Anasayfa / Giyim ve Moda / Online muhafazakar giyim şirketi Modanisa.com

Online muhafazakar giyim şirketi Modanisa.comTürkiye’nin en büyük online muhafazakar giyim şirketi Modanisa.com 57 ülkeye satış yapıyor. Şirketin iş trafiğinin yüzde 45’i yurtdışmdan geliyor. 2011 yılından bu yana aldığı yatırımlarla 50 milyon dolarlık değerlemeye ulaşan şirket, şimdi muhafazakar giyimin lideri olmak istiyor. Modamsa Kurucu Ortağı Kerim Türe, Modanisa ile global bir marka yaratmayı hedeflediklerini söylüyor.

E-ticaret pazarında henüz keşfedilmemiş ama potansiyeli olan bir alan bulup orada büyümek başarıyı da beraberinde getiriyor. İşte böyle bir girişime imza atan şirketlerden biri de Modanisa. com. Muhafazakar giyinmek isteyen kadınların istediği kadar çeşidi bulamadığını ve online satış kanalının olmadığını görüp bu alana giriş yapan Modanisa.com, ilk oyuncu olarak pazarı yönlendirmeye başladı.

2011 yılında kurulan ve bugün 57 ülkeye sunduğu 50 bin çeşit ürün ve 300’ü aşkın marka ile Türkiye’nin ilk ve en büyük muhafazakar giyim alışveriş sitesi olan Modanisa.com, yılda 1 milyondan fazla ürün satıyor. Bu yıl hedef 2 milyona ulaşmak. Yani iki kat büyüme planlanıyor. Türkiye’de sektörün ise yüzde 30 oranında büyümesi bekleniyor.

Modanisa

GLOBAL MARKA OLACAK

Dünyada muhafazakar giyimde e-ticaret uygulamalarının iş hacmi 474 milyon dolar olarak hesaplanıyor. Modanisa.com Türkiye pazarında yüzde 35’in üzerinde payla lider konumda bulunuyor. Ancak toplam muhafazakar giyim pazarı çok daha büyük. Dünya genelinde 300 milyar dolarlık muhafazakar giyim pazarı var. Türkiye bunun içinde en büyük pazarlar arasında yer alıyor. Modanisa, dünyadaki bu pastadan en önemli payı alıp muhafazakar giyim alanında global marka olmak istiyor.

Türkiye’nin muhafazakar giyim ve aksesuar pazannda tüm dünyada lider olabileceğini söyleyen Modani-sa’nın kumcu ortağı Kerim Türe, Modanisa ile global marka yaratmayı hedeflediklerini ifade ediyor. Şirket şimdi bunun için yeniden yapılanma hazırlığı içinde bulunuyor.

YATIRIMLARLA DEĞER KAZANDI

2011 yılında E-tohum’un bulunduğu 80 metrekarelik bir ofiste iki çalışanla işe başlayan Modanisa.com, her yıl ortalama altı kat büyüyerek 7 bin 500 metrekarelik depolama alanına, aylık 4,5 milyon ziyaretçi sayısına ve 139 çalışana ulaştı. Şirket satışlarının yüzde 40’ını yurtdışına yapıyor.
Aldığı yatırımlarla yaklaşık 50 milyon dolarlık değere ulaşan Modamsa.com, böylece kısa zamanda büyük bir başarı öyküsü yazmış oldu. İlk kurulduğu yıllarda Aslanoba Ca-pital’den 1 milyon dolar yatırım alan şirket, Borsa İstanbul bünyesinde kurulan Özel Pazar’da da ilk yatırımı alan girişimci şirket oldu. Saudi Tele-com’un yatırım şirketi STC Ventures, şirketin yüzde 9 hissesi için 3,5 milyon dolar ödedi. Aslanoba Capital de şirkete 2 milyon dolar daha ek yatırım yaptı.

Modanisa.com, kurulduğundan beri Mısır’dan Avustralya’ya, Amerika’dan Hollanda’ya kadar dünyanın her yerinden sipariş alıyor. Yurtdışm-daki büyümesiyle dikkat çeken şirket, Reuters 2015 araştırma sonuçlarına göre dünyanın en popüler İslami moda sitesi seçildi.

  Tekstil ve konfeksiyon ihracat ve istihdamın lokomotifi

TASARIMCILARLA FARK YARATTI

Modanisa.com, muhafazakar giyim için alışveriş sitesi olmasının yanı sıra moda takibi için de izlenen bir adres haline gelmiş durumda. Modamsa, daha önce çok fazla kitleye ulaşamayan özel tasarımcıları sitesine taşıyarak hem onları daha büyük kitlelerle buluşturuyor hem de muhafazakar giyimde neyin moda olduğunu kullanıcılara sunuyor.

Günde 350 bin kişinin siteyi ziyarete geldiğini söyleyen Kerim Türe, şöyle devam ediyor: “Bu kişiler aslında modayı takip etmek için siteye geliyor. Çünkü bu alanda çeşitlilik ve stil rehberi yok. Ziyaretçiler, yeni ne modeller gelmiş, yeni baş bağlama modelleri neler, nasıl kombin yapabilirim gibi soruların yanıtlarını burada buluyor. 20’nin üzerinde tasarımcımız var ve onların arasında yılda milyon doların üzerinde satış yapanlar oldu. Burada tanınıp yurtdışından talep alanlar da var. Böylece büyük kitlelere ulaştılar.”

DÖRT DİLLİ SİTE

Global oyuncu haline geldiklerine ve şu anda trafiklerinin yüzde 45’inin yurtdışından geldiğine dikkat çeken Kerim Türe, “Türkçe, Arapça, Fransızca, İngilizce dilinde site yönetiyoruz. Ayrıca çağrı merkezimizi de bu dillerde yönetiyoruz. Ülkelerdeki giyim tarzlarına yönelik ürün geliştirmek gerekiyor. Her ülkedeki kullanıcının ihtiyacına çözüm bulmalıyız. Ayrıca global bir marka yaratmak için çok ürün üretmemiz ve bunu fiyatı ulaşılabilir halde yapmamız gerekiyor” diyor.

Modanisa.com, Karayipler’den ve Hindistan’dan bile gönderim için istek almaya başlamış durumda. Türkiye’nin muhafazakar giyimde iyi bir yerde ve büyük bir pazar olduğunu ifade eden Kerim Türe, bunun diğer ülkelerdeki durumu da etkilediğine değiniyor. Türe, “Türk usulü eşarp bağlamanın diğer ülkelerde de yayıldığını görüyoruz. Türkiye’deki güllü dallı eşaıplar artık tüm dünyada olmaya başladı. İlk defa pazara sunduğumuz tunikler diğer ülkelerde de rağbet gördü. Eskiden Dubai’de giyilen feraceler de buraya geldi. Etkileşim başladı” diye konuşuyor.

YURTDIŞI ADIMI

Global marka olma yolunda ilerleme hedefi olan Madonisa.com, yurt-dışında büyümek için orada yatırım yapmak durumunda. Kerim Türe, bu konuyla ilgili olarak, “Avrupa’da olmak durumundayız. Suudi Arabistan ve Dubai’de olmak zorundayız. Bunun için ortağımızın da katkısının olacağını düşünüyorum. Orada büyük bir pazar var ve pazarı iyi anlarsak direkt de girebiliriz” diyor.

Kerim Türe, bundan sonraki adımın bu olacağını ifade ediyor ve bu devrede yeni yatırım alabileceklerini söylüyor. Şirket şu anda yurtdışındaki pazarlara açılmak için araştırma yapıyor. Bunun için dünya çapında kaliteli insan kaynağı ekibi yaratmak da önemli. Şirket bu açıdan da adımlar atmaya hazırlanıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dış Giyim Markaları İç Giyime De El Attı

Koton, Defacto, D’S Damat, LC Waikiki gibi perakendeciler iç giyime de el attı. Dış giyim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir