MakalelerSağlık Haberleri

Online Toplantılarda Güzel Görünme Estetiği

Ameliyatsız göz çevresi ve gıdı estetiği uygulamaları çok moda oldu...

PANDEMİ süreci her sektörü etkilediği gibi estetik alanını da etkiledi. Görüşmelerin ve toplantıların online ortamlara taşınması sırasında, ekranda kendilerini görenler yaşlanmanın belirtilerine daha çok dikkat eder oldu. Beyaz yakalılar katıldıkları online toplantılardan daha iyi görünmek istedikleri için estetiğe yöneldiler ve bu durum trend değişimine yol açtı. ‘Online toplantı estetiği’ olarak adlandırılan yeni bir kavram ortaya çıktı. Ameliyatsız ve kısa sürede yapılan işlemler daha çok rağbet görmeye başladı. Gıdı, kulak memesi, göz çevresi ve boyundaki yaşlanma belirtilerine yönelik müdahaleler arttı.

EN ÇOK TALEP GOZ ÇEVRESİNE

Dijital ortamda yapılan toplantılar ve sürekli kendimizi kameralardan görmemiz, yüzümüzdeki değişiklikleri, defalarca karşımıza çıkardı. Kısaca online toplantı estetiği denilen bir kavram adeta ortaya çıktı. Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrah Prof. Dr. Reha Yavuzer, bu toplantılar nedeniyle göz çevresi estetiğinin önem kazandığına dikkat çekiyor ve online toplantılarda karşı tarafa pozitif enerji vermenin tek yolunun gözlerin dinlenik gözükmesi oluğuna vurgu yapıyor. “Dijital ortamda beden dilini kullanamıyor olmamız, karşı tarafa yüksek enerjimizi iletmemizi çoğu zaman engelliyor, özellikle gözlerimizde yorgun bir ifade varsa, bu olumsuz bir ortam yaratmaya yetiyor. Bunun farkına varan pek çok üst düzey yönetici ve şirket sahibi, pandemi sürecinde göz çevresi ile ilgili uygulamalar için başvurdu” diyen Yavuzer, bu problemin hem erkek hem de kadınlarda yaşandığının altını çiziyor.

Yavuzer boyun ve gıdı bölgesine yönelik müdahalelerin de arttığını söylüyor. Boyun bölgesinde sarkıklıkların özellikle belli kamera açılarında daha belirgin ortaya çıktığını söyleyen Yavuzer, kadınların daha çok boyun bölgesindeki sarkıklıklardan bir arayış içerisine girdiklerini belirtirken, erkeklerin ise daha göz çevresi odaklandıklarını söylüyor.

ÜÇ TEMEL UYGULAMA

Göz çevresi denilince akla üç temel uygulama geliyor. Kazayağı bölgesindeki kırışıklıkların giderilmesi için botoks, gözaltı oluğunun azaltılması için dolgu, gözaltı derisinin sıklaştırılması için lazer uygulamaları. Gıdı bölgesindeki sarkıklıkların azaltılması için ise çene hattı (jawline) dolgusu ve gıdı bölgesini sıkı-laştıran ve yağlarını eriten lazer uygulamaları (strawberry lift) en çok tercih edilen işlemler.

Pek çok alanda olduğu gibi plastik ve estetik sektöründe de pandemi döneminde ciddi daralma görüldü. Yavuzer’e göre, seyahat edilmediği ve sosyalleşme alanları kısıtlandığı için insanların iyi görünme arzusunda bir azalma yaşanmış. “Sağlıkla ilgili kaygılarla korunma ön plana çıktı. Hangi ortamın daha güvenli olduğunu kestirilemediği için şart olmadığı takdirde doktor muayenehanelerine gitmeme eğilimi baskın oldu” diyen Yavuzer, sektörde yüzde 40-60 arasında daralma yaşandığını tahmin ediyor. Seyahat kısıtlamaları yüzünden sağlık turizmi alanında da ciddi daralma olduğunu vurguluyor.

EN YENİSİ NANOLIFT

Cildin uzun süre ekran ışığına maruz kalması bakım ihtiyacını artırıyor. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak cilt bakımı olan nanolift’i geliştiren Medikal Estetik Hekimi Dr. Hüseyin Tırman, nanoteknoloji kullanılarak hazırlanan kremleri soğuk lazer ile cilde uyguluyor. Tırman, “Burada krem sürmek dışında başka bir temas bulunmuyor. Temizlenen cilt üzerine uygulanan kremlerin daha sonra karanlık bir odada soğuk lazer ışınları ile cilt tarafından emilmesi sağlanıyor. Bu bakım ciltte biriken keratin tabakasını temizleyerek gözeneklerin küçülmesini, ince kırışıklıkların açılmasını ve cildin sıkılaşmasını sağlıyor” diye anlatıyor.

Pandemi döneminde hiç olmadığı kadar erkek hastaya işlem uyguladıklarını söyleyen Tırman, bu konuda ilginç şeyler söylüyor. “Altında şort ya da pijama olsa da, artan kilolar göbeklere toplansa da bu dönemde hepsi kadraj dışında kaldı. Alınan kiloların yüzdeki yansımaları, gıdıların büyümesi, gözaltı torbaları, göz kapağı sarkması ve değişen yüz ovalleri oldu. Erkekler bu dönemde en çok bu sorunlar için ameliyatsız çözümlere başvurdu. Bir kısmı için botoks uygulamalarını tercih ederken dolgu erkekler için kırmızı çizgi. Dolgu yerine geçebilecek kolajen aktivatörleri olarak bilinen ilaçların deri altına uygulanmasıyla cildin kaybettiği hacmi yerine getirmesini sağlıyoruz.”

15 DAKİKALIK İŞLEMLER GÖZDE

Son dönemde yapılan estetik işlemlerin en önemli özelliği öğle tatilinde bile yapılabilmesi. 15 dakika ile bir saat arasında yapılabilen ameliyatsız gençleşme uygulamaları sayesinde insanlar ekranlarının başına aynı gün ya da ertesi gün dönebiliyor. Tırman, bu uygulamalar için ortalama bir fiyat vermenin mümkün olmadığını, işleme, hastanın yaşı ve tedavisine göre hareket ettiklerini belirtirken, klinikte uygulamaların seansının 750 TL’den başladığını söylüyor. Yapılan işlemlerin tekrarı ise kişiden kişiye göre değişiyor. Örneğin, bazı insanlarda botoks bir yıl kadar etkisini sürdürebilirken, bazısında üç ayda bir uygulama yapmak gerekebiliyor.

Tırman, son teknolojiyi takip ettiklerini, klinikte kullandıkları cihazın Türkiye’deki üç cihazdan biri olduğunun altını çiziyor. Tırman, “Pikosil adını verdiğimiz bir lazer türü ülkemizde sadece üç klinikte var. Hızlı ve kolay bir şekilde cilt üzerindeki lekelerden ve istenmeyen dövmelerden cilde zarar vermeden kurtulmak mümkün. Ameliyatsız lazer lipo uygulayan cihaz ile vücut şekillendirilebiliyor. Bu cihaz sayesinde vücuttaki inatçı yağlardan ameliyata gerek kalmadan son derece pratik bir yöntemle kurtulabiliyorsunuz” diyor.

Dilay DEMİRYONTAR / Medikal Estetik Doktoru
“Mezoterapinin önemi 2021’de artacak”

İnsanlarda doğal görünüm isteği giderek artıyor. Abartılı estetik uygulamaları artık çok eskilerde kaldı. Cildin parlak ve sağlıklı görünümü ön planda. Haliyle bunu sağlayan uygulamalardan biri olan mezoterapi uygulaması 2021’de de en önde gelen tedavi yöntemi olacak. Mezoterapi sağlıklı cildi korur ve hasar görmüş cildi onarıp yenileyerek cildi genç tutar. Aynı zamanda dolgu gibi diğer tedaviler için önemli bir altyapı oluşturur.

Farklı mezoterapi içerikleri mevcut. Bunlardan birisi son zamanlarda dikkat çeken hem hekim hem de hasta için memnuniyet oranı yüksek olan DNA ışıltısı. Uygulama içeriğindeki polinükleotitler sayesinde kolajeni artırarak deri elastikiyetini geri kazandırır ve güçlü lifting etkisi gösterir. Bu nedenle sıkça tercih ediliyor. 3-4 seans uygulandığında ciltteki yaşlanma etkilerini doğal yollarla tersine çevirerek cildin daha genç, sıkı, pürüzsüz ve ışıltılı görünmesini sağlıyor.

AYŞEGÜL KÜÇÜKKURT ZOR

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu