Şirket Haberleri

Lansinoh Süt Pompası Üretimi

Emzirme, bebek beslenme çözümleri ve organik bebek kozmetikleri alanında faaliyet gösteren Lansinoh, 50 civarında ülkede distribütörleri vasıtasıyla, Türkiye dahil beş ülkede İse kendi sermayesiyle satış ve pazarlama yapıyor. İzmir’de bir üretim tesisi olan Lansinoh yıllık 100 bin olan süt pompası üretiminin yüzde 90′ını dünyanın birçok ülkesine ihraç ediyor.

Türkiye’de bebek ürünlerine yönelik pazar sürekli bir gelişim içerisinde. Bu pazara yönelik sunulan inovatif ürünler de pazarda yerini alıyor. Türkiye’deki bu potansiyeli gören uluslararası firmalar da gerek distribütörlük gerek kendi yatırımlarıyla bu pazara girmeye başladı. Lansinoh da bu şirketlerden biri.

Lansinoh 25 yıl önce Amerika’da emziren bir bayan tarafından, emziren annelerin ihtiyaçlarını gidermek üzere faaliyete geçmiş bir marka. Göğüs ucu kremleri, göğüs pedleri, süt saklama poşetleri ve şişeleri, süt sağım pompalarının üretim ve satışını gerçekleştiren şirket, geçen yıl satın aldığı ‘Momma’ ve ‘Earth Friendly Baby’ markalarıyla, bebek beslenme çözümleri ve organik bebek kozmetikleri alanında da faaliyet gösteriyor.

200 bin adet pompa üretecek

Amerika’da ortalama yüzde 55 civarında pazar payına sahip olan Lansinoh, 50 civarında ülkede distribütörleri vasıtasıyla, Türkiye dahil beş ülkede ise kendi sermayesiyle satış vc pazarlama yapıyor. Türkiye’de ayrıca bir üretim birimi de bulunuyor. 2010 yılında İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgcsi’nde kurulan Lansinoh Medical Devices (LMD) isimli bu şirket, yılda 100 bin adet süt sağım pompası üreterek tüm dünyaya ihraç ediyor.

Bu tesis için 10 milyon lira civarında bir yatırım yaptık’ lannı belirten Lansinoh Türkiye Genel Müdürü Kerem Demirgil, “Amerika ve Avrupa en önemli pazarlarımız. Gelecek yıl 200 bin adet pompa üretimi ve ihracı hedefliyoruz. 5 yıl içinde de 25 – 30 milyon dolarlık bir ciroya ulaşmayı planlıyoruz. Ar-Ge ve üretim aynı çatı altında gerçek- leştiriliyor. Şu an 35 olan çalışan sayımızı 2014 ‘te 70’e çıkarmayı hedefliyoruz. İzmir tesisimiz Lansinoh markasını geleceği açısından çok büyük bir öneme sahip” diye anlatıyor. www.myfikirler.com

Yüzde 45 büyüyecek
Lansinoh markası yaklaşık 8 yıldır Türkiye pazarında satılıyor. Türkiye pazarında her yıl ortalama yüzde 40 büyüme performansı sergileyen Lansinoh Türkiye, 2009 yılından bu yana satış rakamlarını 5 e katlamış durumda. Türkiye’de bulundukları kategorilerde pek çok rakipleri olduğunu söyleyen Demirgil, en az rekabetin bulunduğu göğüs ucu kremleri pazarında bile 10 civarı firma ile yarıştıklarını belirtiyor.

Türkiye’de Lansinoh göğüs ucu kreminde yüzde 54 pazar payına sahip olduklarını ifade eden Demirgil, şunları ekliyor: “Lansinoh Türkiye, Lansinoh markasının tüm dünyada faaliyet gösterdiği ülkeler içerisinde pazar payı ve ciro sıralamasına göre ikinci sırada. Şirketin ortalama cirosu 12.5 milyon dolar seviyesinde. Bu yıl geçen yıla kıyasla yüzde 45′lik büyüme hedefliyoruz. Ürünlerimiz Türkiye’de tüm eczane, bebek mağazası ve medikallerde satılıyor. Satış noktası olarak net bir rakam söylemek zor zira Türkiye’de yaklaşık 10 bin eczanede bulunuyoruz. Tüm bebek mağazalarında da satılıyoruz ki toplam bebek mağazası sayısı 150 civarında. En çok satılan ürünümüz göğüs ucu kremleri. Yılda 350 bin adetlik satışımız var.”

Pazar olgunlaşmadı
Yılda yaklaşık 1.3 milyon doğumun gerçekleştiği ülkemizde, emzirme grubu ürünleri ve bebek gereçleri pazarı henüz tam anlamıyla olgunlaşmamış durumda. Yeni yabancı ve yerli markaların pazara penetre olma planları da bunu açıkça gösteriyor. Ürün çeşitliliği ve ürünlerin farklı satış kanallarında da satılıyor olması nedeniyle,bu pazann büyüklüğü konusunda net bir bilgi olmadığını ancak Türkiye’nin büyümesine paralel bir büyüme gösterdiği tahmin ettiklerini söyleyen Demirgil, “Bu pazarda perakendecilik anlayışının henüz tam anlamıyla yaygın olarak yerleşmemiş olması pazarı diğer ülkelerden farklılaştırıyor. Diğer ülkelerde satış kanalları bazında çok büyük fiyat farklıkları yok. Aynca, ülkelerin emzirme politikaları da bize göre çok farklı ve oturmuş dununda. Biz bu farkındalığı, anne sütünün ve emzirmenin önemini yeni yeni kavratmaya başladık” diye ekliyor.

Üç marka ile büyüyor
Lansinoh göğüs ucu kremleri, göğüs pedleri, süt saklama poşetleri ve şişeleri, süt sağım pompalarının üretim ve satışını gerçekleştiriyor. Momma ise İtalya merkezli bir beslenme gereçleri markası. Bebeğin gelişime katkıda bulunacak, son moda dizaynlara sahip beslenme gereçlerini portföyünde barındırıyor. Firma çatısı altında diğer marka Earth Friendly Baby ise, İngiltere merkezli bir organik bebek kozmetiği şirketi ve sertifikalı organik içeriklerden oluşan ürünleri portföyünde bulunduruyor. Her iki marka da Lansinoh çatısı altında faaliyet gösteriyor ve şu anda her iki marka için de Lansinoh markalaştırma süreçleri uygulanıyor. Kozmetik ve ilaç sektörlerindeki tecrübelerinin ardından 2009 yılında Lansinoh Türkiye Ailesine katılan Demirgil, markanın Türkiye pazarındaki etkinliğini daha da artırmayı hedefliyor.

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist Dergi

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu