Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Likopen Üretmek İş Fikri

Likopen Üretmek İş Fikrilikopen iş fikirleri, likopen üretimi, likopen üretmek, likopen yetiştirmek, domates tozundan likopen üretmek, likopen üzerine iş fikirleri, gıda üzerine iş fikirleri

LİKOPEN TALEBİ HIZLA ARTIYOR

Domates söz konusu olunca likopen’ (lycopene) üretimini atlamak olmaz. Bilindiği gibi ‘likopen’ domatese kırmızı rengini veren bir pigment. ‘Lycopersicon esculentum’ adıyla kodekste yer alıyor, karoten ailesine bağlı süper antioksidan olarak tanınıyor.

Likopen’ başta prostat kanseri olmak üzere birçok habis tümör üzerinde doğal şifa verici özelliğiyle dikkat çekiyor. Diyabet, osteoporozis (kemik erimesi) kalp damar hastalıklarında yararı kanıtlanmış bir besin takviyesi aynı zamanda.
Özellikle domates tozundan ‘likopen’ elde edilmesi çok kolay. Toz içeriği biyosentez yoluyla önce fermente ediliyor, sonra organik bir çözücüyle muamele edilerek zengin biyokütle ayrıştırılıyor.

Son aşama kısmi kurutma yoluyla derişikleştirme vc filtrasyon.

Elde edilen materyal daha sonra eğer istenirse alkol ilave edilerek kristalleştirilebiliyor.

İştahlı alıcıların bulunduğu pazara hitap eden bu maddenin en büyük ihracatçısı şimdilik Çin…

Organik domateslerden ‘likopen’ üretemeyen Çin’e karşı bizim üreticilerimiz organik etiketiyle dünya ‘likopen’ pazarında söz sahibi olabilir.

Likopen’ üretim kaynaklarından bir başkası ise ‘blakeslea’, ‘choanephora’ ‘phycomyces’ gibi bazı mantar türleri.

Ancak saf‘likopen’in organik domatesten elde edilen türü yüksek fiyata alıcı buluyor. Koyulaştırılmış türevleri ise değerli plastikleri boyamakta kullanılan zararsız bir hammadde.

Girişimcilerin ‘likopen’ konusunu bilimsel olarak inceleyerek hijyenik ortamda bir üretim tesisi kurmaları mümkün. Zarar ettirmeyecek alıcısı hazır bir iş.

  Zamanı Olmayanlar İçin Mini Portatif Mikrodalga FırınYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Her Lezzeti Paketleyip Satışa Sunan Konsantre Dip Üretimi İş Fikri

Yeni çeşitleriyle her lezzeti paketleyip satışa sunan ‘konsantre dip’ üretimi iş fikri girişimcilere çok para …

Bir yorum

  1. kadir cenk sular

    MERHABALAR,LİKOPEN ÜRETİMİ İÇİN GEREKEN TESİS VE YATIRIM TUTARI HAKKINDA GERÇEKÇİ DETAYLI BİLGİ ALABİLMEM İÇİN İLGİ VE YARDIM ALABİLECEĞİM ÖNERİLERİNİZİ RİCA EDİYORUM,ŞİMDİDEN ALAKANIZA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.SELAMLAR İYİ ÇALIŞMALAR…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir