Anasayfa / Giyim ve Moda / Klasik giyimin simgesi ceket satışları patladı

Klasik giyimin simgesi ceket satışları patladıKlasik giyimin simgesi olan ceket günlük giyimin de vazgeçilmezi oldu. Buna çalışan kadın sayısındaki artış da eklenince ceket satışları patladı. Bir süredir kadın giyim mağazaları cirolarının önemli kısmını ceketten elde ediyor…

kadin ceketiSON enflasyon verilerine göre en yüksek fiyat artışlarından biri kadın ceketinde yaşandı. Daha açık bir ifade ile kadın ceketi enflasyon canavarının baş mimarı olarak öne çıktı. Oysa yakın zamana kadar kadın ceketi çok da popüler değildi. Gözden düşmüştü. Peki ne oldu da bu ürün yeniden popülerlik kazandı. Bu sorunun cevabını ünlü markaların patron ve yöneticilerine sorduk. Ayrıca Mango’dan Vakko’ya, İpekyol’dan LCWaikiki’ye kadar birçok firmanın bu yaz kadın ceketinde moda olan tasarım ve renklere de yer verdik.

Kadın giyimin önde gelen markalarından lpekyol, Twist ve Machka’nın sahibi Ayaydın-Miroglio Grubu, markalarının üçünde de ceketlere yer veriyor. Ancak özellikle îpekyol’un koleksiyonlarında ceket daha çok yer alıyor. Grubun toplam satışları içinde bu ürünün payı yüzde 10 civarında. lpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, hazırladıkları her tasarımda en az bir ceket modeline yer verdiklerini, bunun da her sezon yaklaşık 30 farklı ceket koleksiyonunun satışa sunulduğu anlamına geldiğini vurguluyor.

KLASİK GİYİM BİTİYOR

Daha çok çalışan kadınlara hitap eden Journey’in her sezon piyasaya sunduğu ürünlerin yüzde 15’ini ceket grubu oluşturuyor. Bu grupta her sezon ortalama 40 farklı model bulunuyor. Ceket satışlarını daha çok kışın artıran firma, toplam cirosunun yüzde 15’ini ceketten sağlıyor.

Journey Tasarım Koordinatörü Hande Küçük, ceket giyiminin artmasına da bağlı olarak bu ürün grubunu her yıl biraz daha genişlettiklerini belirtiyor. Küçük’e göre, klasik ofis kıyafetleri yerini renkli ve stil sahibi tasarımlara bırakmış durumda. Küçük, “Son yıllarda işyerlerinde giyim tarzları değişmeye başladı. Bu yüzden klasik ceket modellerinden sıkılan bayanlara yeni alternatifler sunmak gerekiyor. Biz de feminen tarzı ön plana çıkaran özel kesimleri koleksiyonlarımıza daha fazla yansıtmak istiyoruz. Bunu yaparken çeşitliliği de artırmayı düşünüyoruz” diyor. Küçük’ün ceket satışlarıyla ilgili değerlendirmesi ise şöyle:

“Özellikle bunların satışında belirgin bir artış var. Bu sezon tasarımlarımızda günlük giyimde kullanılabilecek, mercan, nil yeşili, pudra ve marin tonlarında ceketlere de yer verdik. Bu yaz tek renk klasik kesimlerin yanında küçük detaylarla zenginleştirilmiş modellerin jakarla birleştirildiği capcanlı bir ceket modası var diyebiliriz.”

RENK VE MODEL SEÇENEĞİ ÇOK
Ceket grubu, yerli kadın giyim markalarından Gusto’nun en gözde ürünü. 25 mağazasıyla hizmet veren firma, cirosunun yüzde 20’sini ceket satışlarından elde ediyor. Bu yüzden koleksiyonlarında bu gruba özel önem veriyor. Son yıllarda talepte gözle görülür bir artış olduğunu belirten Gusto Yönetim Kurulu Başkanı Pelin Mete, şöyle devam ediyor: “Ceket günlük hayatımızda blucinle bile kombin edilerek trendi bir görünüm yakalamayı başardı. Koleksiyonlarımızın ana hatlarını ceket-pantolon, ce-ket-etek ve ceket-elbise kombinasyonları oluşturuyor. Her sezon en az 10 model ceket tasarımı yapıyoruz Ceketler, iş kıyafeti ve döpiyes gruplarımızda müşterilerimizin mutlaka görmek istedikleri ürünler arasında yer alıyor. Ceket tasarımlarında artık klasik renkler çok fazla çalışılmıyor. Bu sezon koton kumaşlarda kırmızı, sarı, beyaz; ketenlerde lacivert, nar çiçeği ve toprak renkler; kreplerde ise parlement rengi, ekru ve şeftali tonları kullandık. Bunlarla kombin edilebilecek elbise, etek ve pantolonlar ürettik.”

  Rengarenk, pullu ve ille de likralı

Bir diğer kadın giyimci Miss Poem ise kış sezonunda 60, yazın ise 25 çeşit ceket satıyor. Firmanın toplam satışları içinde ceketin oranı ise yüzde 10. Miss Poem Yönetim Kurulu Başkanı Suat Sekman, ceketin tayt, skinny pantolon ve blucinlerin üzerine giyilmeye başlanmasıyla birlikte satışların arttığını vurguluyor. Sekman, “Klasik çizgilerin dışına çıkılarak yeni desenler ve işlemelerle ceketler yeni bir şekle büründü. Bu yaz mercan, yeşil, mint, pudra, siyah ve beyaz kombinler sezonun favori renkleri arasında yer alacak. Bu yaz uzun tunik, çiçek desenli, kısa mono, smokin yakalar ve yakasız ceket modelleriyle de sık karşılaşacağız” diyor.

GÜNLÜK GİYİMİN DE GÖZDESİ

Dünyaca ünlü perakende zinciri H&M, 2010 yılından bu yana Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor. 0 – > H&M’de kadın ceketi de önemli yer tutuyor. Her sezon koleksiyonlarının yüzde 8’ini bu ürüne ayıran firma, cirosunun yüzde 10’unu kadın ceketi satışlarından elde ediyor.

H&M Türkiye İletişim Müdürü Pelin Atay Kuran da ilk mağazanın açılmasından bu yana kadın ceketi satışlarında her yıl artış gerçekleştiği bilgisini veriyor. Kuran, “Bu grupta hem modayı yansıtan hem de çalışan kadınlara hitap eden iki farklı çizgimiz var. Gerek “Trend” gerekse iş dünyasındaki kadınları hedeflediğimiz modern ‘Klasik” li-ne’ımız Türkiye pazarında büyük talep görüyor” diyor.

H&M’in kadın ceketi modellerinde bu yaz renk olarak kırmızıya ağırlık verilmiş. Bunun yanında nötr renkler, sarı, turuncu, gri ve yeşilin güneşte beyazlatılmış tonları da kullanılmış. Ayrıca aşırı büyük modeller, bu sezonun en iddialı ürünleri.

Bir diğer uluslararası perakende zinciri olan Marks & Spencer ise kadın ceketlerine koleksiyonlarında yüzde 2 oranında yer veriyor. Buna karşılık cirosunun yüzde 10’unu bu ürün grubundan elde ediyor. Marks & Spencer Pazarlama Grup Direktörü Ahu Ayan da ceket kullanımının giderek arttığı görüşünde: “Vatkasız, astarsız, channel tarzı düğ-mesiz ve küçük ceketler hem iş hem de günlük giyimde tercih ediliyor. Ürün çeşidinin artması satışlara da yansıdı. Öyle ki ceket satışlarımız birkaç yıl öncesine göre yüzde 80 oranında arttı. Siyah ve koyu renklerin hakimiyeti bu yaz azaldı. Bej rengi, naturel temalı kombin-lerin vazgeçilmezi haline geldi. Bunun yanında pembe, kırmızı gibi renkler de çok tercih ediliyor. Çiçek desenleri ve floral temalar da ceketlerde bu yaz ön plana çıkmış durumda.”

Yalçın AYAYDIN / İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı
“Fiyatı yüksek, çünkü üretimi pahalı”

Kadın ceketi, hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe dikişi en zor ürünlerden biridir. Gerek metraj olarak, gerekse üzerindeki yan ürünler itibariyle maliyeti de yüksektir. Ayrıca cekette her kumaşı kullanamıyoruz. Mutlaka pamuklu veya yünlü kumaş olması gerekiyor. Bu kumaşlar pahalı olduğu için fiyatı da artıyor. Bu yüzden kadın giyiminde fiyatı en yüksek ürün grubunu ceket oluşturur. Özellikle sezon başlarında talebi artıyor. Kadın hazır giyim mağazalarında fiyatın ucuz olmasından ötürü en çok küçük parçalar satılır ancak son yıllarda ceket satışlarında ciddi bir artış gözlemliyoruz. Çünkü çalışan kadın sayısı artıyor. Bu açıdan baktığımızda ceketin fiyatında önümüzdeki dönemlerde de artış olacağını söyleyebiliriz. Türk firmaların ceket üretiminde gerek tasarımda gerekse kalıp ve dikiş tekniklerinde yabancı firmalardan hiçbir eksiği yok.

özbey men / para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dış Giyim Markaları İç Giyime De El Attı

Koton, Defacto, D’S Damat, LC Waikiki gibi perakendeciler iç giyime de el attı. Dış giyim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir