Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Kaya Tuzu İşletmesi İşi Kurmak

Kaya Tuzu İşletmesi İşi Kurmakİş kurmak ve yatırım yapmak isteyen girişimciler için kaya tuzu işletmeciliği hakkında bilgi veriyoruz.

KAYA TUZU İŞLETMELERİ

kaya tuzuDeniz ve göllerin aşırı kirlenmesi doğal tuzu yeniden gündeme taşıdı. 2012 yılında yapılan bir dizi araştırmada rafine edilmiş kimi göl tuzlarında az da olsa ağır metal kalıntılarına rastlandı.

Bir diğer görüş ise ‘yüksek temparatür rafinasyon işlemi’ sırasında tuzun organik vasfını kaybettiği iddiası. Bu iddiayı ihtiyatla karşılamakla beraber şimdi dünyanın önemli sofra tuzu markaları kaya tuzuna yönelmiş durumda.

Henüz kirlenmemiş sahillerde açılan tuzlaların ürünleri de menşe belirtmek şartıyla bu portföyün içinde yer alıyor.

Bitkilerden elde edilen sofra tuzları ise günün modası. Bunların çoğu aromatik bitkilerle öğütülmüş kaya tuzu karışımından ibaret. Ancak bazı yosun türlerinden organik nitelikli saf tuz elde etmek mümkün.

Aralarında büyük maliyet ve fiyat farkı bulunan tuzların en değerlisi şüphesiz saf kaya tuzlan. Bunlar başka minerallerle karışmamış ise çok daha değerli oluyor.
Kapalı ocaklardan çıkarılan kaya tuzları öğütüldükten sonra başka işleme gerek kalmadan pazara sunulabiliyor. Daha büyük parçalar halinde satılan kaya tuzları ise bazı ülkelerde kilosu 40 dolara kadar alıcı buluyor.

Granüle edilmiş kaya tuzları kristal görünüşleriyle en saf tuz kaynaklarından biri. Daha büyük parçalar sanayide kullanılırken, bir bölümü de organik deodorant olarak kozmetik sektöründe yer buluyor.

Bizdeki kaya tuzu yatakları çok zengin. Sadece Çankırı ve Sarıkamış rezervleri tüm dünyanın organik tuz ihtiyacını yıllarca karşılayabilecek nitelikte. ‘Organic rock salt’ olarak bilinen kaya tuzları içinde Anadolu orijinli olanlar ‘Himalaya tuzu’ olarak adlandırılan demirli tuzlardan daha saf.

Tuz sadece gıda amaçlı değil, endüstriyel olarak sanayide de kullanılıyor. Sanayide kullanılan tuzun yıllık tüketim hacmi, sofralık tuzdan beş kat daha fazla. En çok kullanılan yer ise tekstil endüstrisi. Sanayi tuzları artık ham kaya tuzundan elde ediliyor.

  Tasarım ve Grafik İşleri Yaparak Para Kazanmak

Elbette göl ve deniz tuzları değerinden çok şey yitirmiş değil. Rafine edildikleri oranda rahatlıkla tüketilebiliyor. Rafine edilmeyenler ise kış koşullarında asfalt yollarda buz eritici olarak kullanılıyor.

En değerli tuzlar ise kristal yapıları içine uçucu yağ giydirilmiş aromatik tuzlar. Epey pahallıya satılan bu tuzlar daha çok kaplıca kürlerinde, “aromaterapi’ ve ‘salinoterapi’ gibi sağaltıcı alanlarda kullanılıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

Bir yorum

  1. tuz dukkanı tuz duvar üzerinde aksasuvar uzerinde gibi ne yapmam gerekir nerden başlamam gerek kime danışmam gerek devlet desteği ı varmı bu işte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir