoşgörü ile yaşadığına en iyi kanıttır.

GELENEKSEL PAZAR AYİNLERİ

Yılın belli dönemlerinde düzenli olarak yapılan Hıristiyanlara ait pazar ajân-leri ise artık geleneksel hale gelmiştir. Ekümenik Patrik Bartholomeos’un yönettiği pazar ayini Mustafapaşa Köyü Konstantin-Eleni Kilisesinde 10 yıldır yapılıyor.

KARAMANLI DEVRİ ESERLERİ

Beylikler döneminin en güçlü siyasi teşekküllerinden biri olan Karamanlılarda; ilim, kültür ve imar faaliyetleri oldukça ileri seviyedeydi.

Karamanlı emirlerinden olan Taşkın Paşa da, Ürgüp’ün Taşkınpaşa Köyü’nde XIV. Yüzyıl ortalarında 1350 yıllarında bir medrese, bir cami ve bir de türbe yaptırmıştı.

Birer sanat şaheseri olan bu yapılar halen ayaktadır. Arşiv belgelerinde, medresenin vakıflarıyla ilgili herhangi bir kayda rastlanmazken, cami için Ürgüp’e bağlı Sinasos (Mustafapaşa) Köyü gelirlerinin vakfedildiği kaydedilmektedir.

Günümüzde cami yine ibadet amaçlı olarak kullanılmakta, medrese ise yakın bir zamanda yapılan restorasyondan sonra halen kütüphane olarak hizmet vermektedir. Caminin ağaç işlemeli orijinal mihrabı ile minberi halen Ankara Etnografya Müzesi’ndedir.

Rüya gibi oteller

Otantik dekorlar, taş ve mermerin uyum içinde kullamldığı odalar ve banyolar, dekoratif musluklardan akan şaraplar. Kapadokya ’nın odaları güllerle bezenmiş bu gizemli yapılarında konaklamaya ne dersiniz…

BİNLERCE yıl önce bölge insanlarının kayadam (taş oda) olarak içinde yaşadıkları ve ahır olarak hayvanlan için kullandıkları kayadan oyma yerler; şimdi bölgenin lüks ve bir o kadar da antik unsurlarla bezenerek dekore edilmiş “Mağara Otel” konseptinde hizmet veriyor. Otantik dekorlar, taş ve mermerin uyum içinde kullanıldığı odalar ve banyolar, dekoratif musluklardan akan şaraplar, amforalarla süslü, zeminleri çini ve mozaiklerle döşenmiş açık havuzlar, kral daireleri, süitler, balayı odaları, Ortaçağ odaları, müthiş işlemeli ahşaplar, birbirinden değerli antika dekorlar velhasıl yüzyıllar öncesini günümüze taşıyan bu masalsı yapılar bölgenin en prestijli konaklama tesisleri. Kapadokya bölgesinde antik çağları yaşatmak adına yapılan butik mağara oteller turistlerin ilk tercih ettikleri konaklama yerleri arasında yer alıyor.

BALAYI İÇİN ÖZEL ODALAR

Kaya otellerde yer alan balayı odaları ise çiftlerin asla unutamayacakları ince ayrıntılar ve sürprizlerle dolu bir şekilde yeni evli çiftleri ağırlamayı bekliyor. Güllerle donatılmış güzel bir masada akşam yemeği, romantik keman nağmeleri ve Kapadokya’nın eşsiz manzarası bu özel anlardan sadece birisi.

Lüks Kapadokya otellerindeki mağara odalar sayesinde zamanda yolculuğa çıkabilirsiniz. Mağarayı anımsatan taş odaların içinde kendinizi yüzlerce yıl öncesinin kralı veya kraliçesi gibi hissedeceksiniz.

DOĞAL FİLM PLATOSU

Kapadokya, dünya sineması ve TV kanallarının doğal platosu oldu. Bölgede son yıllarda 63 ülkeden ekipler film, dizi ve belgesel çekti. Bu filmler Kapadokya’nın dünyada daha çok tanınması ve yüz binlerce turist çekmesini sağladı. Peribacalan ülkesi Kapadokya, dünya sinemasının önde gelen yönetmenleri ile dizi ve belgesel çekimi yapan TV kanallarının doğal platosu haline geldi. Son yıllarda bölgede 63 ülkeden 650’nin üzerinde devlet ve özel televizyon ekibi ile film yapımcısı; film, dizi ve belgesel çekti.

Kozaklı suyu gençleştiriyor

İçinde barındırdığı radon gazı sayesinde birçok hastalığın tedavisine iyi geldiği gözlenen Kozaklı kaplıca suyuna dünyanın dört bir yanından ilgi var. Yılda yaklaşık bir milyon kişiyi misafir eden Nevşehir’in Kozaklı ilçesindeki turistik tesislerin yatak sayısı 10 bine ulaşmış durumda…

BÎR krater içinde kaynayarak yüzeye çıkan Kozaklı kaplıca suyu, içerisinde barındırdığı radon gazı ile diğerlerinden ayrılıyor. Bir iki günlük kullanım sonrasında bile, ciltte pamuksu ve ipeksi bir doku hissedip bu mucizevi değişimi yaşıyorsunuz. Önemli termal turizm merkezlerinden Nevşehir’in Kozaklı ilçesi, Türkiye’deki pek çok benzerinden farklı olarak, termal su-yundaki “Radon Gazı” hücre yenilenmesini hızlandırarak, “gençlik iksiri” etkisi yaptığı için şifa arayanların yanı sıra genç ve güzel kalmak isteyenlerin de bir numaralı tercihi.

1 MİLYON MİSAFİR

Bölgedeki çamur banyoları da en az radon gazlı termal suyu kadar şifa kaynağı. Dünyanın öbür ucundan bu özellikleri nedeniyle Kozaklı’ya şifa bulmaya ve gençleşmeye gelen yabancı turistlerin ilgisi de gittikçe artıyor. İlçe nüfusundan fazla konaklama yatak sayısına sahip olan Kozaklı’da şu anda yatak sayısı 10 bine yaklaşmış durumda. Her keseye uygun tesisler, yılda 1 milyona yakın misafir ağırlıyor. Kozaklı kaplıcalarından romatizmal hastalıkların, kemik, eklem ve kas hastalıklarının, kronik iltihaplı kadın hastalıklarının, damar sertliklerinin ve mantar hastalıklarının tedavisinde başarılı sonuçlar alınıyor.

TERMAL TESİSLER

Termal kaynak 105 santigrat derecede olup, kaplıca turizmi açısından çok büyük bir potansiyel teşkil ediyor. İlçedeki birçok tesiste irili ufaklı çok sayıda havuz yer alırken, aquaparklar da özellikle çocuklar ve gençler için eğlenceli tatil imkanı sunuyor. Termal tesislerde SPA, çamur banyosu, tuz odaları, güzellik ve spor merkezleri gibi çeşitli hizmetler yer alıyor.

PAMUKSU VE İPEKSİ DOKU

Bir krater içinde kaynayarak yüzeye çıkan Kozaklı kaplıca suyu, içerisinde barındırdığı radon gazı ile diğerlerinden ayrılıyor. Bir iki günlük kullanım sonrasında bile ciltte pamuksu ve ipeksi doku hissedip bu mucizevi değişimi yaşıyorsunuz.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu