Anasayfa / Şirket Haberleri / Markobi, Markalaşmak İsteyen KOBİ’lere Çözümler Sunuyor

Markobi, Markalaşmak İsteyen KOBİ’lere Çözümler Sunuyor
KOBilerin pazarlama departmanı gibi çalışıyor

Bu yıl başında Hakan Bayülgen, üst düzey banka yöneticisi Selim Demirpençe ve uluslararası portföy yöneticisi Emre Aslanoba’nın kurduğu Markobi, markalaşmak isteyen KOBİ’lere özel standart çözümler sunuyor. Özel bir yazılım sayesinde şirket, KOBİ’lere hazırlanmış, paketlenmiş, süresi, bütçesi ve sonuçları belli standartlaşmış paket hizmeti veriyor.

markobi

Türkiye ekonomisinin dinamosu KOBİ’ler üretimden AR-GE ve ihracata kadar pek çok alanda önemli adımlar attı. Ancak dünya arenasında rekabet edebilecek bir noktaya gelen KOBİ’lerle ilgili en önemli eksiklerden biri markalaşamamak. KOBİ’lerin markalaşma konusunda yaşadıkları sorunların pek çok sebebi var elbette. Ancak en önemli noktalardan biri markalaşmaya yönelik bir adım attıklarında yüksek maliyetlerle karşılaşmaları ve çoğu KOBİ’nin bir pazarlama departmanının bulunmaması.

Satış ve pazarlama konusunda uzun yıllar profesyonel olarak görev yapan 2012 yılında kendi danışmanlık şirketini kurduktan sonra bu sorunları analiz eden Hakan Bayülgen. KOBİ’lerin markalaşmasına yönelik bir sistem geliştirme karar verdi. Kuzenleri portföy yönetim şirketi sahibi Emre Aslanoba ve bankacılık sektöründe üst düzey yöneticilik yapan Selim Demirpençe’yi de yanına alarak Markobi’yi kurdu.

Hızlı ve ulaşılabilir

Markobi, klasik danışmanlık anlayışının dışında müşterilerine bir iş ortağı bakışı ile yaklaşıyor. KOBİ’lerin endüstrilerine, özelliklerine, ihtiyaç ve isteklerine göre farklı ürünler ve çözümler sunmayı amaçladıklarını söyleyen Hakan Bayülgen şöyle devam ediyor: “Hazırlamış olduğumuz paketler ile hızlı, yalın ve ulaşılabilir çözümler üretmeye çalışıyoruz. Markalaşma sürecinde ihtiyaçların belirlenmesi, çözümlerin planlanması, doğru partnerlerin seçimi, uygulama aşamalarında hizmet sağladığımız şirketlerin bir departmanı gibi çalışmayı ilke ediniyoruz.”

Zira Hakan Bayülgen’e göre KOBİ’lerin markalaşamamasının arkasındaki en önemli nedenlerden biri konsantrasyonlarının olmaması. Vizyonlarının ise henüz gelişme aşamasında olduğunu söyleyen Bayülgen, “Çoğu zaman markalaşma yatırımlarını maliyetli buluyorlar. Gözleri korkuyor. Ajanslara gittikleri zaman karşılaştıkları yaklaşımları uçuk bulabiliyorlar. Bu noktadan yola çıkarak KOBİ’lere farklı bir şey sunmak gerektiğine karar verdim” diyor. Aslında KOBİ’lerin amacının çok net ve ihtiyaçlarının çok belirli olduğuna dikkat çeken Bayülgen, diğer sorunun ise KOBİ’lerin çoğunun pazarlama departmanlarının bulunmaması olduğunu söylüyor.

Çok çeşitli çözümler var Bu sorun ve ihtiyaçlardan yola çıkarak oluşturulan Markobi klasik danışmanlık şirketlerinden farklı. Özel bir yazılım sayesinde şirket, KOBİ’lere hazırlanmış, paketlenmiş, süresi, bütçesi ve sonuçları belli standartlaşmış paketler sunuyor. Sistem son derece basit Öncelikle Markobimetre olarak adlandırılan ve işletme sahipleriyle yüz yüze yapılan bir mülakatla doldurulan, 70’den fazla sorunun bulunduğu bir anket dolduruluyor. Soruları yanıtlamak yaklaşık 20 dakika sürüyor.Bu anketin sonucu, arka tarafta üzerinde uzun saatler çalışılarak oluşturulmuş bir algoritmaya göre işletmenin ihtiyaçlarını belirliyor ve görsel olarak ifade ediyor. Markanın mevcut durumu şirket yetkililerine rakamlarla sunulabiliyor. Hedefler de bu anket sonucunda ortaya çıkan marka ve yönetim yeterlilik çarkına göre belirleniyor. Bunun ardından Markobi’den hangi hizmetleri ne kadara alacakları ve ne kadar zamanda, nasıl bir sonuca ulaşacakları basit bir şekilde ortaya konuyor. İşletmeler, Markobi’den web tasarımı, logo tasarımı, marka tescili, sosyal medya stratejisinin belirlenmesi gibi çok çeşitli çözümler için hizmet alabiliyor.

Paket fiyatı 6 bin liraya çıkıyor

Markaların part time pazarlama departmanı gibi çalıştıklarını söyleyen Hakan Bayülgen şöyle devam ediyor:

“Fotoğraf çekiminden web sitesi yapımına sosyal mecralarda strateji belirlenmesinden logo tasarımına kadar pek çok konuda destek veriyoruz şirketlere, içeride yedi kişilik bir ekibimiz var ve serbest çalışanlardan oluşan bir ha-, vuzumuz var. Her şey standartlarla belirlenmiş durumda. Onlardan hizmet alarak gecikme olmadan hizmet verebiliyoruz.”

Hali hazırda tasarım, görsel, dijital, basılı kurumsal ve özel olmak üzere altı farklı çözüm paketi, 18 standart çözüm önerisi var. Bu paketler çerçevesinde alınan hizmetlere göre fiyatlar bin liradan başlayıp 6 bin liraya kadar çıkıyor. isteyen KOBİ’lere standartların dışında özel danışmanlık hizmeti de verebildiklerini belirten Hakan Bayülgen, “Bizim çözemediğimiz durumlar olduğunda ajanslara yönlendiriyoruz. Ancak aracı gibi çalışmıyoruz. Sadece yardımcı olmak amacıyla yol gösteriyoruz” diyor.

Anadolu’ya açılacak

Kısa bir süre önce kurulan Markobi şu anda yedi şirkete hizmet veriyor. Hakan Bayülgen, sene sonuna kadar bu rakamı 40’a, 2014’te ise 100’e çıkartmayı hedeflediklerini belirtiyor. TEB’le işbirliği içine giren Markobi’nin ürünleri TEB KOBİ TV’de bulunuyor. TEB’le farklı işbirlikleri için görüşmeler devam ediyor.

Şimdilik İstanbul’da faaliyet gösteren firmalarla çalışmaya başlayan Markobi, projeyi Anadolu’ya taşımak için çözümler geliştirmeye çalışıyor. Online veya sykpe üzerinden görüşmeyi hedefleyen bir sistem üzerinde çalıştıklarını söyleyen Hakan Bayülgen, “Biz bir nevi mahallenin bakkalı gibiyiz. Bütün mahallelerde aradığımız her şeyi bulabileceğiniz bir yer vardır, işte orası Markobi. Herhangi bir ihtiyaç anında konumuz dışında bile olsa mutlaka KOBİ’lere yardımcı olmaya çalışıyoruz” diyor.

Okan Bayülgen’le danışmanlık

Hakan Bayülgen’in diğer bir İşi de arkadaşı Okan Bayülgen’le birlikte kurduğu eğlence sektörüne danışmanlık vermeyi hedefleyen Bayülgen&Bayülgen Danışmanlık. Ocak ayında kurulan şirketin projeleri somutlaşmaya başlamış. Bunlardan ilki Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası. İzzet Çapa’ron ev sahipliğini yaptığı proje Türkiye’de de bir ilk olacak. Okan Bayülgen, Hakan Bayülgen ve Selin Atasoy’un olduğu kumpanya bir akşam yemeğiyle başlıyor. Ardından cinayet işleniyor ve seyirciler de bu cinayetin ortasında kalıyor. Kurumsal dünyada tüm şirket toplantılarının birbirine benzer olduğunu söyleyen Bayülgen, “Okan’la amacımız büyük kurum ve holdinglerin yönetim ve eğitim toplantılarına özel projeler geliştirmek. Eğlenceli Cinayetler Kumpanya’smı kurumsal yöne de taşımayı planlıyoruz” diyor.


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir