Bayilik Veren Firmalar

Leman Kültür Bayilik Veriyor

Leman Kültür girişimcileri bekliyor

Türkiye genelinde 16 şubeye ulaşan Leman Kültür kafeler, yıl sonuna kadar dokuz adet daha franchising verecek. Bir şubedeki aylık ciro hedefi 400 bin TL ile 650 bin TL arasında değişiyor.
Leman Kültür, bundan 19 yıl önce Beyoğlu istiklal Caddesi’nde, Leman Dergisi’nin alt katında yazarların ve okurların buluşabileceği bir lokal olarak kurulmuştu. 1985 doğumlu girişimci Kemal Şentürk’ün 2008’de ortak olmasıyla birlikte Leman Kültür lokal bir kafe olmaktan çıktı ve Türkiye’nin her yerine yayılmaya başlayan bir zincire dönüştü.

kemal senturk

Bu tarihten sonra konsept güne adapte edildi ve geliştirilmeye başladı. 2010 yılında ise franchise sistemine geçildi.Leman Kültür, bugün 16 şubeyle faaliyet gösteriyor. Kemal Şentürk, bu yılın sonunda 25, önümüzdeki yıl ise toplam 35 şubeye ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor.

650 BİN TL CİRO HEDEFİ

Leman Kültür kafelere günlük ortalama olarak bin ile bin 500 kişi geliyor. Bu yıl için franchise verilmesi düşünülen yerler, İstanbul, İzmit, Bursa, Denizli, Gaziantep, Mersin, Ordu, İsparta, Çanakkale ve Muğla. Lokasyon olarak yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu merkezi yerler tercih ediliyor. Bir şubenin minimum 700 ile 800 metrekare arasında olması gerekiyor.

Bir Leman Kültür şubesi için 50 bin Euro franchise giriş bedeli alınıyor. Şubenin metrekare başına ortalama yatırım maliyeti ise 2 bin TL olarak ifade ediliyor. Kemal Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bundan 18 yıl önce Leman Dergisi’nin alt katında yazarların ve okurların buluşabileceği bir lokal olarak kurulan Leman Kültür, bugün 11 ilde 15 şubeye ulaşmış bir kafe zinciri oldu. Yaklaşık 13 bin metrekarede ayda ortalama 750 bin kişiye hizmet vererek 700 kişiye istihdam sağlayan Leman Kültür, franchising yolu ile büyümesini sürdürmeyi hedefliyor.

Daha önce bu konsept ve ölçülerde mekanların yer almadığı illerde ‘Buralarda bu kadar büyük m2’lerde bir kafe iş yapar mı?’ diye soranların bugün artık farklı illerde franchising almak için gece gündüz kendilerini aradıklarını söyleyen Leman Kültür CEO’su Kemal Şentürk, İsparta, Samsun, Adana ve Aydın başta olmak üzere üniversite olan her şehirde şube açmayı planladıklarını belirtiyor.

Şentürk, franchise için hedeflenen ortalama aylık cironun 400 bin TL ile 650 bin TL arasında olduğunu belirtiyor. Şentürk, franchise’larda aradıkları özellikleri ise “Öncelikli olarak yatırım sağlayacak kişinin finansal ve ticari yapısının kuvvetli olması, Leman Kültür çizgisini koruyup üst seviyelere çıkartacak vizyona sahip bulunması” şeklinde ifade ediyor.

YURTDIŞINA AÇILACAK

Kâr marjı işletmenin özelliklerine göre değişiyor. Net işletme kârlılığının aylık cironun yüzde 10’u ile yüzde 25’i arasında olduğu belirtiliyor.

Yılbaşından bu yana Aydın, KKTC ve son olarak da Sakarya şubelerinin devreye girdiğini söyleyen Şentiirk, Kıbrıs’taki şubeye yoğun ilgi olduğunu ifade ediyor. Şentürk, şöyle devam ediyor: “Yurtdışına açılım ile ilgiliyiz. Sürekli yurtdışından ülkemize markalar ya da uyarlama markalar geliyor. Biz de bu noktada tamamen yerli olan bu konsepti yurtdışına taşıdığımızda hedefimizi gerçekleştirmiş olacağız. Aslında burada bizim için önemli noktalar öncelikle Türklerin daha yoğun yaşadığı Almanya ve İngiltere gibi ülkeler.”

İŞİN AYNASI

■    Uygun yer: İstanbul, İzmit, Bursa, Denizli, Gaziantep, Mersin, Ordu, İsparta, Çanakkale ve Muğla.
■    İlk sermaye: Bir şube için 50 bin Euro franchise giriş bedeli alınıyor. Şubenin metrekare başına ortalama yatırım maliyeti ise 2 bin TL olarak ifade ediliyor.

■    Ciro hedefi: Ortalama aylık cironun 400 bin ile 650 bin TL arasında olduğu belirtiliyor.

■    Kâr marjı: Aylık cironun yüzde 10’u ile yüzde 25’i arasında.

■    Bayilerde aranan özellikler: Finansal gücü olması, Leman Kültür çizgisini koruyacak vizyona sahip bulunması.

■    Başvuru için: 0530 555 35 96

Ofis Kafe Açmak Kazandırıyor

Yerli Kahve Zincirleri Girişimci Arıyor

Etiketler

3 Yorum

  1. Yaklaşık 2.5 aydır sitenize mail attım ve cevap beklliyorum böyle güzel bir hizmetin olumlu yada olumsuz dönmesi gerekmez mi? iyi çalışmalar dilerim.

  2. degerli yetkili bundan 10 gün önce bu formu doldurup gmndermiştim ancak henüz bir cevap alamadım ben marmariste 1997 den beri cafe bar işletmecisiyim 1997 den beri aynı mekan ve aynı isimle yoluma devam etmekteyim ancak leman kültürü açma sebebim cirolarımı daha yukarılara taşımak. 1997 den öncede tatlıses lahmacun bayiligim vardı ondan önceside kendime ait yerel radyo tv işletmeciligim vardı bunları yazma sebebim vizyon olarak leman kültüre çok uzak sayılmam.yaşım 45

  3. Çok beğendiğim Leman ı Gaziantep liler ile buluşturmayı düşünüyorum.
    Irtibat no;5322109375

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu