Anasayfa / Turizm ve Tatil / “Keşke ben de orada yaşasaydım” dedirten, dünyanın 10 şanslı ülkesi

“Keşke ben de orada yaşasaydım” dedirten, dünyanın 10 şanslı ülkesi10 harikalar diyarı

Yaz geldi. Şimdi biraz da olsa hayal kurma zamanı. İşte, özelliklerini ve imkanlarını öğrenince, “Keşke ben de orada yaşasaydım” dedirten, dünyanın 10 şanslı ülkesi…

SON haftalarda ağır konulardan söz ettik. Yaz ve tatil zamanının da gelmesiyle biraz iç açıcı konulardan bahsedelim dedik. Özellikle magazin dergileri her yıl, yaşanacak en iyi ülkeleri belirler. Bazıları sırasını değişik gösterse de 10 ülke hiçbir zaman liste dışı kalmaz. Amerikan “Life Style” dergisi ve birkaç internet sitesinden yaptığımız araştırmayı topladık. Ancak bir sıraya koymadan değerlendirme yapacağız. Hangisinin en iyisi olduğuna siz karar verin.

avusturya

AVUSTURYA

Avrupa’nın ekonomik sıkıntılarından, kavga gürültüsünden uzak, sakin, huzur dolu bir ülke. Kıtanın merkezinde, sadece 8.5 milyon insanın yaşadığı topraklar. İstanbul nüfusunun neredeyse yarısı. Alp Dağları nedeniyle harika bir coğrafyaya sahip. Ülkenin sadece üçte biri, deniz seviyesinden 500 metre aşağıda.
Tarihi Habsburg Hanedanı’na kadar uzanan ülke, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın hakimiyetinden kurtulunca öyle bir “Tarafsızlık Bildirgesi” hazırladı ki, bugün hiçbir meseleye karışmayan politikalarıyla bu bildirgenin keyfini sürüyor. Dünyanın en zengin 12’nci ülkesi. Kişi başına gelir 50 bin doları geçmiş durumda. Tarihi boyunca ekonomisi hep Almanya’ya bağımlı oldu ama Avrupa Birliği üyesi olunca diğer üyelerle de ekonomik ilişkiler içine girdi ve zenginliklerini daha da artırdı.

avustralya

AVUSTRALYA

Avustralya kıtasının tamamına yayılmış, dünyanın altıncı büyük ülkesi. 40 bin yıllık bir geçmişi olduğu için ülkede 250 yerel dil konuşuluyor. Ama bu dillerin çoğunu birkaç yüz kişi kullanıyor. 23 milyonluk nüfusu, çoğunlukla güney ve doğu eyaletlerinde yoğunlaşmış. Dünyanın 12’nci büyük ekonomisine sahip. İnsan hakları endeksinde ise ikinci sırada. Kişi başına gelir 68 bin dolar. Ülkede yoksulluk oranı yok denilecek kadar düşük. Sydney, Perth ve Adelaide gibi dünyanın en rahat yaşanan kentleri de burada. 15 yıldan uzun bir süredir yıllık büyüme oranını yüzde 3.6 civarında tutuyor. Fakat dünyanın en pahalı konutları da bu ülkede. Konut borçları toplamı ise yine dünyanın en yükseği.

  Turizm sektörünün en acil sorunu 'misafiri bulmak'Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Küçükköy (yeniçarohori) beldesi turist akınına uğruyor

BALIKESİR’İN Ayvalık ilçesinin merkezine yaklaşık 8 kilometre uzaklıkta şirin bir belde Yeniçarohori. Eskiden Ayvalık ilçesine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir