Turizm Sektöründen Haberler

Mısır’dan kaçan turist, sezonu uzatacak

Mısır’dan kaçan turist, sezonu uzatacak

misir turistGezi Parkı olayları, Suriye ve çevre ülkelerle yaşanan gerginliklerin gölgesinde başarılı bir turizm sezonu geçiren Türkiye’de bu sezon üç ay daha uzayacak gibi. Kanlı çatışmaların yaşandığı Mısır’dan kaçan turistlerin etkisiyle sezonun sonu olan eylül-kasım dönemine ilişkin ciddi rezervasyonlarm alınması turizmcileri sevindiriyor. Pek çok turizm tesisinin sezonu uzatmaya dönük hazırlık yürüttüğü kaydediliyor.

Türkiye, turizmde Akdeniz’in en hızlı gelişen ülkesi olarak ön plana çıkıyor. Fakat Arap Baharı ve Suriye’deki iç karışıklıklar gibi siyasi gerginlikler turizm sektöründe rüzgarların tersten esmesine neden olabiliyor. Tıpkı Gezi Parkı protestolarından dolayı Temmuz ayında yaşanan düşüşler gibi…

Ancak, Temmuz ayındaki duraksamayı gidereceği gibi, eylül – kasım dönemi için ciddi rezarvasyonlar yapılıyor. Turizmciler, bu durumu Mısır’da yaşanan gelişmelere bağlıyor.

Tüm olumsuzluklara rağmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, Türkiye’ye gelen yabancı turist sayısı yılın ilk yedi ayında yüzde 10,7 artarak 19 milyon 143 bine ulaştı. Bunda Türkiye’nin tesislerinin yeniliğinin, hizmet kalitesinin ve re-peat (tekrar gelen turist) oranının yüksek oluşunun etkili olduğuna işaret ediliyor. Yılı iyi geçiren sektörde temmuz ayında yaşanan duraklamanın ise bilinen başka bir nedeninin bulunmadığına, Gezi Parkı etkisinden dolayı gerçekleşmiş olabileceğine işaret ediliyor.

Turizm Bakanlığı’nm ve TÜlK’in revize edilmiş verilerine göre, geçtiğimiz yılı 35,6 milyon turist ve 29,3 milyar dolar turizm geliriyle kapatan Türkiye’nin 2013 yılı hedefi ise geçtiğimiz yılın yüzde 7-10 üzerinde büyümek.

ilk yedi ayda gözlenen yükseliş hedeflerin tutturulabileceğinin sinyallerini veriyor.

Gezi Parkı protestolarına rağmen ocak-temmuz döneminde çift haneli büyüyen sektör, Antalya’da Ağustos ayını yüzde 90-100’ler seviyesindeki doluluk oranlarıyla kapattı. Sezonun sonu olan eylül-kasım dönemi ise artık yaz turistinin çekilip emeklilerin ve toplantı gruplarının geldiği bir dönem oluyor. Bu dönemde Antalya bölgesinde pek çok tesis yavaş yavaş önemli departmanlarını kapatıyor. Yani kapasitesini düşürüyor. Yıl sonuna kadar faaliyetlerini sürdüren tesislerde de doluluk oranları yüzde 50-70 seviyelerinde gerçekleşiyor.

MISIR ETKİSİ

misirFakat bu yıl için durum epeyce farklı. Çünkü Mısır’da yaşanan kanlı olaylar nedeniyle tur operatörleri Mısır’a gidecek olan Rus, Alman ve İngiliz turistleri daha güvenli buldukları Türkiye, Yunanistan ve İspanya gibi ülkelere yönlendirmeye başladılar. Bu da Türkiye’nin sezon sonunu yüksek sezon gibi geçirmesine yol açacak.

Mısır’ın turizmde yüksek sezonu olan eylül-kasım dönemi aslında Türkiye’nin turizmde düşük sezonu oluyor. Mısır’dan Türkiye’ye kayan rezervasyonlar ile Türkiye’nin turizm sezonunun bu yıl kasım ayma kadar uzayacağına dikkat çekiliyor. Ciddi rezervasyonlar alınıyor. Öyle ki eylül-kasım arasında 4 ve 5 yıldızlı oteller yüzde 70-80 doluluk kapasitelerine ulaşırken, 2 ve 3 yıldızlı otellerin de önceki yıllara oranla daha çok rezervasyon aldıkları belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl eylül-kasım döneminde Türkiye’ye toplam 9,2 milyon turist gelmişti.

İKİ MİLYONU BULUR

Mısır’ın aldığı toplam 12 milyon turistin 4 milyonunun kültür turistinden oluştuğu, geri kalanının ise deniz-kum-güneş turizmi için ülkeye giden aıristler olduğu belirtiliyor. Mısır’dan Türkiye’ye kayacak olan turistlerin sayısının 2 milyonu bulabileceğine işaret ediliyor. Bu ise düşük sezonu can-landırabilecek bir rakam olarak ifade ediliyor.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Ancı, içinde bulunduğumuz turizm sezonunda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye genelinde yüzde 10’luk bir turist artışı yaşandığını ve sezonun uzaması üzerine yılın beklentilerin üzerinde rakamlarla kapanmasını beklediklerini söylüyor.

Turizmin başkenti Antalya’da büyüme oranının yüzde 7,60’lar seviyesinde olduğuna işaret eden Arıcı, Mısır olaylarından dolayı tur operatörleri tarafından Türkiye’ye yönlendirilen turistlerin Türkiye’de turizm sezonunu uzatacağını da belirtiyor.

Mısır’da yaşanan kanlı olaylardan dolayı Rus, İngiliz ve Alman turistlerin daha çok Türkiye, İspanya, Yunanistan ve Tunus’a yönlendiğine işaret eden TUİ Türkiye Temsilcisi Hüseyin Baraner, “İçinde bulunduğumuz şu süreçte Türkiye’ye yoğun talep var. Bu durumun önümüzdeki ve gelecek yıl kış sezonunda da Türkiye’nin turizmine olumlu yansımasını bekliyoruz” diyor.

ANTALYA’DA GÜNEŞ BATMIYOR

Rixos Hotels Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Erkan Yıldırım, Mısır’daki siyasi kriz ve güven ortamının sağlanamaması nedeniyle, Rusya, Ukrayna ve Almanya’dan bu ülkeye yönelik tüm operasyonlann ilk etapta 15 Eylül’e kadar durdurulduğunu ve paket satış yapılamadığını söylüyor. Mısır’a rezervasyon yaptıran turistlere alternatif olarak Türkiye, Tunus, Yunanistan ve Uzakdoğu destinasyonlarının önerildiğine işaret eden Yıldırım şöyle devam ediyor: “Mısır’daki kanşık ortamın devam etmesi özellikle ekim hatta kasım aylarında Türkiye satışlarını etkileyecektir. Zira bu aylarda otel fiyatlan Mısır ile dengelendiğinden ve fiyat farkı kalmayacağından satışlar artacaktır. Ağustos ayı ortalama doluluk oranla-n yüzde 90-98’lere çıktı. Yıllardan bu yana ilk kez bu kadar iyi bir ağustos yaşanıyor. Eylül ve ekim ayı dolulukları da yüzde 90 seviyesinde olacaktır. Mısır’daki belirsizliğin Türkiye’ye etkisinin yüzde 7-10 civarında olacağını söyleyebiliriz.”

DOLULUK YÜZDE 100’E YAKIN

Türk turizminin başkenti Antalya, Suriye’ye operasyon söylentilerinin gündemde gezdiği şu günlerde en parlak dönemini yaşıyor. Otellerin dolulukları yüzde 90-100’ler seviyesinde. Deyim yerindeyse turizmin başkentinde güneş batmıyor.

Limak Otelleri Koordinatörü Hakan Saatçioğlu, Antalya’da faaliyet gösteren Limak Grubu otellerinin dohaluklarının yüzde 98’ler seviyesinde olduğunu söylüyor. Eylül-kasım döneminde normalde yüzde 45-65 seviyesinde olan doluluk oranlarının ise bu yıl Mısır etkisiyle yüzde 10’lar seviyesinde artmasını beklediklerini belirtiyor. Belek’te kurulu Calista’nm genel müdürü Ali Kızıldağ, Mısır’a gitmeyen turistlerin Antalya’yı tercih edileceğini söylüyor.

Cornelia Diamond Golf Resort Spa Genel Müdürü Zafer Alkaya da düşük sezonun Mısır’dan dönmesi muhtemel rezervasyonlarla hareketleneceğine dair görüş bildirenlerden. Mısır’ın önümüzdeki aylara ilişkin ciddi kayıplara uğrayacağını belirten Alkaya, “Bu dönemde Mısır rezervasyonları alternatif ülkelere kayacak-tır.Türkiye’nin özellikle Mısır’daki otel segmentleriyle aynı paralel de olan turizm bölgeleri itibariyle bu rezervasyonların bir bölümünü alacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

SAVAŞ OLURSA TABLO DEĞİŞEBİLİR

Akdeniz’e kıyısı olan Suriye’ye herhangi bir operasyon olması ve bu operasyonun savaşa dönüşmesi halinde Türkiye’ye gelecek olan turistlerin de rezervasyonlarını iptal edebileceklerine işaret ediliyor.

Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, “ABD’nin savaş gemilerini o bölgeye yanaştırması bile tedirginliğe yol açar. Birkaç gün sürecek bir operasyon iptallere neden olmaz ancak bu işin 4-5 ay kadar uzaması bir sonraki turizm sezonunun bile kaybedilmesine neden olabilir” diyor.

Levent Gökmen / Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu