Anasayfa / Makaleler / Orta Sınıfın Yaşam Tarzında Ev Hakimiyeti

Orta Sınıfın Yaşam Tarzında Ev HakimiyetiTürkiye’de gelişen ve dönüşen orta sınıfın yaşam tarzında merkezde ev içinde geçirdiği zaman yer alıyor. Bu yaşam tarzı eskiden olduğu gibi pasif bir eyleme değil farklı tüketimleriyle yeni bir yaşam şekline işaret ediyor. Orta sınıf kadın ve erkekler belli konularda farklılaşırken, yaşam tarzında ev hakimiyeti iki grupta da yoğun bir şekilde görülüyor.

orta sinif ev hakimiyeti

Orta sınıfın yaşama bakışı, yaşam tarzı tüketim kodları açısından da önemli ipuçları veriyor. Burada konu edilen araştırmaya göre orta sınıfın yaşam tarzının ipuçları günlük hayatın içinde. Günlük hayatta olup bitenler kadın ve erkek tarafından farklı yaşanıyor. Kadınların yüzde 70’inin çalışmadığı düşünülürse erkek ve kadının gündelik hayatları ve kaygıları farklı. Kadın çalışsa bile kadının hem iş hem aile gibi iki işi olduğu için, gündelik hayatı erkeklerden yine farklı. O yüzden erkeğin, çalışan kadının ve ev kadınının hayatına ayn ayn göz atmakta fayda var. Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, 2011 yılında erkekler, ev seçimi ile tatil ve eğlence konulannda karar almada kadınlara göre biraz daha söz sahibi iken kadınlar, ev düzeni çocuklarla ilgili konular, alışveriş, akrabalarla ilişkiler ve komşularla ilişkiler konulannda erkeklere göre fazla söz sahibi. Çocuklann aile kararlama katılımı ve etkisi, ailedeki yaşlılara kıyasla oldukça yüksek.

ORTA SINIF ERKEĞİN YAŞAM TARZI

Günlük enerjinin büyük bir kısmını iş hayatında harcıyorlar. Çalışma saatleri sonunda akşamları evde rahat rahat oturmayı tercih ediyorlar. En rahatlatıcı faaliyet ise TV izlemek. TV’yi en rahat izleyecekleri koltuk, maç ve diziler, TV kumandası gibi aletlerin kullanım haklannı sahiplenmiş gibiler. Yemek saatleri ve TV izleme aile üyeleri ile yumuşak ilişkilerin geçirildiği zamanlar. Duygusal, düşünsel ve fiziksel enerjilerinin büyük bir bölümü iş hayatlarına bağlı.
Çalışma hayatı bir yandan ailenin fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak için finans gücünü sağlarken, bir yandan da kendilerini tanımladıkları bir yer. Önemsenmek ve küçümsenmemek daha ileriye gitmek için en güçlü motivasyonu sağlıyor. Orta sınıfın yeni aileleri mahrum kaldığı iyi eğitimi çocuklanna vermeye çalışıyor. Çocuklannın kendileri gibi yoğun ve ağır çalışma koşullarına maruz kalmalannı istemiyor. Yaşanan maddi zorlukları kolay kolay unutmuyor ve çocuklannın aynı zor-luklan yaşamasını istemiyor. Çocuklarına iyi bir gelecek sağlamak için eğitime yatınm yapıyor.

  Facebook'a Neden Bu Kadar Düşkünüz?

Çocuklanna yaptıklan eğitim yatıranının geri dönüşünün göstergesi çocuklannın kendi başlarına ayakta durabilmeleri ve gelecek güvencesine sahip olmalan. Çocuklann aldıkları eğitimin karşılığını vermemeleri kaygı yaratıyor: Sürekli düşecekmiş gibi çocuklann ellerinden tutma hissi onlan endişelendiriyor. Yatırımlannın karşılığını alamamak sinirlilik ve hayal kınklığı yaratıyor. Küçük yerlerin ve eskinin sıcaklığını, sakinliği, ölçülülüğü ve dayanışma ruhunu özlüyorlar. Doğaya ve daha basit olana özlem duyuyorlar. Yürüyüş, piknik, yayla evinde tatil gibi sosyal etkinliklerle doğaya olan özlemlerini gideriyor. Şehir hayatı stresinden uzakta insanlarla daha problemsiz ilişkiler yaşamak gibi hayalleri var. Sorumluluk ve yükler arttıkça her şeyden uzaklaşıp dağ köyüne sığınmayı bile hayal ediyorlar.

ORTA SINIF EV KADINININ YAŞAM TARZI

Gündelik yaşamlanndan söz ederken bir çırpıda monoton, çocuklarla uğraşma, evle uğraşma, vakit doldurma, çocukları oyalama gibi ifadeler kullanıyorlar. Evli olmak ve çocuk sahibi olmak, ev içi günlük rutinin düzenlenmesi ve çocukların büyütülmesi işlerinde eşlerine göre daha fazla pay sahibi olmak giderek tadı kaçan seçimleri. Bunlar daha çok yaşamın seyrinde kendilerini içinde buluverdikleri şeyler. Çocuk sahibi olmak ‘birlikte yaşanılacak bir şey’den çok ‘uğraş’… O yüzden de çocuklarla yakalanan sohbet anları az. Daha çok nasihat ve “onu yap bunu yapma” konuşmaları hakim. Zamanı geriye alma şansları olsa eğitimlerini tamamlayıp çalışmayı tercih ediyorlar. Eğitimlerini tamamlamışlarsa bile daha geç anne olmayı ve iş hayatına atılarak bağımsızlıklarını kazanmayı istediklerini ifade ediyorlar.

Orta sınıf erkeğin değerleri

Spontan olmak
Anı yaşayabilmek
Keyif almak
Çocuklarla iyi vakit geçirmek

Orta sınıf ev kadınının değerleri

Doğallık
Samimiyet
Dürüstlük
Vefa duygusu
Ayakları üzerinde durma
Bağımsızlık
Başkalarını incitmemek
Saygılı olmak
İyi anlaşmak
İyi niyet
Yardımseverlik
Çocukların başarılı olması

Orta sınıf çalışan kadının değerleri

Uyum
Rasyonellik
Tutumluluk
Çocuğun başarısı
Küçük şeylerden mutlu olmak
Büyüklere saygı ve sevgi
Merhamet Başkalarına ve doğaya duyarlı olmak
Erkeğin otorite olması.

TURKISHTIME
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü

Dünyada djjital oyun endüstrisinin büyüklüğü, film ve müzik endüstrisinin toplam büyüklüğünü geride bıraktı. Ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir