Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Mükemmel Denge ve Çevikliğe Sahip Robot; ATLAS

Mükemmel Denge ve Çevikliğe Sahip Robot; ATLASRobotik Bilimi Mükemmel Denge ve Çevikliğe Sahip Robot; ATLAS

NEDEN ÖNEMLİ?

Tekerlekli makinelerle ulaşamadığımız bölgelerde ya da insanın güç ve becerilerini aşan durumlarda ayakları üzerinde dengede durabilen, çevik robotlara ihtiyaç duyuluyor.

NE YAPILDI?

Engebeli arazilerde veya istikrarsız yüzeylerde bile ilerlemeye devam edebilen muhteşem bir robot.

robot atlas

Bir robotu mükemmel bir dengeyle ve mümkün olduğunca hızlı yürütebilmek, robotik biliminin en zorlandığı konulardan biri. Bu neredeyse yapay zeka kazandırmak kadar zorlu bir iş. Bizler bunu içgüdüsel olarak yapabiliyoruz belki ama robotlar söz konusu olduğunda atılacak her bir adım için büyük bir titizlikle olağanüstü hesaplamalar yapılması gerekiyor. Örneğin adımda ne kadar güç uygulanacağı, tam olarak nereye basacağı, hangi yöne doğru devam etmesi gerektiği gibi hesaplamaların bir arada ve hızlı bir şekilde yapılmasına ihtiyaç var. Bu nedenle şu ana dek dengeli bir şekilde yürüyebilen robotlarla karşılaşamadık. Honda’nın ASİMO’su ya da Sony’nin ürettiği QRI0 yürüyebilen robotlar olarak tanınsalar da dengelerini ayarlayamadıkları için çok kısıtlı bir hareket kabiliyetine sahipler.
Ancak Amerikan Savunma Bakanlığı için Boston Dynamics tarafından geliştirilen yeni robot Atlas bu konuda bir ilke imza atmış gibi görünüyor. Atlas zor koşullarda faaliyet gösterebilen, hareket kabiliyeti oldukça yüksek bir insanımsı robot. Felaket bölgelerinde insanların ulaşamadığı yerlere müdahale edebilmesi için tasarlandı (en azından bize öyle söyleniyor). Geçtiğimiz yıl dış iskeleti tanıtılmış ancak yazılımıyla ilgili bazı sorunlar yaşandığı duyurulmuştu. Şimdi bu sorunlar da aşıldı. Atlas engebeli ve değişken arazilerde yürüyebiliyor, tek ayak üzerinde dengede kalabiliyor ve çok güçlü bir darbe alsa bile denge merkezini ayarlayarak ayakta kalmayı başarıyor. Hatta yürürken dengede kalmak için kollarını kullanmak zorunda da değil. Dolayısıyla bu esnada malzeme taşıyabilir ya da bölgede zor koşullarda sıkışıp kalmış yaralılar varsa onları kurtararak bir an önce müdahale edilmesini sağlayabilir.

  3D Yazıcılar Keşke Girişimci de Çoğaltsa

Atlas, yürüyebilen her robotun sahip olması gereken dinamik dengeyi mükemmel bir şekilde temsil ediyor. Bunun için güçlendirilmiş hidrolik teknolojisi kullanılmış. Fakat güçlü dizel motoru o kadar fazla ses çıkarıyor ki şimdilik bir ev robotu olarak kullanılmaya uygun değil.

Atlas engebeli ve değişken arazilerde yürüyebiliyor, tek ayak üzerinde dengede kalabiliyor ve çok güçlü bir darbe alsa bile denge merkezini ayarlayarak ayakta kalmayı başarıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

2 Yorumlar

  1. umarım birgün bizde böyle güzel projelere imza atıp dünya ya satarız. umut ile bakıyorum geleceğe.

  2. atlas ismini görünce türk üretimi sandım hayal kırıklıgına uğradım yinede ellerine sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir