Kariyer ve İş

Koçluk Eğitimi Veren Kurumlar

Dünyada en hızlı gelişen mesleklerden biri olan ‘koçluk’ geçen yıl Türkiye’de de resmi bir kimlik kazandı. Bunun üzerine de koçluk eğitimi almak isteyenlerin sayısı arttı. Birkaç yıllık iş deneyiminden sonra koç olmayı arzu edenlerin yam sıra iş hayatında orta veya üst düzey yönetici seviyesinde olan kişiler de koç olabilmek için eğitim alıyor.

Yönetim koçluğu, yaşam koçluğu, kariyer koçluğu, takım koçluğu, ilişki koçluğu, oyuncu koçluğu… Son yıllarda pek çok alanda koçluk alınmaya başladı.

Koçluk, kişilerin kendilerini adeta bir ayna karşısında, doğru noktalara odaklanarak açık ve samimi şekilde tanımaları, beğendikleri taraflarını geliştirmeleri, beğenmedikleri taraflarını değiştirmeleri için geliştirilmiş bir yöntem. Tüm bunları da öneri vermeden, yönlendirme yapmadan gerçekleştirmek önemli.

yonetim koclugu

Kişiler daha çok bireysel performansı artırmak, verimliliği yükseltmek, ihtiyaç duyulan alanda beceri geliştirmek için koçlardan destek alıyor. İnsan kaynakları yöneticilerinin de koçların faydasını görerek bu sistemi bünyelerinde kurma eğilimi koçlara olan talebi artırıyor.

Bunu gören pek çök kişi de koç olmanın yollarını arıyor. Özellikle resmi olarak meslek kabul edilmesiyle beraber bu alanda eğitim veren kurumlara gelen talep iyice artmış durumda. Hatta holdingler ve bankalar başta olmak üzere pek çok şirket çalışanlarına koçluk eğitimi aldırarak kendi içlerinde aktif olarak koçluk hizmeti veriyor.

Türkiye’de Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği’ne (ICF) akredi-te 30’a yakın koçluk eğitimi veren kurum var. Eğitim fiyatları 5-13 bin dolar arasında bulunuyor. Kurumun uluslararası olması, eğitmen grubunun kalitesi ve verdiği eğitimin profesyonelliği fiyatları etkiliyor.

YÜZDE 40 ARTIŞ VAR

ICF tarafından yürütülen global bir araştırmaya göre, tüm dünyada 50 bin civannda koç olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de koç sayısına ilişkin net bir veri yok. Ama sayının 300 civarında olduğu söyleniyor. Geçen yıl Türkiye’de koçluğun resmi bir meslek kimliği kazanması, bu sayıyı hızla artıracak gibi görünüyor.

Şu anda Koçluk Platformu Derneği, Avrupa Mentorluk ve Koçluk Konseyi ve Mesleki Yeterlilik Kurumu ile birlikte bir çalışma yürüttüklerini belirten ICF Türkiye Başkam Psikolog Dr. Nur Velidedeoğlu Kavuncu, mesleki yeterliliklerin belirlenmesi ve akreditasyon sürecinin tamamlanmasından sonra bu alanda hizmet veren kuramların çalışmalarını yeniden değerlendireceklerini düşündüğünü söylüyor. Bu süreç tamamlandığında hem eğitim kuramlarının hem de koçların sayısında artış yaşanması hiç de şaşırtıcı olmayacak.

Sola Unitas yöneticisi Umut Kısa da, 2013 ortalarında koçluk mesleğinin ilk defa devlet tarafından tanınmasının ICF akredite koçluk eğitimlerine olan talebi önemli oranda artırdığını ifade ediyor. Kısa devletin konuyla ilgili yaklaşımının özellikle sertifikalı koç olma isteğine yasal zemin de hazırlamış olduğunun altını çiziyor. FLOW Uluslararası Koçluk Okulu’nun sahibi Talyaa Vardar da koçluğun meslek olmasının ardından kendilerine gelen taleplerde yüzde 40’lara varan bir artış olduğunu söylüyor.

KİMLER EĞİTİM ALIYOR?

Koçluğun meslek olmasından sonra, üst düzey yöneticiler arasında koçluğu bir emeklilik planı olarak görenlerin sayısının arttığına değinen Vardar, konuşmasını şöyle sürdürü-
satış yöneticisi, eğitim sorumlusu, idari işler bölüm başkanı gibi profiller vardı. Bunların yanı sıra bir de bireysel katılımcılardan başvurular alıyoruz. Bu kişilerin amacı koçluğu kendi farkındalıkları ve gelişimleri için kullanmak, ilerleyen zamanlarda profesyonel koçluk yapabilmek.” Çalışanlarına koçluk eğitimi aldıran ve koçluk projeleri yürüten birçok şirketin olduğunu anlatan Avatar Coaching’ten Selin Sertel ise “Bu çalışan profilini genel olarak dört ana grupta toplayabiliriz: Şirketi geleceğe taşıyan başarılı yöneticiler, büyüyor:

“insan kaynakları yöneticilerinden de epey yoğun talep alıyoruz, insan kaynaklan alanında çalışan kişilerin meslekleri gereği koçluk becerilerini edinmeleri şart. Keza, benzer şekilde kurumlardaki yöneticilerin de koçluk yapmayı öğrenmeleri ekip ve insan yönetimi becerilerini yukarıya taşıyor. Profillere örnek vermek gerekirse, örneğin en son programımızda bir holdingin satış direktörü, başka kurumlardan insan kaynakları yöneticileri, operasyondan sorumlu genel müdür, IT direktörü, yen şirketlerdeki yöneticiler, terfi ettirilen veya terfi ettirilmesi düşünülen yöneticiler, yetenek havuzunda olan yüksek potansiyelli çalışanlar” diye konuşuyor.

FARKLI EKOLLER MEVCUT

Peki kaç çeşit koçluk eğitim var? Açıkçası literatür bu konuda karışık. Farklı ekoller ile ilerleyen eğitimler mevcut. Eğitimler genellikle Bilişsel Davranışçı, Geştalt, Erickson gibi farklı psikoloji akımlarına dayanıyor. Adler International Learning Central Europe İş Geliştirme Yöneticisi Merve Demirkıran, bu konuyla ilgili şöyle konuşuyor:

“Kişinin hangi alanda profesyonelleşerek koçluk yapacağı tamamıyla eğitim aldıktan sonra kendisinin karar verdiği bir süreç. Hayattaki her alan hakkında bireylere koçluk yapılabiliyor.”

Kimi eğitim alanlar kişisel gelişim amacında olsa da çoğu koçluk yapmak arzusunda. 12 yıldır koçluk yapan Mentor Danışmanlık Kurucu Ortağı Hande Yaşargil, koçluk yapmaya başladığı ilk yıllarda ağırlıklı olarak çok uluslu şirketlerin üst düzey yöneticilerine yönetici koçluğu verdiğini anlatıyor. Yaşargil, bugünlerde ise genel müdür ve altı pozisyonlar için takım koçluğu, grup koçluğu, iç koçluk gibi uygulamaların yaygınlaştığını da ekliyor.

KOÇLUK EĞİTİMİ VEREN 25 KURUM

1 Academy of Executive Coaching

2 Adler International Learning

3 AvatarTrainingConculting Coaching

4 CRR Global

5 Dale CarnegieTraining Türkiye

6 CTI

7 Erickson Coaching International

8 FLOW Coaching

9 InstituteforLifeCoachTraining

10 Intituut voorTransformatie Pyschotogie

11 Gelişim Gezginleri Group

12 Geştalt Coaching Works

13 House of Human Coaching

14 İD Coaching International

15 İZ Coaching

16 Leaderlmpact

17 MareFidelis Coaching

18 MB Akademi

19 Motiva International Coaching

20 Navitas Coaching

21 Posi-Trak Coaching

22 Sola Unitas Coach Academy

23 Success Motivation

24 FA Coach Academy

25 Way of Life Coaching

Fatoş Bozkuş

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu