Giyim Sektörü ve Moda Haberleri

Lüksün demokratikleşmesi aksesuara yaradı

Moda trendlerinde ulaşılabilirlik ön plana çıktı. Lüks demokratikleşirken, ‘moda takı’ kavramının yaygınlaşmasıyla aksesuarların önemi arttı, geleceği parladı…

MODA tasarım-ulaşılabilirlik çok hızlı gelişen ana akım trendler. Sadece giyimde de değil, dokunduğunuz her üründe artık bu trendler öne çıkıyor. Swarovski Türkiye Genel Müdürü Aslı Tezcan ile bunları konuştuk. Swarovski dünyanın en özgün markalarından biri. Özel bir teknoloji know-how’u ile dizayn ve modayı birleştirerek bugün dünyanın 170 ülkesinde talep gören bir moda aksesuarı haline gelmiş durumda. Türkiye satışları da girdikleri günden bu yana her yıl yüzde 30-40 bandında büyüyor. Böyle bir büyüme çok ender görülen bir durum.

YENİ TREND ULAŞILABİLİRLİK

Aslı Tezcan genel trendlerle ilgili şu bilgileri veriyor: “Dünyada sektör nereye gidiyor diye bakarsak, lüks artık kalite, know-how, el işçiliği, özgünlük gibi anlamlara geliyor. Lüksü sadece çok pahalı olmasıyla tanımlamıyoruz. Ulaşılabilir lüks veya diğer bir değişle, lüksün demokratikleşmesi yükseliyor. Biz de kendimizi Swarovski olarak ‘modern lüks’ ve ‘ulaşılabilir moda markası’ olarak konumlandırıyoruz. Buna ‘premium’ marka da diyebiliriz.

Moda çok fazla gündemde olduğu için insanlar ona hızlı ve uygun bir şekilde ulaşmak istiyor. Bunu sunabilmek her marka için önemli. Birçok marka bunu yapıyor; alt markaları ulaşılabilir lüks olarak ortaya koyuyorlar. Örneğin, outlet’ler giderek ön plana çıkıyor. Markalar da ulaşılabilir lüks anlamında farklı ürün kategorileri yaratıyor.”

AKSESUARIN ÖNEMİ ARTIYOR

Bu trendlerin farkında olmasak da içinde yaşıyoruz. Tezcan, ulaşılabilirliğin, moda ve tasarımın öne çıkmasıyla birlikte aksesuarların yükselişine dikkat çekiyor: “Bazen bir gece elbisesine Yaşamayabilirsiniz ama bir takıya, bir kemere, tokaya, çantaya lüks bir markada ulaşabilirsiniz. Eskiden tamamlayıcı olarak görülen aksesuarlar şu anda modada ayrı bir kategori olarak var oluyor. Takıya göre bir kıyafet seçmek ön plana çıkıyor. Bu kategoriyi ‘moda takılar’ olarak tanımlıyoruz. Moda takılar da, markalı veya markasız olarak ayrılıyor. Markası olmayan daha ucuz takılar işin yüzde 80’ini kaplıyor. Markalı taraf yüzde 20’lik pay alıyor. Araştırmalara göre markalı ürünlerin payı artacak. Ama bu oran yarı yarıya da gelmeyecek.”

TÜRKİYE’NİN KUYUM GERÇEĞİ

Aslı Tezcan’m verdiği bilgilerden Türkiye’de bir kuyum, altın gerçeği ortaya çıkıyor. Tezcan, Pazarla ilgili de şu bilgileri veriyor: “Sektörün büyüklüğü bütün takı, kuyum dahil 5.6 milyar euro. Bunun yüzde 10’u moda takılar. Bu da 500 milyon euro’luk bir pazara denk geliyor. 2019’da pazarın 6.3 milyar euro’ya ulaşması bekleniyor.”

“Ortalama fiyatımız 350 TL”

Aslı Tezcan Swarovski’nin pahalı bir marka olarak algılandığını söylüyor ve markayla ilgili şunları bilgileri veriyor: “Swa-rovski’nin marka algılanması çok değerli; mücevher mağazası gibi görünüyoruz ve pahalı algılanıyoruz. Fakat biz taksitle hediye alacak üniversite öğrencisinin de markasıyız, üst segmentteki bir tüketicinin de… Ortalama satış fiyatımız 350 TL, algımız ise 3 bin TL. Moda takılar olarak dünyanın önde gelen ve en özgün markalarından biriyiz. Swarovski‘nin en büyük değeri 1895’de kurulmuş ve beşinci nesil tarafından yönetilen 120 yıllık köklü bir marka olması. Dolayısıyla know-how, süreklilik ve kalite var. Trendleri yaratan bir markayız.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu