Teknoloji ve İnovasyon Haberleri

Nano Teknoloji Nedir, Nano Teknolojik Ürünler

Nano teknolojisi kullanım alanları o kadar geniş ki nano teknolojik ürünlerden bir kaçını inceledik.

Nano kelimesi Yunanca nannos kelimesinden gelir ve “küçük yaşlı adam veya cüce” demektir. Günümüzde nano, teknik bir ölçü birimi olarak kullanılır ve herhangi bir birimin milyarda biri anlamını taşır. Genellikle metre ile birlikte kullanılır. Nanometre, 1 metrenin milyarda biri ölçüsünde bir uzunluğu temsil eder (yaklaşık olarak art arda dizilmiş 5 ila 10 atom).

Nano teknoloji, maddenin atomik-moleküler boyutta mühendisliğinin yapılarak yepyeni özelliklerinin açığa çıkarılması, çeşitli araçların, malzemelerin ve yapıların moleküler düzeyde işlenmesi, oluşturulması ve manipüle edilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Nano teknoloji

Nano teknolojik ürünler kolayca uygulanabilme özelliğine sahiptir. Silikon,bal mumu ve yağ içermez.Küf ve yosun etkileyici özelliğe sahip olan nano teknolojik ürünler antibakteriyel özelliğe sahiptir.Ultraviyole ışınlara karşı dayanıklıdır.Kaplama yapıldıktan sonra yüzey nefes almaya devam eder.Bu özelliklerden dolayı uygulamanın yapıldığı yerde harici temizlik malzemelerinin kullanımına gerek kalmaz.Bu sebeple %70 – % 90 deterjan ve temizleyici tasarrufu sağlar. Temizlik yapma sıklığı azalır.Malzemeden, enerjiden, zamandan tasarruf yapılmasını sağlar.Uygulama yapılan yüzey sadece su ile kolayca temizlenebilir. Laboratuar ortamında çalışmaları tamamlanmış yaklaşık 170 adet ürünü bulunan firmamızın başlıca birkaç ürününden bahsetmek istiyorum.

Cam ve Seramik Kaplama

Nano Teknoloji Cam ve Seramik Kaplama

Hepimiz biliriz ki gördüğümüz ve hissettiğimiz en pürüzsüz ve düz yüzey camdır.Fakat camı mikroskop altında incelediğimiz zaman yüzeyin ay krateri gibi olduğunu görebiliriz.Cam yüzeye uygulama yapıldığında önce ürün yüzeydeki boşlukları doldurur arkasından nano piramitçikler oluşturarak yüzeyi düzler.Böylece yüzey hidrofobik (su itici) etkiye sahip olur.Yüzey su tutmadığı gibi daha parlak ve temiz görünür,daha az temizlik süresi ve dahaz temizlik maliyeti ile oldukça hijyenik bir görüntüye kavuşur.

Metal Kaplama

Uygulanan paslanmaz çeliğin yüzeyi kir dayanımı açısından oldukça kuvvetlenir ve yüzeyde transparan, ısıya dayanıklı, nefes alabilen uzun süreli bir koruma oluşturur.Paslanmaz çeliğin yapısının ve parlaklığının korunmasını sağlar. Parmak izlerinin azalmasını ve kolay temizlenmesini sağlar.Temizlik, deterjan gerektirmeden nemli bir bez ile veya suyla kolaylıkla yapılabilir.Temizlik yapma sıklığını azaltmasından dolayı malzeme ve zamandan tasarruf yapılmasını sağlar.

Beton & Taş & Mermer Uygulamaları

Yüzeyin hem kir tutmasını önlemek hem de aşınmasını engellemek için kullanılır. Tatbik edilen yüzey aşınma önleyici bir kalkanla kaplanır.Çatı, zemin ve duvarlarda beton üzerine uygulanabilir. Böylelikle su sızıntıları, nem ve rutubet önlenmiş olur.Özellikle bankalar,oteller gibi lobisi sıkça insanlar tarafından ziyaret gören yerler ayakkabılar yolu ile her türlü kötü etkiye maruz kalmaktadır.Ve bu tip yerler sıkça temizlenerek deterjan vb gibi malzemeler ile doğal görünümünü zamanla kaybetmektedirler.Bu gibi zeminlere uygulama yapıldıktan sonra temizliği sadece nemli paspasla yaparak ilk günkü görünümü muhafaza etmek mümkün olacaktır. (resim4 resim5,resim6) Uygulama yapılmış yüzeyin boyanmasında hiçbir sakıncası yoktur. Ahşap yüzeylerde de aynı şekilde kullanılarak izolasyon sağlanabilir.

Tekstil Kaplama

Tüm deri ve tekstil tiplerine uygundur.Ürünlerin nefes almasını kesinlikle engellemez.Anti bakteriyel koruma sağlar,yıkama ve temizlenme kolaylığı sağlar böylelikle ürünün parlaklığı ve canlılığı korunur,tüylenmeye engel olur.Nem dengesini kusursuzlaştırır, terlemeyi engeller.Tamamen organiktir.Su ve kir itici özellik kazandırır.Örneğin; tatbik edilen yüzeylerde çay, kahve, kola, şarap vb. içecekler dahi hiç bir şekilde leke bırakmaz. Emici bir bez ile veya peçete ile yüzeyin üzerinde tanecik olarak kalan sıvı alınarak yüzeyin temizliği yapılmış olunur.

Anti Grafiti

Nano Anti Graffiti ürünümüz her türlü yüzey üzerindeki graffiti boyalarını hızlı ve iz bırakmayacak bir şekilde temizlemek üzere hazırlanmıştır.Hiç bir kimyasal içerik bulunmayan ürünümüz limon kabuğunda bulunan asitlerden elde edildiğinden dolayı insan sağlığına hiç bir zararı bulunmamaktadır. Otobüs duraklarında, duvarlarda, metro istasyonlarında kapılarda, köprülerde, stadyumlarda ve alt geçitlerde yaygın olarak kullanılan ürünümüz sayesinde graffiti kirlerini ve görsellerini zeminin orijinal boyasına hiç bir zarar vermeyecek şekilde % 100 olarak ortadan kaldırabilirsiniz.

NANO-H Teknoloji Kaplama Ürünleri San. ve Dış Tic. Ltd. Şti. Almanya’da bulunan nano teknoloji tabanlı yüzey koruma ürünleri imal eden laboratuarın Türkiye proje ortağıdır. Firmamız,mevcut ürünlerin ithalatını, pazarlamasını,uygulamasını ve gerektiğinde Almanya’da yeni ürün çalışılmasını sağlamaktadır.

Nanobiyoteknoloji Gelecek Vaat Eden İş Fikirleri Sunuyor

Nanoteknoloji Alanındaki Gelişmeler ve Nanoparçacık Kirliliği

Nanoteknoloji dünyayı değiştiriyor

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

7 Yorum

  1. harika müthiş bir yazı bu .bilgi için teşekkürler.çok yardımcı oydu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu